-Reklama-

(Nie)doceniona pomoc

-Zostaw! Nie rusz! Jeżu kolczasty wyjdź z tych śmieci, dopiero co je zamiotłam…. Frustracja, złość i niemoc. Dziecię moje nauczyło się chodzić i dostrzegać świat z innej perspektywy. Zaczęła też bacznie obserwować to co się wokół niej dzieje. A dzieje się dużo, pranie, sprzątanie, gotowanie. Co chwilę albo mama albo tata coś w domu robią i co chwilę odganiają dziecko, żeby nie przeszkadzało.

-Reklama-

Właśnie, nie przeszkadzało – słowo klucz. Cały problem polega na tym, że dziecko nie chce nam przeszkadzać i im wcześniej zdamy sobie z tego sprawę, tym dla nas samych lepiej. Możemy z tym walczyć, warczeć na dziecko, że nam spowalnia prace domowe. Ewentualnie, możemy skorzystać z tej małej pomocy. Wiadomo nic samo nie przyjdzie i na początku ta pomoc będzie mocno kulawa.

Pamiętam jak robiłam pranie, młoda to co ja włożyłam do bębna zaraz wyjmowała. Ja wkładam ona, wyjmowała. Może człowieka szlag trafić. Później zdałam sobie sprawę, że ona nie robi tego złośliwie. Widziała jak wkładam pranie i jak je potem wyjmuje. Niestety procesu pomiędzy już nie widziała. Pokazałam co i jak. Gdzie się wsypuje proszek, że trzeba przekręcić gałką i wcisnąć. Dzisiaj mam bardzo dobrą pomoc a przy okazji możemy uczyć się rozróżniać kolory, liczyć.

Dziecko pomimo tego, że ma trochę ponad 2 lata jest bardzo samodzielna. Doskonale wie, że jak coś rozleje to należy to sprzątnąć, wie gdzie wkładać brudne rzeczy, a gdzie u siebie w szafce czyste. Nikt jej do niczego nie przymuszała, wszystko wyszło naturalnie z jej potrzeb i obserwacji otoczenia. Nasza rola sprowadziła się tylko i wyłącznie o tego, aby jej pokazać co z czym i jak oraz nieograniczaniu.Wiadomo, że wspólne sprzątanie czy gotowanie wydłuża czas i czasami trzeba poprawić (należy robić to tak aby maluch nie widział). Najważniejsze jednak jest wspólnie spędzony czas oraz to, że procentuje nam to na przyszłość.

Często spotykam się z opinią, jakoby zmuszam dziecko do pracy. Nie zmuszam, tak jak pisałam wcześniej malec ma naturalną potrzebę poznawania świata i uczestniczenia w nim. Najwięcej uczy się od osób najbliższych, poprzez naśladowanie. Wiem, ze za kilka lat nie będę miała problemu z egzekwowaniem pewnych rzeczy.
Patrzę na rodziców kilkulatków i ogarnia mnie przerażenie. 6 latek nadal nie potrafi założyć butów czy jeść samodzielnie widelcem. Nie jest to wina dziecka, tylko otoczenia, które dopuściło do takiego stanu rzeczy. Właśnie przez to: zostaw, nie rusz, zrobię to za ciebie.

Wiem, że wielu rodziców popuka się w czoło i stwierdzi, że oni tak nie postępują. Czyżby? Zastanów się ile razy w ciągu dnia maluch chce wam pomóc albo samodzielnie założyć buty, a wy mówicie „zostaw”. Pomijam oczywiście sytuacje niebezpieczne, jak wkładanie palców do kontaktu czy do garnka z wrzątkiem, wtedy należy powiedzieć stanowcze nie i wytłumaczyć dlaczego nie.

Ja wiem, spieszy nam się i pięć razy szybciej zrobimy sami niż z małym pomocnikiem. Czasami jednak, warto poświęcić ten czas, żeby na przyszłość nie załamywać rąk nad nieporadnością naszego już dużo starszego dziecka.

foto:pixabay.com

foto
 
Luiza Kaczmarek, lat 32.  Kobieta spełniona, co to była w Paryżu, Londynie, Memphis, w dodatku została (dwukrotnie) matką (Zosia 2,5 roku, Ignacy 3 tygodnie). Do tego żeglarka, malarka. W wolnych chwilach pisuję teksty na bloga http://zakreconerodzicielstwo.blogspot.com/ oraz spisuję kuchenne poczynania mojego partnera na http://www.kuchenne-kajakowanie.pl.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.

Karmienia piersią można się nauczyć

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.

Odpowiedz na proste pytania i zgarnij szczoteczkę elektryczną dla siebie i dziecka!

Przed wami kolejna super okazja. Tym razem możecie w łatwy sposób zgarnąć szczoteczkę elektryczną Oral-B dla siebie i dziecka. Wystarczy odrobina szczęścia!