-Reklama- Suplementy diety - wybierz na Ceneo.pl

Nawilżacz powietrza przy niemowlaku – czy faktycznie pomaga?

Twój maluszek chrapie, płacze i wybudza się w nocy? Przyczyną może być suche powietrze w pokoju noworodka. To ono odpowiada za podrażnienia zatok, kaszel, duszności, swędzenie czy pieczenie skóry. Czy nawilżacz powietrza faktycznie pomaga dzieciom? Jaki nawilżacz warto wybrać, by pomóc, a nie zaszkodzić niemowlakom?

-Reklama-

5 powodów, dla których warto kupić nawilżacz dla dziecka

Ulga w zasypianiu

Sen dzieci jest znacznie bardziej wrażliwy od snu dorosłych. Szczególnie delikatny jest zaś sen niemowlaków. Noworodek bowiem połowę czasu spędza w stanie snu lekkiego. Dlatego też wybudzić go może nawet przełykanie śliny. Nawilżone powietrze może udrożnić i nawilżyć górne drogi oddechowe, co przełoży się na lepszy komfort oddechowy i zdrowszy sen maluchów.

-Reklama-

Lepsza ochrona przed wirusami, bakteriami i alergenami

Nawilżona śluzówka gardła i nosa może lepiej pełnić swoją naturalną funkcję ochronną, zatrzymując zarazki i alergeny unoszące się w powietrzu. W suchych warunkach włoski wyściełające błony śluzowe tracą swoją sprężystość, torując niejako drogę alergenom czy innym niepożądanym cząsteczkom, które osiadają w górnych drogach oddechowych.

Nawilżone powietrze to również większa szansa na łagodny przebieg chorób i infekcji. Naukowcy z Yale potwierdzili w swoim badaniu z 2019 roku związek między wilgotnością powietrza, a rozwojem infekcji wywołanych wirusem grypy. Myszy, które wzięły udział w badaniu, przechodziły chorobę w wilgotności 20% i 50%. Zwierzęta przechodzące chorobę w wilgotniejszym środowisku miały łagodniejsze objawy i większy odsetek wyzdrowień.

Nawilżona, gładka skóra

Delikatna skóra dzieci często ulega przesuszeniu, zwłaszcza w okresie zimowym. Nawilżacz pomoże chronić Twoje dziecko przed pieczeniem i swędzeniem skóry, zmniejszy także ryzyko pękającej skóry ust.

Zdrowe, nawilżone oczy

Niska wilgotność przyczynia się do częstszych zapaleń spojówek i zespołu suchego oka, upośledzając funkcjonowanie kanalików łzowych. Potwierdzają to badania japońskich oraz fińskich naukowców z 2003 roku.

Pomoc w chrapaniu

Uciążliwy problem, który dotyka zarówno dorosłych, jak i dzieci wynika m.in. ze zbyt suchego środowiska, w którym śpimy. Nawilżone drogi oddechowe pomogą zmniejszyć chrapanie.

Jaki nawilżacz powietrza dla dziecka?

Najważniejsze aspekty, które należy wziąć pod uwagę kupując nawilżacz dla niemowlaka.

 • Bezpieczeństwo użytkowania
 • Higiena pracy
 • Głośność
 • Łatwa obsługa
 • Możliwość ustawienia docelowego poziomu nawilżenia (higrostat)

Kupując urządzenie do pokoju dziecka, chcemy przede wszystkim, by nie stwarzało ono zagrożenia dla naszego malucha. Ewaporacyjne nawilżacze powietrza wykorzystują naturalny mechanizm parowania na chłodno. Łatwe w obsłudze i niedrogie w eksploatacji, pozwalają stosować bieżącą wodę kranową. Niewidzialna dla oka chłodna mgiełka wydobywająca się do otoczenia, minimalizuje do zera ryzyko poparzeń.

Nie ma również mowy o zanieczyszczeniach, które wraz z wodą mogłyby się dostać do powietrza, którym niemowlę oddycha. Cząsteczki wody wydobywającej się z nawilżacza mają rozmiar ok. 0,3 nanometra. Dlatego też nawet bardzo małe cząsteczki wirusów, mające wielkość 10 nanometrów, nie mają jak przyłączyć się do nich. Dodatkowo, wszystkie szkodliwe substancje są zatrzymywane przez filtr ewaporacyjny zanurzony w wodzie. Powietrze przechodzące przez niego jest nawilżone i oczyszczone wydmuchiwane z powrotem do otoczenia.

Do tego funkcja osuszania filtra, w którą wyposażona jest między innymi Klarta Humea WiFi (https://klarta.pl/nawilzacze-powietrza/) zapobiega tworzeniu się na filtrze wilgotnego środowiska, idealnego do rozwoju bakterii i wirusów. Sole antybakteryjne pokrywające filtry chronią zaś nawilżacz przed rozwojem bakterii, które naturalnie trafiają tu z powietrza w pokoju. Dlatego też nawilżacz ewaporacyjny dla dziecka jest w pełni bezpiecznym wyborem, który nie powoduje żadnych skutków ubocznych (podrażnienia skóry czy bóle głowy).

Klarta Humea WiFi – ewaporacyjny nawilżacz dla dziecka

Wyposażona w higrostat i funkcję osuszania filtra, Klarta Humea WiFi gwarantuje zdrowe i bezpieczne nawilżanie powietrza. Kolejną dużą zaletą jest wygodna obsługa, albowiem nawilżacz posiada moduł Wi-Fi, który umożliwia sterowanie mobilne.

W aplikacji Tuya Smart rodzice mogą zdalnie ustawić chociażby docelowy poziom nawilżenia, zmniejszyć lub zwiększyć prędkość, ustawić własne reguły pracy czy regulować jasność podświetlenia. Dzięki temu rodzice nie muszą nawet wchodzić do pokoju malucha, tak by nie budzić śpiącej pociechy.

Regulacja podświetlenia ma szczególne znaczenie w kontekście sypialni. Nawilżacz jest sprzętem, który często włączamy na noc. Dzięki kilku poziom podświetlenia Klarta Humea WiFi może być z powodzeniem wykorzystywana jako lampka nocna. Tryb nocny, w którym nawilżacz generuje jedynie 24 dB, dba o to, by urządzenie było niesłyszalne i niezauważalne. Więcej o tym jak powinien wyglądać nawilżacz powietrza dla dziecka w artykule https://klarta.pl/blog/nawilzacz-powietrza-dla-dzieci-i-niemowlat/.

Najważniejsze cechy Klarta Humea WiFi

 • Nawilżacz ewaporacyjny do powierzchni nawet 44 m²
 • Wysoka wydajność nawilżania: 300 ml/h
 • Duży, 3-litrowy zbiornik na wodę pozwala na kilkanaście godzin pracy
 • Wi-Fi i sterowanie mobilne
 • Cicha i energooszczędna praca: od 24 dB i 2 W
 • Wbudowane higrostat i higrometr pozwalają na bieżąco monitorować i kontrolować poziom wilgotności w pokoju dziecka
 • Czujnik poziomu wody ostrzega o brakującej wodzie, zaś funkcja osuszania filtra zapobiega tworzeniu się wilgotnego środowiska w urządzeniu
 • Atest Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH to gwarancja jakości i bezpieczeństwa

Jaka wilgotność w pokoju niemowlaka?

Za optymalny poziom wilgotności w pomieszczeniach przyjmuje się 40-60%. Podobnego zdania są polscy pediatrzy, którzy polecają utrzymywać wilgotność w pokoju niemowlaka na poziomie ok. 50%.

Dr hab. inż. Katarzyna Gładyszewska-Fiedoruk z Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Białostockiej pisząc o komforcie cieplnym w pomieszczeniach w zależności od stopnia aktywności fizycznej, mówi o optymalnej wilgotności względnej na poziomie 40-60% zimą.

Latem wilgotność ta będzie różna w zależności od stopnia wspomnianej aktywności. Przy niskiej aktywności najzdrowszym poziomem nawilżenia będzie 40-55 %. Przy nieco większej wysiłku, optymalna wilgotność to 40 do nawet 70%.

Z tego też względu tak istotny zdaje się być higrostat, który pomaga wygodnie kontrolować poziom nawilżenia pomieszczenia. W Klarcie Humea WiFi wartości, które możemy ustawić to 40 do 70% rH (ze skokiem wartości co 5%).

Gdzie ustawić nawilżacz w pokoju dziecka?

Ustawienie nawilżacza również ma znaczenie. Wpływa ono na cyrkulację powietrza, dlatego też dobrze zachować odpowiednią, tj. przynajmniej 10 centymetrową, odległość od ściany czy innych przedmiotów.

Ponadto, jeśli zależy nam na super szybkim nawilżeniu, możemy wykorzystać pewien dodatkowy trik. Ustawiając nawilżacz bliżej źródła ciepła (jednak wciąż na tyle daleko, by wysoka temperatura go nie uszkodziła), naturalnie zwiększamy wydajność nawilżania. Cieplejsze powietrze docierające do filtra odbierze z niego większą ilość wody. Później mieszając się z chłodniejszym powietrzem w pokoju dziecka, skuteczniej podniesie wilgotność. To dobry patent przy bardzo suchym powietrzu, które potrzebujemy natychmiast dowilżyć.

Czy nawilżacz powietrza musi stać na ziemi? Niekoniecznie. Ewaporacyjne nawilżacze powietrza mogą być ustawione np. na stoliku nocnym czy półce. Dobrze jednak, aby była to podstawka przeznaczona tylko do tego urządzenia. Po pierwsze, kratka wylotowa nie może była niczym przysłonięta. Po drugie, zbyt bliskie sąsiedztwo książek czy sprzętu elektronicznego może skutkować w przyszłości ich zawilgoceniem.

Nawilżacz powietrza dla niemowląt – czy pomaga?

Zdrowy, spokojny sen i rzadsze infekcje oraz dolegliwości skórne maluszków to najważniejsze korzyści z posiadania nawilżacza powietrza. W przypadku Klarty Humea WiFi dodatkowym atutem przemawiającym za urządzeniem jest cicha praca oraz możliwość zdalnej obsługi nawilżacza, co wpływa na komfort niemowląt, jak i ich rodziców. Zajrzyj na https://klarta.pl/ i odkryj korzyści płynące ze zdrowego powietrza.

Źródła:

1. Gładyszewska-Fiedoruk, K., Analiza jakości powietrza w małym przedszkolu, Aparatura Badawcza i Dydaktyczna, 2010. Dostęp online 27.10.2021. https://www.infona.pl/resource/bwmeta1.element.baztech-article-AGHM-0016-0073/content/partContents/88f9b31e-c692-3e4d-99b8-f255f18c1ce1

2. E. Kudo, E. Song, L. Yockey, T. Rakib, P. Wong, R. Homer, A. Iwasaki. Low ambient humidity impairs barrier function and innate resistance against influenza infection, PNAS May 28, 2019 116 (22)

wpis gościnny
-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Te książki będą wsparciem dla Twojego dziecka w nauce

Za kilka dni zacznie się nowy rok szkolny. Dla wielu dzieci będzie to pierwsze spotkanie ze szkołą, dla innych kolejny rok pełen wyzwań. By ułatwić swojemu dziecku naukę i wesprzeć je w rozwoju umysłowym, warto sięgnąć po odpowiednie książki. Oto wybrane przez nas propozycje, które szkolną edukację uczynią jeszcze łatwiejszą i przyjemniejszą.

PORÓD – wszystko, co musisz wiedzieć. KURS DLA MAM

Poród to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdej mamy. Jak się do niego przygotować? Zobacz kurs dla mam.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
411ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Kolorowanki na Halloween do wydruku

Choć Halloween nie jest naszym rodzimym świętem, coraz więcej dzieci ma frajdę, gdy może je celebrować. Dzieci uwielbiają przebieranki, coraz popularniejsze stają się również odwiedziny u sąsiadów w celu otrzymania słodkości (cukierek albo psikus). Do tego wszystkiego można dodać jeszcze inne aktywności poświęcone tej okazji. Kolorowanki na Halloween to jedna z fajniejszych atrakcji dla najmłodszych.

Gry, które najlepiej ćwiczą pamięć dziecka

Dobra pamięć to jedna z najważniejszych życiowych umiejętności, dlatego warto o nią zadbać już od najmłodszych lat. Najlepszym wsparciem dla dzieci w rozwoju ich pamięci mogą być dobre gry planszowe. Oto przykłady gier, które zadbają o rozwój umysłowy twojego dziecka w zakresie pamięci i nie tylko!

SEA-BAND – bezpieczna i skuteczna metoda niwelowania nudności u kobiet w ciąży

Czy wiesz, że nudności i wymioty dotyczą ok. 80% kobiet w ciąży? Przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu, są rozciągnięte w czasie i często utrzymują się nawet kilka tygodni. Nie wiesz w jaki sposób zniwelować tę uciążliwą dolegliwość? Poznaj SEA-BAND - oryginalne angielskie opaski akupresurowe sprawdzone przez miliony osób na całym świecie…

Wartościowe i pyszne posiłki dla rocznego dziecka. Poznaj zasady ich komponowania!

Chociaż roczniak stawia już pierwsze kroki i coraz sprawniej porozumiewa się z najbliższymi, to nadal jest małym dzieckiem, którego organizm ma wyjątkowe...

Farmy dyniowe już otwarte! Zobacz najlepsze z nich w sześciu regionach Polski

Nadejście października oznacza, że w mediach społecznościowych zaroi się od pięknych zdjęć z dynią w tle. Na terenie farm dyniowych nie tylko można zrobić niesamowitą sesję, ale też kupić dorodne pomarańczowe warzywa, skorzystać z ciekawych atrakcji dla całych rodzin i poczuć prawdziwy jesienny klimat. Redakcja magazynu Travelist przygotowała zestawienie najlepszych takich miejsc w 6 regionach Polski.