-Reklama- Baseny i chemia basenowa - sprawdź na Ceneo

Naturalne produkty na odbudowę flory bakteryjnej jelit

Niekiedy warto odbudować florę bakteryjną w jelitach. Ulega ona osłabieniu na przykład po leczeniu antybiotykami albo wskutek zakażenia rotawirusami bądź niektórymi bakteriami. Zadbaj o siebie w naturalny sposób, korzystając z naszych podpowiedzi!

-Reklama-

Za co odpowiada flora bakteryjna jelit?

Flora bakteryjna jelit pełni głównie funkcje metaboliczne. Dzięki niej rozkładają się resztki pokarmowe, wpływa ona także na metabolizm tłuszczów oraz uczestniczy w syntezie niektórych witamin. Mało  tego, poprawia przyswajalność minerałów oraz elektrolitów. Warto też wiedzieć, że wspomaga ona trawienie laktozy i reguluje poziom cholesterolu. Trzeba podkreślić, że jest ważna nie tylko dla zdrowia jelit, ale także dla całego układu pokarmowego i organizmu. Jeśli flora bakteryjna jest zrównoważona, organizm dobrze broni się przed szkodliwymi drobnoustrojami i infekcjami, jest też mniej narażony na choroby nowotworowe. 

Czym odbudować nasz mikrobiom jelitowy?

Gdy trzeba odbudować florę bakteryjną jelit, np. po kuracji antybiotykami lub w podróży ze zmianą strefy klimatycznej, można zdecydować się na naturalne sposoby lub na suplementy wspomagające pracę jelit. Pamiętaj o tym, że długotrwałe zaburzenie mikrobiomu jelitowego może prowadzić do wystąpienia różnych chorób. Na szczęście przywrócenie równowagi flory bakteryjnej jelit nie jest trudne. Zobacz, co Ci w tym pomoże!

Produkty bogate w błonnik

Błonnik nie ulega trawieniu, natomiast jest cenną pożywką dla flory jelitowej. Dużo błonnika zawierają płatki owsiane, otręby, pieczywo żytnie i razowe, a także ryż i kasze. Znajduje się on także w warzywach strączkowych.

Naturalne probiotyki i prebiotyki

Do naturalnych probiotyków i prebiotyków zalicza się głównie produkty fermentowane, czyli jogurty, kefiry i kwaśne mleko. Wymienić tu trzeba również cebulę i czosnek oraz banany, pora i cykorię. W przypadku dzieci mogą sprawdzić się także produkty zawierające bakterie probiotyczne takie jak Lactobacillus rhamnosus, które możemy znaleźć w https://www.acidolac.pl/produkty/dla-niemowlat-i-dzieci/acidolac Są to bakterie kwasu mlekowego będące jednymi z najczęściej badanych i najskuteczniejszych bakterii probiotycznych. Produkty Acidolac to suplement diety. Zawierają składniki, które wspomagają funkcje organizmu poprzez uzupełnienie normalnej diety. Nie mają właściwości leczniczych.

Kiszonki

Od dawna wiadomo, że kiszonki zawierają dobre bakterie probiotyczne. Warto zatem jeść kiszone ogórki i kapusta, a także kwas chlebowy. Do kiszenia nadają się też: papryka, burak, cebula, fasola i większość warzyw. 

Nisko przetworzona żywność

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nisko przetworzona żywność, w przeciwieństwie do produktów wysoko przetworzonych, nie przyczynia się do powstawania niebezpiecznych czasem stanów zapalnych w jelitach. Żywność wysoko przetworzona wspiera rozwój szkodliwej flory bakteryjnej!

Jak długo trwa odbudowa flory jelitowej?

Odbudowa flory jelitowej to często kwestia indywidualna. Może ona trwać kilka tygodni, ale niekiedy trzeba kilku miesięcy, a w niektórych przypadkach jeszcze dłużej. 

Jak widać, przywrócenie równowagi florze bakteryjnej jelit nie jest ani skomplikowane, ani wymagające. Nic nie stoi na przeszkodzie, by sięgnąć po różne produkty dostarczające dobrych bakterii organizmowi. Co prawda, najmłodsi niekoniecznie przepadają za kiszonkami, ale na szczęście nie tylko takie produkty stają się ratunkiem, gdy żywych drobnoustrojów korzystnie wpływających na stan zdrowia dziecka jest za mało. 

Źródła: 

  • 1. https://cordis.europa.eu/article/id/90877-the-mighty-power-of-gut-microbes/pl
  • 2. https://journals.viamedica.pl/forum_zaburzen_metabolicznych/article/view/50983/44410
  • 3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26900391/

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.

Karmienia piersią można się nauczyć

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.

Te triki pozwolą ci utrzymać porządek w domu bez zbędnego wysiłku!

Utrzymanie porządku w domu może być czasochłonne i często wymaga dużego wysiłku. Jednak istnieje wiele trików i strategii, które mogą pomóc i...