-Reklama-
-Reklama-

Naturalne produkty na odbudowę flory bakteryjnej jelit

Niekiedy warto odbudować florę bakteryjną w jelitach. Ulega ona osłabieniu na przykład po leczeniu antybiotykami albo wskutek zakażenia rotawirusami bądź niektórymi bakteriami. Zadbaj o siebie w naturalny sposób, korzystając z naszych podpowiedzi!

-Reklama-

Za co odpowiada flora bakteryjna jelit?

Flora bakteryjna jelit pełni głównie funkcje metaboliczne. Dzięki niej rozkładają się resztki pokarmowe, wpływa ona także na metabolizm tłuszczów oraz uczestniczy w syntezie niektórych witamin. Mało  tego, poprawia przyswajalność minerałów oraz elektrolitów. Warto też wiedzieć, że wspomaga ona trawienie laktozy i reguluje poziom cholesterolu. Trzeba podkreślić, że jest ważna nie tylko dla zdrowia jelit, ale także dla całego układu pokarmowego i organizmu. Jeśli flora bakteryjna jest zrównoważona, organizm dobrze broni się przed szkodliwymi drobnoustrojami i infekcjami, jest też mniej narażony na choroby nowotworowe. 

-Reklama-

Czym odbudować nasz mikrobiom jelitowy?

Gdy trzeba odbudować florę bakteryjną jelit, np. po kuracji antybiotykami lub w podróży ze zmianą strefy klimatycznej, można zdecydować się na naturalne sposoby lub na suplementy wspomagające pracę jelit. Pamiętaj o tym, że długotrwałe zaburzenie mikrobiomu jelitowego może prowadzić do wystąpienia różnych chorób. Na szczęście przywrócenie równowagi flory bakteryjnej jelit nie jest trudne. Zobacz, co Ci w tym pomoże!

-Reklama-

Produkty bogate w błonnik

Błonnik nie ulega trawieniu, natomiast jest cenną pożywką dla flory jelitowej. Dużo błonnika zawierają płatki owsiane, otręby, pieczywo żytnie i razowe, a także ryż i kasze. Znajduje się on także w warzywach strączkowych.

Naturalne probiotyki i prebiotyki

Do naturalnych probiotyków i prebiotyków zalicza się głównie produkty fermentowane, czyli jogurty, kefiry i kwaśne mleko. Wymienić tu trzeba również cebulę i czosnek oraz banany, pora i cykorię. W przypadku dzieci mogą sprawdzić się także produkty zawierające bakterie probiotyczne takie jak Lactobacillus rhamnosus, które możemy znaleźć w https://www.acidolac.pl/produkty/dla-niemowlat-i-dzieci/acidolac Są to bakterie kwasu mlekowego będące jednymi z najczęściej badanych i najskuteczniejszych bakterii probiotycznych.

Kiszonki

Od dawna wiadomo, że kiszonki zawierają dobre bakterie probiotyczne. Warto zatem jeść kiszone ogórki i kapusta, a także kwas chlebowy. Do kiszenia nadają się też: papryka, burak, cebula, fasola i większość warzyw. 

Nisko przetworzona żywność

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nisko przetworzona żywność, w przeciwieństwie do produktów wysoko przetworzonych, nie przyczynia się do powstawania niebezpiecznych czasem stanów zapalnych w jelitach. Żywność wysoko przetworzona wspiera rozwój szkodliwej flory bakteryjnej!

Jak długo trwa odbudowa flory jelitowej?

Odbudowa flory jelitowej to często kwestia indywidualna. Może ona trwać kilka tygodni, ale niekiedy trzeba kilku miesięcy, a w niektórych przypadkach jeszcze dłużej. 

Jak widać, przywrócenie równowagi florze bakteryjnej jelit nie jest ani skomplikowane, ani wymagające. Nic nie stoi na przeszkodzie, by sięgnąć po różne produkty dostarczające dobrych bakterii organizmowi. Co prawda, najmłodsi niekoniecznie przepadają za kiszonkami, ale na szczęście nie tylko takie produkty stają się ratunkiem, gdy żywych drobnoustrojów korzystnie wpływających na stan zdrowia dziecka jest za mało. 

Źródła: 

  • 1. https://cordis.europa.eu/article/id/90877-the-mighty-power-of-gut-microbes/pl
  • 2. https://journals.viamedica.pl/forum_zaburzen_metabolicznych/article/view/50983/44410
  • 3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26900391/

-Reklama-

Musisz przeczytać

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Jak nauczyć dziecko zdrowo jeść?

Zdrowe odżywianie jest w dzisiejszych czasach ogromnym wyzwaniem, a żywienie najmłodszych to temat jeszcze trudniejszy i rodzący bardzo dużo pytań i wątpliwości....

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
412ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Oczekujesz dziecka lub niedawno urodziłaś? Odbierz prezenty dla siebie i dziecka!

Próbki, poradniki dla rodziców i gadżety dla dziecka - tylko teraz mogą być Twoje za darmo. Wystarczy się po nie zgłosić!

Wybieramy ekspres do kawy – który będzie najlepszy?

Nic tak nie potrafi rozbudzić zmysłów jak zapach aromatycznej kawy. A wiadomo, że najlepsza kawa to ta przygotowana w ekspresie. Tylko jak go wybrać?

Docenić położną – ostatni miesiąc głosowania na położne na medal

Grudzień jest ostatnim miesiącem, w którym można oddawać głosy na położne startujące w konkursie Położna na medal. Tytuł po raz dziewiąty przyznają pacjentki i ich rodziny. Plebiscyt, będący częścią ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej, wyróżni i nagrodzi położne niosące na swoich barkach ogromną odpowiedzialność. Specjalistki z wysokimi kompetencjami medycznymi i wiedzą, dla których każda kobieta i pacjentka jest ważne. Najlepsze położne poznamy na początku 2023 roku. Pomysłodawcą i organizatorem projektu jest Akademia Malucha Alantan i Zakłady Farmaceutyczne “UNIA” S.P.

Święta z maluszkiem przy wigilijnym stole

Boże Narodzenie to wyjątkowy, rodzinny czas, który spędzany jest przede wszystkim przy wspólnym stole. Jak w tym czasie zadbać o menu najmłodszych członków rodziny? Żywienie maluchów podczas Świąt Bożego Narodzenia i Wigilii, szczególnie w okresie 1000 pierwszych dni życia dziecka, wymaga uwagi oraz wiedzy na temat produktów, które mogą spożywać. Jak zdrowo i bezpiecznie cieszyć się świątecznymi przysmakami? Czego wystrzegać się w trakcie przyrządzania potraw?

Szukasz klimatycznego gadżetu dla gracza? Sprawdź, dlaczego lampa led 3D może przypaść mu do gustu!

Czasami pomysł na prezent dla bliskiej nam osoby, może stanowić niemały problem. Zwykle chcemy podarować komuś coś wyjątkowego, co przypadnie mu do gustu i będzie chętnie wykorzystywane. Co można kupić miłośnikowi gier, aby sprawić mu przyjemność? Zamiast tytułu, który już może gościć w jego bibliotece gier spraw mu gadżet kojarzący się z hobby, np. lampę LED 3D. Sprawdź, dlaczego to idealne rozwiązanie dla gracza!