-Reklama-

Największe wydatki w ciąży. Czy da się to policzyć?

Dziecko to inwestycja, także finansowa. Trudno się więc dziwić, że wiele osób odkłada decyzję o potomstwie na czasy finansowej stabilizacji. Jakie są największe wydatki w ciąży i czy można na nich jakoś zaoszczędzić?

-Reklama-

Wydatki związane z dzieckiem pojawiają się już na etapie ciąży. Wówczas musimy skompletować wyprawkę, która stanowi dość duże obciążenie dla domowego budżetu, a poza nią dochodzą jeszcze inne koszty np. medyczne (badania, leki). Choć część wydatków możemy nieco zredukować np. zastępując nowe rzeczy używanymi lub rezygnując z prywatnej opieki medycznej, nigdy nie uda się ich całkowicie ograniczyć.

Trudności finansowe przyszłych rodziców

Gdy kobieta zachodzi w ciążę, zwykle nieco pogarsza się jej sytuacja zawodowa. Rzadko kiedy przyszła mama pracuje do samego rozwiązania. Często musi ograniczyć swoją zawodową aktywność, zrezygnować z niektórych wymagających projektów, niekiedy nawet zmienić stanowisko pracy na bezpieczniejsze i spokojniejsze. Niby wszystko w trosce o dziecko, ale ma to swoje konsekwencje niestety dla budżetu domowego. Mimo tego, że polskie prawo powinno chronić pracujące ciężarne przed utratą pracy czy pogorszeniem jej warunków, rzeczywistość bywa różna.

Niektóre kobiety, gdy zachodzą w ciążę, pracują na okresie próbnym lub na czas określony na zastępstwo i wówczas ich umowy mogą się skończyć nawet w trakcie ciąży. Przed zwolnieniem w ciąży kobieta nie jest chroniona także wtedy, gdy firma pracodawcy upada czy zostaje zlikwidowana. Trudno też pominąć takie sytuacje, o których mało się mówi, a przecież też występują np. gdy pracodawca dowiadując się o ciąży swojej pracownicy, rezygnuje z planowanego dla niej awansu lub nagrody, albo zakłada, że po urodzeniu dziecka nie przedłuży kobiecie umowy, bojąc się jej dłuższej nieobecności spowodowanej macierzyństwem.

Czasem pogorszenie sytuacji finansowej może wynikać z mniejszej ilości zleceń, które jest w stanie zrealizować przyszła mama, prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą albo faktu przebywania na dłuższym zwolnieniu lekarskim. Bywa różnie, ale prawdą jest, że w ciąży raczej sytuacja finansowa się pogarsza a nie polepsza. Szczęśliwcy mogą mówić o utrzymaniu tego samego statusu posiadania w ciąży i przed nią.

Największe wydatki w ciąży

Warto znać największe wydatki, jakie czekają nas w ciąży, by nie być później zaskoczonym. Największe koszty generują oczywiście elementy wyprawki. W tym roku zrobiliśmy symulację wydatków na wyprawkę w różnych wariantach i wyszło nam, że kupując najtańsze i tylko najpotrzebniejsze produkty, możemy zamknąć się w kwocie 3 tysięcy złotych. Bardziej realny jest jednak wydatek rzędu 6 tysięcy złotych (wariant najbardziej optymalny). A przecież wyprawka to nie jedyny koszt, jaki ponosimy w ciągu tych 9 miesięcy.

Opieka medyczna i lekarstwa

Bądźmy szczerzy, nawet państwowa służba zdrowia nie zapewnia całkowicie darmowej opieki medycznej w czasie ciąży. Wydatki mogą wiązać się m. in. z zakupem leków, które należy brać w tym czasie. Same witaminy to wydatek kilkuset złotych, a często poza tym musimy jeszcze sięgać po lekarstwa np. na cukrzycę, ciśnienie, na przeziębienie albo po prostu lekarstwa na choroby przewlekłe, którymi jesteśmy obciążeni.

Spośród badań, najbardziej kosztowne są badania prenatalne. O ile niektóre są darmowe, oferowane w ramach NFZ, część z nich jest komercyjna np. badania genetyczne SANCO, NIFTY, HARMONY. Ich koszt jest znaczący, to kwoty rzędu od 2 do 4 tysięcy złotych. Płatne są też dodatkowe badania USG – prywatnie od 300 do 500 złotych. Jeśli decydujemy się na prowadzenie ciąży prywatnie, koszty opieki medycznej znacząco rosną. Wizyta (a tych jest nawet kilkanaście w ciągu całej ciąży) to koszt od 200 do 400 złotych.

Elementy wyprawki dla dziecka

Spośród elementów wyprawki, najbardziej kosztowne to wózek dla dziecka, fotelik samochodowy, łóżeczko do spania. Z rzeczy, które nie są obowiązkowe, ale na pewno ułatwiają życie, będą to: laktator, monitor oddechu, niania elektroniczna. To najdroższe sprzęty z całej wyprawki. Wózki dziecięce na szczęście występują w szerokiej ofercie, więc można dobrać je również pod kątem budżetu, jakim dysponujemy. Najtańsze wózki głębokie są już po 300 złotych. Można też postawić na model używany i też zaoszczędzić. Fotelik samochodowy to koszt od 100 do 500 złotych, łóżeczko do spania kosztuje w wersji budżetowej około 250 złotych. Na dobry laktator wydamy około 250-400 złotych, monitor oddechu kosztuje od 350 do 700 złotych, a na najprostszą nianię elektroniczną wydamy około 200 złotych. Pamiętajmy, że to tylko niektóre rzeczy z wyprawkowej listy.

Akcesoria przyszłej mamy

Poza rzeczami dla dziecka, spore pieniądze pochłaniają również rzeczy dla przyszłej mamy. Są to rozmaite środki higieny (wkładki, kosmetyki), ale również bielizna i ubrania ciążowe. Na to też warto przeznaczyć kilkaset złotych. Ciężarnej przyda się także wygodna poduszka do spania (ok. 150 złotych).

Kącik dla dziecka

Trudno pominąć kwestię pokoju czy choćby kącika dla dziecka, który należy przygotować na przyjście malucha. Wiąże się to z małym przemeblowaniem naszej dotychczasowej przestrzeni i remontem. Koszty, które na to poniesiemy to wydatki na farbę do ścian, ozdoby czy dodatkowe meble. Je też warto uwzględnić w swoim ciążowym kosztorysie.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również