-Reklama-

Mop parowy czy myjka parowa – co wybrać?

Oczyszczacze parowe występują w dwóch podstawowych rodzajach – jako myjki parowe (zarówno małe i duże) oraz mopy parowe. Czym różnią się od siebie te dwa urządzenia?

-Reklama-

Po publikacji testów i recenzji mopa parowego oraz myjki parowej otrzymaliśmy od Was wiele pytań o różnice między tymi sprzętami. Postanowiliśmy więc pokazać Wam, czym różnią się od siebie te oczyszczacze i tym samym pomóc Wam w dokonaniu wyboru, który spełni Wasze oczekiwania.

Przeznaczenie

Oba urządzenia mają wspólne funkcje. Poprzez generowanie gorącej pary pod ciśnieniem oczyszczają dowolne powierzchnie. Oba sprzęty posiadają różne końcówki i nakładki, które umożliwiają dostosowanie urządzenia do powierzchni i rodzaju zanieczyszczenia. Obydwa oczyszczacze parowe usuwają zanieczyszczenia z: podłóg, glazury, sanitariatów, baterii, sprzętów kuchennych, luster, okien, tapicerki, zabawek itd. Zarówno mopa parowego, jak i myjki możemy użyć również do odświeżania ubrań.

Efektywność oczyszczania

Tu warto spojrzeć na ciśnienie, jakiemu poddawana jest para. W przypadku mopa jest to poziom 4 barów, a w myjce mamy już ciśnienie na poziomie 5 barów. Wysokość ciśnienia ma wpływ na efektywność i szybkość sprzątania, więc pod tym kątem większą siłą sprzątającą ma myjka parowa. Jest to szczególnie ważne przy usuwaniu uciążliwych plam, więc jeśli masz w planach usuwanie ciężkich zabrudzeń i osadów (np. z kamienia) to lepszym wyborem będzie myjka parowa. Jednak trzeba dodać, że zarówno mopy parowe, jak i myjki równie skutecznie zabijają drobnoustroje i likwidują alergeny, a gorąca para, którą generują oba urządzenia, jest w tej kwestii tak samo skuteczna.

Wydajność

Z racji posiadania większego zbiornika na wodę, myjka parowa pozwala na dłuższą nieprzerwaną pracę. W przypadku mopa, czas ciągłej pracy na jednym napełnieniu trwa ok. 18 – 20 minut, a myjki aż 55 minut. Ze względu na pojemność zbiorników na wodę, urządzenia różni również czas nagrzewania. Mop jest gotowy do pracy niemalże natychmiast (ok 12 s), a na nagrzanie pełnego zbiornika w myjce musimy poczekać nawet 8 min. W mopie również, możemy uzupełniać wodę na bieżąco podczas pracy – w myjce trzeba odczekać chwilę, aż spadnie ciśnienie i zawór bezpieczeństwa odblokuje możliwość odkręcenia. Przez te różnice, mop parowy wraz z zestawem akcesoriów będzie wygodniejszym rozwiązaniem do codziennego użytku, a myjka będzie lepszym wyborem dla osób planujących większe sprzątania i generalne porządki.

Gabaryt

Wielkość ma czasem znaczenie. Mop parowy to urządzenie, które nie zajmuje wiele miejsca. Jest podłużny i można go łatwo przechowywać w zakamarkach domu – tak jak zwykły mop do podłogi. Mop parowy to częsty wybór osób, które nie mają zbyt wiele miejsca w swoim domu i zależy im na kompaktowym urządzeniu. W tym aspekcie mop na pewno wygrywa. Myjka parowa ma wygląd i wielkość przeciętnego odkurzacza, więc ukrycie jej w małym mieszkaniu jest nieco utrudnione. Z drugiej strony, wystarczy niewielka wolna szafka, by rozwiązać problem z przechowywaniem. No i ukrycie dodatkowych akcesoriów w obudowie urządzenia też jest tutaj praktycznym rozwiązaniem.

Cena

Tu też widać różnicę. Mop parowy to wydatek mniejszy niż myjka parowa. Cena obydwu urządzeń nie jest jednak zaporowa (mop parowy marki Ariete kosztuje około 200 zł, myjka około 400 zł), w odniesieniu do cen innych sprzętów sprzątających. Niemniej, mop parowy to z pewnością bardziej przystępny zakup pod względem finansowym np. dla świeżo upieczonych rodziców, którzy i tak ponoszą duże wydatki.

Który wybrać?

Przetestowałyśmy obydwa urządzenia i tak naprawdę każda z nas wybrała sprzęt odpowiadający jej wymaganiom. Duża myjka parowa świetnie sprawdziła się w obszernych wnętrzach z dużą ilością podłóg i okien. Mniejsza dobrze sobie radzi na niewielkich przestrzeniach. Zaletą mopa parowego jest z pewnością jego poręczność i kompaktowy wymiar, co sprawia, że łatwo się z niego korzysta codziennie, przy doraźnym sprzątaniu. Większe urządzenie pozwala zaś na generalne porządki i jest świetnym rozwiązaniem przy regularnym choć rzadszym sprzątaniu. Z tego powodu mop wydaje się być urządzeniem, które dobrze sprawdzi się przy dzieciach. Możemy z niego korzystać codziennie przez kilkanaście minut i tym samym natychmiast reagować na bałagan bez ryzyka rozprzestrzeniania się brudu. Mop świetnie sprawdzi się też w sezonie chorobowym i pozwoli uniknąć przejścia wirusa na innych domowników czy osoby odwiedzające nasze mieszkanie.

Jeśli jednak szukasz czegoś, co pomoże Ci w porządkach sezonowych np. raz na kilka tygodni, lepszym rozwiązaniem okaże się duża myjka, która pozwoli usunąć długotrwałe i oporne zanieczyszczenia. Dzięki dużej pojemności wody, myjka pozwala na długie i wydajne sprzątanie.

Przegląd rynku

Oczywiście, ze względu na rosnącą popularność tego typu urządzeń – firm, które posiadają w swojej ofercie oczyszczacze parowe jest coraz więcej. Podczas wyboru, sugerujemy jednak brać po uwagę tylko sprzęty sprawdzonych producentów, co uchroni nas przed potencjalnym rozczarowaniem. Należy również zwracać szczególną uwagę na parametry tych urządzeń. Dobry oczyszczacz parowy będzie się wykazywał przede wszystkim wysokim ciśnieniem (im wyższe tym lepsze), ponieważ jest to parametr, który ma największy wpływ na skuteczność sprzątania. Warto również wziąć pod uwagę ilość akcesoriów w zestawie oraz cenę dokupienia nowych, gdyż są to elementy, które najszybciej się zużywają. My możemy Wam szczerze polecić urządzenia, które miałyśmy okazje testować. Zostały wyprodukowane przez należącą do grupy DeLonghi markę Ariete, która jest pionierem tego typu rozwiązań, a pierwszy taki sprzęt wypuściła na rynek prawie 30 lat temu. Co ważne, urządzenia tej marki są nie tylko skuteczne, ale przede wszystkim mieszczą się w średniej półce cenowej.

autor: Ania i Justyna

-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również