-Reklama- Wyposażenie kuchni - zobacz na Ceneo.pl

Moje małe dziecko się masturbuje. Co robić?

Masturbacja wśród małych dzieci to dość częste zjawisko i zazwyczaj całkiem normalne. Dlaczego dziecko się masturbuje i co robić, gdy jesteśmy świadkami tej intymnej czynności?

-Reklama-

Masturbacja zwykle kojarzy się nam z seksualnością, dlatego tak trudno jest nam zaakceptować fakt, że może to robić małe dziecko. Wielu rodziców uważa to wręcz za coś zakazanego i reaguje zdenerwowaniem lub paniką. Tymczasem masturbowanie się przez dziecko to czynność, która nie powinna wyzwalać w nas złych emocji, bo jest wpisana w rozwój każdego człowieka.

Dziecko się masturbuje, bo..

to dostarcza mu przyjemności. Masturbacja wśród małych dzieci nie ma jednak kontekstu seksualnego. To należy na początku podkreślić. Pocieranie, dotykanie swoich miejsc intymnych jest niczym innym jak doświadczaniem, przeżywaniem i odkrywaniem rzeczy nowych. Dzieci poznają swoje ciało na różne sposoby, a masturbacja bywa dla nich po prostu eksploracją ich narządów płciowych. Dotykają się tam, bo nie wszystko mogą zobaczyć, a zdjęcie pieluchy czy majtek wyzwala ciekawość. I nagle odkrywają, że ten dotyk… jest dla nich całkiem miłym doświadczeniem.

Gdy dziecko się masturbuje, odczuwa przyjemność i z tego powodu trudno mu jest przestać wykonywać tę czynność. Może więc nie reagować na zwracaną mu wówczas uwagę. Ponieważ wie, że to miłe uczucie, chętnie do tego wraca, gdy tylko nadarza się ku temu okazja np. w kąpieli.

Gdy małe dziecko się masturbuje, to…

nie powinniśmy się niepokoić. Najważniejsze to wytłumaczyć sobie, że to całkiem normalne zachowanie. Maluch nie zrobi sobie w ten sposób krzywdy, nie rozbudzi też w sobie zainteresowania seksualnością i w żaden sposób nie wpłynie to na jego dorosłe życie seksualne. Dzieci nie wiedzą co to jest seks, dlatego – tak jak wspomnieliśmy – masturbacja jest dla nich tylko bardzo neutralną, przyjemną czynnością taką jak np. drapanie po plecach czy głaskanie po głowie. Małe dzieci nie wstydzą się tego co robią, nie czują się zażenowane, gdy ktoś je obserwuje. Nie widzą w tym nic niestosownego. Za to rodzice czują się zakłopotani.

Najlepszą metodą jest zignorować to, co widzimy. Im mniej będziemy zwracać na dziecko uwagę w tej sytuacji, tym większa szansa, że zajmie się czymś innym i nie będzie do tego wracać.

Mówi się, że masturbacja u małych dzieci jest podobna do dłubania w nosie – dzieci robią to w chwilach nudy, gdy mają wolne ręce. Możemy więc spróbować odwrócić uwagę dziecka od masturbacji, szczególnie jeśli robi to publicznie i czujemy się tym faktem nieco zakłopotani. Jeśli nie można tego zignorować, najlepiej zainteresować dziecko czymś innym. Najlepsze jest zajęcie mu czymś rączek, by nie wędrowały w kierunku krocza. Można zainteresować dziecko jakąś zabawką, zaprosić do wspólnego grania, rysowania czy układania klocków.

Pamiętaj, że od twojej reakcji zależy bardzo dużo. Nie wyśmiewaj dziecka w takim momencie, nie wpędzaj w poczucie winy mówieniem, że to co robi jest niegrzeczne. Maluch nie może mieć poczucia, że odkrywanie ciała jest czymś złym. To może wpłynąć na jego późniejsze postrzeganie swojej seksualności.

Gdy małe dziecko masturbuje się bardzo często…

to już powinno zapalić w naszej głowie czerwoną lampkę. Normalnym jest fakt sporadycznej masturbacji u małych dzieci. Jeśli dziecko robi to często i z coraz większym zapałem, warto zwrócić uwagę, czy nie jest to związane z jakimś problemem emocjonalnym. Być może dziecko w ten sposób rozładowuje nadmierne emocje, wycisza się albo po prostu próbuje zwrócić na siebie uwagę. W tym przypadku warto zasięgnąć porady lekarza.

Zobacz też:

-Reklama-

Musisz przeczytać

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Jak nauczyć dziecko zdrowo jeść?

Zdrowe odżywianie jest w dzisiejszych czasach ogromnym wyzwaniem, a żywienie najmłodszych to temat jeszcze trudniejszy i rodzący bardzo dużo pytań i wątpliwości....

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
411ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Szybki poród – czy to się zdarza tylko w filmach?

Przeraża cię wizja porodu w domu lub w drodze do szpitala? Takie błyskawiczne porody rzeczywiście się zdarzają, ale znacznie częściej trwają jednak od kilku do kilkunastu godzin. Dlaczego jedne kobiety rodzą szybciej ? Czy da się przygotować na szybki poród?

Wybór odpowiedniego roweru dla malucha – potrzebujesz pomocy?

Zakup roweru dla dziecka może okazać się nie lada wyzwaniem. Bogactwo ofert na rynku, choć daje szerokie pole do popisu, może również powodować dezorientację. Jak wybrać rower dla dziecka najlepiej dostosowany do jego potrzeb? Przygotowaliśmy zbiór wskazówek, dzięki którym odnalezienie idealnego jednośladu dla malucha stanie się łatwiejsze.

Piżamy niemowlęce – co wybrać, by maluszek pokochał swoją piżamkę

Ubrania do spania są niezwykle ważne. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę, by zapewnić dziecku zdrowy sen, co jest istotne przy wyborze bielizny nocnej? Dowiedz się więcej na ten temat i dokonuj świadomych wyborów.

Cytaty, które dodają otuchy po rozwodzie

Rozwód dla wielu wydaje się końcem świata, tymczasem jest tylko końcem pewnego etapu w życiu. Zebrane myśli i cytaty o rozwodzie mogą...

Wielka elektronika dla małych odkrywców okiem psychologa

Żyjemy w czasach nieustannego i niezwykle szybkiego postępu technologicznego. Smartfon, smartwatch, laptop czy tablet, to już nie tylko modne gadżety czy przedmioty służące rozrywce, ale i narzędzia niezbędne do pracy czy nauki. Rosnąca powszechność urządzeń cyfrowych ma wpływ także na dzieci, które są niezwykle zainteresowane światem dorosłych, naśladują wykonywane przez nich czynności. A ponieważ współcześni rodzice dużo czasu spędzają przy urządzeniach cyfrowych, dzieci także chcą się nimi posługiwać. Na szczęście są zabawki, które wyglądem przypominają urządzenia dla dorosłych, ale są bezpieczne dla maluchów i dodatkowo wspierają ich rozwój! Co to za zabawki i gdzie ich szukać?