-Reklama-teddyeddie

Jak mierzyć skurcze porodowe, by nie spóźnić się do szpitala

Zbliżający się poród poprzedzają objawy, które na pierwszy rzut oka mogą być trudne do rozpoznania. Szczególnie jeśli przygotowujesz się do przyjścia na świat swojego pierwszego dziecka. Najważniejsze jest zachowanie spokoju i przypomnienie sobie tego, co przekazano Ci w szkole rodzenia. Zdecydowanie najprościej jest określić, czy powinnaś już jechać do szpitala lub zawiadomić położną, przyglądając się, jak często i jak długo trwają skurcze porodowe. Powinnaś także umieć rozróżnić skurcze przepowiadające, które z reguły są odczuwalne około trzy tygodnie przed porodem, od skurczów macicy, które dają sygnał do pojawienia się Twojego maluszka na świecie.

-Reklama-

Po czym możesz poznać skurcze przepowiadające?

Są to niebolesne, nieregularne skurcze, których częstotliwość i natężenie nie nasilają się. Jeżeli występują około trzech, czterech tygodni przed planowanym porodem, nie masz powodu do niepokoju. To jeszcze nie jest ten czas, kiedy powinnaś przygotowywać się na wyjazd do szpitala. Możesz w tym okresie odczuwać duże parcie na pęcherz, a nawet wymioty i biegunkę, to także nie jest nic niepokojącego, po prostu Twój organizm oczyszcza się, aby lepiej przygotować się na poród.

Skurcze porodowe – kiedy do szpitala?

Najbardziej jednoznacznymi objawami, które świadczą o rozpoczęciu akcji porodowej są charakterystyczne skurcze oraz odejście wód płodowych. Wody płodowe odchodzą na kilka godzin przed porodem, jednak nie w każdym przypadku do takiej sytuacji dochodzi. Pewniejszym sygnałem, który pozwoli ci ocenić czy wyjazd do szpitala powinien nastąpić już, jest obserwacja częstotliwości, z jaką następują skurcze porodowe.

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że pierwsze skurcze porodowe mogą nie dawać odczucia bólu. Często są mylone ze skurczami przepowiadającymi, jednak różnią się od nich tym, że ich intensywność rośnie i występują w coraz krótszych odstępach czasu.

Kiedy jednak zauważysz, że wraz z nimi przychodzi ból, powinnaś skupić się na odmierzaniu z zegarkiem w ręku czasu trwania skurczów i odległości czasowych, w których one następują. Każdy ze skurczów porodowych może trwać od 15 do 30 sekund, a z czasem wydłużają się do 90 sekund. Na początku, kiedy skurcze porodowe się pojawiają, odstęp czasowy między nimi przeważnie wynosi od 10 do około 20 minut, a potem te przerwy się coraz bardziej skracają.

To jest czas, kiedy mierząc długość i częstotliwość występowania skurczów, możesz spokojnie skupić się na tej czynności, wyciszyć się, a to pomoże ci nie wpadać w niepotrzebną panikę. Jeśli masz już przygotowana wcześniej całą wyprawkę dla maluszka, którego za kilka godzin będziesz mogła przytulić, możesz spokojnie oczekiwać na zwiększenie częstotliwości występowania skurczów porodowych.

Skurcze porodowe, które zaczynają się zwykle w górnej części brzucha i promieniują na cały brzuch oraz na dolne części pleców, w końcowej fazie pojawiają się co 5 do 7 minut, ten właśnie moment jest znakiem, że powinnaś udać się do szpitala, aby nie spóźnić się do porodu, ponieważ twoje dziecko właśnie postanowiło się urodzić.

WPIS GOŚCINNY
FOTO: PIXABAY.COM
ARTYKUŁ ZOSTAŁ PRZYGOTOWANY PRZEZ SZPITAL POWIATOWY GAJDA-MED WWW.GAJDAMED.PL
25 ŁÓŻKOWY ODDZIAŁ GINEKOLOGICZNO-POŁOŻNICZY MIESZCZĄCY SIĘ W SZPITALU POWIATOWYM GAJDA-MED. PRZY UL. KWIATKOWSKIEGO 19 PUŁTUSK SPRAWUJE OPIEKĘ NAD KOBIETAMI CIĘŻARNYMI, RODZĄCYMI, POŁOŻNICZYMI ORAZ ZE SCHORZENIAMI GINEKOLOGICZNYMI. W GINEKOLOGII ZACHOWAWCZEJ I POOPERACYJNEJ STOSOWANE SĄ NOWOCZESNE METODY DIAGNOZOWANIA (USG, KTG) ORAZ LECZENIE OPERACYJNE METODĄ LAPAROSKOPOWĄ. PORODY PROWADZONE SĄ W KOMFORTOWYCH WARUNKACH, Z MOŻLIWOŚCIĄ OBECNOŚCI OSOBY BLISKIEJ, Z ZASTOSOWANIEM NOWOCZESNYCH TECHNIK PORODOWYCH (KRZESEŁKO PORODOWE, FOTEL PORODOWY), A TAKŻE Z ZASTOSOWANIEM UDOGODNIEŃ (PIŁKI, WORKI, MATERACE, NATRYSKI). PORODY ODBYWAJĄ SIĘ SIŁAMI NATURY, Z MOŻLIWOŚCIĄ ZNIECZULENIA ZEWNĄTRZOPONOWEGO ORAZ POPRZEZ CESARSKIE CIĘCIA.
-Reklama-

Musisz przeczytać

Chcesz, by Twoje dziecko szybko nauczyło się angielskiego? Zobacz, co radzi ekspert!

Każdy z nas chciałby, aby jego dziecko szybko i przyjemnie przyswajało naukę angielskiego. Czy jest to w ogóle możliwe? Tak! Razem z ekspertką - Olą Komadą, prezeską Edu Bears, współautorką metod nauczania angielskiego dla dzieci: Teddy Eddie, Savvy Ed oraz Edward's League, wyjaśniamy co jest najważniejsze podczas nauki języka u dzieci.

Back to School – najnowsze Trendy w modzie szkolnej

Powrót do szkoły to zawsze ekscytujący czas zarówno dla dzieci, jak i rodziców. To okazja do spotkań z przyjaciółmi, zdobycia nowej wiedzy i odkrywania pasji. Jednak, aby móc w pełni cieszyć się z powakacyjnych miesięcy należy zadbać o odpowiednią garderobę, która sprawdzi się na szkolnych korytarzach i w trakcie aktywnego czasu wolnego. Dla najmłodszych moda jest sposobem na wyrażanie siebie i podkreślenie indywidualności, dlatego warto przyjrzeć się najnowszym trendom w ubraniach i obuwiu, które będą królować na szkolnych korytarzach w tym roku.

Klimatyzacja w pokoju dziecka – wyzwanie dla rodziców!

Tegoroczne lato jest naprawdę gorące, dlatego szczególną uwagę poświęca się temu, by temperatury nie zaszkodziły najmłodszym. Spacery w zacienionych parkach są niesamowicie przyjemne, w utrzymaniu dobrego samopoczucia i zdrowia pomaga też picie wody – jak jednak zadbać o sprzyjający klimat w domu, a w szczególności w pokoju dziecka?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Zwierzę w domu – jak utrzymać czystość i higienę?

Zwierzęta domowe to źródło radości, miłości i towarzystwa dla całej rodziny. Jednak posiadanie psa, kota, królika czy innego futrzastego przyjaciela wiąże się również z pewnymi wyzwaniami, zwłaszcza jeśli chodzi o utrzymanie czystości w domu. Sierść, błoto, zapachy i plamy to tylko niektóre z problemów, z którymi muszą się zmierzyć właściciele zwierząt. Jak więc zadbać o higienę i porządek w domu, nie rezygnując z przyjemności związanych z posiadaniem zwierzaka? Oto kilka porad i trików, które mogą pomóc.

Depresja u dzieci – psycholog odpowiada na najważniejsze pytania

Depresja u dzieci to poważny problem. Możesz pomóc swojemu dziecku, jeśli będziesz wiedzieć, jak odróżnić smutek i przygnębienie od depresji, jak postępować w przypadku samookaleczania się, do jakiego specjalisty zwrócić się z prośbą o pomoc i jak wspierać terapię. O depresji dotykającej najmłodszych pisze w swojej najnowszej książce pt. ,,Depresja u dzieci i młodzieży” (wyd. RM), Anna Duman, psycholog, absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Wielka premiera MAVKI!

Międzynarodowe widowisko, oparte na najbardziej wyczekiwanym ukraińskim filmie animowanym „MAVKA. Leśna piosenka” niebawem dotrze do Polski! „MAVKA SHOW” to wyjątkowe połączenie klasyki i nowoczesności w nieznanym dotąd wydaniu, pełnym wyrazistej choreografii, elementów akrobatycznych i efektów specjalnych. Przepiękną historię dziewczynki o imieniu MAVKA, która ukochała las i jego mieszkańców, będzie można podziwiać na największych scenach teatralnych naszego kraju już tej jesieni!

Gałganek Aliny – naturalny sposób na katar i zatoki

Katar i zatoki to częste dolegliwości, które mogą utrudniać oddychanie, powodować ból głowy, gorączkę i złe samopoczucie. Zanim sięgniemy po leki czy krople do nosa, warto spróbować naturalnego sposobu na udrożnienie dróg oddechowych - gałganka Aliny. Co to jest, jak działa i jak go zrobić? Oto kilka informacji na ten temat.

Dowiedz się, jak pomóc dziecku cierpiącemu na depresję! Kup tę książkę!

Nawet jeśli wydaje ci się, że jesteś najlepszym rodzicem dla swojego dziecka, nie musisz wiedzieć o walce, jaka toczy się w jego wnętrzu. Przeczytaj tę książkę, by wiedzieć i widzieć więcej. Depresja nie powinna być tematem tabu, szczególnie w czasach, gdy stała się tak powszechna.