-Reklama-

Jak mierzyć skurcze porodowe, by nie spóźnić się do szpitala

Zbliżający się poród poprzedzają objawy, które na pierwszy rzut oka mogą być trudne do rozpoznania. Szczególnie jeśli przygotowujesz się do przyjścia na świat swojego pierwszego dziecka. Najważniejsze jest zachowanie spokoju i przypomnienie sobie tego, co przekazano Ci w szkole rodzenia. Zdecydowanie najprościej jest określić, czy powinnaś już jechać do szpitala lub zawiadomić położną, przyglądając się, jak często i jak długo trwają skurcze porodowe. Powinnaś także umieć rozróżnić skurcze przepowiadające, które z reguły są odczuwalne około trzy tygodnie przed porodem, od skurczów macicy, które dają sygnał do pojawienia się Twojego maluszka na świecie.

-Reklama-

Po czym możesz poznać skurcze przepowiadające?

Są to niebolesne, nieregularne skurcze, których częstotliwość i natężenie nie nasilają się. Jeżeli występują około trzech, czterech tygodni przed planowanym porodem, nie masz powodu do niepokoju. To jeszcze nie jest ten czas, kiedy powinnaś przygotowywać się na wyjazd do szpitala. Możesz w tym okresie odczuwać duże parcie na pęcherz, a nawet wymioty i biegunkę, to także nie jest nic niepokojącego, po prostu Twój organizm oczyszcza się, aby lepiej przygotować się na poród.

Skurcze porodowe – kiedy do szpitala?

Najbardziej jednoznacznymi objawami, które świadczą o rozpoczęciu akcji porodowej są charakterystyczne skurcze oraz odejście wód płodowych. Wody płodowe odchodzą na kilka godzin przed porodem, jednak nie w każdym przypadku do takiej sytuacji dochodzi. Pewniejszym sygnałem, który pozwoli ci ocenić czy wyjazd do szpitala powinien nastąpić już, jest obserwacja częstotliwości, z jaką następują skurcze porodowe.

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że pierwsze skurcze porodowe mogą nie dawać odczucia bólu. Często są mylone ze skurczami przepowiadającymi, jednak różnią się od nich tym, że ich intensywność rośnie i występują w coraz krótszych odstępach czasu.

Kiedy jednak zauważysz, że wraz z nimi przychodzi ból, powinnaś skupić się na odmierzaniu z zegarkiem w ręku czasu trwania skurczów i odległości czasowych, w których one następują. Każdy ze skurczów porodowych może trwać od 15 do 30 sekund, a z czasem wydłużają się do 90 sekund. Na początku, kiedy skurcze porodowe się pojawiają, odstęp czasowy między nimi przeważnie wynosi od 10 do około 20 minut, a potem te przerwy się coraz bardziej skracają.

To jest czas, kiedy mierząc długość i częstotliwość występowania skurczów, możesz spokojnie skupić się na tej czynności, wyciszyć się, a to pomoże ci nie wpadać w niepotrzebną panikę. Jeśli masz już przygotowana wcześniej całą wyprawkę dla maluszka, którego za kilka godzin będziesz mogła przytulić, możesz spokojnie oczekiwać na zwiększenie częstotliwości występowania skurczów porodowych.

Skurcze porodowe, które zaczynają się zwykle w górnej części brzucha i promieniują na cały brzuch oraz na dolne części pleców, w końcowej fazie pojawiają się co 5 do 7 minut, ten właśnie moment jest znakiem, że powinnaś udać się do szpitala, aby nie spóźnić się do porodu, ponieważ twoje dziecko właśnie postanowiło się urodzić.

WPIS GOŚCINNY
FOTO: PIXABAY.COM
ARTYKUŁ ZOSTAŁ PRZYGOTOWANY PRZEZ SZPITAL POWIATOWY GAJDA-MED WWW.GAJDAMED.PL
25 ŁÓŻKOWY ODDZIAŁ GINEKOLOGICZNO-POŁOŻNICZY MIESZCZĄCY SIĘ W SZPITALU POWIATOWYM GAJDA-MED. PRZY UL. KWIATKOWSKIEGO 19 PUŁTUSK SPRAWUJE OPIEKĘ NAD KOBIETAMI CIĘŻARNYMI, RODZĄCYMI, POŁOŻNICZYMI ORAZ ZE SCHORZENIAMI GINEKOLOGICZNYMI. W GINEKOLOGII ZACHOWAWCZEJ I POOPERACYJNEJ STOSOWANE SĄ NOWOCZESNE METODY DIAGNOZOWANIA (USG, KTG) ORAZ LECZENIE OPERACYJNE METODĄ LAPAROSKOPOWĄ. PORODY PROWADZONE SĄ W KOMFORTOWYCH WARUNKACH, Z MOŻLIWOŚCIĄ OBECNOŚCI OSOBY BLISKIEJ, Z ZASTOSOWANIEM NOWOCZESNYCH TECHNIK PORODOWYCH (KRZESEŁKO PORODOWE, FOTEL PORODOWY), A TAKŻE Z ZASTOSOWANIEM UDOGODNIEŃ (PIŁKI, WORKI, MATERACE, NATRYSKI). PORODY ODBYWAJĄ SIĘ SIŁAMI NATURY, Z MOŻLIWOŚCIĄ ZNIECZULENIA ZEWNĄTRZOPONOWEGO ORAZ POPRZEZ CESARSKIE CIĘCIA.
-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również