-Reklama- Baseny i chemia basenowa - sprawdź na Ceneo

Mamo, pracuj z domu! – rady na początek

Wydawać by się mogło, że idealną pracą dla matki jest praca z domu. Rzeczywiście, pozwala godzić macierzyństwo z karierą, ale bywa to też bardzo trudne. Zanim podejmiesz decyzję, dowiedz się czy prowadzenie firmy w domu jest dla ciebie.

-Reklama-

Czy praca z domu jest dla każdego?

Zdalna praca czy prowadzenie własnej działalności z domu to nie jest ideał. Trzeba to powiedzieć głośno – to duże poświecenie i odpowiedzialność. O każdy miesiąc trzeba walczyć, nie ma nic pewnego. Raz są zlecenia, raz ich nie ma. A ZUSy i podatki płacić trzeba. I jak wiecie, nie są to małe kwoty. Kto zatem odnajdzie się w takiej rzeczywistości?

 • Osoby, które mają wsparcie w partnerze.

By się zdecydować na własną działalność, trzeba wziąć pod uwagę fakt, że na początku konieczne jest poniesienie kosztów – zorganizowanie sobie miejsca do pracy, sprzęt, materiały, reklama, strona internetowa itd. Trzeba mieć wsparcie finansowe,w partnerze, bo z zerem na koncie raczej nic się nie wskóra. Musisz być przygotowana, że rentowność firmy pojawi się dopiero po kilku-kilkunastu miesiącach. Trzeba mieć zatem zabezpieczenie, które pozwoli ten czas przetrzymać bez zarabiania. I dużo cierpliwości. Wsparcie partnera naprawdę się tutaj mocno przyda.

 • Osoby nastawione na sukces

Tu trzeba dużej pewności siebie, nakierowania na sukces i ogromnej motywacji do realizacji. To nie jest zajęcie dla osób, które łatwo się poddają i które mogą pogrążyć porażki. Trzeba umieć się podnosić, elastycznie dostosowywać się panujących na rynku zasad, reagować na uwagi klientów, ulepszać swoją pracę. Trzeba wiedzieć czego się chce i poświęcić ogrom pracy i energii wykraczającej poza 8h/dziennie. Bo praca zdalna to dyspozycyjność niemal 24/h. To jest chyba ten największy koszt.

 • Osoby, które czują temat

Nie należy wchodzić w biznes, którego się nie czuje. Receptą na sukces jest znalezienie dla siebie miejsca w dobrze znanej sobie branży. Tym bardziej, że dużym plusem jest znajomość potencjalnych klientów np. z poprzedniego miejsca pracy i kontynuowanie z nimi współpracy, tylko że na własny rachunek. W parze musi z tym iść satysfakcja z tej pracy. Nie da się stworzyć dobrze prosperującej firmy, jeśli nie jest ona pasją. Tylko to da potem spełnienie.

 • Osoby kreatywne

Sukces wymaga kreatywności. W czasach, gdy niemal w każdej branży istnieje duża konkurencja, trzeba się wyróżniać. Tworzyć nowe rzeczy, w innowacyjny sposób podchodzić do tematu, oferować szerszą niż inni ofertę, która pozwoli kompleksowo realizować zlecenia. Trzeba się doszkalać i inwestować w rozwój. Najpierw swój a potem pracowników.

 • Osoby zmobilizowane

Prowadzenie własnej działalności wymaga ogromnego samozaparcia i motywacji. Nie ma tutaj szefa, który stoi nad nami z batem lub marchewką. Wymagamy tylko sami od siebie, więc odpada praca na pół gwizdka. Efekt przyniesie poświęcenie i duża mobilizacja – by rano wstać i zająć się projektem, by zawalić weekend, byle skończyć zlecenie. Wakacje, urlop, choroba – klientów to nie interesuje, więc i dla nas żadna to wymówka.

Kilka rad dla matek pracujących z domu

 • zacznij najszybciej jak możesz

Jeśli uważasz, że spełniasz powyższe wymagania i masz swój plan na biznes, nie ma co zwlekać – warto zacząć choćby dziś. Nie czekaj do końca urlopu macierzyńskiego, już teraz wykorzystuj każdą chwilę na myślenie o swojej firmie, układanie biznesplanu, robienie rozeznania na rynku, gromadzenie materiałów i projektowanie oprawy (logo, wizytówki, strona www).

 • nie zamykaj się na nowe doświadczenia

Rejestrując firmę, możesz zgłosić do urzędu wiele działalności. Im szerszy wachlarz usług wchodzący w zakres twoich działań, tym łatwiej potem rozszerzać swoją działalność bez konieczności robienia aktualizacji w urzędach. Być może planujesz prowadzić tylko sklep internetowy, ale nie wiesz czy na fali sukcesu nie zaczniesz sprzedawać swoich produktów również stacjonarnie. Bądź na to przygotowana.

 • zrób potrzebne kursy

Jeśli do prowadzenia twojej działalności potrzebne są dodatkowe umiejętności, warto zapisać się na kurs, który cię rozwinie. Jeśli nie masz na to czasu, spróbuj sama – przy pomocy nauki interaktywnej. Jest wiele kursów online i samouczków, które można wykorzystać niemal w każdej branży.

 • przygotuj miejsce do pracy

To nic, że będziesz pracować w domu. Lepiej się do tej pracy zmobilizujesz, jeśli stworzysz sobie choćby maleńkie biuro. To nie musi być oddzielne pomieszczenie. Wystarczy małe biurko w sypialni czy salonie, komputer, telefon, wygodne krzesło, organizer na dokumenty, pieczątka i inne artykuły biurowe. Poczuj, że ten skrawek podłogi to zupełnie inna przestrzeń, w której ty przestajesz być tylko mamą a stajesz się bizneswoman.

 • opracuj taktykę pracy

To bardzo ważne. Ponieważ będziesz pracować w domu, musisz się liczyć z pewnymi utrudnieniami. Że w ciągu dnia będziesz mniej dyspozycyjna niż wieczorem, że są pewne stałe elementy dnia w domu (gotowanie obiadu, spacer z psem, odprowadzenie dzieci do szkoły czy przedszkola), które będą od pracy cię odciągać. Ustal sobie godziny, w jakich będziesz mogła poświęcić się tylko sprawom zawodowym i staraj się ich potem przestrzegać. W takich godzinach umawiaj się na rozmowy telefoniczne czy biznesowe spotkania.

 • Staraj się być profesjonalna

Wbrew pozorom to nie takie łatwe, ale trzeba próbować. Pamiętaj, że twoi klienci nie wiedzą i nie powinni wiedzieć, że pracujesz z domu. Nie widzą, że czasem odpisując na maila, trzymasz dziecko na kolanach a rozmawiając przez telefon, gotujesz obiad. Oni muszą mieć wrażenie, że pracą zajmujesz się profesjonalnie, w biurze. Dobrze jest więc wypracować sobie pewne nawyki.
W telefonie uruchom sobie usługę poczty mailowej, by w każdej chwili mieć dostęp do skrzynki służbowej. Dzięki temu będziesz mogła szybko reagować na ważne wiadomości od klientów. W mailach i w rozmowach telefonicznych używaj formy „my” – „sprawdzimy to”, „opracujemy”, „przygotujemy”, to brzmi profesjonalnie. Nie odbieraj telefonu przy dzieciach. Istnieje ryzyko, że zaczną hałasować lub mocno się czegoś domagać, co postawi cię w niezręcznej sytuacji. Oddzwoń więc, jak będziesz mieć możliwość nieskrępowanej rozmowy.

A może zaczniesz pisać bloga?

Teraz jest tak wiele możliwości! Stronę możesz mieć za darmo – zobacz ofertę!

No i na koniec. Nie bój się! Uwierz, że bycie mamą nie ogranicza. Że możesz być spełniona w macierzyństwie i pracy. Wiesz, że matki to podobno najlepiej zorganizowane istoty na świecie, dlatego świetnie sobie radzą w prowadzeniu biznesów? Z pewnością nie jesteś wyjątkiem od tej reguły, dlatego…do dzieła!

Powodzenia!

autor: Ania
foto: pixabay.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.

Karmienia piersią można się nauczyć

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.

Te triki pozwolą ci utrzymać porządek w domu bez zbędnego wysiłku!

Utrzymanie porządku w domu może być czasochłonne i często wymaga dużego wysiłku. Jednak istnieje wiele trików i strategii, które mogą pomóc i...