-Reklama-

Mamo, pracuj z domu! – rady na początek

Wydawać by się mogło, że idealną pracą dla matki jest praca z domu. Rzeczywiście, pozwala godzić macierzyństwo z karierą, ale bywa to też bardzo trudne. Zanim podejmiesz decyzję, dowiedz się czy prowadzenie firmy w domu jest dla ciebie.

-Reklama-

Czy praca z domu jest dla każdego?

Zdalna praca czy prowadzenie własnej działalności z domu to nie jest ideał. Trzeba to powiedzieć głośno – to duże poświecenie i odpowiedzialność. O każdy miesiąc trzeba walczyć, nie ma nic pewnego. Raz są zlecenia, raz ich nie ma. A ZUSy i podatki płacić trzeba. I jak wiecie, nie są to małe kwoty. Kto zatem odnajdzie się w takiej rzeczywistości?

 • Osoby, które mają wsparcie w partnerze.

By się zdecydować na własną działalność, trzeba wziąć pod uwagę fakt, że na początku konieczne jest poniesienie kosztów – zorganizowanie sobie miejsca do pracy, sprzęt, materiały, reklama, strona internetowa itd. Trzeba mieć wsparcie finansowe,w partnerze, bo z zerem na koncie raczej nic się nie wskóra. Musisz być przygotowana, że rentowność firmy pojawi się dopiero po kilku-kilkunastu miesiącach. Trzeba mieć zatem zabezpieczenie, które pozwoli ten czas przetrzymać bez zarabiania. I dużo cierpliwości. Wsparcie partnera naprawdę się tutaj mocno przyda.

 • Osoby nastawione na sukces

Tu trzeba dużej pewności siebie, nakierowania na sukces i ogromnej motywacji do realizacji. To nie jest zajęcie dla osób, które łatwo się poddają i które mogą pogrążyć porażki. Trzeba umieć się podnosić, elastycznie dostosowywać się panujących na rynku zasad, reagować na uwagi klientów, ulepszać swoją pracę. Trzeba wiedzieć czego się chce i poświęcić ogrom pracy i energii wykraczającej poza 8h/dziennie. Bo praca zdalna to dyspozycyjność niemal 24/h. To jest chyba ten największy koszt.

 • Osoby, które czują temat

Nie należy wchodzić w biznes, którego się nie czuje. Receptą na sukces jest znalezienie dla siebie miejsca w dobrze znanej sobie branży. Tym bardziej, że dużym plusem jest znajomość potencjalnych klientów np. z poprzedniego miejsca pracy i kontynuowanie z nimi współpracy, tylko że na własny rachunek. W parze musi z tym iść satysfakcja z tej pracy. Nie da się stworzyć dobrze prosperującej firmy, jeśli nie jest ona pasją. Tylko to da potem spełnienie.

 • Osoby kreatywne

Sukces wymaga kreatywności. W czasach, gdy niemal w każdej branży istnieje duża konkurencja, trzeba się wyróżniać. Tworzyć nowe rzeczy, w innowacyjny sposób podchodzić do tematu, oferować szerszą niż inni ofertę, która pozwoli kompleksowo realizować zlecenia. Trzeba się doszkalać i inwestować w rozwój. Najpierw swój a potem pracowników.

 • Osoby zmobilizowane

Prowadzenie własnej działalności wymaga ogromnego samozaparcia i motywacji. Nie ma tutaj szefa, który stoi nad nami z batem lub marchewką. Wymagamy tylko sami od siebie, więc odpada praca na pół gwizdka. Efekt przyniesie poświęcenie i duża mobilizacja – by rano wstać i zająć się projektem, by zawalić weekend, byle skończyć zlecenie. Wakacje, urlop, choroba – klientów to nie interesuje, więc i dla nas żadna to wymówka.

Kilka rad dla matek pracujących z domu

 • zacznij najszybciej jak możesz

Jeśli uważasz, że spełniasz powyższe wymagania i masz swój plan na biznes, nie ma co zwlekać – warto zacząć choćby dziś. Nie czekaj do końca urlopu macierzyńskiego, już teraz wykorzystuj każdą chwilę na myślenie o swojej firmie, układanie biznesplanu, robienie rozeznania na rynku, gromadzenie materiałów i projektowanie oprawy (logo, wizytówki, strona www).

 • nie zamykaj się na nowe doświadczenia

Rejestrując firmę, możesz zgłosić do urzędu wiele działalności. Im szerszy wachlarz usług wchodzący w zakres twoich działań, tym łatwiej potem rozszerzać swoją działalność bez konieczności robienia aktualizacji w urzędach. Być może planujesz prowadzić tylko sklep internetowy, ale nie wiesz czy na fali sukcesu nie zaczniesz sprzedawać swoich produktów również stacjonarnie. Bądź na to przygotowana.

 • zrób potrzebne kursy

Jeśli do prowadzenia twojej działalności potrzebne są dodatkowe umiejętności, warto zapisać się na kurs, który cię rozwinie. Jeśli nie masz na to czasu, spróbuj sama – przy pomocy nauki interaktywnej. Jest wiele kursów online i samouczków, które można wykorzystać niemal w każdej branży.

 • przygotuj miejsce do pracy

To nic, że będziesz pracować w domu. Lepiej się do tej pracy zmobilizujesz, jeśli stworzysz sobie choćby maleńkie biuro. To nie musi być oddzielne pomieszczenie. Wystarczy małe biurko w sypialni czy salonie, komputer, telefon, wygodne krzesło, organizer na dokumenty, pieczątka i inne artykuły biurowe. Poczuj, że ten skrawek podłogi to zupełnie inna przestrzeń, w której ty przestajesz być tylko mamą a stajesz się bizneswoman.

 • opracuj taktykę pracy

To bardzo ważne. Ponieważ będziesz pracować w domu, musisz się liczyć z pewnymi utrudnieniami. Że w ciągu dnia będziesz mniej dyspozycyjna niż wieczorem, że są pewne stałe elementy dnia w domu (gotowanie obiadu, spacer z psem, odprowadzenie dzieci do szkoły czy przedszkola), które będą od pracy cię odciągać. Ustal sobie godziny, w jakich będziesz mogła poświęcić się tylko sprawom zawodowym i staraj się ich potem przestrzegać. W takich godzinach umawiaj się na rozmowy telefoniczne czy biznesowe spotkania.

 • Staraj się być profesjonalna

Wbrew pozorom to nie takie łatwe, ale trzeba próbować. Pamiętaj, że twoi klienci nie wiedzą i nie powinni wiedzieć, że pracujesz z domu. Nie widzą, że czasem odpisując na maila, trzymasz dziecko na kolanach a rozmawiając przez telefon, gotujesz obiad. Oni muszą mieć wrażenie, że pracą zajmujesz się profesjonalnie, w biurze. Dobrze jest więc wypracować sobie pewne nawyki.
W telefonie uruchom sobie usługę poczty mailowej, by w każdej chwili mieć dostęp do skrzynki służbowej. Dzięki temu będziesz mogła szybko reagować na ważne wiadomości od klientów. W mailach i w rozmowach telefonicznych używaj formy „my” – „sprawdzimy to”, „opracujemy”, „przygotujemy”, to brzmi profesjonalnie. Nie odbieraj telefonu przy dzieciach. Istnieje ryzyko, że zaczną hałasować lub mocno się czegoś domagać, co postawi cię w niezręcznej sytuacji. Oddzwoń więc, jak będziesz mieć możliwość nieskrępowanej rozmowy.

A może zaczniesz pisać bloga?

Teraz jest tak wiele możliwości! Stronę możesz mieć za darmo – zobacz ofertę!

No i na koniec. Nie bój się! Uwierz, że bycie mamą nie ogranicza. Że możesz być spełniona w macierzyństwie i pracy. Wiesz, że matki to podobno najlepiej zorganizowane istoty na świecie, dlatego świetnie sobie radzą w prowadzeniu biznesów? Z pewnością nie jesteś wyjątkiem od tej reguły, dlatego…do dzieła!

Powodzenia!

autor: Ania
foto: pixabay.com
-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również