-Reklama-

Małe dziecko u fryzjera. Kiedy wybrać się na pierwszą wizytę?

Pierwsze strzyżenie dziecka to bardzo przeżywane doświadczenie. Zarówno przez mamę, jak i samo dziecko. Kiedy jest najlepszy moment, by ostrzyc dziecko w salonie fryzjerskim i jak się do tego przygotować?

-Reklama-

Kiedy z dzieckiem do fryzjera?

To jedno z pytań, na które nie mamy jednoznacznej odpowiedzi. Nie ma określonego czasu, odpowiedniego na podcięcie włosków u malucha. Część rodziców odkłada tę decyzję na wiek przedszkolny, część pyta wręcz – kiedy z niemowlakiem do fryzjera. Odpowiedzi na to pytanie należy jednak poszukać samodzielnie.

Zapewne słyszeliście o zabobonie, który nakazuje dziecku ściąć włoski dopiero po pierwszych urodzinach. Według tego wierzenia, wcześniejsze skrócenie maluchowi włosów mogłoby cofnąć lub zatrzymać jego rozwój intelektualny. Jest to oczywiście przesąd. Nie ma dowodów, by ta teoria była prawdziwa. A jednak wielu rodziców tak „na wszelki wypadek” czeka z decyzją o pierwszym strzyżeniu cały rok. Czy to dobrze?

Kiedy z niemowlakiem do fryzjera?

Uważa się, że najlepszym momentem na pierwsze strzyżenie dziecka jest czas, gdy zbyt długie włoski zaczynają przeszkadzać np. wchodzą w oczy, kołtunią się i nie dają się rozczesać, rosną nierównomiernie. A co jeśli maluch rodzi się z długimi włosami i już od dnia porodu ma bujną czuprynę? W pierwszych tygodniach życia dziecka nie powinno się odwiedzać fryzjera ze względu na to, że maluch jest na to zbyt mały i taka wizyta może go bardzo zestresować. Ponadto niemowlę przez pewien czas nie potrafi utrzymać prosto główki i takie strzyżenie byłoby i trudne, i niebezpieczne.

Wiele salonów fryzjerskich ma ustalony wiek, od jakiego strzyże dzieci, więc warto się o to zapytać przed wizytą. A jeśli twoja pociecha jest za mała, by zajął się nią fryzjer dla dzieci, możesz podciąć delikatnie włoski w domu sama. Zrób to, gdy maluch jest spokojny i nie wierci się. Zbyt długą grzywkę nachodzącą na oczy możesz podciąć podczas snu nożyczkami o zaokrąglonych końcówkach. Na profesjonalne strzyżenie maszynką i nożyczkami fryzjerskimi przyjdzie jeszcze czas.

Jak przygotować małe dziecko na wizytę u fryzjera?

Jeśli chcesz, by wizyta w salonie fryzjerskim przebiegła sprawnie i bezproblemowo, wprowadź swoją pociechę w świat fryzjerstwa. Pokaż, na czym polega praca fryzjera, pobawcie się w salon fryzjerski. Jeżeli posiadasz w domu maszynkę do włosów, pokaż ją dziecku i włącz, by zapoznało się z jej dźwiękiem.

Na wizytę wybierz odpowiedni moment, gdy maluch ma dobry humor, jest wyspany i nic mu nie dolega. Możesz przyjść z dzieckiem do fryzjera wcześniej, by mogło zobaczyć jak są strzyżeni inni klienci. Zabierz ze sobą jakieś „zabawiacze” (małe zabawki) i przekąski, by zająć rączki dziecka, gdy będzie się niecierpliwić. Na pierwszy raz nie wybieraj zbyt skomplikowanej fryzury, by ograniczyć czas siedzenia dziecka w salonie i nie zrazić go do kolejnej wizyty.

Pierwsza wizyta u fryzjera z dzieckiem – jak powinna wyglądać?

Zanim pójdziesz z małym dzieckiem do fryzjera, znajdź salon, który będzie odpowiedni. Pracujące tam osoby powinny mieć doświadczenie w strzyżeniu najmłodszych klientów i dobrą opinię. Salon powinien być wyposażony w odpowiednie nakładki lub wysokie fotele dla dzieci. Na Booksy.com nie tylko znajdziesz opinie o salonach fryzjerskich w twojej okolicy, ale też zapiszesz się na wizytę. Warto skorzystać z tego ułatwienia.

Gdy będziecie w salonie, nie stresuj się, bo nerwy udzielą się twojemu dziecku. Miej pozytywne nastawienie. Bądź blisko dziecka. Jeśli będzie potrzebowało usiąść ci na kolanach, nie wzbraniaj się przed tym – dobry fryzjer sobie poradzi w każdej pozycji. Podczas strzyżenia rozmawiaj z pociechą, zagaduj, by się nie nudziło. Jeśli się za bardzo wierci, zaproponuj mu zawody pt. kto dłużej wytrzyma bez ruchu. Jak tylko maluch poczuje dyskomfort np. kłującymi włoskami spadającymi mu na twarz, poproś fryzjera o krótką przerwę.

A gdy już będzie po wszystkim…

Nie oszczędzaj dziecku pochwał i komplementów. Zachwycaj się jego nową fryzurką, pochwal za zachowanie w salonie. Po wszystkim może być jakaś nagroda np. wspólne lody. Wszystko po to, by dziecko miało jedynie pozytywne wrażenia po strzyżeniu i chciało przyjść za jakiś czas na kolejne.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również