-Reklama- Suplementy diety - wybierz na Ceneo.pl

Majtki menstruacyjne. Czy to naprawdę działa?

Podpaski i tampony już dawno przestały być jedynym środkiem zabezpieczającym w czasie menstruacji. Kobiety coraz częściej stawiają na rozwiązania ekologiczne i zdrowsze. Jednym z nich są tzw. majtki menstruacyjne.

-Reklama-

Kobiety mają wybór

Choć najpopularniejszymi środkami higieny w czasie menstruacji są podpaski i tampony, nie są to rozwiązania doskonałe. Ich zakup zwykle jest bardzo kosztowny, do tego są nieekologiczne, bo tworzą dodatkowe odpady i w większości przypadków nie są biodegradowalne. Ponadto, nie wszystkie kobiety mogą korzystać z podpasek i tamponów ze względów zdrowotnych, dlatego pojawiające się na rynku nowe rozwiązania w tej kwestii budzą duże zainteresowanie. Tak było w przypadku rewolucyjnych kubeczków menstruacyjnych, tak jest również w odniesieniu do majtek menstruacyjnych.

Majtki menstruacyjne, majtki okresowe – co to takiego?

Majtki menstruacyjne wyglądem nie różnią się od normalnej bielizny, przypominają zwykłe figi. Ich zadaniem jest wchłonąć krew menstruacyjną bez konieczności noszenia tamponu czy podpaski i ochronić ubranie przed zabrudzeniem. Cechą wyróżniającą majtki okresowe jest wszyta w nie specjalna wkładka, która odprowadza wilgoć warstwą wierzchnią i skupia krew w głębiej we wszytej warstwie podstawowej. Jest ona super chłonna, a mimo tego nie jest gruba. Dla osoby z zewnątrz, bielizna wygląda normalnie – jak zwykłe bieliźniane figi.

-Reklama-

Majtki okresowe można prać w pralce, są wielokrotnego użytku, więc nie tylko oszczędzamy pieniądze na ich zakupie, ale również i dbamy o środowisko, którego nie zaśmiecamy.

Atuty

Zalet stosowania majtek menstruacyjnych jest wiele:

  • Wygoda – będąc w samej bieliźnie podczas okresu, nie narażamy się na odparzenia, niewygodę spowodowaną przyklejoną do majtek podpaską, nie obcierają nas skrzydełka, nie ma ryzyka uczulenia. Nie musimy też pamiętać o częstej wymianie, jak to bywa w przypadku pozostałych środków ochronnych.
  • Ekologia – zastępując majtkami okresowymi podpaski i tampony, ograniczamy ilość długorozkładających się odpadów.
  • Ekonomia – choć jedna para majtek kosztuje minimum 60 złotych, biorąc pod uwagę wielokrotność ich użytkowania, zakup kilku par i tak jest bardziej opłacalny niż kupowanie co miesiąc nowych podpasek i tamponów.

Majtki menstruacyjne – rodzaje

Majtki menstruacyjne, poza zróżnicowaniem rozmiaru, kroju czy koloru, możemy dobrać pod kątem obfitości okresu. Istnieją 3 podstawowe chłonności takiej bielizny – na lekkie krwawienie, na krwawienie średnie i te bardzo obfite. Te ostatnie potrafią mieć nawet chłonność na poziomie 5 zwykłych tamponów. W przypadku najcieńszych majtek – chłonność można przeliczyć na 2 standardowe tampony.

Bielizna menstruacyjna – dla kogo?

Majtki okresowe są świetną alternatywą dla kobiet, które nie mogą nosić standardowych podpasek lub tamponów np. z powodu podrażnień czy uczuleń. Jeśli jednak preferujesz kubeczek menstruacyjny, przejście na majtki może być trudne. W przypadku kubeczka jest dodatkowy komfort, bo nie ma się poczucia wypływającej krwi. Nosząc majtki menstruacyjne, to uczucie nam towarzyszy i może być jakimś dyskomfortem.

Nie zawsze majtki menstruacyjne sprawdzą się przy bardzo obfitym okresie, gdy chcesz liczyć na dłuższą świeżość. Duże wypływy krwi w jednym momencie mogą nie być od razu wchłonięte przez majtki i pojawia się ryzyko przeciekania np. bokiem. Dla osób obficie krwawiących w czasie menstruacji majtki okresowe mogą być dodatkowym wsparciem np. w połączeniu z kubeczkiem lub tamponem.

Majtki okresowe – jak wybrać najlepsze?

Kupując majtki menstruacyjne, nie kieruj się tylko ceną. Zwykłe im niższa cena, tym słabszej jakości produkt, a przecież tu chodzi o to, by bielizna była komfortowa pod każdym kątem. Ważne, by materiał był chłonny, a z drugiej strony pozwalał skórze oddychać. Istotne jest również pochłanianie zapachów. Dobra bielizna menstruacyjna jest wykonana z takich materiałów, które niwelują zapach odchodów menstruacyjnych.

Zwróć uwagę na wygląd majtek. W ofercie sklepów bieliźnianych możesz znaleźć rozmaite kroje – do tych sportowych, po piękne romantyczne koronki. Dobierz je pod kątem swoich preferencji.

O czym pamiętać?

Majtki menstruacyjne pierzemy w pralce, ale najpierw wypłukujemy z nich krew w zimnej wodzie. Jedna para majtek zwykle może starczyć (w zależności od intensywności użytkowania) na czas od 6 miesięcy nawet do 2 lat (na taki okres mamy gwarancję chłonności majtek). W ciągu jednej doby zużyjemy od 2 do 3 par majtek, jeśli bielizna to nasza jedyna ochrona menstruacyjna. Potrzebujemy zatem minimum 3-4 par majtek, które będziemy prać na bieżąco.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Te książki będą wsparciem dla Twojego dziecka w nauce

Za kilka dni zacznie się nowy rok szkolny. Dla wielu dzieci będzie to pierwsze spotkanie ze szkołą, dla innych kolejny rok pełen wyzwań. By ułatwić swojemu dziecku naukę i wesprzeć je w rozwoju umysłowym, warto sięgnąć po odpowiednie książki. Oto wybrane przez nas propozycje, które szkolną edukację uczynią jeszcze łatwiejszą i przyjemniejszą.

PORÓD – wszystko, co musisz wiedzieć. KURS DLA MAM

Poród to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdej mamy. Jak się do niego przygotować? Zobacz kurs dla mam.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
410ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

10 rzeczy, których nie może zabraknąć w szafie Twojego dziecka jesienią

Lato wyraźnie się od nas oddala, a to wiąże się ze zmianą pogody i wymianą garderoby. W przypadku dzieci jest jeszcze trudniej. Nasze pociechy ciągle rosną, więc ubrania zeszłoroczne na pewno już się nie przydadzą. Czas zatem udać się do sklepu po nowe rzeczy.

Zespół kuwady, czyli gdy mężczyzna też jest w ciąży

Gdy mężczyzna, którego partnerka jest w ciąży, zaczyna współodczuwać jej stan, zazwyczaj nie spotyka się ze zrozumieniem otoczenia. A tymczasem istnieje medyczna nazwa i poważne uzasadnienie takiego zjawiska. Zespół kuwady może dopaść każdego przyszłego tatę.

Sprzęty, w które warto wyposażyć się na jesień i zimę, jeśli masz dziecko

Jesień i zima przynoszą ze sobą dużą zmianę pogody, która nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie i samopoczucie. Jeśli masz dziecko, warto wyposażyć się w sprzęty, które podniosą komfort życia w domu podczas zbliżających się miesięcy

Zapraszamy do udziału w konferencji naukowej online poświęconej szczepieniom ochronnym

Zapraszamy do udziału online w bezpłatnej konferencji naukowej organizowanej w ramach Projektu „Budowanie zaufania do szczepień ochronnych z wykorzystaniem najnowszych narzędzi komunikacji i wpływu społecznego”, kierowanej do ekspertów ze środowisk naukowych, akademickich, medycznych, psychologii społecznej, nowoczesnych technologii w zakresie medycyny, mediów oraz innych osób zainteresowanych tą tematyką.

Metoda Ferbera, czyli zasypianie przez wypłakanie

Metoda Ferbera to jeden ze sposobów nauki samodzielnego zasypiania. Ma tyle samo zwolenników co przeciwników, bo opiera się na kontrowersyjnym dla wielu pozostawianiu płaczącego dziecka w łóżeczku. Jak dokładnie wygląda nauka zasypiania przez wypłakanie?