-Reklama-

Majtki menstruacyjne. Czy to naprawdę działa?

Podpaski i tampony już dawno przestały być jedynym środkiem zabezpieczającym w czasie menstruacji. Kobiety coraz częściej stawiają na rozwiązania ekologiczne i zdrowsze. Jednym z nich są tzw. majtki menstruacyjne.

-Reklama-

Kobiety mają wybór

Choć najpopularniejszymi środkami higieny w czasie menstruacji są podpaski i tampony, nie są to rozwiązania doskonałe. Ich zakup zwykle jest bardzo kosztowny, do tego są nieekologiczne, bo tworzą dodatkowe odpady i w większości przypadków nie są biodegradowalne. Ponadto, nie wszystkie kobiety mogą korzystać z podpasek i tamponów ze względów zdrowotnych, dlatego pojawiające się na rynku nowe rozwiązania w tej kwestii budzą duże zainteresowanie. Tak było w przypadku rewolucyjnych kubeczków menstruacyjnych, tak jest również w odniesieniu do majtek menstruacyjnych.

Majtki menstruacyjne, majtki okresowe – co to takiego?

Majtki menstruacyjne wyglądem nie różnią się od normalnej bielizny, przypominają zwykłe figi. Ich zadaniem jest wchłonąć krew menstruacyjną bez konieczności noszenia tamponu czy podpaski i ochronić ubranie przed zabrudzeniem. Cechą wyróżniającą majtki okresowe jest wszyta w nie specjalna wkładka, która odprowadza wilgoć warstwą wierzchnią i skupia krew w głębiej we wszytej warstwie podstawowej. Jest ona super chłonna, a mimo tego nie jest gruba. Dla osoby z zewnątrz, bielizna wygląda normalnie – jak zwykłe bieliźniane figi.

Majtki okresowe można prać w pralce, są wielokrotnego użytku, więc nie tylko oszczędzamy pieniądze na ich zakupie, ale również i dbamy o środowisko, którego nie zaśmiecamy.

Atuty

Zalet stosowania majtek menstruacyjnych jest wiele:

  • Wygoda – będąc w samej bieliźnie podczas okresu, nie narażamy się na odparzenia, niewygodę spowodowaną przyklejoną do majtek podpaską, nie obcierają nas skrzydełka, nie ma ryzyka uczulenia. Nie musimy też pamiętać o częstej wymianie, jak to bywa w przypadku pozostałych środków ochronnych.
  • Ekologia – zastępując majtkami okresowymi podpaski i tampony, ograniczamy ilość długorozkładających się odpadów.
  • Ekonomia – choć jedna para majtek kosztuje minimum 60 złotych, biorąc pod uwagę wielokrotność ich użytkowania, zakup kilku par i tak jest bardziej opłacalny niż kupowanie co miesiąc nowych podpasek i tamponów.

Majtki menstruacyjne – rodzaje

Majtki menstruacyjne, poza zróżnicowaniem rozmiaru, kroju czy koloru, możemy dobrać pod kątem obfitości okresu. Istnieją 3 podstawowe chłonności takiej bielizny – na lekkie krwawienie, na krwawienie średnie i te bardzo obfite. Te ostatnie potrafią mieć nawet chłonność na poziomie 5 zwykłych tamponów. W przypadku najcieńszych majtek – chłonność można przeliczyć na 2 standardowe tampony.

Bielizna menstruacyjna – dla kogo?

Majtki okresowe są świetną alternatywą dla kobiet, które nie mogą nosić standardowych podpasek lub tamponów np. z powodu podrażnień czy uczuleń. Jeśli jednak preferujesz kubeczek menstruacyjny, przejście na majtki może być trudne. W przypadku kubeczka jest dodatkowy komfort, bo nie ma się poczucia wypływającej krwi. Nosząc majtki menstruacyjne, to uczucie nam towarzyszy i może być jakimś dyskomfortem.

Nie zawsze majtki menstruacyjne sprawdzą się przy bardzo obfitym okresie, gdy chcesz liczyć na dłuższą świeżość. Duże wypływy krwi w jednym momencie mogą nie być od razu wchłonięte przez majtki i pojawia się ryzyko przeciekania np. bokiem. Dla osób obficie krwawiących w czasie menstruacji majtki okresowe mogą być dodatkowym wsparciem np. w połączeniu z kubeczkiem lub tamponem.

Majtki okresowe – jak wybrać najlepsze?

Kupując majtki menstruacyjne, nie kieruj się tylko ceną. Zwykłe im niższa cena, tym słabszej jakości produkt, a przecież tu chodzi o to, by bielizna była komfortowa pod każdym kątem. Ważne, by materiał był chłonny, a z drugiej strony pozwalał skórze oddychać. Istotne jest również pochłanianie zapachów. Dobra bielizna menstruacyjna jest wykonana z takich materiałów, które niwelują zapach odchodów menstruacyjnych.

Zwróć uwagę na wygląd majtek. W ofercie sklepów bieliźnianych możesz znaleźć rozmaite kroje – do tych sportowych, po piękne romantyczne koronki. Dobierz je pod kątem swoich preferencji.

O czym pamiętać?

Majtki menstruacyjne pierzemy w pralce, ale najpierw wypłukujemy z nich krew w zimnej wodzie. Jedna para majtek zwykle może starczyć (w zależności od intensywności użytkowania) na czas od 6 miesięcy nawet do 2 lat (na taki okres mamy gwarancję chłonności majtek). W ciągu jednej doby zużyjemy od 2 do 3 par majtek, jeśli bielizna to nasza jedyna ochrona menstruacyjna. Potrzebujemy zatem minimum 3-4 par majtek, które będziemy prać na bieżąco.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również