-Reklama-

Linea negra – najczęstsze pytania

Linea negra (linea nigra) bądź kresa czarna wywołuje u ciężarnych wiele obaw. Co znaczy ciemny pasek na brzuchu ciążowym? Czy da się go jakoś pozbyć? Czy zostaje na brzuchu na zawsze? Odpowiadamy na najczęstsze pytania dotyczące linea negra.

-Reklama-

Linea negra – czym jest?

Kresa czarna to przebarwienie skóry w postaci pionowego pasa przechodzące przez środek brzucha aż po spojenie łonowe.Czasem linia może iść ponad pępek aż pod same żebra. Linea negra ma ciemny (brązowy) kolor i występuje w tym samym miejscu co kresa biała. W czasie ciąży, pod wpływem hormonów dochodzi do zwiększonego wydzielania się w skórze melaniny, dlatego kresa staje się ciemniejsza – zresztą tak jak i brodawki sutkowe. O ile na białą kreskę na brzuchu rzadko zwracaliśmy uwagę, o tyle ten ciemny pasek bardzo rzuca się w oczy i dlatego niepokoi większość przyszłych mam. Na szczęście niepotrzebnie, bo linea negra to całkowicie normalny objaw ciążowy.

Linea negra – kiedy się pojawia na brzuchu?

Linea negra zwykle pojawia się w drugim trymestrze ciąży, a więc już na widocznym ciążowym brzuszku. W rzadszych przypadkach może się ujawnić dopiero pod koniec ciąży. Wszystko zależy od hormonów, które buzują w ciele przyszłej mamy.

Linea negra – czy zwiastuje płeć dziecka?

To jeden z zabobonów. Linea negra nie ma nic wspólnego z płcią dziecka w brzuchu. Ciemną kresę posiadają zarówno ciężarne oczekujące na córki, jak i te, które spodziewają się synów. Nie ma również medycznych dowodów na tezę, że im ciemniejsza linea negra, tym większe prawdopodobieństwo urodzenia chłopca.

Linea negra – czy występuje u każdej ciężarnej?

Pojawienie się czarnej kresy u ciężarnej zależy od wielu czynników. Pierwszym jest ilość progesteronu w organizmie kobiety, bo to on odpowiada za wytwarzanie melaniny. Drugi czynik to indywidualne cechy urody. Kobiety o śniadej skórze zwykle mają ciemniejszą i wyraźniejszą kreskę na brzuchu. Blondynki o jasnej karnacji mogą nawet nie zauważyć swojej kresy. Linea negra zazwyczaj staje się coraz ciemniejsza w miarę dojrzewania ciąży. Istnieją też kobiety, które nigdy nie doświadczają pojawienia się czarnej kresy na brzuchu. Zarówno brak kresy, jak i jej posiadanie jest w ciąży całkowicie normalne.

Linea negra – czy można się jej pozbyć?

W naturalny sposób trudno zniwelować przebarwienie na brzuchu. Środki bardziej inwazyjne i skuteczne to oczywiście zabiegi medycyny estetycznej (np. laseroterapia), których nie należy wykonywać w ciąży. Pozostaje więc przyzwyczaić się do tego znamienia i zacząć traktować je jako pewnego rodzaju symbol swojej ciąży. Tym bardziej, że to nie jest trwała pamiątka. Jeśli linea negra pojawiła się na twoim brzuchu, a ty boisz się jej ściemnienia, unikaj ekspozycji na słońce, które zwykle pogłębia przebarwienie.

Linea negra – kiedy zniknie?

Choć wiele kobiet martwi się czarną kresą na brzuchu, twierdząc, że odbiera im urody -warto się pocieszyć, że linea negra nie jest na zawsze. Najczęściej znika z brzucha w kilka tygodni po porodzie, wraz z ustabilizowaniem gospodarki hormonalnej w organizmie. U niektórych mam skóra na brzuchu jaśnieje dopiero po kilkunastu miesiącach, u innych trwa to tylko kilka dni. To znowu kwestia bardzo indywidualna. Trzeba jednak podkreślić, że kiedyś nastąpi w końcu ten moment, gdy po czarnej kresie nie zostanie ślad.

Zobacz jeszcze:

Czytanie z ciążowego brzucha

autor: Ania
Foto: pixabay

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.

Karmienia piersią można się nauczyć

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.

Odpowiedz na proste pytania i zgarnij szczoteczkę elektryczną dla siebie i dziecka!

Przed wami kolejna super okazja. Tym razem możecie w łatwy sposób zgarnąć szczoteczkę elektryczną Oral-B dla siebie i dziecka. Wystarczy odrobina szczęścia!