Linea negra – czym jest?
Kresa czarna to przebarwienie skóry w postaci pionowego pasa przechodzące przez środek brzucha aż po spojenie łonowe.Czasem linia może iść ponad pępek aż pod same żebra. Linea negra ma ciemny (brązowy) kolor i występuje w tym samym miejscu co kresa biała. W czasie ciąży, pod wpływem hormonów dochodzi do zwiększonego wydzielania się w skórze melaniny, dlatego kresa staje się ciemniejsza – zresztą tak jak i brodawki sutkowe. O ile na białą kreskę na brzuchu rzadko zwracaliśmy uwagę, o tyle ten ciemny pasek bardzo rzuca się w oczy i dlatego niepokoi większość przyszłych mam. Na szczęście niepotrzebnie, bo linea negra to całkowicie normalny objaw ciążowy.
Linea negra – kiedy się pojawia na brzuchu?
Linea negra zwykle pojawia się w drugim trymestrze ciąży, a więc już na widocznym ciążowym brzuszku. W rzadszych przypadkach może się ujawnić dopiero pod koniec ciąży. Wszystko zależy od hormonów, które buzują w ciele przyszłej mamy.
Linea negra – czy zwiastuje płeć dziecka?
To jeden z zabobonów. Linea negra nie ma nic wspólnego z płcią dziecka w brzuchu. Ciemną kresę posiadają zarówno ciężarne oczekujące na córki, jak i te, które spodziewają się synów. Nie ma również medycznych dowodów na tezę, że im ciemniejsza linea negra, tym większe prawdopodobieństwo urodzenia chłopca.
Linea negra – czy występuje u każdej ciężarnej?
Pojawienie się czarnej kresy u ciężarnej zależy od wielu czynników. Pierwszym jest ilość progesteronu w organizmie kobiety, bo to on odpowiada za wytwarzanie melaniny. Drugi czynik to indywidualne cechy urody. Kobiety o śniadej skórze zwykle mają ciemniejszą i wyraźniejszą kreskę na brzuchu. Blondynki o jasnej karnacji mogą nawet nie zauważyć swojej kresy. Linea negra zazwyczaj staje się coraz ciemniejsza w miarę dojrzewania ciąży. Istnieją też kobiety, które nigdy nie doświadczają pojawienia się czarnej kresy na brzuchu. Zarówno brak kresy, jak i jej posiadanie jest w ciąży całkowicie normalne.
Linea negra – czy można się jej pozbyć?
W naturalny sposób trudno zniwelować przebarwienie na brzuchu. Środki bardziej inwazyjne i skuteczne to oczywiście zabiegi medycyny estetycznej (np. laseroterapia), których nie należy wykonywać w ciąży. Pozostaje więc przyzwyczaić się do tego znamienia i zacząć traktować je jako pewnego rodzaju symbol swojej ciąży. Tym bardziej, że to nie jest trwała pamiątka. Jeśli linea negra pojawiła się na twoim brzuchu, a ty boisz się jej ściemnienia, unikaj ekspozycji na słońce, które zwykle pogłębia przebarwienie.
Linea negra – kiedy zniknie?
Choć wiele kobiet martwi się czarną kresą na brzuchu, twierdząc, że odbiera im urody -warto się pocieszyć, że linea negra nie jest na zawsze. Najczęściej znika z brzucha w kilka tygodni po porodzie, wraz z ustabilizowaniem gospodarki hormonalnej w organizmie. U niektórych mam skóra na brzuchu jaśnieje dopiero po kilkunastu miesiącach, u innych trwa to tylko kilka dni. To znowu kwestia bardzo indywidualna. Trzeba jednak podkreślić, że kiedyś nastąpi w końcu ten moment, gdy po czarnej kresie nie zostanie ślad.
Zobacz jeszcze:
Czytanie z ciążowego brzucha