-Reklama-

Leki przy karmieniu piersią. Które są zakazane?

Przyjmowanie lekarstw podczas karmienia piersią musi być uzgodnione z lekarzem lub choćby z farmaceutą. Jeśli jednak masz mimo wszystko wątpliwości w kwestii przyjęcia leku podczas karmienia piersią, sprawdź co na ten temat sądzi Laktacyjny Leksykon Leków.

-Reklama-

Leki przy karmieniu piersią – dlaczego trzeba uważać?

Dostajemy od Was mnóstwo pytań o branie leków podczas karmienia piersią. Dobrze, że o to pytacie, bo większość lekarstw może mieć negatywny wpływ nie tylko na samą laktację, ale również w jakimś stopniu zagrozić karmionemu dziecku. Wszyscy wiemy, że leki przedostają się do krwiobiegu, a to właśnie z krwi i limfy tworzy się pokarm w piersiach. Do krwiobiegu przedostają się również brane przez karmiącą leki, dlatego następnie drogą mleczną trafią one również do dziecka. Czy zatem w trakcie karmienia piersią można brać leki? Jak sprawdzić, które medykamenty są bezpieczne dla dziecka?

Leki przy karmieniu piersią.  Które są dozwolone ,a które zakazane?

Przepisywanie lekarstw matce karmiącej jest ostatecznością, bo niemal każda substancja przenikająca do krwiobiegu kobiety, znajdzie się również w jej pokarmie. Podany zatem lek podziała zarówno na matkę, jak i jej dziecko, dlatego w tej kwestii zaleca się ostrożność. Najważniejsze zdanie w tej sprawie powinien mieć lekarz. To on decyduje, który lek przepisze – musi on więc wiedzieć, że kobieta karmi, dlatego ta informacja nigdy nie może być zatajana.

Lekarze przepisując karmiącej mamie lekarstwa, często wspierają się Laktacyjnym Leksykonem Leków, który opisuje wszystkie substancje lecznicze oraz stopień ich szkodliwości w okresie karmienia. Większość leków jest niestety obarczona ryzykiem wystąpienia objawów niepożądanych u karmiącego dziecka.

W leksykonie dokonano podziału na leki wg klasyfikacji Prof. Hale’a:

L1 – całkowicie nieszkodliwe dla karmionego dziecka

L2 – o małym prawdopodobieństwie wystąpienia objawów niepożądanych u dziecka

L3 – o możliwym wystąpieniu objawów niepożadanych, ale niezagrażających dziecku

L4 – mające szkodliwy, ale akceptowalny wpływ na karmione dziecko

L5 – o bardzo wysokim ryzyku szkodliwości dla dziecka.

Tu sprawdzisz szkodliwy wpływ leków na karmione dziecko >>> LAKTACYJNY LEKSYKON LEKÓW.

Leki przy karmieniu piersią. Odstawić od piersi czy zrezygnować z leczenia?

Podczas choroby matki to lekarz decyduje, czy konieczne jest podane leku szkodliwego dla karmionego dziecka. Zwykle w tym przypadku wybiera się mniejsze zło, czyli odstawienie na jakiś czas dziecka od piersi, by kobieta mogła przyjąć niezbędne lekarstwa ratujące jej zdrowie. To jednak ma też inne negatywne następstwa np. stres matki i dziecka związany z odstawieniem.

W lżejszych przypadkach chorobowych lekarz może zrezygnować z przepisywania leku kobiecie karmiącej, zalecając dozwolone środki lub domowe sposoby walki z chorobą bądź znaleźć lek, który będzie obarczony najmniejszym ryzykiem powikłań u dziecka. To, jaką decyzję podejmie lekarz, zależy od wielu czynników m.in.:

  • rodzaju choroby matki i zagrożeń jakie może ona nieść dla jej organizmu,
  • wieku i stanu ogólnego niemowlęcia (im starsze dziecko tym szybszy metabolizm i sprawniejsze wydalanie leku),
  • zalecanej dawki lekarstwa (stężenia substancji czynnej leku),
  • częstotliwości karmienia.

Jeśli lekarz postanowi przepisać matce karmiącej lekarstwo i nie zaleci odstawienia dziecka, dawkowanie powinno być skorelowane z porami karmień. Najlepiej, gdy przyjmowanie leku następuje tuż po karmieniu, by w trakcie jego najsilniejszego działania trwała przerwa między karmieniami.

Zobacz jeszcze:

Karmienie piersią a palenie, alkohol, narkotyki. Co jeszcze szkodzi twojemu dziecku?

autor: Sylwia
foto: pixabay.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Jak nauczyć dziecko zdrowo jeść?

Zdrowe odżywianie jest w dzisiejszych czasach ogromnym wyzwaniem, a żywienie najmłodszych to temat jeszcze trudniejszy i rodzący bardzo dużo pytań i wątpliwości....

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
412ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Moje dziecko nie chce jeść – co robić?!

Jako dietetyk, często się zastanawiam - co jest gorsze u dzieci: brak apetytu czy nadmierny apetyt? Na pewno nie ma wątpliwości co do...

5 skutecznych sposobów na jet lag – jak przetrwać zmianę czasu i cieszyć się wakacjami

Nawet najpiękniejsze wakacje mogą zacząć się nieprzyjemnie – od uciążliwych dolegliwości związanych z aklimatyzacją i zmianą stref czasowych. Czym jest jet lag? Dlaczego trudniej jest pod tym względem podróżować z zachodu na wschód? I w końcu – jak radzić sobie z tzw. chorobą długu czasowego? Radzi dr n. med. Piotr Kajfasz, internista, specjalista chorób zakaźnych, medycyny morskiej i tropikalnej z Grupy LUX MED.

Sezon na alergie – bądź gotowa!

Czy możemy przygotować dom na sezon alergii? Co możemy zrobić, by ułatwić sobie przetrwanie tych trudnych tygodni w roku? Zobaczcie nasze sposoby na ograniczenie alergenów w domu.

11 najdziwniejszych miejsc na poród

Urodzić w miejscu publicznym to chyba koszmar każdej ciężarnej. A jednak takie porody się zdarzają, choć na szczęście bardzo rzadko. Zobacz, w jakich dziwnych miejscach przychodzą na świat dzieci.

Jak karmić niemowlę z alergią pokarmową?

Dzieci z alergią pokarmową przybywa. Rodzice nie zawsze wiedzą, jak rozszerzać dietę maluszków uczulonych na określone składniki i prawidłowo komponować ich jadłospis. W tym artykule, eksperci programu edukacyjnego dla rodziców Nestlé Baby&me zebrali najważniejsze informacje, których poszukują rodzice rozszerzający dietę dziecka z alergią lub nietolerancją pokarmową.