-Reklama-
-Reklama-

Leki przy karmieniu piersią. Które są zakazane?

Przyjmowanie lekarstw podczas karmienia piersią musi być uzgodnione z lekarzem lub choćby z farmaceutą. Jeśli jednak masz mimo wszystko wątpliwości w kwestii przyjęcia leku podczas karmienia piersią, sprawdź co na ten temat sądzi Laktacyjny Leksykon Leków.

-Reklama-

Leki przy karmieniu piersią – dlaczego trzeba uważać?

Dostajemy od Was mnóstwo pytań o branie leków podczas karmienia piersią. Dobrze, że o to pytacie, bo większość lekarstw może mieć negatywny wpływ nie tylko na samą laktację, ale również w jakimś stopniu zagrozić karmionemu dziecku. Wszyscy wiemy, że leki przedostają się do krwiobiegu, a to właśnie z krwi i limfy tworzy się pokarm w piersiach. Do krwiobiegu przedostają się również brane przez karmiącą leki, dlatego następnie drogą mleczną trafią one również do dziecka. Czy zatem w trakcie karmienia piersią można brać leki? Jak sprawdzić, które medykamenty są bezpieczne dla dziecka?

Leki przy karmieniu piersią.  Które są dozwolone ,a które zakazane?

Przepisywanie lekarstw matce karmiącej jest ostatecznością, bo niemal każda substancja przenikająca do krwiobiegu kobiety, znajdzie się również w jej pokarmie. Podany zatem lek podziała zarówno na matkę, jak i jej dziecko, dlatego w tej kwestii zaleca się ostrożność. Najważniejsze zdanie w tej sprawie powinien mieć lekarz. To on decyduje, który lek przepisze – musi on więc wiedzieć, że kobieta karmi, dlatego ta informacja nigdy nie może być zatajana.

Lekarze przepisując karmiącej mamie lekarstwa, często wspierają się Laktacyjnym Leksykonem Leków, który opisuje wszystkie substancje lecznicze oraz stopień ich szkodliwości w okresie karmienia. Większość leków jest niestety obarczona ryzykiem wystąpienia objawów niepożądanych u karmiącego dziecka.

W leksykonie dokonano podziału na leki wg klasyfikacji Prof. Hale’a:

L1 – całkowicie nieszkodliwe dla karmionego dziecka

L2 – o małym prawdopodobieństwie wystąpienia objawów niepożądanych u dziecka

L3 – o możliwym wystąpieniu objawów niepożadanych, ale niezagrażających dziecku

L4 – mające szkodliwy, ale akceptowalny wpływ na karmione dziecko

L5 – o bardzo wysokim ryzyku szkodliwości dla dziecka.

Tu sprawdzisz szkodliwy wpływ leków na karmione dziecko >>> LAKTACYJNY LEKSYKON LEKÓW.

Leki przy karmieniu piersią. Odstawić od piersi czy zrezygnować z leczenia?

Podczas choroby matki to lekarz decyduje, czy konieczne jest podane leku szkodliwego dla karmionego dziecka. Zwykle w tym przypadku wybiera się mniejsze zło, czyli odstawienie na jakiś czas dziecka od piersi, by kobieta mogła przyjąć niezbędne lekarstwa ratujące jej zdrowie. To jednak ma też inne negatywne następstwa np. stres matki i dziecka związany z odstawieniem.

W lżejszych przypadkach chorobowych lekarz może zrezygnować z przepisywania leku kobiecie karmiącej, zalecając dozwolone środki lub domowe sposoby walki z chorobą bądź znaleźć lek, który będzie obarczony najmniejszym ryzykiem powikłań u dziecka. To, jaką decyzję podejmie lekarz, zależy od wielu czynników m.in.:

  • rodzaju choroby matki i zagrożeń jakie może ona nieść dla jej organizmu,
  • wieku i stanu ogólnego niemowlęcia (im starsze dziecko tym szybszy metabolizm i sprawniejsze wydalanie leku),
  • zalecanej dawki lekarstwa (stężenia substancji czynnej leku),
  • częstotliwości karmienia.

Jeśli lekarz postanowi przepisać matce karmiącej lekarstwo i nie zaleci odstawienia dziecka, dawkowanie powinno być skorelowane z porami karmień. Najlepiej, gdy przyjmowanie leku następuje tuż po karmieniu, by w trakcie jego najsilniejszego działania trwała przerwa między karmieniami.

Zobacz jeszcze:

Karmienie piersią a palenie, alkohol, narkotyki. Co jeszcze szkodzi twojemu dziecku?

autor: Sylwia
foto: pixabay.com
-Reklama-

Musisz przeczytać

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

PORÓD – wszystko, co musisz wiedzieć. KURS DLA MAM

Poród to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdej mamy. Jak się do niego przygotować? Zobacz kurs dla mam.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
411ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Krem pod oczy: jak działa i jak go używać?

Krem pod oczy to jeden z podstawowych kosmetyków niezbędnych do systematycznej pielęgnacji urody. Kremy dedykowane do delikatnej skóry w okolicach oczu mają różne przeznaczenie. O ile wymagają regularnego stosowania, nie należy przesadzać z ilością nakładanego kremu. Na rynku jest bardzo bogata gama tego rodzaju produktów. Kosmetyki pod oczy mogą występować w różnych cenach. Wybierając krem pod oczy, warto zwrócić uwagę na jego właściwości i skład. Dowiedz się, dlaczego warto kupić odpowiednio dopasowany krem pod oczy.

Weekend tylko we dwoje – gdzie warto się wybrać?

Pielęgnowanie relacji między partnerami to absolutna podstawa, jeśli chcemy, by związek przetrwał. Przy dzieciach - podczas codziennych obowiązków, nie zawsze jest to możliwe. Dlatego bardzo dobrym pomysłem jest wspólny wyjazd we dwoje - raz na jakiś czas. Dokąd? Zobaczcie naszą propozycję.

Najlepsze prezenty dla dzieci na Mikołajki to książki!

Wkrótce Mikołajki, a więc okazja do wręczania drobnych upominków naszym pociechom. Świetnym pomysłem prezentowym są książki, które poza funkcją rozrywkową, wpływają na...

Odporność dziecka urodzonego metodą cesarskiego cięcia – jak o nią zadbać?

Młode mamy starannie planują swój poród – wybierają położną, szukają najlepszego szpitala, pakują torbę z niezbędnymi akcesoriami dla siebie i dla wyczekiwanego maluszka. Niestety, trudno przewidzieć wszystkie okoliczności. Zdarza się tak, że pomimo deklarowanej chęci porodu naturalnego, konieczne jest cesarskie cięcie. Decyzja co do przeprowadzenia tej operacji często podyktowana jest ratowaniem zdrowia, a nawet życia mamy lub dziecka.

Jak zorganizować udane przyjęcie urodzinowe dla dziecka? Podpowiadamy!

Planujesz zorganizować imprezę urodzinową dla swojego dziecka, ale nie wiesz, od czego zacząć przygotowania? W tym artykule znajdziesz garść wskazówek, dzięki którym z łatwością nad wszystkim zapanujesz i urządzisz niezapomniane kinder party!