Biust to ta część kobiecego ciała, która przechodzi ciągłą ewolucję. Inny jest biust młodej kobiety, inny osoby starszej. Inaczej piersi wyglądają przed ciążą, w ciąży, a także po niej. Jednakże to zakończenie karmienia piersią bywa tym momentem, gdy zmiana wyglądu biustu jest najbardziej wyraźna.
Dlaczego wygląd piersi zmienia się po karmieniu?
Za wygląd biustu w ciąży i po niej odpowiadają hormony. W ciąży dynamicznie w piersiach rozrastają cię płaty gruczołów sutkowych, które będą odpowiedzialne za późniejszą podaż mleka. W ciąży biust zwykle zwiększa więc swoją wielkość o jeden, dwa lub trzy rozmiary. Piersi stają się pełniejsze i twardsze. To moment, kiedy mogą pojawić się na nich znienawidzone rozstępy.
Gdy następuje poród, zmienia się nieco gospodarka hormonalna kobiety i zostaje uruchomiona laktacja. Kanaliki w piersiach wypełniają się mlekiem, co sprawia, że sam biust staje się większy, twardszy i cięższy. Skóra na piersiach mocno się rozciąga. Gdy mama przestaje karmić piersią, biust powoli wygasza laktację i zaczyna powracać do swojego starego rozmiaru.
Niestety to teoria, bo na koniec okazuje się, że ten ostateczny rozmiar, jaki osiąga, jest jeszcze mniejszy od tego sprzed ciąży. Piersi wyglądają jak baloniki, z których ktoś spuścił powietrze – są obwisłe, puste i brakuje im jędrności. To moment bardzo trudny dla każdej mamy, która nie umie się pogodzić ze swoim wyglądem. Na szczęście nie jest to ostateczność. Istnieją metody, które potrafią przywrócić piersiom po karmieniu jędrność i wielkość.
Jak przywrócić piersiom po karmieniu pierwotny wygląd?
- Ćwicz
Rzadko zdajemy sobie sprawę jak ćwiczenia wpływają na kondycję skóry. A przecież ćwicząc, pobudzamy krążenie i sprawiamy, że skóra jest lepiej ukrwiona, a więc i wygląda zdrowiej. Ćwiczenia na biust mają dodatkową zaletę – pozytywnie wpływają na mięśnie klatki piersiowej. Powiększają je, czynią silniejszymi, dzięki czemu ciężkie, wypełnione mlekiem piersi nie opadają na brzuch. To bardzo pomaga w późniejszym powrocie do formy – biust mimo braku mleka jest jędrniejszy, a skóra mniej rozciągnięta. Ćwiczenia typu: pompki, podnoszenie małych hantli czy pływanie przywracają biustowi właściwe miejsce na klatce piersiowej. No i ewidentnie, dzięki rozbudowie masy mięśniowej, powiększają piersi.
- Stosuj dobre kosmetyki
Słowem klucz powinno być teraz „ujędrnianie”. To właśnie produktów o takim działaniu szukaj w drogeriach i aptekach. Czytaj składy i wybieraj kosmetyki naturalne, bez szkodliwych dodatków. Im wcześniej zaczniesz ujędrnianie, tym lepsza kondycja piersi. Najlepiej zacząć wcierać balsamy ujędrniające jeszcze w ciąży. Są produkty, które można bezpiecznie stosować nawet podczas karmienia piersią. Dzięki ujędrnianiu, skóra na biuście stanie się bardziej elastyczna oraz lepiej nawilżona i szybciej wróci do swojego pierwotnego wyglądu. Dobre kosmetyki pozwolą również zniwelować rozstępy. Pomocą w znalezieniu skutecznego kosmetyku są rankingi produktów. Ranking kremów, balsamów oraz suplementów znajdziesz pod adresem https://vitalmedica.pl/tabletki-na-powiekszenie-biustu. Przed zakupem koniecznie sprawdź, które z nich można stosować podczas ciąży bądź podczas karmienia piersią. Stosowanie dobrych preparatów sprawi, że biust stanie się jędrniejszy, uniesiony oraz zyska na objętości.
- Odwiedź kosmetyczkę
W ujędrnianiu biustu i przywracaniu mu pierwotnej formy dobrze pomaga kosmetyczka. Zabiegi kosmetyczne na biust mają nie tylko przywrócić skórze na piersiach elastyczność, ale również zniwelować znienawidzone rozstępy. Najlepszymi zabiegami na biust są te wykonywane laserem lub mikroprądem, ale też dużo dadzą zwykłe peelingi, dlatego niektóre zabiegi kosmetyczne można wykonać samodzielnie, w domu. Z polecanych domowych sposobów jednym z efektywniejszych jest „hartowanie piersi”, czyli polewanie ich zimną wodą.
- Nie zapominaj o bieliźnie
Biustonosze to obowiązkowy element stroju każdej świeżo upieczonej mamy. Chodzenie w staniku pozwala podtrzymywać biust i nie zniekształca go, dlatego karmiącym mamom zaleca się zakładanie biustonosza nawet na noc. Wszystko po to, by rosnące pod naporem mleka piersi nie opadały i nie rozciągały skóry. Najważniejsze to odpowiednio dobrać stanik do rozmiaru piersi, dlatego po zakończeniu laktacji należy zakupić mniejszy rozmiar. Jeśli masz z tym problem, dobrze jest udać się po pomoc do brafitterki, która dobierze odpowiedni biustonosz do wielkości piersi.
- Masuj
Najlepszym sposobem na powrót piersi do formy po karmieniu jest ich masaż. Nie zaleca się intensywnego masowania piersi podczas karmienia, bo może to zaburzać laktację. Dlatego regularne masaże powinno się fundować swojemu biustowi dopiero po zakończeniu karmienia. W sieci możemy znaleźć wiele ściągawek, jak taki masaż powinien wyglądać. Regularne masowanie biustu może go podnieść nawet o kilka centymetrów.
Zobacz jeszcze: