-Reklama-

Kupujemy narty dla całej rodziny

Narty to sport indywidualny, ale największą radochę sprawia, kiedy możemy korzystać z białego szaleństwa całą rodziną! Najpierw trzeba jednak zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Podpowiadamy jak zrobić to prawidłowo!

-Reklama-

Choć zakup nart, stanowi dosyć spory wydatek obciążający domowy budżet, warto w niego zainwestować. Jeśli planujemy regularne wyjazdy, ten zakup na pewno się opłaci. W przypadku dorosłych, na pewno jest to inwestycja na lata.

Wybieramy narty

Zanim wybierzemy narty, warto wcześniej ocenić swoje umiejętności. Inny sprzęt będzie nam potrzebny, kiedy dopiero stawiamy „pierwsze kroki” na stoku, inne kiedy jesteśmy już zaawansowanymi narciarzami.

Generalnie, w internecie oraz sklepach ogólnodostępnych, mamy ogromny wybór nart. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

Najbardziej popularne są tzw. narty carvingowe. Są to tzw narty taliowane, czy zwężane na środku. Od tego, jak bardzo są zwężane, zależeć będzie promień skrętu. Jeśli jesteśmy początkującymi narciarzami i dopiero zaczynamy swoją przygodę z białym szaleństwem, nie potrzeba nam bardzo mocno wyprofilowanych nart.

Idąc dalej, musimy pamiętać, że narty carvingowe także mają swoje określone modele, dostosowane do powierzchni, po której będziemy szusować, a także do umiejętności i techniki jazdy narciarza. I tak, możemy wybrać narty, które doskonale sprawdzą się podczas jazdy po stoku, na którym znajduje się dużo puchu albo takie, które zdecydowanie lepiej sprawdzą się podczas jazdy w specjalnych parkach, do bardziej wyczynowej jazdy. Mamy narty typu damskiego – z technicznego punktu widzenia, różnią się one głównie wiązaniami. Jednak dla każdej kobiety, nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że mają one także zdecydowanie bardziej kobiecie wzory. Mamy również narty do bardziej rekreacyjnej jazdy, no i oczywiście narty dziecięce – mniejsze, ale też znaczenie lżejsze. Swoją konstrukcją także są dostosowane do umiejętności małego miłośnika białego szaleństwa.

 Na co zwracać uwagę przy kupnie nart?

Oprócz samych cech nart, powinniśmy wziąć pod uwagę także takie czynniki jak długość nart – im są one dłuższe, tym stabilniejsze. Dzięki temu lepiej się trzymają powierzchni, po której jeździmy. Jeśli jednak wolimy jazdę bardziej dynamiczną, skrętną, powinniśmy wybrać narty krótsze.

Kolejnym parametrem jest szerokość narty – ona także nie pozostaje bez znaczenia, jeśli chodzi o styl jazdy. Pamiętajmy, że im narta jest węższa, tym łatwiej jest nią manewrować, skręcać. Jazda na takiej narcie jest bardziej dynamiczna.

Jak dobrać narty dla dziecka? Czym kierować się przy ich zakupie?

Wszystko zależy przede wszystkim od umiejętności dziecka, ale także od jego wieku. Są dzieci, które pierwsze próby na stoku mają za sobą już w wieku 3-5 lat, ale bywa, że szukamy nart dla 11-14 latków. Tu oczywiście musimy wziąć pod uwagę, czy to pierwsze narty, czy następne narty- umiejętności to podstawowy czynnik podczas wybory nart.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest wzrost dziecka – podobnie zresztą jak osoby dorosłej. Długość nart dobieramy bowiem do wzrostu narciarza.

W przypadku małych dzieci, narty powinny maksymalnie sięgać do pachy. Im krótsze narty, tym lepiej. Nie mogą być za długie, bo dziecku trudniej będzie je opanować, nie mogą być zbyt krótkie, bo potem przesiadka na większe będzie się wiązała z większymi trudnościami. Narty, wraz z nabywaniem przez dziecko umiejętności, stopniowo wydłużamy. Niestety w przypadku nart nie sprawdzi się zasada, by kupować „na zapas”, by na dłużej starczyły.

Wybór nart jest naprawdę bardzo ważny. Szczególnie na początku. Pamiętajmy, że zanim zaczniemy czerpać przyjemność z jazdy, musimy nabrać umiejętności i pewności siebie na stoku. Źle dobrane narty mogą nas zniechęcić już po pierwszych próbach.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również