-Reklama-
-Reklama-

Krwawienie implantacyjne – co to takiego i czy powinno niepokoić?

-Reklama-

Jeśli starasz się o ciążę lub w niej jesteś, na pewno słyszałaś o czymś takim jak krwawienie implantacyjne. Czy jednak na pewno wiesz o nim wszystko? Sprawdź, co oznacza ten rodzaj plamienia i jak odróżnić krwawienie implantacyjne od miesiączki.

Krwawienie w ciąży zwykle wywołuje u kobiet stres i panikę, a przecież nie każde krwiste plamienie oznacza najgorsze. Na naszym ciążowym forum często pytacie, jak wygląda krwawienie implantacyjne i jak na nie reagować. Czy konieczna jest wizyta w szpitalu? Czy strach o ciążę jest uzasadniony? Pytań o krwawienie implantacyjne jest wiele, dlatego postanowiliśmy zebrać je w jednym artykule. Oto, co powinnaś wiedzieć o tym zjawisku.

Krwawienie implantacyjne – co to jest?

Krwawienie implantacyjne to bardzo skąpe plamienie na wczesnym etapie ciąży. Jest spowodowane zagnieżdżaniem się w macicy komórki jajowej, która podczas tego etapu może uszkodzić delikatne naczynia krwionośne błony śluzowej. Czasem właśnie temu zjawisku towarzyszy krwawienie, ale trzeba pamiętać, że jest ono bardzo małe – to może być zaledwie kilka kropelek krwi w ciągu dwóch-trzech dni. Trzeba pamiętać, że krwawienie implantacyjne nie występuje u każdej kobiety, u której dochodzi od zapłodnienia. Statystyki mówią, że tego plamienia doświadcza maksymalnie 25% ciężarnych.

Krwawienie implantacyjne – kiedy może się pojawić?

-Reklama-

Krawienie implantacyjne jeśli się pojawia, to w okolicy 1-2 tygodnia od zapłodnienia. To na tym etapie dochodzi do implantacji. Plamienie trwa zwykle 1-3 dni i zanika.

Krwawienie implantacyjne – jak odróżnić od miesiączki?

Ponieważ czas występowania krwawienia implantacyjnego jest często zbieżny z terminem oczekiwanej miesiączki, kobiety często biorą go za skąpy okres. Jednak łatwo te dwa krwawienia od siebie odróżnić. Po pierwsze – krwawienie implantacyjne jest skąpe i nie wygląda jak miesiączka. Plamienie związane z implantacją nie ma koloru żywej krwi, zwykle jest to brązowy, brunatny lub jasnoróżowy ślad na bieliźnie. Nie są to żadne skrzepy jak w przypadku okresu, ale bardzo delikatne plamki bądź wręcz smużki krwi.

Inną różnicą między krwawieniem implantacyjnym a menstruacyjnym są objawy towarzyszące. Okresowi zwykle towarzyszą skurcze i typowy PMS, a w przypadku plamienia związanego z implantacją – nie powinny się pojawić. W zamian kobieta może odczuwać mdłości, zmęczenie, mieć częstszą potrzebę oddawania moczu lub zaobserwować u siebie dziwne preferencje żywieniowe. Oczywiście, te objawy mogą, choć nie muszą wystąpić. Wiele kobiet nie odczuwa uciążliwych objawów ciąży na jej początku.

Krwawienie implantacyjne – czy powinno niepokoić?

Plamienie implantacyjne nie jest groźne i nie powinno niepokoić, jednak każde krwawienie w ciąży powinno zapalić nam w głowie czerwoną lampkę szczególnie jeśli:

  • jest to plamienie żywą krwią
  • krwawienie jest obfite
  • krwawienie utrzymuje się dłużej niż 3 dni lub występuje na dalszym etapie ciąży
  • plamieniu towarzyszą niepokojące objawy: np. bolesne skurcze, gorączka.

Jeśli wystąpi u ciebie małe plamienie zamiast oczekiwanej miesiączki, najlepiej zrobić test ciążowy z krwi, który dokładnie określi, czy jesteś w ciąży. Jeśli plamienie pojawi się już podczas potwierdzonej ciąży, należy zgłosić to lekarzowi prowadzącemu, a gdy jest to obfite krwawienie, należy niezwłocznie udać się do szpitala, by sprawdzić jego przyczynę.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Mega rabaty na wyprawkę dla dziecka!

Wszyscy wiemy, że wyprawka dla dziecka to jest mega wydatek! Dlatego warto korzystać z takich okazji jak ta i kupić akcesoria i ubranka w naprawdę korzystnych cenach!

Rodzinny podwieczorek? Poznaj kilka trików!

Słodkie przekąski to coś, za czym przepadają nie tylko maluchy, ale także i dorośli – doskonałym przykładem mogą być np. biszkopty Andante. Do przygotowania pysznego rodzinnego podwieczorku, wystarczą proste składniki oraz odrobina fantazji, a już w kilka chwil wyczarujesz danie, które pokochają wszyscy domownicy. Jak zaserwować posiłek, by nie tylko świetnie smakował, ale także atrakcyjnie się prezentował?

ZGAGA w ciąży – głowa do góry!

Pali niemiłosiernie... Kiedy się schylasz czujesz, że cała zawartość żołądka wraca ci do gardła... piecze jeszcze bardziej... Każda nadchodzącą fala żółci wywołuje u ciebie przerażenie. Czy można sobie z tym poradzić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

188,027FaniLubię
8,848ObserwującyObserwuj
404ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Echochalia rozwojowa – co to takiego?

Echolalia rozwojowa u dzieci należy do trudnych przypadłości terapeutycznych. Polega na powtarzaniu słów, zdań lub dłuższych wypowiedzi, natychmiast po ich usłyszeniu bądź po jakimś...

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” zna każda przyszła mama. Jest uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje...

Skóra w ciąży – najczęstsze problemy

Wydawać by się mogło, że czasy wyprysków na twarzy masz już dawno za sobą, a tu proszę! Zaszłaś w ciążę, a na...

Robaki u dziecka – objawy, rodzaje, leczenie

Choroby pasożytnicze w obecnych czasach stają coraz częstszą przypadłością. Robaki u dziecka to zmora wielu rodziców. W głównej mierze, za ich obecność...

Grzybica miejsc intymnych – jak z nią walczyć?

Dane z ostatnich lat pokazują, że ponad 70% kobiet chociaż raz w życiu, przeszło grzybicę miejsc intymnych. Wiele z nich skarży się na nawracające infekcje....