-Reklama-

Kosmetyki – czego nie można używać w ciąży

Kosmetyki w ciąży powinny być używane ostrożnie! Zachodząc w ciążę, większą wagę zaczynamy przykuwać do trybu życia, jaki prowadzimy. By zapewnić bezpieczeństwo sobie i dziecku w tym ważnym okresie warto przeanalizować również kosmetyki, których do tej pory używałyśmy. Nie wszystkie bowiem są bezpieczne w ciąży.

-Reklama-

Kosmetyki to tylko część dylematów w ciąży. Czego nie można jeść w ciąży? Jakich kosmetyków nie można używać w ciąży? Te pytania zadaje sobie każda mama, w zasadzie przez cały przebieg ciąży.

Kosmetyki, których nie można używać w ciąży – samoopalacz i krem brązujący

Kobiety, które przyzwyczaiły się do regularnego korzystania z solarium, w ciąży są zmuszone z niego zrezygnować. Wówczas najczęściej sięgają po samoopalacze lub kremy brązujące. Samoopalacz to jednak nie do końca bezpieczny wybór. W swoim składzie kosmetyk posiada  przede wszystkim DHA czyli szkodliwy dihydroaceton, który może uszkadzać DNA w komórkach. Kosmetyk może zawierać również inne szkodliwe substancje, które np. zaburzają działanie hormonów. Nie przeprowadzono żadnych badań, które mogłyby stwierdzić, że skład samoopalacza jest bezpieczny dla kobiet w ciąży (nie ma pewności, że nie przenika przez naskórek) a opinie specjalistów są bardzo podzielone. W jednym wszyscy są jednak zgodni – nie wolno używać samoopalacza w pierwszym trymestrze ciąży. Później zaleca się rozsądne korzystanie z tych kosmetyków a najlepiej rezygnację z ich używania. Najbezpieczniejsze są samoopalacze w postaci kremów czy balsamów. Największe zagrożenie może nieść samoopalacz w sprayu, gdyż podczas rozpylania DHA może dostać się do dróg oddechowych kobiety i spowodować zatrucie. Warto również dodać, że stosowanie samoopalacza w ciąży może skutkować mało estetycznym wyglądem. Ze względu na zmiany hormonalne, skóra może reagować na kosmetyk inaczej niż zwykle i zamiast pięknej opalenizny zyskamy szpecące plamy i przebarwienia.

Farby do włosów – te kosmetyki też mogą być niebezpieczne

Choć niemożliwym wydaje się przeniknięcie farby do włosów przez skórę głowy do samego dziecka, nikt do tej pory nie przeprowadził badań, które by to w stu procentach potwierdzały. Logika każe lekarzom twierdzić, że nie ma szans, by chemikalia zawarte w farbie wnikały przez głowę mamy do dziecka. A jednak – nie możemy z całą pewnością powiedzieć, że farby do włosów zawierające amoniak lub inne silne substancje chemiczne – pozostają bez wpływu na ciążę. Choć farba nie oddziałuje na dziecko przez naszą skórę, jej opary wdychane podczas farbowania narażają nas na ryzyko zatrucia. To oczywiście bardzo niski procent prawdopodobieństwa, ale warto mieć to na uwadze, gdy wpadniemy na pomysł zmiany koloru włosów w ciąży. Najbezpieczniej jest więc poczekać z farbowaniem do drugiego trymestru (w pierwszym trymestrze płód narażony jest na wady wrodzone, więc to okres największego ryzyka) lub po prostu wybrać bezpieczniejszą farbę – bez silnych chemikaliów. Podczas farbowania należy zapewnić sobie dobrze wentylowane pomieszczenie.

Odżywka do rzęs to modne, ale niebezpieczne kosmetyki w ciąży

Na wyspecjalizowanych, silnych odżywkach wspomagających porost rzęs możemy znaleźć ostrzeżenie, że nie zaleca się ich stosowania w ciąży ze względu na brak badań potwierdzających ich nieszkodliwość. Kosmetyki te nie były testowane na ciężarnych i matkach karmiących. Trudno zatem orzec, czy odżywka do rzęs może być jakimś zagrożeniem dla dziecka, choć zdrowy rozsądek podpowiada nam, że nie ma możliwości by kosmetyk przeniknął w jakikolwiek sposób do dziecka. Nawet, jeśli posiada w swoim składzie jakiekolwiek szkodliwe związki chemiczne, ich ilość zwykle jest znikoma a kosmetyk stosujemy miejscowo na bardzo małym obszarze skóry. Niemniej, postępując zgodnie z zasadą – lepiej dmuchać na zimne – odżywianie rzęs warto pozostawić na okres po ciąży i karmieniu piersią.

Ostrożnie z lakierem do włosów!

Kosmetyk ten zawiera ftalany, mogące zaszkodzić nienarodzonemu dziecku. Ze względu na sposób stosowania kosmetyku, lakier warto zastąpić np. żelem lub glinką (pastą) do włosów. Rozpylanie lakieru zwiększa bowiem ryzyko wdychania trującej substancji, która jest szkodliwa dla płodu. Stosowanie lakieru do włosów w trzecim trymestrze może skutkować zaburzeniami spermatogenezy u chłopców podczas dojrzewania i w dorosłości, a u dziewczynek może być powodem przedwczesnego pokwitania.

Kosmetyki przeciwtrądzikowe

Szkodliwe mogą okazać się zarówno tetracykliny, jak i kwas salicylowy – częste składniki tego typu kosmetyków. Tetracykliny mogą uszkadzać płód a także oddziaływać toksycznie na wątrobę ciężarnej. Sam kwas salicylowy może powodować powstawanie wad płodu a także powikłania ciążowe. Ma również wpływ na zaburzenia krzepliwości krwi u dziecka.

Płyn do płukania jamy ustnej

Najbardziej szkodliwym składnikiem jest tutaj fluor, który występuje w tym kosmetyku w bardzo dużym stężeniu. Przypadkowe połknięcie płynu może mieć negatywny wpływ na płód, bo fluor działa bardzo toksycznie.

autor: Monika

foto: pixabay.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

1 KOMENTARZ

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Stymulują zmysły i rozwijają wyobraźnię. Kontrastowe obrazki dla niemowląt do wydruku

Pierwsze miesiące życia dziecka są niezwykle istotne dla jego rozwoju sensorycznego i poznawczego. Podczas tego okresu maluchy szybko uczą się rozpoznawać różne bodźce w swoim otoczeniu. Jednym z fascynujących odkryć w dziedzinie stymulacji niemowląt są kontrastowe obrazki. Te proste, ale skuteczne czarno-białe grafiki mają ogromne znaczenie dla rozwijającego się umysłu dziecka. Wydrukuj je i wykorzystaj w zabawie z dzieckiem.

Malowanie twarzy dziecka – proste wzory, które zrobisz sama!

Magia kolorów, uśmiech na twarzy i wyobraźnia, która ożywa - to tylko kilka z wielu powodów, dla których malowanie twarzy dziecka, znane także jako facepainting, stało się tak popularne. To sztuka, która pozwala przekształcić zwykłą buzię w prawdziwe dzieło sztuki i dostarczyć maluchom dużo radości. Bez względu na okazję - urodziny, karnawał, Halloween, piknik czy festyn - malowanie twarzy staje się punktem obowiązkowym każdej imprezy z udziałem najmłodszych. Zobacz kilkadziesiąt prostych wzorów do malowania twarzy, kup specjalne farbki do twarzy i zacznij przygodę z malowaniem dziecięcych buziek!

Aplikacja Readmio – czytanie bajek nigdy nie było tak realistyczne!

Czytanie bajek dzieciom odgrywa niezwykle ważną rolę w ich rozwoju i edukacji. To magiczne doświadczenie pozwala na budowanie silnych więzi rodzinnych, rozwijanie...

Czy można wybrać pozycję porodową?

Poród to niezwykłe i niepowtarzalne doświadczenie dla każdej kobiety. Jednak nie zawsze jest on łatwy i przyjemny. Czasem może być bolesny, długotrwały lub skomplikowany. Dlatego warto wiedzieć, jak można ułatwić sobie poród i zwiększyć swoje szanse na bezpieczne i komfortowe urodzenie dziecka. Jednym z czynników, które mają duży wpływ na przebieg porodu, jest pozycja porodowa. Czy można ją wybrać? Jakie są jej rodzaje i zalety? Na co zwrócić uwagę przy wyborze pozycji porodowej?

Jakie są możliwe powikłania podczas porodu i jak można im zapobiec?

Poród to jeden z najważniejszych momentów w życiu kobiety i jej dziecka. Jednak nie zawsze przebiega on bez problemów i komplikacji. Czasem mogą się one pojawić zarówno przed, jak i w trakcie lub po porodzie. Niektóre z nich są niebezpieczne dla zdrowia lub życia matki lub noworodka. Dlatego warto wiedzieć, jakie są możliwe powikłania podczas porodu i jak można im zapobiec.