Sen odgrywa znaczącą rolę w naszym życiu. W życiu dziecka ma on jeszcze większe znaczenie, dlatego często szukamy sposobów na spokojniejszy i dłuższy sen naszych pociech. W tych poszukiwaniach możemy natrafić na pojęcie kołdry obciążeniowej. Brzmi tajemniczo? Po przeczytaniu tego tekstu będziesz wiedzieć wszystko na jej temat.
Choć kołdra obciążeniowa może wydawać ci się nowym trendem, tak naprawdę nie jest żadnym nowym odkryciem. Już dawno temu kołdry obciążeniowe – zwane również grawitacyjnymi, zostały wymyślone przez terapeutów zajęciowych jako wsparcie w leczeniu zaburzeń behawioralnych. Są elementem tzw. terapii ciśnieniowej. Głębokie ciśnienie skierowane na ciało ma za zadanie rozluźnić układ nerwowy.
Dziś za sprawą Internetu i wprowadzenia kołder do asortymentu sklepów z tekstyliami, zyskały na popularności. Producenci zachwalają je jako skuteczne rozwiązanie problemu bezsenności i niespokojnego snu, więc kierują swoją ofertę do wszystkich, którym zależy na dobrym jakościowo śnie.
Kołdra obciążeniowa – w czym tkwi jej tajemnica?
Kołdra tego typu jest oczywiście cięższa niż zwykła kołdra do spania. Jest wypełniona specjalnym materiałem, który zwiększa jej wagę. Najczęściej są to plastikowe, stalowe lub szklane kulki. W kołdrach dla dzieci często stosuje się również pestki wiśni jako wypełnienie. Dzięki swojej wadze, kołdra zwiększa nacisk na ciało podczas odpoczynku, a to przekłada się na zwiększenie wydzielania w organizmie hormonu szczęścia czyli serotoniny. Kołdra więc potrafi sprawić, że podczas zasypiania i snu czujemy się bardziej zrelaksowani i mniej spięci.
Kołdra obciążeniowa – dla kogo?
Choć producenci kołder zalecają ją każdemu, kto chce po prostu lepiej spać, największe znaczenie może mieć taka kołdra dla osób cierpiących na stany lękowe czy bezsenność. To one widzą największą różnicę po zastosowaniu takiego przykrycia. Osoby stosujące kołdrę obciążeniową, twierdzą, że podczas jej używania mają wrażenie ciągłego przytulania, co wprowadza do ich zasypiania spokój i relaks. Pod wpływem obciążenia, ciało się uspokaja, napięcie zostaje złagodzone, a odczuwany wcześniej stres jest minimalizowany.
Kołdra obciążeniowa sprawdza się również w łagodzeniu dolegliwości bólowych. Terapeuci zalecają ją jako wsparcie w leczeniu nerwicy, depresji, autyzmu, zespole Aspergera, ADHD, zaburzeń integracji sensorycznej czy w zespole niespokojnych nóg.
Czy one rzeczywiście działają?
Poza pozytywnymi opiniami kupujących, warto sprawdzić, czy działanie kołder obciążeniowych zostało udowodnione jakimiś badaniami. W ostatnich latach przeprowadzono kilka takich eksperymentów z udziałem kołdry obciążeniowej, z których wynika, że są skuteczne w:
- poprawie jakości snu u osób z depresją, zaburzeniami lękowymi, ADHD czy chorobą dwubiegunową (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32536366/)
- terapii osób dorosłych i dzieci ze spectrum autyzmu (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34184958/)
- poprawie jakości snu u osób cierpiących na bezsenność (https://academic.oup.com/sleep/article/43/Supplement_1/A460/5846888)
Kołdra obciążeniowa dla dziecka
Choć w sprzedaży możemy natrafić na kołdry obciążeniowe dla dzieci (lub kocyki dziecięce obciążeniowe), musimy być ostrożni podczas ich używania. Nie zaleca się stosowania takiej kołdry czy kocyka u dziecka poniżej 2. roku życia. Kołdra może stanowić ryzyko uduszenia się malucha podczas snu, bo utrudnia wydostanie się spod niej. Jednak nawet jeśli dziecko jest starsze, najlepiej zapytać pediatrę o zasadność stosowania takiej kołdry.
Wybierając kołdrę grawitacyjną dla dziecka, pamiętaj o odpowiedniej wadze – nie przekraczającej 10% wagi dziecka oraz optymalnym rozmiarze .
Przeciwwskazania
Nie wszyscy mogą stosować kołdrę obciążeniową. Odradza się jej zakup w przypadku osób cierpiących na bezdech senny, astmę czy klaustrofobię.
Ile kosztuje i jak wybrać najlepszą?
Kołdra obciążeniowa jest droższa od zwykłego przykrycia. Jeśli zależy nam na dobrym produkcie, musimy wydać od 200 do 500 złotych. W ofercie sklepów znajdziemy kołdry o zróżnicowanej wadze, wypełnieniu i wymiarach. Jak dobrać najlepszą dla siebie?
Wybierając wagę kołdry, kieruj się własnym ciężarem. Kołdra obciążeniowa powinna ważyć około 10% naszej masy, maksymalnie 12%. Nie kupuj zbyt dużej kołdry, bo im większa, tym trudniej jest ją stosować. Zbyt duża kołdra rozłoży swój ciężar na nieużywane boki, więc siła nacisku na ciało będzie zbyt mała. Wystrzegaj się kupowania za dużej kołdry dziecku, bo może utrudnić wydostanie się spod niej.