-Reklama-

Kim powinno być moje dziecko w przyszłości? Przede wszystkim zawodowo szczęśliwe

Wybór zawodu jest wyzwaniem, nie tylko dla dzieci, ale też dla rodziców. Pierwszą przyszłościową decyzję dziecko musi podjąć już w szkole podstawowej, kolejną tuż po maturze. Kiedy jednak decyduje kim, zostanie w przyszłości? Okazuje się, że nawet i w przedszkolu. Co więcej, badania mówią, że tylko 18 proc. Polaków pracuje w zawodzie wybranym w liceum. Jak zatem zdać egzamin z rodzicielskiego wsparcia w wyborze zawodu?

-Reklama-

Nie spełniaj swoich marzeń

Jesteś rodzicem i chcesz dla swojego dziecka jak najlepiej – to normalne. Chcesz, aby mogło spełniać swoje marzenia, miało dobrą pracę, robiło karierę i nie martwiło się o finanse. Co, jeśli ono ma inną wizję przyszłości i nie chce zostać lekarzem, prawnikiem lub strażakiem? Musisz pamiętać, że jest bardzo cienka linia pomiędzy doradzaniem a narzucaniem własnego zdania. Bądź wsparciem, szukaj razem z dzieckiem. Jego własne zdanie na ten temat to znak, że jest odważny i chce zdecydować o swoim życiu.

  • Często podczas warsztatów spotykamy się z dziećmi, które mają narzuconą presję. Okazuje się, że nikt ich nie zapytał, co lubią, co im sprawia przyjemność, a po prostu nakreślił plan na przyszłość. W efekcie dzieciaki często wybierają drogę, której nie wybrali sami, a w dorosłym życiu szybko zmieniają zawód i mają poczucie klęski. – mówi Wiola Klimczak, prezeska Fundacji IT Girls.

Nie mów stereotypami

Mamy XXI wiek, a wciąż codzienna płynąca ze strony komunikacja rodziców zawiera takie zwroty, jak “to babski zawód”, “dziewczynki piszą ładniej”, “to nie jest zajęcie dla prawdziwego mężczyzny”. Przez to, 87 proc. dziewczynek uważa, że kobiety są bardziej oceniane za swój wygląd, niż za umiejętności.

  • Zainteresowanie wyglądem przez kobiety nie jest dla nikogo zjawiskiem zaskakującym, wysokość tej statystyki w połączeniu z faktem, że dotyczy dzieci, jest mocno niepokojąca. Dodatkowo kobiecość wydaje się wykluczeniem dla pojęcia geniuszu. Płeć jest znaczącą cechą, ale nie można zawężać postrzegania dziecka wyłącznie z tej perspektywy. Dlatego w działaniach fundacji poruszamy kwestie tego, jak stereotypy wpływają na życie zawodowe. Pokazujemy naukowczynie, informatyczki – wszystko po to, aby powiedzieć: możesz być, kim chcesz. – dodaje Klimczak.

Chłopcom sugeruje się bycie strażakiem, policjantem, inżynierem. Wielu rodzicom przez myśl nie przejdzie, że ich syn mógłby chcieć zostać pielęgniarzem, nauczycielem czy fryzjerem. I, że ma do tego umiejętności! A może, dzięki temu będzie wykonywał swoją pracę z zaangażowaniem i pasją.

Pozwól próbować

Rzadko dziecko jest na tyle świadome, aby pielęgnować swoje hobby. Uczęszcza na lekcje pozaszkolne, świetnie gra na instrumentach, ale ćwiczenie nie sprawia mu satysfakcji. Jeśli mówi o jakiś zajęciach od dawna, a Ty nie pozwalasz mu próbować, bo wydaje Ci się to mało przyszłościowe zajęcie, odpuść. Dziecko musi próbować, angażować się, nawet jeśli po tygodniu stwierdzi, że to nie to. Ważne, że szuka i próbuje. Nie da się znaleźć hobby czy pasji, nie próbując różnych rzeczy. Dlatego dbałość o to, by dziecko próbowało swoich sił w różnych zajęciach, jest tak ważna! I choć bywa to z punktu widzenia rodzica denerwujące, to należy pozwolić dziecku rezygnować z zajęć i zacząć od nowa. Oczywiście warto zachęcać do kontynuowania przygody, ale nic na siłę.

  • Podczas pierwszych warsztatów chcemy pokazać dzieciom, że powinny próbować. Na warsztatach dajemy im tę przestrzeń. Pokazujemy też różne zawody, aby wiedziały, że takie w ogóle istnieją. Przy kolejnych spotkaniach proponujemy szczegółowy zakres, np. analityczne myślenie. Kluczem jest zrozumienie, że dzieci mogą i powinny spróbować swoich sił, mieć możliwość zapoznania się z zawodami i tym, jakich umiejętności wymagają. – dodaje Wiola.

Bądź uważny

Każdy człowiek ma jakiś talenty czy predyspozycje do czegoś. Można je dostrzec już w przedszkolu, czy podczas zabawy. Mogą to być umiejętności manualne, artystyczne, ale też zauważalne cechy charakteru, które się kształtują. Zdolności organizacyjne, kreatywne (często abstrakcyjne) myślenie to jedno z niewielu umiejętności miękkich, które w przyszłości będą tylko zyskiwały na wartości. Rodzic, który zna swoje dziecko, może pomóc mu rozwijać swoje mocne strony i pracować nad słabymi, np. proponując ukierunkowane na jakiś aspekt zabawy czy zajęcia dodatkowe.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Odbierz darmową bransoletkę! Liczy się kolejność zgłoszeń!

Kolejna niezwykła okazja dla wszystkich mam! Bebiko właśnie rozdaje piękne bransoletki ze złotymi serduszkami. Zgłoś się po swoją!

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.

Karmienia piersią można się nauczyć

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.