-Reklama- Baseny i chemia basenowa - sprawdź na Ceneo

Kiedy zmienia się kolor oczu u dziecka?

Zachwycasz się niebieskimi oczami twojego noworodka? Musimy cię zmartwić, istnieje prawdopodobieństwo, że kolor oczu dziecka jeszcze się zmieni. Kiedy to się stanie? Jaki finalny kolor oczu będzie mieć twoje dziecko?

-Reklama-

Dzieci rodzą się najczęściej z niebieskimi oczami. Dlaczego?

Pierwszy kolor oczu dziecka jest zwykle niebieski, czasem szaro-niebieski. To jednak nietrwały kolor. Barwa źrenic prawdopodobnie się jeszcze zmieni. Skąd zatem niebieski odcień oczu twojego niedawno narodzonego dziecka? To wina melanocytów, czyli specjalnych komórek, które produkują melaninę (pigment znajdujący się w ludzkim organizmie). Komórki te nie są jeszcze w pełni rozwinięte, dlatego ilość melaniny w tęczówce jest mała.

Kiedy zmienia się kolor oczu u dziecka?

Zwykle kolor oczu dziecka zmienia się w ciągu kilku miesięcy od urodzenia. Ostatecznie powinien wykształcić się przed pierwszymi urodzinami, ale bywają takie przypadki, że kolor oczu zmienia się u dziecka nawet kilkuletniego najczęściej na ciemniejszy. Ogólnie mówiąc, jeśli twój roczny maluch ma niebieskie oczy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że to jego ostateczny kolor tęczówki, ewentualnie kolor oczu zrobi się bardziej zielony. Jeśli jednak roczniak ma piwne oczy, raczej nie ma szans, by ten kolor uległ jeszcze zmianie.

Jaki kolor oczu będzie mieć moje dziecko?

Na to wpływają czynniki genetyczne. Kolor oczu dziecka to kwestia dziedziczenia. Istnieją statystyki, które mówią nam jaki kolor oczu jest najpopularniejszy w Polsce i według tych danych najczęściej spotykany jest kolor niebieski, szary i zielony, a tymczasem na świecie najbardziej dominujący jest brązowy kolor tęczówek. Na świecie najrzadszy kolor oczu to zielony.

Jaka jest szansa, że mojemu dziecku nie zmieni się kolor oczu?

Większość marzy o niebieskookich dzieciach, ale tak jak wspomnieliśmy, wszystko to dzieło genetyki. Niebieskie oczy twojego dziecka prawdopodobnie takimi pozostaną, jeśli ty i ojciec dziecka macie również niebieskie tęczówki. Ale, uwaga, to też nie jest żaden pewnik. Istnieje 1% ryzyka, że dziecko będzie zielonookie.

Niebieskie oczy miewają również dzieci posiadające jednego rodzica o tym kolorze oczu. Ciekawostką jest fakt, że niebieskookie dziecko może mieć rodziców o kompletnie odmiennych kolorach tęczówek. Genetyka bywa bardzo skomplikowana.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.

Karmienia piersią można się nauczyć

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.

Te triki pozwolą ci utrzymać porządek w domu bez zbędnego wysiłku!

Utrzymanie porządku w domu może być czasochłonne i często wymaga dużego wysiłku. Jednak istnieje wiele trików i strategii, które mogą pomóc i...