-Reklama-

Kiedy zmienia się kolor oczu u dziecka?

Zachwycasz się niebieskimi oczami twojego noworodka? Musimy cię zmartwić, istnieje prawdopodobieństwo, że kolor oczu dziecka jeszcze się zmieni. Kiedy to się stanie? Jaki finalny kolor oczu będzie mieć twoje dziecko?

-Reklama-

Dzieci rodzą się najczęściej z niebieskimi oczami. Dlaczego?

Pierwszy kolor oczu dziecka jest zwykle niebieski, czasem szaro-niebieski. To jednak nietrwały kolor. Barwa źrenic prawdopodobnie się jeszcze zmieni. Skąd zatem niebieski odcień oczu twojego niedawno narodzonego dziecka? To wina melanocytów, czyli specjalnych komórek, które produkują melaninę (pigment znajdujący się w ludzkim organizmie). Komórki te nie są jeszcze w pełni rozwinięte, dlatego ilość melaniny w tęczówce jest mała.

Kiedy zmienia się kolor oczu u dziecka?

Zwykle kolor oczu dziecka zmienia się w ciągu kilku miesięcy od urodzenia. Ostatecznie powinien wykształcić się przed pierwszymi urodzinami, ale bywają takie przypadki, że kolor oczu zmienia się u dziecka nawet kilkuletniego najczęściej na ciemniejszy. Ogólnie mówiąc, jeśli twój roczny maluch ma niebieskie oczy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że to jego ostateczny kolor tęczówki, ewentualnie kolor oczu zrobi się bardziej zielony. Jeśli jednak roczniak ma piwne oczy, raczej nie ma szans, by ten kolor uległ jeszcze zmianie.

Jaki kolor oczu będzie mieć moje dziecko?

Na to wpływają czynniki genetyczne. Kolor oczu dziecka to kwestia dziedziczenia. Istnieją statystyki, które mówią nam jaki kolor oczu jest najpopularniejszy w Polsce i według tych danych najczęściej spotykany jest kolor niebieski, szary i zielony, a tymczasem na świecie najbardziej dominujący jest brązowy kolor tęczówek. Na świecie najrzadszy kolor oczu to zielony.

Jaka jest szansa, że mojemu dziecku nie zmieni się kolor oczu?

Większość marzy o niebieskookich dzieciach, ale tak jak wspomnieliśmy, wszystko to dzieło genetyki. Niebieskie oczy twojego dziecka prawdopodobnie takimi pozostaną, jeśli ty i ojciec dziecka macie również niebieskie tęczówki. Ale, uwaga, to też nie jest żaden pewnik. Istnieje 1% ryzyka, że dziecko będzie zielonookie.

Niebieskie oczy miewają również dzieci posiadające jednego rodzica o tym kolorze oczu. Ciekawostką jest fakt, że niebieskookie dziecko może mieć rodziców o kompletnie odmiennych kolorach tęczówek. Genetyka bywa bardzo skomplikowana.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również