-Reklama-
teddyeddie

Czy każdy szpital pobiera krew pępowinową?

Praktyka pobierania krwi pępowinowej podczas porodu i bankowania jej przez następne lata, staje się coraz powszechniejsza. Czy każdy szpital pobiera krew pępowinową? Jakich formalności należy dopełnić przed porodem, by pozyskać komórki macierzyste?

-Reklama-

Coraz częściej mówi się o możliwościach, jakie daje krew pępowinowa pobrana w porodzie. Zawiera ona komórki macierzyste, które posiadają ogromny potencjał w leczeniu wielu chorób, w tym: nowotworów, niedokrwistości czy zaburzeń odporności. Komórki macierzyste najczęściej wykorzystuje się do przeszczepów. Pobranie krwi pępowinowej podczas porodu i przechowywanie jej latami w specjalnym banku komórek macierzystych gwarantuje nam posiadanie takich komórek na własność, co w przypadku pojawienia się choroby u dziecka lub rodzeństwa może mieć ogromne znaczenie.

Czy każdy szpital pobiera krew pępowinową?

Decyzję o pobraniu krwi pępowinowej podczas porodu należy podjąć jeszcze przed rozwiązaniem, co pozwoli nam dopełnić wszystkich formalności. Szpitale położnicze nie pobierają krwi pępowinowej w standardzie, więc by tego dokonano, należy to wcześniej zgłosić w placówce, którą wybraliśmy do porodu.

Niektóre szpitale mają podpisaną umowę z firmami zewnętrznymi, które dokonują pobrania i zabezpieczenia materiału przy porodzie, a potem zajmują się jego przechowywaniem. Wtedy wszystkich procedur pilnuje już szpital, któremu zgłosiliśmy chęć pobrania krwi pępowinowej podczas porodu. Jeśli dany szpital nie ma takiej umowy, też można w nim pobrać krew pępowinową. Wówczas to rodzice, którzy wcześniej podpisali umowę z bankiem komórek macierzystych, jadąc do porodu dostarczają personelowi specjalny zestaw pobraniowy. Zestaw umożliwia precyzyjne i jak najbardziej sterylne pobranie krwi pępowinowej. W worku do pobrania znajduje się płyn, który zapobiega krzepnięciu krwi, a całość ma specjalny system szczelnego zamknięcia. Dokumentację wraz z workiem ze szpitala odbiera przedstawiciel banku komórek macierzystych, który dalej będzie przechowywać pobrany materiał w odpowiednich warunkach.

Zarówno pobranie krwi pępowinowej, jak i jej przechowywanie na wyłączność jest płatne. Rodzice decydujący się na bankowanie krwi pępowinowej muszą opłacać każdy rok przechowywania pobranego materiału.

autor: iguana
foto: pixabay.com
-Reklama-

Musisz przeczytać

Chcesz, by Twoje dziecko szybko nauczyło się angielskiego? Zobacz, co radzi ekspert!

Każdy z nas chciałby, aby jego dziecko szybko i przyjemnie przyswajało naukę angielskiego. Czy jest to w ogóle możliwe? Tak! Razem z ekspertką - Olą Komadą, prezeską Edu Bears, współautorką metod nauczania angielskiego dla dzieci: Teddy Eddie, Savvy Ed oraz Edward's League, wyjaśniamy co jest najważniejsze podczas nauki języka u dzieci.

Back to School – najnowsze Trendy w modzie szkolnej

Powrót do szkoły to zawsze ekscytujący czas zarówno dla dzieci, jak i rodziców. To okazja do spotkań z przyjaciółmi, zdobycia nowej wiedzy i odkrywania pasji. Jednak, aby móc w pełni cieszyć się z powakacyjnych miesięcy należy zadbać o odpowiednią garderobę, która sprawdzi się na szkolnych korytarzach i w trakcie aktywnego czasu wolnego. Dla najmłodszych moda jest sposobem na wyrażanie siebie i podkreślenie indywidualności, dlatego warto przyjrzeć się najnowszym trendom w ubraniach i obuwiu, które będą królować na szkolnych korytarzach w tym roku.

Klimatyzacja w pokoju dziecka – wyzwanie dla rodziców!

Tegoroczne lato jest naprawdę gorące, dlatego szczególną uwagę poświęca się temu, by temperatury nie zaszkodziły najmłodszym. Spacery w zacienionych parkach są niesamowicie przyjemne, w utrzymaniu dobrego samopoczucia i zdrowia pomaga też picie wody – jak jednak zadbać o sprzyjający klimat w domu, a w szczególności w pokoju dziecka?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Lekcje samobadania piersi w szkołach – Avon startuje z 2. edycją programu Normalne, że ich dotykam

Jak pokazuje najnowsze badanie Boob Census 2023i, przeprowadzone dla Avon, 34% polskich nastolatek czuje dyskomfort rozmawiając z rodziną na temat zdrowia piersi, a aż 57% twierdzi, że nie ma dostatecznej wiedzy w zakresie samobadania i rozpoznawania niepokojących symptomów. Jednocześnie 75% dziewcząt wskazuje, że jest to ważna kwestia i deklaruje zainteresowanie tematem, jeśli będzie poruszony w szkole. Na tę potrzebę zdobywania wiedzy przez młodych odpowiada Avon, który razem z partnerami – Fundacją Rak’n’Roll i Kliniką Ginekologiczną Gini, startuje z drugą edycją ogólnopolskiej kampanii o zdrowiu i samobadaniu piersi –Normalne, że ich dotykam.

Kupiliście zabawkę Fisher-Price? Należy wam się 40 złotych zwrotu!

Smyk ogłosił nową akcję dla swoich klientów. Ten, kto kupi zabawkę Fisher-Price, otrzyma zwrot 40 złotych na konto. Zabawki...

Podwójna macica – co to jest i jak wpływa na ciążę?

Podwójna macica to wada wrodzona, która polega na nieprawidłowym połączeniu się dwóch przewodów Mullera, z których powstają narządy rozrodcze u płci żeńskiej. W efekcie kobieta ma dwie oddzielne macice, każda z własną jamą, szyjką i jajowodem. Podwójna macica występuje u około 0,1-0,5% kobiet i może być przyczyną niepłodności lub powikłań ciążowych. Jak rozpoznać podwójną macicę, jak przebiega ciąża z tą wadą i jakie są możliwości leczenia?

Odwodnienie u niemowląt – objawy, skutki i postępowanie

Nawadniania dziecka trzeba pilnować zawsze – szczególnie w czasie choroby czy upałów. Zdarza się jednak, że niewystarczająca ilość płynów powoduje odwodnienie u niemowląt. Co w konsekwencji może być dla niego niebezpieczne i zagrażające jego życiu. Jak zatem rozpoznać ten groźny dla zdrowia stan? Jakie mogą być skutki odwodnienia maluszka ? Na te i inne pytania odpowiada w materiale położna Natalia Marcinów laureatka konkursu „Położna na medal”.

Cytologia – badanie, które może uratować życie

Cytologia to badanie, które pozwala na wykrycie wczesnego stadium raka szyjki macicy - jednego z najczęstszych nowotworów złośliwych u kobiet. Dzięki regularnemu wykonywaniu cytologii można zapobiec rozwojowi choroby lub podjąć skuteczne leczenie na czas. Co warto wiedzieć o cytologii i dlaczego jest tak ważna?