-Reklama-

Czy każdy szpital pobiera krew pępowinową?

Praktyka pobierania krwi pępowinowej podczas porodu i bankowania jej przez następne lata, staje się coraz powszechniejsza. Czy każdy szpital pobiera krew pępowinową? Jakich formalności należy dopełnić przed porodem, by pozyskać komórki macierzyste?

-Reklama-

Coraz częściej mówi się o możliwościach, jakie daje krew pępowinowa pobrana w porodzie. Zawiera ona komórki macierzyste, które posiadają ogromny potencjał w leczeniu wielu chorób, w tym: nowotworów, niedokrwistości czy zaburzeń odporności. Komórki macierzyste najczęściej wykorzystuje się do przeszczepów. Pobranie krwi pępowinowej podczas porodu i przechowywanie jej latami w specjalnym banku komórek macierzystych gwarantuje nam posiadanie takich komórek na własność, co w przypadku pojawienia się choroby u dziecka lub rodzeństwa może mieć ogromne znaczenie.

Czy każdy szpital pobiera krew pępowinową?

Decyzję o pobraniu krwi pępowinowej podczas porodu należy podjąć jeszcze przed rozwiązaniem, co pozwoli nam dopełnić wszystkich formalności. Szpitale położnicze nie pobierają krwi pępowinowej w standardzie, więc by tego dokonano, należy to wcześniej zgłosić w placówce, którą wybraliśmy do porodu.

Niektóre szpitale mają podpisaną umowę z firmami zewnętrznymi, które dokonują pobrania i zabezpieczenia materiału przy porodzie, a potem zajmują się jego przechowywaniem. Wtedy wszystkich procedur pilnuje już szpital, któremu zgłosiliśmy chęć pobrania krwi pępowinowej podczas porodu. Jeśli dany szpital nie ma takiej umowy, też można w nim pobrać krew pępowinową. Wówczas to rodzice, którzy wcześniej podpisali umowę z bankiem komórek macierzystych, jadąc do porodu dostarczają personelowi specjalny zestaw pobraniowy. Zestaw umożliwia precyzyjne i jak najbardziej sterylne pobranie krwi pępowinowej. W worku do pobrania znajduje się płyn, który zapobiega krzepnięciu krwi, a całość ma specjalny system szczelnego zamknięcia. Dokumentację wraz z workiem ze szpitala odbiera przedstawiciel banku komórek macierzystych, który dalej będzie przechowywać pobrany materiał w odpowiednich warunkach.

Zarówno pobranie krwi pępowinowej, jak i jej przechowywanie na wyłączność jest płatne. Rodzice decydujący się na bankowanie krwi pępowinowej muszą opłacać każdy rok przechowywania pobranego materiału.

autor: iguana
foto: pixabay.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Jak nauczyć dziecko zdrowo jeść?

Zdrowe odżywianie jest w dzisiejszych czasach ogromnym wyzwaniem, a żywienie najmłodszych to temat jeszcze trudniejszy i rodzący bardzo dużo pytań i wątpliwości....

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
412ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Mamy polecają Mamom – zagłosuj na produkt miesiąca! – kwiecień

Pomóż nam wybrać Produkt Kwietnia! Zagłosuj na swojego faworyta!

Moje dziecko nie chce jeść – co robić?!

Jako dietetyk, często się zastanawiam - co jest gorsze u dzieci: brak apetytu czy nadmierny apetyt? Na pewno nie ma wątpliwości co do...

5 skutecznych sposobów na jet lag – jak przetrwać zmianę czasu i cieszyć się wakacjami

Nawet najpiękniejsze wakacje mogą zacząć się nieprzyjemnie – od uciążliwych dolegliwości związanych z aklimatyzacją i zmianą stref czasowych. Czym jest jet lag? Dlaczego trudniej jest pod tym względem podróżować z zachodu na wschód? I w końcu – jak radzić sobie z tzw. chorobą długu czasowego? Radzi dr n. med. Piotr Kajfasz, internista, specjalista chorób zakaźnych, medycyny morskiej i tropikalnej z Grupy LUX MED.

Sezon na alergie – bądź gotowa!

Czy możemy przygotować dom na sezon alergii? Co możemy zrobić, by ułatwić sobie przetrwanie tych trudnych tygodni w roku? Zobaczcie nasze sposoby na ograniczenie alergenów w domu.

11 najdziwniejszych miejsc na poród

Urodzić w miejscu publicznym to chyba koszmar każdej ciężarnej. A jednak takie porody się zdarzają, choć na szczęście bardzo rzadko. Zobacz, w jakich dziwnych miejscach przychodzą na świat dzieci.