-Reklama-

Jakie ćwiczenia warto wykonywać w ciąży?

Czas ciąży nie powinien być wolny od aktywności, szczególnie jeśli wcześniej nie byłaś typem "kanapowca". Nie wszystkie jednak ćwiczenia są wskazane w tym odmiennym stanie.

-Reklama-

Jednym z najczęściej polecanych ćwiczeń na czas ciąży jest joga. Wszyscy wiemy, że czas oczekiwania na dziecko jest okresem bardzo trudnym i wymagającym dla naszego organizmu. To jest ten czas, kiedy dokuczają nam rozmaite dolegliwości ze strony układu ruchowego, ale też męczy nas wiele napięć, ból pleców, nóg (obrzęki, ale nie tylko). Długo by jeszcze to wszystko wymieniać…

Joga na czas ciąży

Joga polecana jest kobietom w ciąży z wielu względów. Jednym z nich i argumentem opowiadającym się za tym, że joga to idealnie rozwiązanie dla kobiet w ciąży, jest to, że asany (podstawowe pozycje w jodze), to nie tylko ćwiczenia, ale też techniki relaksacyjne. A wiadomo, że zrelaksowana mama to lepsze samopoczucie dziecka.

Głównymi powodami, dla których warto ćwiczyć jogę w ciąży jest właśnie: odprężenie i lepsza sprawność, a tym samym lepsze przygotowanie do porodu.

Co daje joga w ciąży?

Poza powyższymi pozytywnymi skutkami jogi, należy wymienić także jeszcze rozciąganie – lepsza sprawność ruchowa, to też sprawniejszy i szybszy poród.

Bardzo ważną rzeczą, którą uczy joga jest nauka oddychania – choć może to wydawać się dziwne, jest to umiejętność, której wiele z nas musi się nauczyć. A wiedzieć nam trzeba, że umiejętność prawidłowego oddychania, to umiejętność, której podczas porodu nie może nam zabraknąć. Prawidłowe oddychanie bardzo ułatwia poród i skraca jego przebieg.

Asany w jodze dla ciężarnych są bardzo odprężające, dzięki czemu joga pozwala się wyciszyć i odstresować.

I wreszcie, praktyka jogi pozwala szybciej wrócić do formy po porodzie!

Uwolnienie od wielu dolegliwości

Pozycje jogi na czas ciąży są dobrane w odpowiedni sposób. Po pierwsze, aby były bezpieczne, po drugie by łagodziły wszelkie ciążowe dolegliwości i ból. Ćwiczenia jogi wzmacniają mięśnie kręgosłupa i uelastyczniają macicę. Zdecydowanie zmniejszają takie dolegliwości jak bóle – nie tylko mięśni i stawów, ale także np. ból głowy, na które skarży się tak wiele kobiet w ciąży. Łagodzą także bóle pleców – co też jest typową ciążową dolegliwością.

Wiele kobiet w ciąży skarży się na problemy z trawieniem. Otóż i z tym schorzeniem joga sobie doskonale radzi! Aktywność fizyczna, ale też specjalne asany, ułatwiają trawienie, ale też zapobiegają tak powszechnym w ciąży zaparciom.

Warto pamiętać także o tym, że joga w ciąży to nie są przypadkowe ćwiczenia, ale specjalnie dobrany zestaw, który usprawnia i uelastycznia ciało. Ćwiczenia są łagodne, bez wymachów, dziwnych i trudnych póz.

Mimo, że ćwiczenia jogi w ciąży są bardzo starannie dobrane dla kobiet w odmiennym stanie, zawsze obserwuj swoje ciało! Jeśli coś cię niepokoi, zgłoś to swojemu lekarzowi.

Nawet jeśli twoja ciąża przebiega bez powikłań, przed rozpoczęciem każdej aktywności skonsultuj się ze swoim lekarzem prowadzącym ciążę.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również