-Reklama-

Jaka różnica wieku dzieci jest najlepsza? MAMY ODPOWIADAJĄ!

"Jakie są różnice wieku u Waszych dzieciaczków? Mam małego Szkraba ale chciałabym drugie tak żeby różnica wieku była 2-3 lata. Co o tym sądzicie? Ciężko jest? Jeżeli tak uważacie, to pod jakim względem? A może są tego zalety? Czy może lepsza jest większa różnica wieku?"

-Reklama-

 

Jak urodziła się Alicja, Blanka miała 2latka i 9 miesięcy, więc prawie 3 latka. Igorek zaś urodził się 20 dni przed pierwszymi urodzinami Alicji, a Blanka miała 3 latka i 8 miesięcy. Między najmłodszymi dziećmi nie ma roku różnicy. Na początku było ciężko. Ale z każdym dniem było lepiej. Dzieci „przyzwyczajają” się do siebie. Teraz syn ma pół roku i dziewczynki wiedzą, że czasami trzeba poczekać na coś, bo mały właśnie je czy zmieniam mu pieluszkę. Mały też jest przyzwyczajony, ze czasami trzeba chwilkę zająć się sobą samemu. Poleżeć w łóżeczku czy leżaku. Myślę, że wszystko zależy od rodziców i od tego jak przyzwyczaiło się starsze dziecko i do czego. Ja od początku uczyłam cichego zachowania i delikatności, samodzielności w jakimś stopniu. Teraz zbieram tego owoce. Fajnie, że za jednymi nie przespanymi nocami dwójka maluszków, a mały jak widzi dziewczynki to mu uśmiech z buzi nie schodzi. – Paulina R.

 

U mnie jest dwa lata. Póki co jest ciężko, starszy ma 27 miesięcy a młodszy tylko 2, ale już widać miłość, jaka jest między nimi. Starszy ciągle pomaga, głaszcze, całuje i tuli, i tylko na kolana by brał i miział się z braciszkiem. Za to młodszy jak tylko widzi Starszego, to aż się trzęsie z radości. Różnica idealna jak dla mnie. Chociaż lekko nie jest, ale warto. – Monika G.

 

U nas rok i 5 miesięcy. Wg mnie idealny czas, bo dzieci mają teraz 3,5 lat i 2… wzrost się powoli wyrównuje, dzielą ich 2 rozmiary i jeden chce być podobny do drugiego. Początek ciężki, ale waaaaarto. – Magdalena R.

 

U nas różnica jest równo rok po roku i jakoś żyjemy. Nie narzekam, bywają gorsze dni, ale wszystko przemija. Trzeba dobrze się organizować i mieć dystans do sytuacji a nie zamartwiać się, co to będzie! – Iga F-P

 

Moja córka jest z maja 2011 a syn z kwietnia 2014… nie widzę negatywów… same zalety… córka jest od samego początku bardzo opiekuńcza… dużo synkowi czasu poświęca… uczyła go raczkować i chodzić… teraz maja razem dużo frajdy… synek jest wpatrzony w nią, jak w najcenniejszy diament… – Ania Ł.T.

 

Polecam 4 lata z własnego doświadczenia:starsza na tyle duża, że wszystko rozumiała, wiec gdy poprosiłam by pooglądała bajkę, bo chcę uśpić lub w spokoju nakarmić, to nie było problemu- poza tym chodziła już do przedszkola, wiec mogłam spokojnie zająć się maleństwem. – Paulina T.

 

U nas 14 lat różnicy,rewelacja. Chłopcy się bardzo kochają. Młodszy dużo się uczy od starszego,starszy chwali się bratem wśród znajomych i jest dumny że maluszek go naśladuje. – Małgorzata W.

 

U mnie równo 2 lata. mały 10 sierpnia skończy 5 a starszy 14 sierpnia 7 lat. Pierwsze miesiące były średnie, ale myślałam, że będzie gorzej. Teraz jest idealnie, jakbym miała ich w tym samym wieku. Mały chce wszystko robić tak jak starszy brat . – Iza M.

 

Między moimi dziećmi jest 2 lata różnicy i wydaje mi się, że to idealnie. Jak przyszło drugie dziecko, to starsza siostrzyczka się opiekowała jak lalką. A teraz maja 5 i 3 lata i częściej się bawią razem. Kłótnie oczywiście są, ale tego nie da się uniknąć. Rozsyłam do swoich pokoi i po 5 minutach słyszę jak się razem bawią. – Marcelina S.

 

U nas równo 3 lata różnicy i jest super. 3 latek już więcej rozumie i można mu wszystko wytłumaczyć, więc lepiej radzi sobie z zazdrością a ja z podziałem czasu dla nich – Barbara J.

 

U nas jest 2 lata i 3 miesiące różnicy między dziewczynkami. Starsza ma skończone 5 lat a młodsza zaraz kończy 3 latka. Od początku było fajnie. Zero zazdrości o nowe dziecko w domu. Starsza córcia pomaga przy młodszej. Razem się bawią i kłócą. Ciesze się z takiej różnicy wieku, bo za parę lat ona się zatrze, a dziewczynki nie dość, że są siostrami, to będą też kumpelami. – Milena M.

 

My mamy jedną córkę, która ma 3.5 roku i w najbliższej dwulatce nie planujemy rodzeństwa. Idealny czas na drugie (lub kolejne) dziecko, to taki, kiedy rodzice są na nie gotowi. – Renata W.

 

Ja urodziłam drugą córkę, gdy pierwsza miała 21mscy. Z początku cały czas wisiała na łóżeczku, bo dzidziusia chciała zobaczyć, teraz najmłodsza ma ponad 2 msce i jest okej. Zazdrości nie ma, pomaga przy małej. Zdarza się, że smoczek małej z buzi wyciągnie. – Klaudia W.

 

My mamy różnice 4 lata oraz 22 miesiące. Na początku strasznie się bałam jak ja sobie poradzę z 3 dzieci, dodatkowo mąż pracuje na delegacjach. Nie powiem, jak wyjeżdżał tydzień po porodzie, to myślałam, że nie przestanę płakać, po 40min mi przeszło i jest ok. Czasem mam urwanie głowy, jak cała 3 domaga się mamy w tym samym momencie. Ale z dnia na dzień jest coraz lepiej. – Daria Z.

 

Ja mam 2 synów – obecnie 16 miesięcy i 3 miesiące, mąż pracuje w tygodniu 8-16, czasem o 20 wraca, sprzątam, gotuję, piorę, siedzę sama z dziećmi, jak ja dałam radę z takimi maluchami to Ty też. Zazdrość oczywiście jest, ale widok jak starszy podchodzi do młodszego i całuje go w główkę – bezcenne. – Marta S.

 

U mnie jest różnica rok i jeden dzień. Bywa ciężko, gdy obydwoje czegoś ode mnie potrzebują, ale takie maleństwo z reguły dużo śpi, więc jest czas na zabawę ze starszą i obowiązki domowe. Chociaż są dni, że idzie zwariować – Magda M.

 

Zobacz jeszcze:

różnica wieku – mała czy duża?

Mali zazdrośnicy. Gdy dziecko spodziewa się rodzeństwa

Zazdrość o rodzeństwo. Jak przeciwdziałać?

Jak dzieci reagują na wiadomość o rodzeństwie? – FILM

 

foto: pixabay.com

Odpowiedzi pochodzą z naszego fanpage’a.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

2 KOMENTARZE

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również