Cóż tu dużo mówić: warzywa to nie są ulubione przysmaki dzieci… Nie będziemy teraz wchodzić w szczegóły skąd to się bierze. Są różne szkoły, my dziś zajmiemy się zasadami, które warto wdrożyć na co dzień, by jedzenie warzyw było dla dzieci czymś zupełnie naturalnym.
Zacznijmy od tego, że przede wszystkim rodzice także powinny te warzywa jeść. Przykład zawsze idzie z góry. Czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo nasze dzieci nas naśladują i jaki biorą z nas przykład. Nie możemy wymagać od dzieci, by jadły warzywa, kiedy dla nas nie jest to normą. Jedną z ważniejszych zasad uczących dzieci jedzenia warzyw jest to, by podawać je do każdego posiłku – bez względu na to, czy dziecko je zje czy nie.
Pozwalaj dziecku na wybór
Jeśli masz w planach ugotowanie zupy lub przyrządzenie sałatki lub surówki, poproś dziecko o pomoc. Niech to ono wybierze składniki do danej potrawy – niech poczuje się ważne w tym wyborze. Niech wie, że jego zdanie jest bardzo ważne i ma wpływ na tak ważne rzeczy jak obiad.
Razem z dzieckiem przygotuj soki w sokowirówce. Pozwól mu wybrać owoce i warzywa, z których przygotujecie świeże soki. Możecie też stworzyć mały ogródek na parapecie. Posadźcie kiełki, zioła, rzeżuchę.
Niech warzywa nie będą anonimowe
Przy każdej okazji rozmawiaj z dzieckiem na temat warzyw. Opowiedz np. o kalafiorze, gdzie rośnie, jak dojrzewa ile i jakich witamin ma w sobie. To co dla nas jest oczywiste, dla dzieci już niekoniecznie. Warto sobie uzmysłowić, że dzieci – szczególnie te mieszkające w miastach, nie zawsze wiedzą jak rosną niektóre owoce i warzywa. Spróbuj np. zapytać swoje dziecko jak rosną truskawki?
Przyjemne z pożytecznym
Choć surowe owoce i warzywa są najzdrowsze, mało kto będzie ze smakiem wsuwał marchewkę, sałatę czy surówkę. Pamiętaj, że warzywa to nie tylko sałata, ale także ciasto marchewkowe czy piernik z buraka. Warzywa można też sprytnie przemycić w farszu od pierogów czy naleśników.
Dodawaj warzywa do najbardziej lubianych przez dzieci potraw np. do pizzy rukolę, kukurydzę czy cukinię. Pamiętajcie, że dzieci lubią produkty o homogenicznej konsystencji. Spróbuj przygotowywać zupy krem – z dyni, czy z groszku.
Przekąska
Kiedy dziecko sygnalizuje głód – mówi, że „coś by zjadło”, podaj mu warzywa i owoce pokrojone w paseczki, słupki, plasterki. Pamiętaj, że głód jest najlepszym kucharzem!
Z jedzeniem warzyw jest jak z wychowaniem dzieci – trzeba wtrtwałości, konsekwencji i cierpliwości!
Spodobał Ci się ten artykuł? Chcesz więcej porad na temat zdrowego żywienia dzieci?
Skorzystaj z naszego E-booka: Jak i czym karmić dziecko? Znajdziesz w nim masę porad od dietetyka, ale też jadłospisy i sprawdzone przepisy od innych rodziców.