-Reklama-

Jak wypocząć na wakacjach z dziećmi? Porady

Wakacje z dziećmi nie muszą oznaczać braku wypoczynku dla rodziców. Wystarczy, że zastosujemy się do pewnych wskazówek. Sprawdź, jak ulepszyć swój urlop, mimo rodzicielskich obowiązków.

-Reklama-

W ostatnim czasie pełno artykułów o tym, że z dziećmi na urlopie nie wypoczniesz. Że mając dzieci i wyjeżdżając z nimi, nie ubywa obowiązków a jedyna różnica między normalnym życiem a wyjazdem wakacyjnym, to jedynie zmiana miejsca pobytu. Nie zgadzam się z tym. Jako matka dwójki dzieci, śmiem twierdzić, że zabieranie swoich pociech na urlop nie musi pozbawiać nas udanego wypoczynku. Nawet z drużyną maluchów można mieć naprawdę fajny urlop. Wystarczy zastosować się do pewnych rad.

Gdy wyjeżdżasz za granicę

Planując urlop poza krajem, trzeba się do niego odpowiednio przygotować. Jadąc na wakacje z dziećmi, lepiej szukać wycieczki przed sezonem. Zapas czasu, jaki będziemy mieć do wyjazdu, pozwoli nam się lepiej zorganizować i wszystko zaplanować. Wycieczka last minute czyli podróż z dnia na dzień obciążona jest ryzykiem nieprzewidzianych niespodzianek. Niekoniecznie przyjemnych.

  • Dobrze rozpoznaj się w ofercie miejsca do którego jedziesz. Za priorytety postaw sobie:
    • mała odległość hotelu od lotniska (po nie zawsze łatwej podróży samolotem, unikniesz długotrwałej i męczącej podróży autobusem),
    • smaczne i urozmaicone jedzenie (jeśli nie chcesz, by twoje dzieci cały wyjazd żyły na frytkach),
      animacje dla dzieci (to naprawdę świetna sprawa – co najmniej 2 godziny dziennie odciążenia od opieki nad dzieckiem),
    • hotel przyjazny dzieciom (rodzinny hotel musi mieć brodzik i plac zabaw, udostępniać łóżeczka turystyczne i krzesełka do karmienia),
    • Bezpieczny kraj (najlepiej wybierać miejsce bliskie nam kulturowo i wolne od niebezpieczeństw każdej natury).
  • Dobrze przygotuj się do wyjazdu – po pierwsze spakuj się co najmniej 2 dni wcześniej. To pozwoli ci przypomnieć sobie jeszcze o kolejnych rzeczach do dopakowania i oszczędzi ci nerwów przed samym wyjazdem. W pakowaniu obowiązkowe rzeczy to oprócz ubrań i zabawek (weź te ulubione), także niezbędniki do pielęgnacji i lekarstwa. W obcym kraju problemem może być zakup środka przeciwgorączkowego czy syropu przeciwkaszlowego. Lepiej wziąć ze sobą sprawdzone leki. Jeśli jedziesz do kraju UE, wyrób rodzinie darmowe karty Europejskiego Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), które uprawniają do darmowej, publicznej opieki medycznej. Zakup zapas kosmetyków do opalania, za granicą kosztują nawet 3-4 razy więcej. Jadąc w długą podróż, weź zapas jedzenia dla dzieci – najlepiej to, co lubią. Nie jesteś w stanie przewidzieć np. opóźnień na lotnisku czy w zakwaterowaniu w hotelu.
  • Jeśli na wakacje jedziesz samochodem, zaplanuj odpowiednio trasę, uwzględniając długie postoje w miejscach, gdzie można dobrze zjeść, przewinąć dziecko, pospacerować. Jeśli droga trwa więcej niż jeden dzień, najlepiej zaplanować po drodze nocleg. Regeneracja sił poprawi humor całej rodzinie.
  • Na miejscu nie wykupuj wycieczek. Jeśli masz małe dzieci, zrezygnuj z wycieczek z przewodnikiem. Są bardzo męczące, a dziecko i tak nic z nich nie wyniesie. Ty również niewiele skorzystasz, bo zamiast słuchać o historii i podziwiać zabytki – będziesz pilnować dziecka, by się nie oddalało. Z dziećmi najlepiej zwiedza się samodzielnie np. wypożyczonym na miejscu autem. Zaplanuj sobie miejsca docelowe takich wycieczek, biorąc pod uwagę by nie były zbyt daleko i były atrakcyjne dla dzieci np. oceanarium, park wodny, zoo.
  • Ustal ze swoją drugą połową, że wzajemnie odciążycie się w obowiązkach nad dziećmi. Gdy jedno będzie miało pieczę nad dziatwą, drugie poświęci ten czas na relaks.
  • Media elektroniczne ratują życie rodziców w podróży. Wgraj do telefonu lub tabletu ulubione bajki i piosenki. Dobrze posiadać w zanadrzu tajną broń, gdy sytuacja stanie się kryzysowa.
  • Na miejscu wypatruj rodzin podobnych do twojej. Zapoznając się z innymi turystami posiadającymi dzieci w podobnym wieku co wy, dajecie sobie szansę na więcej czasu dla siebie. Dzieci będą spędzać czas w swoim towarzystwie świetnie się bawiąc, a i Wy będziecie mieć okazję by spędzić miłe chwile w fajnym towarzystwie. W końcu swojego możecie mieć czasem przesyt 🙂

Gdy wakacje spędzasz w kraju

Tu też warto zaplanować podróż dużo wcześniej. Dobry plan przyjacielem rodziców – pozwala rozsądnie przygotować się do pobytu w nowym miejscu.

  • Wybieraj miejsca niezbyt odległe. Podróż na drugi koniec Polski zostaw na czas, gdy dzieci będą lepiej znosiły długą jazdę. Jeśli droga jest długa, zaplanuj postoje co 3 godziny – na przekąskę, załatwienie potrzeb fizjologicznych i rozprostowanie kości. Zatrzymuj się na stacjach benzynowych lub w zajazdach.
  • Na cel wyjazdu wybierz miejsce, które oferuje dużo rozrywek dla dzieci, także w niepogodę. W naszym kraju niestety aury nie da się przewidzieć, dlatego dobrze mieć alternatywę dla plażowania w razie deszczu. Jeśli nie wiesz, gdzie jechać – popytaj na forach internetowych lub zrób rozeznanie wśród znajomych.
  • Przygotuj się na każdą pogodę – spakuj zarówno bardzo cienkie rzeczy na słońce, jak i ciepłe ubrania.
  • Miejsce na nocleg powinno być komfortowe. Jeśli masz małe dziecko, któremu w nocy przygotowujesz mleko, rezerwuj pokój z aneksem kuchennym. Pokój musi być dodatkowo wyposażony w łazienkę i lepiej gdy ma wannę zamiast prysznica.
  • Na miejscu zapytaj gospodarzy o dobre domowe jedzenie. Zaoszczędzisz czas i pieniądze, szukając odpowiedniego miejsca z jedzeniem dla dzieci.
  • Weź ze sobą kreatywne zabijacze czasu. Z doświadczenia wiem, że sprawdzają się kolorowanki i klocki. Obowiązkowo również książeczki do czytania i oglądania oraz audiobooki do samochodu.
  • Planując pobyt, zawsze myśl pod kątem dzieci – wszelkie atrakcje turystyczne można zobaczyć z innej perspektywy np. zamiast oglądać latarnię morską z zewnątrz, wdrapać się na górę; zamiast iść pieszo zwiedzać, wsiąść do ciuchci jeżdżącej po okolicy. Daj dziecku odkrywać fascynujące rzeczy w danym miejscu np. liczyć ukryte wrocławskie krasnale, skradać się przez jaskinię smoka wawelskiego czy szukać muszelek na plaży.
  • Myśl praktycznie. Dla małego dziecka weź ze sobą dobry wózek na pompowanych kołach, a jeśli to wyjazd w góry – wygodne nosidełko. Dla starszego malucha atrakcyjne będzie zwiedzanie na rowerku lub hulajnodze – szczególnie ta druga nie jest kłopotliwym bagażem.

Powyższe rady wynikają z własnych doświadczeń i mogę zaświadczyć o ich skuteczności. Mi od kilku lat znacząco ułatwiają rodzinny urlop, więc mam nadzieję, że i wam pomogą.
Życzę wam udanych wyjazdów wakacyjnych. Niech będą pełne uśmiechu i pozbawione marudzenia!

autor: Ania
foto:pixabay.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

Chcesz, by Twoje dziecko szybko nauczyło się angielskiego? Zobacz, co radzi ekspert!

Każdy z nas chciałby, aby jego dziecko szybko i przyjemnie przyswajało naukę angielskiego. Czy jest to w ogóle możliwe? Tak! Razem z ekspertką - Olą Komadą, prezeską Edu Bears, współautorką metod nauczania angielskiego dla dzieci: Teddy Eddie, Savvy Ed oraz Edward's League, wyjaśniamy co jest najważniejsze podczas nauki języka u dzieci.

Back to School – najnowsze Trendy w modzie szkolnej

Powrót do szkoły to zawsze ekscytujący czas zarówno dla dzieci, jak i rodziców. To okazja do spotkań z przyjaciółmi, zdobycia nowej wiedzy i odkrywania pasji. Jednak, aby móc w pełni cieszyć się z powakacyjnych miesięcy należy zadbać o odpowiednią garderobę, która sprawdzi się na szkolnych korytarzach i w trakcie aktywnego czasu wolnego. Dla najmłodszych moda jest sposobem na wyrażanie siebie i podkreślenie indywidualności, dlatego warto przyjrzeć się najnowszym trendom w ubraniach i obuwiu, które będą królować na szkolnych korytarzach w tym roku.

Klimatyzacja w pokoju dziecka – wyzwanie dla rodziców!

Tegoroczne lato jest naprawdę gorące, dlatego szczególną uwagę poświęca się temu, by temperatury nie zaszkodziły najmłodszym. Spacery w zacienionych parkach są niesamowicie przyjemne, w utrzymaniu dobrego samopoczucia i zdrowia pomaga też picie wody – jak jednak zadbać o sprzyjający klimat w domu, a w szczególności w pokoju dziecka?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Cytologia – badanie, które może uratować życie

Cytologia to badanie, które pozwala na wykrycie wczesnego stadium raka szyjki macicy - jednego z najczęstszych nowotworów złośliwych u kobiet. Dzięki regularnemu wykonywaniu cytologii można zapobiec rozwojowi choroby lub podjąć skuteczne leczenie na czas. Co warto wiedzieć o cytologii i dlaczego jest tak ważna?

Udrażnianie jajowodów – zabieg dla kobiet z problemami z płodnością

Wiele kobiet marzy o byciu matkami, ale nie wszystkie mogą spełnić to marzenie. Jedną z przyczyn niepłodności u kobiet jest niedrożność jajowodów, czyli zablokowanie drogi, którą musi przebyć komórka jajowa, aby spotkać się ze spermą i zostać zapłodniona. Niedrożność jajowodów może być spowodowana przez różne czynniki, takie jak infekcje, endometrioza, ciąża pozamaciczna, poronienie, operacje czy antykoncepcja. W takim przypadku naturalne poczęcie jest niemożliwe lub bardzo utrudnione. Jednym ze sposobów leczenia niedrożności jajowodów jest udrażnianie jajowodów - zabieg, który polega na usunięciu zrostów lub polipów z jajowodów i przywróceniu im prawidłowej drożności.

Jak przekonać dziecko do noszenia czapki? Porady dla rodziców

Czapka to nie tylko modny dodatek, ale również niezbędna ochrona przed zimnem, wiatrem, słońcem czy deszczem. Czapka zapobiega utracie ciepła przez organizm i zmniejsza ryzyko zachorowania na przeziębienie, grypę czy anginę. Czapka jest więc ważnym elementem garderoby każdego dziecka, zwłaszcza w zimie i w lecie.

Chcesz, by Twoje dziecko szybko nauczyło się angielskiego? Zobacz, co radzi ekspert!

Każdy z nas chciałby, aby jego dziecko szybko i przyjemnie przyswajało naukę angielskiego. Czy jest to w ogóle możliwe? Tak! Razem z ekspertką - Olą Komadą, prezeską Edu Bears, współautorką metod nauczania angielskiego dla dzieci: Teddy Eddie, Savvy Ed oraz Edward's League, wyjaśniamy co jest najważniejsze podczas nauki języka u dzieci.

Jak wyciszyć dziecko przed snem? Porady dla rodziców

Wyciszenie dziecka przed snem jest jednym z największych wyzwań, z którymi borykają się rodzice. Dziecku, które jest rozbawione, podenerwowane lub przepełnione emocjami, trudno zasnąć. A sen jest niezwykle ważny dla prawidłowego rozwoju i zdrowia. Jak więc pomóc maluchowi się uspokoić i przygotować do snu?