-Reklama-

Jak wykąpać noworodka?

Pierwsza kąpiel noworodka w domu bywa dla rodziców dużym przeżyciem, dlatego przygotowują się do niej wyjątkowo starannie. Odpowiednie kosmetyki, ręczniki, akcesoria, wanienka czy specjalne wiaderko, przewijak - wszystko musi być gotowe, dopięte na ostatni guzik. Przeczytaj, jak wykąpać noworodka, o czym warto pamiętać i co przygotować, aby wszystko przebiegło bez problemów.

-Reklama-

Kąpiel noworodka – przygotowania elementów wyprawki

Kiedy kompletujesz wyprawkę dla noworodka, z pewnością dochodzisz do momentu, gdy zastanawiasz się, jaka wanienka dla noworodka będzie najlepsza. Nie rozwiązania dobrego dla wszystkich, każdy ceni inne cechy. Dostępne w sprzedaży wanienki przeznaczone dla najmłodszych można podzielić na:

Obok wanienki do podstawowego wyposażenia kąpielowego trzeba zaliczyć miękkie i chłonne ręczniki kąpielowe, termometr do wody, hipoalergiczne kosmetyki dla niemowląt od pierwszego dnia życia, waciki dla niemowląt, a także wygodne miejsce do przewijania.

Kolejne kroki – jak wykąpać noworodka?

Kiedy już skompletujesz potrzebne do kąpieli rzeczy, zadecydujesz, jaka wanienka dla noworodka jest najlepsza, zadbaj o odpowiednie warunki w łazience czy innym pomieszczeniu. Temperatura powietrza powinna wynosić około 25, a wody – 37-38 stopni Celsjusza. Zrób miejsce do przewinięcia dziecka, miej wszystko, co potrzebne pod ręką. Maluch nie powinien być bezpośrednio po posiłku, nie może też być bardzo głodny czy zmęczony. Nie denerwuj się, by dziecko nie przejęło niepokoju od Ciebie:

  1. Przemyj oczka i buzię dziecka przegotowaną wodą (jałowym gazikiem lub specjalnymi wacikami dla niemowląt).
  2. Na rozłożonym na przewijaku ręczniku rozbierz maluszka.
  3. Trzymając pewnie, ale delikatnie noworodka przełóż go do przygotowanej kąpieli. Na dnie wanienki możesz rozłożyć pieluszkę tetrową albo użyć leżaczka, wkładki dla noworodków.
  4. Stale podtrzymując jedną ręką kark i głowę umyj ciało, kończąc na pupie.
  5. Dziecko wyciągnij z wanienki pewnym chwytem pod paszkami, podtrzymując główkę.

Aktualne zalecenia pozwalają na zamoczenie w kąpieli kikuta pępowinowego. Ważne jest jednak jego późniejsze osuszenie i odkażenie odpowiednim środkiem. Noworodka kąpie się nie dłużej jak 2-3 minuty, następnie delikatnie osusza, stosuje kosmetyki pielęgnacyjne i ubiera w czyste ubranko i pieluszkę.

Co jeszcze warto wiedzieć o kąpieli niemowląt i małych dzieci?

Znasz już podstawy i jesteś gotowy na pierwszą kąpiel swojego maleństwa, a może chcesz wiedzieć więcej? Odwiedź bloga Dzidziusiowo dowiedz się szczegółów. Przeczytaj porady ekspertów, sprawdź opinie i doświadczenia innych rodziców. Od pierwszych dni ciesz się ze swojej przygody związanej z rodzicielstwem.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również