-Reklama-

Jak wybrać szpital do porodu? (radzi FRpL) Fundacja Rodzić po Ludzku

Wybór miejsca, w którym chcesz powitać swoje dziecko na świecie to jedna z twoich najważniejszych decyzji. Ile szpitali, tyle opinii - albo jeszcze więcej. Przyjrzyj się dokładnie placówce, którą wybrałaś. Jeśli masz pytania, najlepiej skorzystaj z obiektywnej opinii. Dzięki wyszukiwarce Fundacji Rodzić po Ludzku, masz taką możliwość.

-Reklama-

Wybór miejsca, w którym chcesz powitać swoje dziecko na świecie to jedna z twoich najważniejszych decyzji. Ile szpitali, tyle opinii – albo jeszcze więcej. Przyjrzyj się dokładnie placówce, którą wybrałaś. Jeśli masz pytania, najlepiej skorzystaj z obiektywnej opinii. Dzięki wyszukiwarce Fundacji Rodzić po Ludzku, masz taką możliwość.

Wybierając szpital do porodu, najczęściej kierujemy się opinią innych mam. To zupełnie naturalne. O to też wy najczęściej pytacie w listach do nas. Pamiętajcie jednak, by od każdej wypowiedzi o danej placówce odjąć towarzyszące temu wydarzeniu emocje. Dla jednej mamy dany szpital będzie spełniał oczekiwania, innej wcale nie będzie odpowiadał. Bierzcie to pod uwagę. Dlatego bardzo często polecamy wam wyszukiwarkę na www.GdzieRodzic.info.

Wiedza ze sprawdzonego źródła

Okres ciąży jest dla kobiety czasem wzmożonej czujności, podniecenia oraz niecierpliwego oczekiwania. Wiąże się to często z poszukiwaniem opowieści porodowych, nawiązywaniem rozmów z innymi matkami i próbami przygotowania się do aktu narodzin swojego dziecka. Najłatwiej dostępnym narzędziem, z którego można skorzystać, jest internet. Przyszła mama poszukuje w nim rzetelnej informacji, a zamiast tego otrzymuje często pełne cierpienia opowieści, agresywne wpisy na forach czy dramatyczne filmy z porodów. Powszechnie panujące negatywne przekazy porodowe, propaganda strachu i ogólny internetowy chaos, od którego trudno się zdystansować, wzmagają poczucie zagubienia. Aby wesprzeć młode mamy Fundacja Rodzić po Ludzku uruchomiła  serwis www.GdzieRodzić.info, który nie tylko dostarcza rzetelnej wiedzy na temat ciąży, porodu i połogu, lecz przede wszystkim jest unikalną bazą placówek położniczych. Zawiera dane z ponad 400 szpitali i oddziałów położniczych z całej Polski: opisy tych, które odesłały Fundacji wypełnione ankiety oraz statystyki medyczne w odniesieniu do norm Światowej Organizacji Zdrowia (odsetek cesarskich cięć, nacięć krocza, znieczuleń dolarganem oraz dostępność znieczulenia zewnątrzoponowego). Każda placówka jest także oceniana i komentowana przez kobiety, które w niej rodziły.

O co pytać w szpitalu?

– czy w razie braku miejsc, szpital zapewnia miejsce w innym szpitalu (z transportem lub chociaż samo miejsce)
– jaka jest odległość porodówki od sali operacyjnej (w razie powikłań)
– czy na miejscu jest anestezjolog (do podania znieczulenia)
– czy jest poradnia laktacyjna, ewentualna pomoc psychologa po porodzie
– czy szpital wykonuje komplet badań noworodka po urodzeniu; jaki jest stopień referencyjności oddziału neonatologicznego (najwyższy III oznacza, że szpital ma najlepsze kompetencje i uprawnienia do opieki nad ciężkimi przypadkami patologii noworodków).

Rodziłaś? Oceń szpital!
gdzie-rodzic

Jeżeli poród jest już za Tobą, możesz pomóc innym kobietom i ocenić placówkę, którą wybrałaś. W ten sposób pomożesz zweryfikować informacje, które podaje sam szpital. Ale – co najistotniejsze –podzielisz się doświadczeniem na temat tego, jak faktycznie wyglądała opieka w szpitalu podczas porodu i po nim: Jak czułaś się w swoim porodzie? Czy byłaś otoczona troską i życzliwością? Czy twoje potrzeby i decyzje były respektowane? Czy mogłaś liczyć na pomoc w karmieniu piersią, pielęgnacji dziecka etc.?
Dla każdej z nas, bez względu na to, jak wyobrażamy sobie to ważne wydarzenie, najistotniejsze jest, by w porodzie mieć poczucie bezpieczeństwa, intymności i komfortu, ale również, co nie mniej ważne, poczucie decyzyjności i podmiotowości. Tylko komentarze kobiet, które są po porodzie, mogą przybliżyć przyszłym mamom to, czego mogą się spodziewać po konkretnej placówce. Dzięki temu natomiast będą mogły w pełni świadomie podjąć decyzję, gdzie rodzić. A to pierwszy, bardzo ważny krok na drodze do świadomego macierzyństwa i rodzicielstwa.

foto: pixabay.com/Fundacja Rodzić po Ludzku

A jakie Wy macie wspomnienia ze swojego porodu?

-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również