-Reklama- Suplementy diety - wybierz na Ceneo.pl

Jak wybrać pastę do zębów dla dziecka?

-Reklama-

Pytanie o wybór pasty do zębów bardzo często pada w gabinetach stomatologicznych. Nic dziwnego, bo w tej sprawie jest wiele nieścisłości i chaosu informacyjnego, chociażby w reklamach TV. Sprawy nie ułatwia na pewno wizyta w drogerii, gdzie półki przepełnione są różnymi pastami.

Kiedy w ogóle wprowadzić pastę do zębów? W jakiej ilości? Z fluorem czy bez? Wybrać 500ppm czy może 1000ppm? Czy pasta z ksylitolem będzie najlepszym wyborem?

Jak więc dokonać właściwego wyboru? Postanowiłyśmy zapytać lek. dent. Karolina Łukaszkiewicz-Buczek, by rozwiać wszelkie wątpliwości.

-Reklama-

Spróbujmy zatem ten chaos troszkę usystematyzować. 

Jaką i ile pasty stosować zależnie od wieku dziecka

OD 6. MIESIĄCA ŻYCIA (PIERWSZEGO ZĄBKA) DO 3 LAT

Ze stomatologicznego punktu widzenia pierwsza pasta do zębów wraz ze szczoteczką powinna być wprowadzona w momencie pojawienia się fragmentu ząbka w jamie ustnej. Według Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej najbardziej odpowiednia jest pasta z fluorem 1000ppm stosowana 2 razy dziennie: rano i wieczorem (przed najdłuższą nocną przerwą między karmieniami). Od około szóstego miesiąca (średni wiek wyrzynania pierwszego zęba) do 3 lat ilość nakładanej pasty z fluorem 1000ppm to ZIARNO RYŻU – w praktyce jest to przybrudzenie włókna szczoteczki. 

WIEK PRZEDSZKOLNY 

Zalecaną pastą do zębów w wieku od 3. do 6. roku życia dziecka jest pasta z fluorem o zawartości 1000ppm. Ilość nakładanej na szczoteczkę pasty w tym wieku to wielkość ZIARNA GROCHU. Pastę z fluorem stosujemy u dzieci 2 razy dziennie: rano i wieczorem (przed snem). 

DZIECI STARSZE

Dzieci w wieku powyżej 6. roku życia powinny stosować pastę z fluorem o zawartości 1450ppm, każdorazowo rozprowadzonej po całej długości szczoteczki.

Najczęściej zadawane przez rodziców pytania:

Dlaczego pasta z fluorem? 

Fluor jest złotym standardem profilaktyki próchnicy. Pasta do zębów jest obecnie podstawowym i najbardziej skutecznym nośnikiem dostarczającym fluor do tkanek zęba. Fluor ogranicza wpływ bakterii próchnicotwórczych w wielu mechanizmach, wbudowuje się w powierzchnię szkliwa czyniąc go bardziej odpornym na kwasy próchnicotwórcze oraz właściwie dostarczany przyspiesza remineralizację szkliwa. Nie ma obecnie związku tak łatwo dostępnego o tak dobroczynnym działaniu na zęby. 

Moje dziecko nie umie wypluwać pasty, czy nie zatruje się tą dawką? 

Wytyczne Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej ściśle określają ilość pasty nakładanej na szczoteczkę, zawartość fluoru w paście jak i częstotliwość szczotkowania. To rodzic kontroluje ilość nakładanej na szczoteczkę pasty do zębów i oczyszcza zęby dziecku. Normalną rzeczą jest, że dziecko do wieku około 3 lat nie ma zdolności wypluwania pasty do zębów stąd ilości nakładane na szczoteczkę są znikome. Idealnie byłoby, gdyby po umyciu zębów rodzic zebrał nadmiary pasty wilgotnym gazikiem z jamy ustnej dziecka. Jeżeli jednak tak się nie stanie, a dziecko połknie zalecaną ilość tj. „przybrudzenie włókna szczoteczki” – nie jest to dawka toksyczna. 

Czy możemy stosować pastę z ksylitolem?

Ależ oczywiście! Pasty z ksylitolem mają fajne właściwości ALE TYLKO JAKO UZUPEŁNIENIE SZCZOTKOWANIA PASTĄ Z FLUOREM. Ksylitol nie wbudowuje się w powierzchnię zębów, nie wzmacnia ich. Dlatego stosujcie pastę z ksylitolem jeżeli ząbki są szczotkowane więcej niż 2 razy dziennie np. w żłobku, przedszkolu, szkole – a rano i wieczorem tradycyjnie używajcie pasty z fluorem. 

Czy po myciu zębów płuczemy jamę ustną płynem? 

Nie. Po dokładnym wyszczotkowaniu zębów wypluwamy nadmiar pasty i nie płuczemy jamy ustnej żadnym płynem. Po to wybraliśmy najlepszą pastę dla naszych zębów, aby nie wypłukiwać jej najlepszych składników zaraz po jej zastosowaniu  – dajmy jej popracować!

Stomatologiczna Książeczka Dziecka – to ci się przyda!

Stomatologiczna książeczka to skoroszyt, który będzie Wam towarzyszył od pierwszego dnia życia dziecka, aż do okresu młodzieńczego. Przeprowadzi Was za rękę przez higienę jamy ustnej na każdym etapie życia dziecka, wyjaśni nurtujące pytania i wątpliwości stomatologiczne oraz wybierze się z Wami na wizytę stomatologiczną!

„W trakcie pracy nad książką głównym celem, który przyświecał mi jako matce i dentystce, było zmniejszenie dystansu pomiędzy rodzicem, a stomatologiem. Po to właśnie powstały karty do własnoręcznego uzupełniania jako dopełnienie wizyt w elementy, na które nierzadko brak czasu. Dodatkowo skoroszyt ten zachęca rodzica do poświęcenia większej uwagi profilaktyce jamy ustnej pociechy i angażuje go do aktywnej dbałości o piękny uśmiech swojego dziecka.”

lekarz dentysta Karolina Łukaszkiewicz-Buczek autorka i wydawca Stomatologicznej Książeczki Dziecka.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Te książki będą wsparciem dla Twojego dziecka w nauce

Za kilka dni zacznie się nowy rok szkolny. Dla wielu dzieci będzie to pierwsze spotkanie ze szkołą, dla innych kolejny rok pełen wyzwań. By ułatwić swojemu dziecku naukę i wesprzeć je w rozwoju umysłowym, warto sięgnąć po odpowiednie książki. Oto wybrane przez nas propozycje, które szkolną edukację uczynią jeszcze łatwiejszą i przyjemniejszą.

PORÓD – wszystko, co musisz wiedzieć. KURS DLA MAM

Poród to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdej mamy. Jak się do niego przygotować? Zobacz kurs dla mam.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
411ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Kolorowanki na Halloween do wydruku

Choć Halloween nie jest naszym rodzimym świętem, coraz więcej dzieci ma frajdę, gdy może je celebrować. Dzieci uwielbiają przebieranki, coraz popularniejsze stają się również odwiedziny u sąsiadów w celu otrzymania słodkości (cukierek albo psikus). Do tego wszystkiego można dodać jeszcze inne aktywności poświęcone tej okazji. Kolorowanki na Halloween to jedna z fajniejszych atrakcji dla najmłodszych.

Gry, które najlepiej ćwiczą pamięć dziecka

Dobra pamięć to jedna z najważniejszych życiowych umiejętności, dlatego warto o nią zadbać już od najmłodszych lat. Najlepszym wsparciem dla dzieci w rozwoju ich pamięci mogą być dobre gry planszowe. Oto przykłady gier, które zadbają o rozwój umysłowy twojego dziecka w zakresie pamięci i nie tylko!

SEA-BAND – bezpieczna i skuteczna metoda niwelowania nudności u kobiet w ciąży

Czy wiesz, że nudności i wymioty dotyczą ok. 80% kobiet w ciąży? Przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu, są rozciągnięte w czasie i często utrzymują się nawet kilka tygodni. Nie wiesz w jaki sposób zniwelować tę uciążliwą dolegliwość? Poznaj SEA-BAND - oryginalne angielskie opaski akupresurowe sprawdzone przez miliony osób na całym świecie…

Wartościowe i pyszne posiłki dla rocznego dziecka. Poznaj zasady ich komponowania!

Chociaż roczniak stawia już pierwsze kroki i coraz sprawniej porozumiewa się z najbliższymi, to nadal jest małym dzieckiem, którego organizm ma wyjątkowe...

Farmy dyniowe już otwarte! Zobacz najlepsze z nich w sześciu regionach Polski

Nadejście października oznacza, że w mediach społecznościowych zaroi się od pięknych zdjęć z dynią w tle. Na terenie farm dyniowych nie tylko można zrobić niesamowitą sesję, ale też kupić dorodne pomarańczowe warzywa, skorzystać z ciekawych atrakcji dla całych rodzin i poczuć prawdziwy jesienny klimat. Redakcja magazynu Travelist przygotowała zestawienie najlepszych takich miejsc w 6 regionach Polski.