-Reklama-
teddyeddie

Jak wybrać pastę do zębów dla dziecka?

-Reklama-

Pytanie o wybór pasty do zębów bardzo często pada w gabinetach stomatologicznych. Nic dziwnego, bo w tej sprawie jest wiele nieścisłości i chaosu informacyjnego, chociażby w reklamach TV. Sprawy nie ułatwia na pewno wizyta w drogerii, gdzie półki przepełnione są różnymi pastami.

Kiedy w ogóle wprowadzić pastę do zębów? W jakiej ilości? Z fluorem czy bez? Wybrać 500ppm czy może 1000ppm? Czy pasta z ksylitolem będzie najlepszym wyborem?

Jak więc dokonać właściwego wyboru? Postanowiłyśmy zapytać lek. dent. Karolina Łukaszkiewicz-Buczek, by rozwiać wszelkie wątpliwości.

Spróbujmy zatem ten chaos troszkę usystematyzować. 

Jaką i ile pasty stosować zależnie od wieku dziecka

OD 6. MIESIĄCA ŻYCIA (PIERWSZEGO ZĄBKA) DO 3 LAT

Ze stomatologicznego punktu widzenia pierwsza pasta do zębów wraz ze szczoteczką powinna być wprowadzona w momencie pojawienia się fragmentu ząbka w jamie ustnej. Według Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej najbardziej odpowiednia jest pasta z fluorem 1000ppm stosowana 2 razy dziennie: rano i wieczorem (przed najdłuższą nocną przerwą między karmieniami). Od około szóstego miesiąca (średni wiek wyrzynania pierwszego zęba) do 3 lat ilość nakładanej pasty z fluorem 1000ppm to ZIARNO RYŻU – w praktyce jest to przybrudzenie włókna szczoteczki. 

WIEK PRZEDSZKOLNY 

Zalecaną pastą do zębów w wieku od 3. do 6. roku życia dziecka jest pasta z fluorem o zawartości 1000ppm. Ilość nakładanej na szczoteczkę pasty w tym wieku to wielkość ZIARNA GROCHU. Pastę z fluorem stosujemy u dzieci 2 razy dziennie: rano i wieczorem (przed snem). 

DZIECI STARSZE

Dzieci w wieku powyżej 6. roku życia powinny stosować pastę z fluorem o zawartości 1450ppm, każdorazowo rozprowadzonej po całej długości szczoteczki.

Najczęściej zadawane przez rodziców pytania:

Dlaczego pasta z fluorem? 

Fluor jest złotym standardem profilaktyki próchnicy. Pasta do zębów jest obecnie podstawowym i najbardziej skutecznym nośnikiem dostarczającym fluor do tkanek zęba. Fluor ogranicza wpływ bakterii próchnicotwórczych w wielu mechanizmach, wbudowuje się w powierzchnię szkliwa czyniąc go bardziej odpornym na kwasy próchnicotwórcze oraz właściwie dostarczany przyspiesza remineralizację szkliwa. Nie ma obecnie związku tak łatwo dostępnego o tak dobroczynnym działaniu na zęby. 

Moje dziecko nie umie wypluwać pasty, czy nie zatruje się tą dawką? 

Wytyczne Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej ściśle określają ilość pasty nakładanej na szczoteczkę, zawartość fluoru w paście jak i częstotliwość szczotkowania. To rodzic kontroluje ilość nakładanej na szczoteczkę pasty do zębów i oczyszcza zęby dziecku. Normalną rzeczą jest, że dziecko do wieku około 3 lat nie ma zdolności wypluwania pasty do zębów stąd ilości nakładane na szczoteczkę są znikome. Idealnie byłoby, gdyby po umyciu zębów rodzic zebrał nadmiary pasty wilgotnym gazikiem z jamy ustnej dziecka. Jeżeli jednak tak się nie stanie, a dziecko połknie zalecaną ilość tj. „przybrudzenie włókna szczoteczki” – nie jest to dawka toksyczna. 

Czy możemy stosować pastę z ksylitolem?

Ależ oczywiście! Pasty z ksylitolem mają fajne właściwości ALE TYLKO JAKO UZUPEŁNIENIE SZCZOTKOWANIA PASTĄ Z FLUOREM. Ksylitol nie wbudowuje się w powierzchnię zębów, nie wzmacnia ich. Dlatego stosujcie pastę z ksylitolem jeżeli ząbki są szczotkowane więcej niż 2 razy dziennie np. w żłobku, przedszkolu, szkole – a rano i wieczorem tradycyjnie używajcie pasty z fluorem. 

Czy po myciu zębów płuczemy jamę ustną płynem? 

Nie. Po dokładnym wyszczotkowaniu zębów wypluwamy nadmiar pasty i nie płuczemy jamy ustnej żadnym płynem. Po to wybraliśmy najlepszą pastę dla naszych zębów, aby nie wypłukiwać jej najlepszych składników zaraz po jej zastosowaniu  – dajmy jej popracować!

Stomatologiczna Książeczka Dziecka – to ci się przyda!

Stomatologiczna książeczka to skoroszyt, który będzie Wam towarzyszył od pierwszego dnia życia dziecka, aż do okresu młodzieńczego. Przeprowadzi Was za rękę przez higienę jamy ustnej na każdym etapie życia dziecka, wyjaśni nurtujące pytania i wątpliwości stomatologiczne oraz wybierze się z Wami na wizytę stomatologiczną!

„W trakcie pracy nad książką głównym celem, który przyświecał mi jako matce i dentystce, było zmniejszenie dystansu pomiędzy rodzicem, a stomatologiem. Po to właśnie powstały karty do własnoręcznego uzupełniania jako dopełnienie wizyt w elementy, na które nierzadko brak czasu. Dodatkowo skoroszyt ten zachęca rodzica do poświęcenia większej uwagi profilaktyce jamy ustnej pociechy i angażuje go do aktywnej dbałości o piękny uśmiech swojego dziecka.”

lekarz dentysta Karolina Łukaszkiewicz-Buczek autorka i wydawca Stomatologicznej Książeczki Dziecka.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Chcesz, by Twoje dziecko szybko nauczyło się angielskiego? Zobacz, co radzi ekspert!

Każdy z nas chciałby, aby jego dziecko szybko i przyjemnie przyswajało naukę angielskiego. Czy jest to w ogóle możliwe? Tak! Razem z ekspertką - Olą Komadą, prezeską Edu Bears, współautorką metod nauczania angielskiego dla dzieci: Teddy Eddie, Savvy Ed oraz Edward's League, wyjaśniamy co jest najważniejsze podczas nauki języka u dzieci.

Back to School – najnowsze Trendy w modzie szkolnej

Powrót do szkoły to zawsze ekscytujący czas zarówno dla dzieci, jak i rodziców. To okazja do spotkań z przyjaciółmi, zdobycia nowej wiedzy i odkrywania pasji. Jednak, aby móc w pełni cieszyć się z powakacyjnych miesięcy należy zadbać o odpowiednią garderobę, która sprawdzi się na szkolnych korytarzach i w trakcie aktywnego czasu wolnego. Dla najmłodszych moda jest sposobem na wyrażanie siebie i podkreślenie indywidualności, dlatego warto przyjrzeć się najnowszym trendom w ubraniach i obuwiu, które będą królować na szkolnych korytarzach w tym roku.

Klimatyzacja w pokoju dziecka – wyzwanie dla rodziców!

Tegoroczne lato jest naprawdę gorące, dlatego szczególną uwagę poświęca się temu, by temperatury nie zaszkodziły najmłodszym. Spacery w zacienionych parkach są niesamowicie przyjemne, w utrzymaniu dobrego samopoczucia i zdrowia pomaga też picie wody – jak jednak zadbać o sprzyjający klimat w domu, a w szczególności w pokoju dziecka?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Wielka premiera MAVKI!

Międzynarodowe widowisko, oparte na najbardziej wyczekiwanym ukraińskim filmie animowanym „MAVKA. Leśna piosenka” niebawem dotrze do Polski! „MAVKA SHOW” to wyjątkowe połączenie klasyki i nowoczesności w nieznanym dotąd wydaniu, pełnym wyrazistej choreografii, elementów akrobatycznych i efektów specjalnych. Przepiękną historię dziewczynki o imieniu MAVKA, która ukochała las i jego mieszkańców, będzie można podziwiać na największych scenach teatralnych naszego kraju już tej jesieni!

Gałganek Aliny – naturalny sposób na katar i zatoki

Katar i zatoki to częste dolegliwości, które mogą utrudniać oddychanie, powodować ból głowy, gorączkę i złe samopoczucie. Zanim sięgniemy po leki czy krople do nosa, warto spróbować naturalnego sposobu na udrożnienie dróg oddechowych - gałganka Aliny. Co to jest, jak działa i jak go zrobić? Oto kilka informacji na ten temat.

Dowiedz się, jak pomóc dziecku cierpiącemu na depresję! Kup tę książkę!

Nawet jeśli wydaje ci się, że jesteś najlepszym rodzicem dla swojego dziecka, nie musisz wiedzieć o walce, jaka toczy się w jego wnętrzu. Przeczytaj tę książkę, by wiedzieć i widzieć więcej. Depresja nie powinna być tematem tabu, szczególnie w czasach, gdy stała się tak powszechna.

Lekcje samobadania piersi w szkołach – Avon startuje z 2. edycją programu Normalne, że ich dotykam

Jak pokazuje najnowsze badanie Boob Census 2023i, przeprowadzone dla Avon, 34% polskich nastolatek czuje dyskomfort rozmawiając z rodziną na temat zdrowia piersi, a aż 57% twierdzi, że nie ma dostatecznej wiedzy w zakresie samobadania i rozpoznawania niepokojących symptomów. Jednocześnie 75% dziewcząt wskazuje, że jest to ważna kwestia i deklaruje zainteresowanie tematem, jeśli będzie poruszony w szkole. Na tę potrzebę zdobywania wiedzy przez młodych odpowiada Avon, który razem z partnerami – Fundacją Rak’n’Roll i Kliniką Ginekologiczną Gini, startuje z drugą edycją ogólnopolskiej kampanii o zdrowiu i samobadaniu piersi –Normalne, że ich dotykam.

Kupiliście zabawkę Fisher-Price? Należy wam się 40 złotych zwrotu!

Smyk ogłosił nową akcję dla swoich klientów. Ten, kto kupi zabawkę Fisher-Price, otrzyma zwrot 40 złotych na konto. Zabawki...