-Reklama-

Jak wybrać pastę do zębów dla dziecka?

-Reklama-

Pytanie o wybór pasty do zębów bardzo często pada w gabinetach stomatologicznych. Nic dziwnego, bo w tej sprawie jest wiele nieścisłości i chaosu informacyjnego, chociażby w reklamach TV. Sprawy nie ułatwia na pewno wizyta w drogerii, gdzie półki przepełnione są różnymi pastami.

Kiedy w ogóle wprowadzić pastę do zębów? W jakiej ilości? Z fluorem czy bez? Wybrać 500ppm czy może 1000ppm? Czy pasta z ksylitolem będzie najlepszym wyborem?

Jak więc dokonać właściwego wyboru? Postanowiłyśmy zapytać lek. dent. Karolina Łukaszkiewicz-Buczek, by rozwiać wszelkie wątpliwości.

Spróbujmy zatem ten chaos troszkę usystematyzować. 

Jaką i ile pasty stosować zależnie od wieku dziecka

OD 6. MIESIĄCA ŻYCIA (PIERWSZEGO ZĄBKA) DO 3 LAT

Ze stomatologicznego punktu widzenia pierwsza pasta do zębów wraz ze szczoteczką powinna być wprowadzona w momencie pojawienia się fragmentu ząbka w jamie ustnej. Według Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej najbardziej odpowiednia jest pasta z fluorem 1000ppm stosowana 2 razy dziennie: rano i wieczorem (przed najdłuższą nocną przerwą między karmieniami). Od około szóstego miesiąca (średni wiek wyrzynania pierwszego zęba) do 3 lat ilość nakładanej pasty z fluorem 1000ppm to ZIARNO RYŻU – w praktyce jest to przybrudzenie włókna szczoteczki. 

WIEK PRZEDSZKOLNY 

Zalecaną pastą do zębów w wieku od 3. do 6. roku życia dziecka jest pasta z fluorem o zawartości 1000ppm. Ilość nakładanej na szczoteczkę pasty w tym wieku to wielkość ZIARNA GROCHU. Pastę z fluorem stosujemy u dzieci 2 razy dziennie: rano i wieczorem (przed snem). 

DZIECI STARSZE

Dzieci w wieku powyżej 6. roku życia powinny stosować pastę z fluorem o zawartości 1450ppm, każdorazowo rozprowadzonej po całej długości szczoteczki.

Najczęściej zadawane przez rodziców pytania:

Dlaczego pasta z fluorem? 

Fluor jest złotym standardem profilaktyki próchnicy. Pasta do zębów jest obecnie podstawowym i najbardziej skutecznym nośnikiem dostarczającym fluor do tkanek zęba. Fluor ogranicza wpływ bakterii próchnicotwórczych w wielu mechanizmach, wbudowuje się w powierzchnię szkliwa czyniąc go bardziej odpornym na kwasy próchnicotwórcze oraz właściwie dostarczany przyspiesza remineralizację szkliwa. Nie ma obecnie związku tak łatwo dostępnego o tak dobroczynnym działaniu na zęby. 

Moje dziecko nie umie wypluwać pasty, czy nie zatruje się tą dawką? 

Wytyczne Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej ściśle określają ilość pasty nakładanej na szczoteczkę, zawartość fluoru w paście jak i częstotliwość szczotkowania. To rodzic kontroluje ilość nakładanej na szczoteczkę pasty do zębów i oczyszcza zęby dziecku. Normalną rzeczą jest, że dziecko do wieku około 3 lat nie ma zdolności wypluwania pasty do zębów stąd ilości nakładane na szczoteczkę są znikome. Idealnie byłoby, gdyby po umyciu zębów rodzic zebrał nadmiary pasty wilgotnym gazikiem z jamy ustnej dziecka. Jeżeli jednak tak się nie stanie, a dziecko połknie zalecaną ilość tj. „przybrudzenie włókna szczoteczki” – nie jest to dawka toksyczna. 

Czy możemy stosować pastę z ksylitolem?

Ależ oczywiście! Pasty z ksylitolem mają fajne właściwości ALE TYLKO JAKO UZUPEŁNIENIE SZCZOTKOWANIA PASTĄ Z FLUOREM. Ksylitol nie wbudowuje się w powierzchnię zębów, nie wzmacnia ich. Dlatego stosujcie pastę z ksylitolem jeżeli ząbki są szczotkowane więcej niż 2 razy dziennie np. w żłobku, przedszkolu, szkole – a rano i wieczorem tradycyjnie używajcie pasty z fluorem. 

Czy po myciu zębów płuczemy jamę ustną płynem? 

Nie. Po dokładnym wyszczotkowaniu zębów wypluwamy nadmiar pasty i nie płuczemy jamy ustnej żadnym płynem. Po to wybraliśmy najlepszą pastę dla naszych zębów, aby nie wypłukiwać jej najlepszych składników zaraz po jej zastosowaniu  – dajmy jej popracować!

Stomatologiczna Książeczka Dziecka – to ci się przyda!

Stomatologiczna książeczka to skoroszyt, który będzie Wam towarzyszył od pierwszego dnia życia dziecka, aż do okresu młodzieńczego. Przeprowadzi Was za rękę przez higienę jamy ustnej na każdym etapie życia dziecka, wyjaśni nurtujące pytania i wątpliwości stomatologiczne oraz wybierze się z Wami na wizytę stomatologiczną!

„W trakcie pracy nad książką głównym celem, który przyświecał mi jako matce i dentystce, było zmniejszenie dystansu pomiędzy rodzicem, a stomatologiem. Po to właśnie powstały karty do własnoręcznego uzupełniania jako dopełnienie wizyt w elementy, na które nierzadko brak czasu. Dodatkowo skoroszyt ten zachęca rodzica do poświęcenia większej uwagi profilaktyce jamy ustnej pociechy i angażuje go do aktywnej dbałości o piękny uśmiech swojego dziecka.”

lekarz dentysta Karolina Łukaszkiewicz-Buczek autorka i wydawca Stomatologicznej Książeczki Dziecka.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Jak nauczyć dziecko zdrowo jeść?

Zdrowe odżywianie jest w dzisiejszych czasach ogromnym wyzwaniem, a żywienie najmłodszych to temat jeszcze trudniejszy i rodzący bardzo dużo pytań i wątpliwości....

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
412ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Moje dziecko nie chce jeść – co robić?!

Jako dietetyk, często się zastanawiam - co jest gorsze u dzieci: brak apetytu czy nadmierny apetyt? Na pewno nie ma wątpliwości co do...

5 skutecznych sposobów na jet lag – jak przetrwać zmianę czasu i cieszyć się wakacjami

Nawet najpiękniejsze wakacje mogą zacząć się nieprzyjemnie – od uciążliwych dolegliwości związanych z aklimatyzacją i zmianą stref czasowych. Czym jest jet lag? Dlaczego trudniej jest pod tym względem podróżować z zachodu na wschód? I w końcu – jak radzić sobie z tzw. chorobą długu czasowego? Radzi dr n. med. Piotr Kajfasz, internista, specjalista chorób zakaźnych, medycyny morskiej i tropikalnej z Grupy LUX MED.

Sezon na alergie – bądź gotowa!

Czy możemy przygotować dom na sezon alergii? Co możemy zrobić, by ułatwić sobie przetrwanie tych trudnych tygodni w roku? Zobaczcie nasze sposoby na ograniczenie alergenów w domu.

11 najdziwniejszych miejsc na poród

Urodzić w miejscu publicznym to chyba koszmar każdej ciężarnej. A jednak takie porody się zdarzają, choć na szczęście bardzo rzadko. Zobacz, w jakich dziwnych miejscach przychodzą na świat dzieci.

Jak karmić niemowlę z alergią pokarmową?

Dzieci z alergią pokarmową przybywa. Rodzice nie zawsze wiedzą, jak rozszerzać dietę maluszków uczulonych na określone składniki i prawidłowo komponować ich jadłospis. W tym artykule, eksperci programu edukacyjnego dla rodziców Nestlé Baby&me zebrali najważniejsze informacje, których poszukują rodzice rozszerzający dietę dziecka z alergią lub nietolerancją pokarmową.