Jak uniknąć kolki?
Niestety, nie ma na świecie metody stuprocentowej. Nikt i nic nie zagwarantuje wam, że wasze dziecko nie doświadczy objawów kolki niemowlęcej. Warto jednak wiedzieć, że są sposoby, dzięki którym ryzyko wystąpienia tej przypadłości będzie minimalne. Jeśli zatem chcecie uchronić swoje niemowlę przed cierpieniem, a sobie oszczędzić dodatkowego stresu, powinniście zrobić wszystko, co w przypadku kolki może okazać się środkiem zapobiegawczym.
Jeśli dziecko jest karmione naturalnie
Kolka jelitowa w takim samym stopniu dotyczy zarówno dzieci karmionych piersią, jak i tych karmionych butelką. Ponieważ najczęstszą przyczyną kolki są nieprawidłowości w pracy układu pokarmowego, należy zadbać o to, by karmienie dziecka było właściwe. Co to znaczy? Mama karmiąc piersią, powinna tak przystawiać niemowlę, by chwytało ustami nie sam sutek, ale także i otoczkę brodawki. To umożliwi mu prawidłowe przyssanie się do piersi i nie dopuści do łykania powietrza podczas jedzenia. Jeśli dziecko je, nie należy przekładać go zbyt często od jednej piersi do drugiej. Poprawnie jest wtedy, gdy najpierw opróżni jedną pierś, a dopiero potem otrzyma możliwość jedzenia z drugiej.
Jeśli dziecko jest karmione sztucznie
U dzieci karmionych butelką, najczęstszą przyczyną kolek może być powietrze, które dostaje się do brzuszka wraz z pokarmem. By tego uniknąć, warto zakupić odpowiednią butelkę z systemem antykolkowym (odpowietrzającym) i pilnować, by smoczek butelki był zawsze wypełniony mlekiem. Podczas karmienia, niemowlę powinno być trzymane pod kątem 45 stopni. Nie należy również rozśmieszać dziecka ani go rozdrażniać. Karmienie powinno przebiegać w cichej i spokojnej atmosferze bliskości. Jeśli karmicie dziecko mlekiem modyfikowanym, wybierzcie takie, które jest najłagodniejsze, najlepiej te dla dzieci z alergią.
Oczywistą sprawą jest każdorazowe odbijanie dziecka po posiłku. Niemowlę trzymane w pozycji pionowej i lekko poklepywane w plecki, łatwiej sobie poradzi z wydaleniem nagromadzonego w brzuszku powietrza. Po dłuższym czasie od karmienia można ułożyć malucha na brzuszku, co pomoże mu wydalić z jelit nadmiar gazów. Należy pamiętać, by nie głodzić dziecka, bo zanim zje – zdąży nałykać się powietrza podczas płaczu. Podawajcie mu mleko już wtedy, gdy tylko zaczyna grymasić.
To Ci się przyda! Kompleksowy poradnik o sposobach radzenia sobie z kolką:
Dbaj o dietę
Mamy karmiące muszą mieć świadomość, że jedząc ponoszą odpowiedzialność za swój pokarm. Żeby malutki brzuszek radził sobie z trawieniem mleka, musi być ono najlepszej jakości. Należy unikać potraw wzdymających (fasola, kapusta, kalafior, groch). W pierwszym miesiącu nie powinno się również jeść surowych warzyw i owoców, należy ograniczyć słodycze, wyeliminować produkty uczulające takie jak: cytrusy, kakao, orzechy, miód. Mama musi jeść zdrowo, wykluczyć z diety dania błyskawiczne w proszku, mocną herbatę, kawę. Nie wolno palić ani pić alkoholu.
Spokój rodzica = spokój dziecka
Niekiedy przyczyną kolki jest niedojrzały układ nerwowy niemowlęcia. Małe dziecko nie potrafi sobie radzić z nadmiarem emocji i bodźców, dlatego wy jako rodzice musicie zadbać o to, by zawsze czuło się komfortowo i bezpiecznie. Unikajcie tłocznych, kolorowych i głośnych miejsc. Nie fundujcie dziecku atrakcji typu: wielkie przyjęcie czy maraton po hipermarkecie. Choć może ono przespać całe wyjście, wieczorem z pewnością da wam popalić. Wychowujcie malucha w poczuciu bezpieczeństwa, dużo go przytulajcie, bądźcie blisko i reagujcie na jego potrzeby. Niemowlę wychowywane w warunkach bezstresowych i zdrowych (np. z dala do dymu papierosowego), będzie szczęśliwsze. Na koniec pamiętajcie : wypoczęci i uśmiechnięci rodzice to gwarancja najlepszego samopoczucia malucha.