-Reklama- Baseny i chemia basenowa - sprawdź na Ceneo

Jak przygotować się do porodu? Ta lista z pewnością Ci pomoże!

Poród to jedna z ważniejszych chwil w życiu – po 9. miesiącach ciąży na świat przychodzi twoje dziecko. Zastanów się nad tym, jak chcesz, by przebiegały narodziny i stwórz plan porodu. Co powinno się w nim znaleźć?

-Reklama-

Codziennie wyobrażasz sobie przebieg porodu? Zastanawiasz się, jak będzie on wyglądał, jakie są kolejne kroki i kto będzie przy tobie? Nie zostawiaj tych przemyśleń tylko dla siebie. Istnieje sposób, aby położna i lekarz również wiedzieli, na czym ci zależy i jakie masz oczekiwania w związku z tym ważnym wydarzeniem. W tym celu stwórz plan porodu.

Przygotowania do porodu

Każda kobieta powinna przygotować się zarówno psychicznie, jak i fizycznie do porodu. Porządna dawka wiedzy pomaga zmniejszyć strach i niepokój związany z tym niecodziennym wydarzeniem. Rzetelne przygotowanie pomaga również dokonywać świadomych wyborów dotyczących przebiegu porodu oraz pozwala na podjęcie szybkich decyzji w przypadku nieoczekiwanych wydarzeń.

Aby napisać plan porodu, należy dobrze poznać jego poszczególne fazy i możliwości postępowania. Daje to ci pewność przekazania swoich oczekiwań, nawet kiedy zaczną się już skurcze porodowe i emocje przysłonią jasne myślenie. Wszystko zostało zawczasu ustalone i napisane, także wystarczy przekazać plan razem z resztą dokumentacji medycznej.

Co to jest plan porodu?

Plan porodu to swojego rodzaju dokument, w którym umieszczasz swoje oczekiwania wobec przebiegu narodzin dziecka. Jego treść warto skonfrontować z tym, co przewidują standardy opieki okołoporodowej w Polsce oraz z opinią ginekologa prowadzącego ciążę. Posiadanie planu porodu nie jest obowiązkowe, ale dobrze go mieć.

Tworząc plan porodu, masz możliwość zastanowienia się nad swoimi preferencjami dotyczącymi łagodzenia bólu porodowego, ochrony krocza, wywoływania porodu oraz ewentualnego cesarskiego cięcia. W planie porodu określasz także to, co dzieje się już po samym porodzie – przedstawiasz w nim swoje życzenia co do sposobu karmienia oraz szczepień dziecka. Ostatni podpunkt dokumentu poświęcony jest ważnym informacjom na temat twojego stanu zdrowia.

Gdy rozpocznie się poród i zostaniesz przyjęta do szpitala, personel medyczny zobowiązany jest do zapoznania się z planem porodu, który stanowi część twojej dokumentacji medycznej. Pamiętaj jednak, że plan porodu to nie lista życzeń a podkreślenie, na których aspektach przebiegu porodu i pobytu w szpitalu najbardziej ci zależy.

Plan porodu – lista

Narodziny dziecka to niepowtarzalne doświadczenie, więc upewnij się, że wszystko dobrze przemyślałaś. Oto lista rzeczy, które warto uwzględnić w planie porodu:

1. Obecność partnera

Określ, kto będzie z tobą podczas porodu i czy chcesz, aby był przy tobie przez cały czas.

2. Pozycje porodowe

Chcesz się ruszać, używać piłki porodowej lub rodzić na czworaka? Pomyśl o tym, w jakich pozycjach czujesz się najwygodniej.

3. Łagodzenie bólu

Techniki oddechowe, woda, gaz rozweselający czy znieczulenie zewnątrzoponowe? Wypisz środki przeciwbólowe, których chciałabyś użyć, i w jakiej kolejności. Podaj również metody, których nie akceptujesz.

4. Miejsce porodu

Szpital, dom narodzin czy własne mieszkanie – gdzie chciałabyś urodzić swoje dziecko? Jeśli zdecydujesz się na poród domowy, zapewnij sobie zawczasu pomoc wykwalifikowanej położnej.

5. Poród wspomagany

Jeśli okaże się konieczne wywołanie akcji porodowej, określ, jakie procedury medyczne są dla ciebie akceptowalne. Możesz również podać swoje stanowisko dotyczące porodu kleszczowego lub próżniowego oraz konieczności przeprowadzenia cesarskiego cięcia.

6. Karmienie dziecka

Upewnij się, że określiłaś, w jaki sposób planujesz karmić swoje dziecko. Miej na uwadze, że wyłączne karmienie piersią do 6. miesiąca życia dziecka jest zgodne z wytycznymi WHO. Jeżeli jednak z pewnych względów nie decydujesz się na karmienie naturalne, poinformuj o tym personel oddziału.

7. Opieka poporodowa

Chcesz mieć zapewniony kontakt z noworodkiem skóra do skóry? Czy też wolisz zebrać siły i chcesz, aby pielęgniarki zaopiekowały się dzieckiem podczas twojej regeneracji? Napisz o tym w planie porodowym.

8. Choroby i inne wskazania medyczne

Dołącz wszelkie informacje na temat twoich schorzeń i przyjmowanych leków, aby pomóc lekarzom podejmować jak najlepsze decyzje co do postępowania.

9. Inne wymagania

Nastrojowe oświetlenie, podnosząca na duchu muzyka, świeczki zapachowe – pomyśl o porodzie jako o całościowym doświadczeniu i dodaj tyle szczegółów, ile chcesz. Przygotuj zawczasu konieczne akcesoria i zapakuj je do torby porodowej.

Plan a rzeczywistość

Należy pamiętać, że plan porodu to tylko… plan. Wszyscy wiemy, że nie zawsze wszystko idzie zgodnie z naszym wyobrażeniem, a liczy się efekt – zdrowa i szczęśliwa mama i dziecko. To podstawowy cel, do którego dąży każda położna i lekarz. Warto zawczasu wybrać szpital i specjalistów, do których ma się pełne zaufanie.

Źródła:

https://www.bebiprogram.pl/ciaza/porod/porod-naturalny/plan-porodu-jak-go-przygotowac

https://1000dni.pl/planowanie/czy-wiesz-jak-napisac-plan-porodu

https://www.aptaclub.ie/pregnancy/health-and-wellbeing/labour-and-birth/preparing-for-birth.html

https://aptaclub.com.ph/pregnancy/articles/birth-plan/

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.

Karmienia piersią można się nauczyć

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.

Te triki pozwolą ci utrzymać porządek w domu bez zbędnego wysiłku!

Utrzymanie porządku w domu może być czasochłonne i często wymaga dużego wysiłku. Jednak istnieje wiele trików i strategii, które mogą pomóc i...