-Reklama-

Jak pozbyć się bólu pleców w ciąży?

Kręgosłup nie jest prostą kolumną. Ma określone wygięcia, czyli tzw. krzywizny. Dwie największe to lordoza lędźwiowa oraz kifoza piersiowa. I to właśnie w obrębie tych dwóch dochodzi do największych zmian, a przez to bóli w okresie ciąży.

-Reklama-

Kręgosłup nie jest prostą kolumną. Ma określone wygięcia, czyli tzw. krzywizny. Dwie największe to lordoza lędźwiowa oraz kifoza piersiowa. I to właśnie w obrębie tych dwóch dochodzi do największych zmian, a przez to bóli w okresie ciąży.

Kiedy kobieta nie jest w ciąży, wszelkie odchylenia od normy nazywamy zmianami patologicznymi, z którymi pracuje się już od najmłodszych lat (np. w przedszkolu – gimnastyka korekcyjna, potem rehabilitacja w ośrodkach zdrowia, itd). W ciąży wygięcia kręgosłupa również zmieniają swoją formę, ale w tym przypadku mówimy już o fizjologii ciąży, gdyż dzieje się tak u każdej kobiety ciężarnej. Mimo że po porodzie kręgosłup wraca do swojego poprzedniego stanu, to uważam, że rehabilitacja przez te 9 miesięcy jest konieczna. Wyobraźcie sobie kręgosłup, który przez lata zmienia swoja formę, całe ciało powoli przygotowuje i adaptuje się do tych zmian. Teraz wyobraźcie sobie kręgosłup, który w ciągu 40 tygodni w podobny sposób zmienia swoją formę. Pytanie – która z osób potrzebuje odpowiednich ćwiczeń, które pomogą dostosować ciało do zmian? Oczywiście obie osoby potrzebują rehabilitacji, ale u kobiety w ciąży potrzebna jest ona niezwłocznie. Nie ma czasu na odkładanie jej na później. Teraz wyobraź sobie (jeśli jesteś w ciąży), że nic Cię nie boli. Jeśli wydaje Ci się to niemożliwe – jesteś w błędzie. Tak, to naprawdę jest możliwe! Ciało należy przygotować do zmian, oczywiście najlepiej jeszcze przed ciążą, jednakże jeśli nie było ku temu sposobności, to niezwłocznie już w 14. tygodniu ciąży (jeśli nie ma przeciwwskazań) należy rozpocząć aktywność i kontynuować już do samego porodu. Oczywiście każdą aktywność dostosowujmy do indywidualnych potrzeb i możliwości przyszłej mamy. Kolejną niezwykle ważną rzeczą w ciąży jest postawa. Odpowiednie ustawienie ciała podczas stania, chodzenia, siedzenia czy wykonywania czynności dnia codziennego znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia bólu, oraz łagodzi ten, który już powstał.
Kilka zasad, których warto przestrzegać, aby na stałe pożegnać ból:
– ustaw prawidłowo miednicę (zmniejsz jej zwiększone przodopochylenie poprzez ściągnięcie kości ogonowej w dół
– wzmacniaj mięśnie grzbietu
– rozciągaj mięśnie piersiowe
– rozciągaj mięśnie czworogłowe ud (przody ud)
– wydłużaj dół pleców
– utrzymaj głowę oraz barki w protrakcji (lekkie cofnięcie)
– ćwicz codziennie po kilka minut oraz 2-3 razy w tygodniu z instruktorem (np. w grupie)
– jeśli nie ma przeciwwskazań, idź na basen popływać lub poćwiczyć na tzw. aqua aerobiku (dla kobiet w ciąży)
– dużo spaceruj, ale pamiętaj o odpowiedniej postawie
– pij dużo płynów oraz jedz produkty bogate w magnez (nie tylko czekolada go zawiera 🙂

A więc do dzieła, przyszła mamo!

Przykładowe ćwiczenia oraz instrukcje ich wykonania, znajdziesz w bezpłatnym poradniku: Jak ukoić ból w ciąży i przygotować ciało do porodu. POBIERZ >>

AUTOR: MAGDALENA DYMARCZYK
GRAFIKA: Jak ukoić ból w ciąży i przygotować ciało do porodu/poradnik

Magdalena Dymarczyk
Założycielka Centrum fizjoterapii, jogi i macierzyństwa „Fizjoma”. Mgr Fizjoterapii, nauczycielka jogi, masażystka, dyplomowana instruktorka programu „Atrakcyjna Mama&trade™”. Od 4 lat pracuje z kobietami w ciąży (pomagając im w przygotowaniu się do porodu) oraz w połogu (przyspieszając proces powrotu do formy). Prowadzi zarówno indywidualne terapie jak i zajęcia grupowe. Swoimi przemyśleniami dzieli się na blogu.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Chcesz, by Twoje dziecko szybko nauczyło się angielskiego? Zobacz, co radzi ekspert!

Każdy z nas chciałby, aby jego dziecko szybko i przyjemnie przyswajało naukę angielskiego. Czy jest to w ogóle możliwe? Tak! Razem z ekspertką - Olą Komadą, prezeską Edu Bears, współautorką metod nauczania angielskiego dla dzieci: Teddy Eddie, Savvy Ed oraz Edward's League, wyjaśniamy co jest najważniejsze podczas nauki języka u dzieci.

Back to School – najnowsze Trendy w modzie szkolnej

Powrót do szkoły to zawsze ekscytujący czas zarówno dla dzieci, jak i rodziców. To okazja do spotkań z przyjaciółmi, zdobycia nowej wiedzy i odkrywania pasji. Jednak, aby móc w pełni cieszyć się z powakacyjnych miesięcy należy zadbać o odpowiednią garderobę, która sprawdzi się na szkolnych korytarzach i w trakcie aktywnego czasu wolnego. Dla najmłodszych moda jest sposobem na wyrażanie siebie i podkreślenie indywidualności, dlatego warto przyjrzeć się najnowszym trendom w ubraniach i obuwiu, które będą królować na szkolnych korytarzach w tym roku.

Klimatyzacja w pokoju dziecka – wyzwanie dla rodziców!

Tegoroczne lato jest naprawdę gorące, dlatego szczególną uwagę poświęca się temu, by temperatury nie zaszkodziły najmłodszym. Spacery w zacienionych parkach są niesamowicie przyjemne, w utrzymaniu dobrego samopoczucia i zdrowia pomaga też picie wody – jak jednak zadbać o sprzyjający klimat w domu, a w szczególności w pokoju dziecka?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Cytologia – badanie, które może uratować życie

Cytologia to badanie, które pozwala na wykrycie wczesnego stadium raka szyjki macicy - jednego z najczęstszych nowotworów złośliwych u kobiet. Dzięki regularnemu wykonywaniu cytologii można zapobiec rozwojowi choroby lub podjąć skuteczne leczenie na czas. Co warto wiedzieć o cytologii i dlaczego jest tak ważna?

Udrażnianie jajowodów – zabieg dla kobiet z problemami z płodnością

Wiele kobiet marzy o byciu matkami, ale nie wszystkie mogą spełnić to marzenie. Jedną z przyczyn niepłodności u kobiet jest niedrożność jajowodów, czyli zablokowanie drogi, którą musi przebyć komórka jajowa, aby spotkać się ze spermą i zostać zapłodniona. Niedrożność jajowodów może być spowodowana przez różne czynniki, takie jak infekcje, endometrioza, ciąża pozamaciczna, poronienie, operacje czy antykoncepcja. W takim przypadku naturalne poczęcie jest niemożliwe lub bardzo utrudnione. Jednym ze sposobów leczenia niedrożności jajowodów jest udrażnianie jajowodów - zabieg, który polega na usunięciu zrostów lub polipów z jajowodów i przywróceniu im prawidłowej drożności.

Jak przekonać dziecko do noszenia czapki? Porady dla rodziców

Czapka to nie tylko modny dodatek, ale również niezbędna ochrona przed zimnem, wiatrem, słońcem czy deszczem. Czapka zapobiega utracie ciepła przez organizm i zmniejsza ryzyko zachorowania na przeziębienie, grypę czy anginę. Czapka jest więc ważnym elementem garderoby każdego dziecka, zwłaszcza w zimie i w lecie.

Chcesz, by Twoje dziecko szybko nauczyło się angielskiego? Zobacz, co radzi ekspert!

Każdy z nas chciałby, aby jego dziecko szybko i przyjemnie przyswajało naukę angielskiego. Czy jest to w ogóle możliwe? Tak! Razem z ekspertką - Olą Komadą, prezeską Edu Bears, współautorką metod nauczania angielskiego dla dzieci: Teddy Eddie, Savvy Ed oraz Edward's League, wyjaśniamy co jest najważniejsze podczas nauki języka u dzieci.

Jak wyciszyć dziecko przed snem? Porady dla rodziców

Wyciszenie dziecka przed snem jest jednym z największych wyzwań, z którymi borykają się rodzice. Dziecku, które jest rozbawione, podenerwowane lub przepełnione emocjami, trudno zasnąć. A sen jest niezwykle ważny dla prawidłowego rozwoju i zdrowia. Jak więc pomóc maluchowi się uspokoić i przygotować do snu?