-Reklama-

Jak pielęgnować skórę noworodka? Niezbędne wskazówki

Delikatna skóra malucha potrzebuje szczególnej troski. Częste kąpiele z dodatkiem perfumowanych kosmetyków? Nie tędy droga! Jak dbać o najdelikatniejszą skórę maleństwa? Dzielimy się kilkoma patentami, które szczególnie pomogą świeżo upieczonym rodzicom.

-Reklama-

Jak pielęgnować buzię noworodka?

O ile kąpiel malucha nie musi odbywać się codziennie, o tyle ważne jest regularne przemywanie jego buzi. Warto do tego używać przegotowanej i przestudzonej wody oraz dużych, kwadratowych wacików lub miękkiej pieluszki. Zamoczoną w wodzie szmatką delikatnie przemywamy twarz – zaczynając od okolic oczu, nosa, ust – a następnie myjąc czoło, policzki, uszy i szyję.

Taką toaletę serwujemy maluchowi dwa razy dziennie – rano i wieczorem. W razie potrzeby powtarzamy czynność w ciągu dnia (np. w czasie upałów). Jeśli na buzi pojawiają się potówki lub wysypka, należy skonsultować się z pediatrą, który przepisze odpowiednią maść.

Jak pielęgnować pępek noworodka?

Pierwsze dni w domu to okres, kiedy szczególną opieką trzeba otoczyć pępek noworodka. Kikut pępowinowy potrzebuje do kilku tygodni, by wysuszyć się i samoistnie odpaść. Jego pielęgnacja polega na regularnym przemywaniu wodą i środkiem dezynfekującym. O tym, jak dbać o pępek powinna poinformować nas położna. Pępek można wbrew pozorom moczyć – nie trzeba trzymać go na powierzchni podczas kąpieli malucha. Po wyjęciu dziecka z wody, warto osuszyć go szmatką, a następnie zdezynfekować przy użyciu zaleconego środka.

Stan pępka należy na bieżąco monitorować – jeśli zacznie ropieć lub będzie towarzyszył mu nieprzyjemny zapach, to koniecznie trzeba skonsultować się z pediatrą. W większości przypadków jednak odpadnie samoistnie, odsłaniając śliczny pępek maleństwa.

Przygotowywanie kąpieli dla noworodka

Kąpiel maluszka to jedna z najprzyjemniejszych czynności w ciągu dnia. Jak ją przygotować? Można do tego użyć tradycyjnej wanienki dla malucha (najlepiej ustawionej na stelażu – zapewnia on wygodną pozycję dla rodziców) lub specjalnego wiaderka np. Tummy Tub. Kąpiel można przygotować w łazience lub pokoju – ważne, by zadbać o odpowiednią temperaturę powietrza i wody, która powinna wynosić 36/37 stopni – warto sprawdzić ją przy użyciu termometru.

Do kąpieli niemowlaka nie musimy używać specjalnych kosmetyków – maleństwo nie poci się i nie brudzi tak jak dorosły. Kąpiel nie musi też odbywać się codziennie – możemy organizować ją co drugi, a nawet co trzeci dzień. Raz w tygodniu możemy dodać do kąpieli emulsję lub płyn dla niemowląt. Kąpiel nie musi być długa – w zupełności wystarczy ok. 10 minut. Po skończonej kąpieli, maluszka należy ostrożnie wyjąć i ułożyć na przewijaku – skórę dziecka trzeba delikatnie osuszyć ręcznikiem – w żadnym wypadku jej nie pocierać, by nie doprowadzić do powstania podrażnień.

Natłuszczanie i nawilżanie skóry dziecka

Kolejnym istotnym elementem dbania o skórę maluszka jest jej nawilżanie. Ten etap wymaga użycia specjalnych kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry dziecka. Warto zwracać przy tym uwagę na skład – dobrze wybierać preparaty o maksymalnie prostym, delikatnym i naturalnym składzie – koniecznie bez zawartości alkoholu!

Dobrze sprawdzą się tu oliwki, kremy z witaminami E i F oraz emolienty – te ostatnie przydadzą się szczególnie do pielęgnacji skóry atopowej. Dobrze zaopatrzyć się także w krem na odparzenia. Warto być przygotowanym, by móc szybko i skutecznie zareagować oraz natychmiast ulżyć cierpieniu malucha.

Pranie dziecięcych ubranek

Warto pamiętać również o tym, by dziecięce ubranka prać w specjalistycznych środkach. Żele, proszki i płyny do prania dla dorosłych mogą okazać się drażniące w przypadku delikatnej skóry malca. Z tego względu warto wybierać łagodne mleczka lub proste w składzie płatki mydlane, rezygnując przy tym z perfumowanych płynów do płukania.

Skóra noworodka – delikatna i wrażliwa jest szczególnie narażona na powstawanie podrażnień. By zapewnić jej najlepszą opiekę, warto podejść do tematu kompleksowo. Regularne przemywanie buzi i rączek przegotowaną, ostudzoną wodą, odpowiednia kąpiel, natłuszczanie naturalnymi oliwkami, pranie ubranek w płatkach mydlanych – ta nowa rutyna to najlepszy sposób na to, by zadbać o wrażliwą skórę najmłodszego członka rodziny.

Autorką artykułu jest Marysia, redaktorka magazynu NMAG prowadzonego na stronie Nutridome.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.

Karmienia piersią można się nauczyć

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.

Odpowiedz na proste pytania i zgarnij szczoteczkę elektryczną dla siebie i dziecka!

Przed wami kolejna super okazja. Tym razem możecie w łatwy sposób zgarnąć szczoteczkę elektryczną Oral-B dla siebie i dziecka. Wystarczy odrobina szczęścia!