Jak pielęgnować buzię noworodka?
O ile kąpiel malucha nie musi odbywać się codziennie, o tyle ważne jest regularne przemywanie jego buzi. Warto do tego używać przegotowanej i przestudzonej wody oraz dużych, kwadratowych wacików lub miękkiej pieluszki. Zamoczoną w wodzie szmatką delikatnie przemywamy twarz – zaczynając od okolic oczu, nosa, ust – a następnie myjąc czoło, policzki, uszy i szyję.
Taką toaletę serwujemy maluchowi dwa razy dziennie – rano i wieczorem. W razie potrzeby powtarzamy czynność w ciągu dnia (np. w czasie upałów). Jeśli na buzi pojawiają się potówki lub wysypka, należy skonsultować się z pediatrą, który przepisze odpowiednią maść.
Jak pielęgnować pępek noworodka?
Pierwsze dni w domu to okres, kiedy szczególną opieką trzeba otoczyć pępek noworodka. Kikut pępowinowy potrzebuje do kilku tygodni, by wysuszyć się i samoistnie odpaść. Jego pielęgnacja polega na regularnym przemywaniu wodą i środkiem dezynfekującym. O tym, jak dbać o pępek powinna poinformować nas położna. Pępek można wbrew pozorom moczyć – nie trzeba trzymać go na powierzchni podczas kąpieli malucha. Po wyjęciu dziecka z wody, warto osuszyć go szmatką, a następnie zdezynfekować przy użyciu zaleconego środka.
Stan pępka należy na bieżąco monitorować – jeśli zacznie ropieć lub będzie towarzyszył mu nieprzyjemny zapach, to koniecznie trzeba skonsultować się z pediatrą. W większości przypadków jednak odpadnie samoistnie, odsłaniając śliczny pępek maleństwa.
Przygotowywanie kąpieli dla noworodka
Kąpiel maluszka to jedna z najprzyjemniejszych czynności w ciągu dnia. Jak ją przygotować? Można do tego użyć tradycyjnej wanienki dla malucha (najlepiej ustawionej na stelażu – zapewnia on wygodną pozycję dla rodziców) lub specjalnego wiaderka np. Tummy Tub. Kąpiel można przygotować w łazience lub pokoju – ważne, by zadbać o odpowiednią temperaturę powietrza i wody, która powinna wynosić 36/37 stopni – warto sprawdzić ją przy użyciu termometru.
Do kąpieli niemowlaka nie musimy używać specjalnych kosmetyków – maleństwo nie poci się i nie brudzi tak jak dorosły. Kąpiel nie musi też odbywać się codziennie – możemy organizować ją co drugi, a nawet co trzeci dzień. Raz w tygodniu możemy dodać do kąpieli emulsję lub płyn dla niemowląt. Kąpiel nie musi być długa – w zupełności wystarczy ok. 10 minut. Po skończonej kąpieli, maluszka należy ostrożnie wyjąć i ułożyć na przewijaku – skórę dziecka trzeba delikatnie osuszyć ręcznikiem – w żadnym wypadku jej nie pocierać, by nie doprowadzić do powstania podrażnień.
Natłuszczanie i nawilżanie skóry dziecka
Kolejnym istotnym elementem dbania o skórę maluszka jest jej nawilżanie. Ten etap wymaga użycia specjalnych kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry dziecka. Warto zwracać przy tym uwagę na skład – dobrze wybierać preparaty o maksymalnie prostym, delikatnym i naturalnym składzie – koniecznie bez zawartości alkoholu!
Dobrze sprawdzą się tu oliwki, kremy z witaminami E i F oraz emolienty – te ostatnie przydadzą się szczególnie do pielęgnacji skóry atopowej. Dobrze zaopatrzyć się także w krem na odparzenia. Warto być przygotowanym, by móc szybko i skutecznie zareagować oraz natychmiast ulżyć cierpieniu malucha.
Pranie dziecięcych ubranek
Warto pamiętać również o tym, by dziecięce ubranka prać w specjalistycznych środkach. Żele, proszki i płyny do prania dla dorosłych mogą okazać się drażniące w przypadku delikatnej skóry malca. Z tego względu warto wybierać łagodne mleczka lub proste w składzie płatki mydlane, rezygnując przy tym z perfumowanych płynów do płukania.
Skóra noworodka – delikatna i wrażliwa jest szczególnie narażona na powstawanie podrażnień. By zapewnić jej najlepszą opiekę, warto podejść do tematu kompleksowo. Regularne przemywanie buzi i rączek przegotowaną, ostudzoną wodą, odpowiednia kąpiel, natłuszczanie naturalnymi oliwkami, pranie ubranek w płatkach mydlanych – ta nowa rutyna to najlepszy sposób na to, by zadbać o wrażliwą skórę najmłodszego członka rodziny.
Autorką artykułu jest Marysia, redaktorka magazynu NMAG prowadzonego na stronie Nutridome.