-Reklama-

Jak odpieluchować dziecko w 3 dni

To podobno najszybsza metoda - i do tego wysoce skuteczna – na odpieluchowanie dziecka. Wystarczą trzy dni, by na zawsze pożegnać się pieluszką. Lato to idealny moment, by podjąć taką próbę. Przeczytajcie, jak to zrobić.

-Reklama-

Masz dość przekonywania i proszenia malucha, by usiadł na nocnik? Wcześniejsze próby odzwyczajenia od pieluchy nie przyniosły rezultatu? A może po prostu szukasz błyskawicznego i skutecznego sposobu na naukę czystości? Sprawdź metodę, którą opracowała pewna amerykańska nauczycielka z przedszkola. Jej program „Diapers free toddlers” wypróbowany najpierw na 200 przedszkolakach, zyskał ogromną popularność wśród wielu rodziców. Choć metoda ma już 15 lat, wciąż uznawana jest za najskuteczniejszą nawet wobec „nocniko-opornych”maluchów.

Odpieluchowanie w 3 dni

Julie Fellom to amerykańska przedszkolanka, która w 2006 roku odzwyczaiła od pieluch swoich 200 podopiecznych. Jej główną motywacją było ograniczenie zużycia pieluch jednorazowych w przedszkolu i wsparcie rodziców w nauce czystości ich dzieci. Ponieważ opracowana przez nią metoda odpieluchowania przynosiła szybkie rezultaty, Fellom stworzyła specjalny program edukacyjny, którym dzieliła się z innymi. Metoda odpieluchowania, którą zaproponowała, podziałała nawet na dzieci, które wcześniej ciężko było przekonać do załatwiania się na nocnik. Co jednak najlepsze – program „Diapers free toddlers” to nie tylko skuteczna nauka czystości, ale również błyskawiczna. Wystarczą bowiem 3 dni, by odzwyczaić dziecko od pieluch. Metoda Julie Fellom najlepiej działa na dzieci od 15. do 28. miesiąca życia. Sprawdź, na czym polega.

Odpieluchowanie w 3 dni – o czym pamiętać?

Jeśli chcesz się zdecydować na wypróbowanie tej metody odwyczajania od pieluch, musisz wygospodarować w swoim kalendarzu 3 dni, które całkowicie poświęcisz tej nauce. Najlepiej, jeśli spędzisz je z dzieckiem w domu, by ograniczyć nowe bodźce i nie burzyć codziennej rutyny. Maluch nie może być w tym czasie również chory, w gorszej kondycji spowodowanej np. ząbkowaniem. Bardzo istotne jest również to, by dziecko było gotowe na nocnik. Jak to sprawdzić – pisaliśmy TUTAJ. Dzieci rozwijają się w różnym tempie i trudno oczekiwać od każdego dwulatka gotowości pożegnania się z pieluchą. Jeśli zaczniesz odzwyczajać dziecko, zanim osiągnie ono do tego swoją gotowość, metoda może nie być skuteczna.

Jak odpieluchować dziecko w 3 dni?

Jeśli już oznaczyłaś w kalendarzu 3 dni, które poświęcicie na naukę, czas przygotować kilka rzeczy, które ci się przydadzą:

  • nocniki – dobrze gdy będziesz mieć ich kilka – po jednym w każdym głównym pomieszczeniu. Przyda się też nocnik turystyczny (składany) na spacery i inne wyjścia z domu.
  • zapas napojów dla dziecka (maluch będzie musiał pić więcej płynów niż zwykle, by częściej siusiać), mogą to być również soczyste owoce np. arbuz.
  • środki czystości (przygotuj się na częstsze sprzątanie podłóg)
  • kilka par luźnych spodenek do szybkiego zdejmowania
  • podkładki wodoodporne/chłonne maty na fotelik samochodowy, do wózka czy na kanapę, by uchronić sprzęty przed zabrudzeniem. Nie zapomnij pozwijać dywanów.
  • Skarpetki, podkolanówki – dziecko będzie chodziło przez dłuższy czas gołe od pasa w dół, więc, by nie zmarzło, lepiej założyć mu skarpetki. Kwestia nieaktualna, jeśli w domu jest ciepło.

Jak odpieluchować dziecko w 3 dni?

Gotowi? No to do dzieła!

Dzień 1

Wstań rano z dzieckiem. Nie zakładaj mu niczego na pupę, by miało świadomość, że chodzi bez pieluchy. Obserwuj dziecko w każdym momencie, gdy zaczniesz rozpoznawać oznaki, że będzie chciało się załatwić, zanieś je szybko na nocnik, mówiąc „siusiu/kupka idzie do nocnika”. Podawaj maluchowi często pić. Jeśli uda się mu wysiusiać lub wypróżnić do nocnika (choćby częściowo), świętuj to wydarzenie jak wielki sukces – zatańcz, zaśpiewaj, bij brawo, przybij piątkę, przytul itd. Jeśli się nie uda, nie wyrażaj złości, nie strofuj. Sprzątając powtarzaj „siusiu/kupa idzie do nocnika”. Gdy zbliży się czas drzemki, zanim położysz malucha spać, powiedz mu, że pora pójść na nocnik („siusiu idzie do nocnika”). Nie pytaj czy chce, bo zapewne odmówi – po prostu poinformuj i posadź na nocniku. Na czas drzemki i nocnego spania załóż pieluszkę.

Dzień 2

Rób to samo co pierwszego dnia. Dziecko chodzi cały dzień w domu bez niczego na pupie. Po drzemce wyjdźcie razem na krótki spacer blisko domu zaraz po tym, jak maluch wysiusia się do nocnika. Spacer nie powinien trwać dłużej niż pół godziny i dobrze jest zabrać ze sobą również nocnik. Na zewnątrz maluch powinien mieć założone wygodne, luźne spodenki – bez bielizny. Weź ze sobą spodenki na zmianę, gdyby zdarzyła się wpadka.

Dzień 3

Postępuj zgodnie z instrukcją pierwszego dnia. Również wyjdź na spacer po drzemce i wysiusianiu się do nocnika – spacer do 30 minut, bez bielizny (same spodenki), z własnym nocnikiem.

Zazwyczaj po 10-12 razach wysadzaniach dziecka na nocnik z sukcesem, siadanie na nocniku zaczyna być dla malucha nawykiem. Już drugiego dnia możesz zauważyć, że dziecko, czując potrzebę wypróżnienia, samo usiądzie na nocniku. Trzeciego dnia utrwalacie to i ograniczacie ilość wpadek (te mogą się zdarzać również później, ale powinny być już bardzo sporadyczne). Po tej pierwszej trzydniowej nauce nie powinno się od razu wracać do pełnego ubierania dziecka w domu. Dobrze, jeśli w miarę możliwości maluch będzie jeszcze mógł kolejne dni chodzić nago od pasa w dół. Jeżeli zauważysz, że po drzemce dziecko ma suchą pieluszkę, zrezygnuj z jej zakładania, zabezpieczając jedynie materac przed zmoczeniem lub zabrudzeniem.

Poza domem zakładaj dziecku luźne spodenki, które łatwo i szybko zdjąć. Bieliznę wprowadź po kilku tygodniach. Miej zawsze ze sobą podręczny nocnik np. w samochodzie lub w wózku.

Zalety metody

  • Idealny sposób na odzwyczajenie dziecka od pieluchy w szybkim czasie np. podczas długiego weekendu.
  • Zaoszczędzony czas i pieniądze np. na majtki treningowe
  • Ograniczenie frustracji
  • Szybki sposób na odzwyczajenie tuż przed pójściem do przedszkola
  • Nauka czystości jest w tym przypadku ekscytująca i zabawna dla dziecka (nie ma kar)

Minusy metody

  • Nauka wymaga poświęcenia trzech dni na pełne skupienie się na dziecku i jego potrzebach
  • Wymaga cierpliwości
  • Możesz być zmęczona tymi dniami, ciągłym sprzątaniem i uważaniem. Pamiętaj jednak, że to tylko 3 dni.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również