-Reklama-
-Reklama-

Czy moje dziecko jest gotowe na nocnik?

-Reklama-

Kiedy odzwyczaić od pieluchy? To pytanie pada bardzo często z ust mam i nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Każde dziecko rozwija się w innym tempie i to właśnie od tego należy uzależniać czas, gdy pieluchom powiecie nie. Choć utarło się przekonanie, że dwa latka to najbardziej odpowiedni wiek na naukę czystości, nie każdy dwulatek jest na to gotowy i czasem próby mogą kończyć się niepowodzeniem. Zbyt wczesne odzwyczajanie od pieluch u dziecka, które nie ma w sobie jeszcze tej gotowości, może przynieść odwrotny skutek i znacząco wydłużyć etap pieluch. Dzieci usilnie sadzane na nocniku, mogą się do niego zrazić na bardzo długo i nawet podjęcie kolejnej próby za kilka miesięcy może okazać się nieskuteczne.

Zanim więc podejmiesz decyzję o nauczeniu swojej pociechy czystości, sprawdź kiedy odzwyczaić od pieluchy, by było to efektywne. Oto oznaki, które wskazują na to, że podjęcie próby odzwyczajenia od pieluch w tym momencie ma duże szanse na powodzenie. Jeśli na znaczącą większość pytań twoja odpowiedź brzmi TAK, czas na naukę czystości.

Kiedy odzwyczaić od pieluchy? Oznaki, że dziecko jest gotowe na nocnik:

Czy twoje dziecko już dobrze chodzi?

-Reklama-

Chodzenie to oznaka samodzielności. Maluch, który nauczył się chodzić, czuje że wiele czynności może wykonać już sam. Jest chętny próbować i uczyć się nowych umiejętności.

Czy twoje dziecko potrafi w skupieniu siedzieć kilka minut?

Jeśli twoja pociecha potrafi zająć się czymś na dłużej lub np. bezczynnie posiedzieć w jednym miejscu kilka minut np. podczas słuchania czytanej książki, daje to nadzieję, że kilka minut spędzonych na nocniku nie będzie dla niej wielkim wyzwaniem.

Czy twoje dziecko rozumie polecenia i chętnie je wykonuje?

Maluch nie musi mówić, wystarczy, że rozumie, co do niego mówimy. Jeśli potrafi wykonać proste polecenie i nie buntuje się przy tym, zachęta do skorzystania z nocnika też może być przez niego pozytywnie przyjęta.

Czy twoje dziecko oznajmia ci, że ma pełną pieluchę?

Jeśli twojemu dziecku zaczyna przeszkadzać mokra pieluszka i domaga się jej zmiany, to znaczy, że noszenie suchych majteczek będzie dla niego bardzo komfortowe. Jeśli jednak twoja pociecha nie robi sobie nic z tego, że ma pełną pieluchę, oznacza to, że nie ma jeszcze świadomości, że to coś „niefajnego”. Poczekaj jeszcze trochę.

Czy twoje dziecko chowa się, gdy chce się wypróżnić?

Jeśli maluch chowa się np. za firanką lub idzie do innego pomieszczenia, by w spokoju zrobić kupkę – mimo tego, że ma pieluchę, oznacza to, że zaczął traktować tę czynność jako coś prywatnego. To prawidłowe zachowanie każdego świadomego swojej fizjologii dziecka.

Czy twoje dziecko dłużej wstrzymuje siusiu lub kupę i potrafi zachować suchą pieluchę dłuższy czas?

Umiejętność panowania nad wypróżnianiem jest ogromnie ważna w nauce czystości. Jeśli dziecku zachce się siusiu, nie robi tego od razu, ale jest w stanie chwilę to przetrzymać i tym samym dać szansę rodzicowi na posadzenie go na nocniku.

Czy twoje dziecko nie moczy pieluchy podczas drzemki?

Jeśli dziecko nie wypróżnia się podczas drzemki, to znak, że panuje nad swoją fizjologią nawet podczas snu.

Czy twoje dziecko informuje cię w jakiś sposób, że będzie siusiało lub robiło kupę?

Jeśli maluch potrafi dać znać, że chce mu się siusiu lub kupę, to ogromne osiągnięcie, które można przekuć w nocnikowy sukces. Dziecko rozpoznaje już potrzebę wypróżnienia i potrafi ją zakomunikować np. dotykaniem pieluszki lub jakimś werbalnym sygnałem.

Czy twoje dziecko interesuje się tym, co robisz w toalecie?

Dzieci lubią podglądać dorosłych i ich naśladować. Jeśli twoja pociecha jest mocno zainteresowana korzystaniem z sedesu, lubi cię podpatrywać w tej sytuacji, warto wykorzystać to zainteresowanie i zaproponować mu skorzystanie z dziecięcej nakładki na sedes.

Zobacz jeszcze:

autor: Ania
foto: pixabay.com
-Reklama-

Musisz przeczytać

Testujemy ZABAWKI DO KĄPIELI! Zgłoś się!

Takiego testowania jeszcze u nas nie było! Jeśli Wasze Maluchy uwielbiają wodne zabawy, koniecznie się zgłoście do...

Gry, które bawią i uczą!

Jak doskonale wiecie - jeśli chodzi o gry i zabawki - jesteśmy dosyć stanowcze. Wiadomo, mamy mają wymagania! Ale tak naprawdę to...

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W...

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

188,027FaniLubię
8,848ObserwującyObserwuj
406ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Małe dziecko u fryzjera. Kiedy wybrać się na pierwszą wizytę?

Pierwsze strzyżenie dziecka to bardzo przeżywane doświadczenie. Zarówno przez mamę, jak i samo dziecko. Kiedy jest najlepszy moment, by ostrzyc dziecko w...

Edukacja podczas czwartej fali – 10 porad psychologa dla rodziców i nauczycieli

Dzieci, które przez większość zeszłego roku szkolnego uczyły się zdalnie, są szczególnie narażone na problemy emocjonalne. Wiele z nich ma zaburzenia lękowe,...

Testujemy ZABAWKI DO KĄPIELI! Zgłoś się!

Takiego testowania jeszcze u nas nie było! Jeśli Wasze Maluchy uwielbiają wodne zabawy, koniecznie się zgłoście do...

Jesienne nowości książkowe dla najmłodszych. Musisz je mieć!

Jesień puka już do naszych drzwi. Dni stają się coraz krótsze, więc i czas spędzany na powietrzu bardzo się kurczy. W takiej...

Zestaw startowy dla Mamy i Dziecka! Odbierz swój!

Jako przyszła mama, na pewno masz wiele pytań, wątpliwości. Zastanawiasz się jak to będzie..? Czy ze wszystkim dasz radę..? Skąd mam czerpać...