-Reklama-

Czy moje dziecko jest gotowe na nocnik?

Czy to już czas? Sprawdź, kiedy odzwyczaić do pieluchy? Oto znaki, które daje dziecko gotowe na odpieluchowanie.

-Reklama-

Kiedy odzwyczaić od pieluchy? To pytanie pada bardzo często z ust mam i nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Każde dziecko rozwija się w innym tempie i to właśnie od tego należy uzależniać czas, gdy pieluchom powiecie nie. Choć utarło się przekonanie, że dwa latka to najbardziej odpowiedni wiek na naukę czystości, nie każdy dwulatek jest na to gotowy i czasem próby mogą kończyć się niepowodzeniem. Zbyt wczesne odzwyczajanie od pieluch u dziecka, które nie ma w sobie jeszcze tej gotowości, może przynieść odwrotny skutek i znacząco wydłużyć etap pieluch. Dzieci usilnie sadzane na nocniku, mogą się do niego zrazić na bardzo długo i nawet podjęcie kolejnej próby za kilka miesięcy może okazać się nieskuteczne.

Zanim więc podejmiesz decyzję o nauczeniu swojej pociechy czystości, sprawdź kiedy odzwyczaić od pieluchy, by było to efektywne. Oto oznaki, które wskazują na to, że podjęcie próby odzwyczajenia od pieluch w tym momencie ma duże szanse na powodzenie. Jeśli na znaczącą większość pytań twoja odpowiedź brzmi TAK, czas na naukę czystości.

Kiedy odzwyczaić od pieluchy? Oznaki, że dziecko jest gotowe na nocnik:

Czy twoje dziecko już dobrze chodzi?

Chodzenie to oznaka samodzielności. Maluch, który nauczył się chodzić, czuje że wiele czynności może wykonać już sam. Jest chętny próbować i uczyć się nowych umiejętności.

Czy twoje dziecko potrafi w skupieniu siedzieć kilka minut?

Jeśli twoja pociecha potrafi zająć się czymś na dłużej lub np. bezczynnie posiedzieć w jednym miejscu kilka minut np. podczas słuchania czytanej książki, daje to nadzieję, że kilka minut spędzonych na nocniku nie będzie dla niej wielkim wyzwaniem.

Czy twoje dziecko rozumie polecenia i chętnie je wykonuje?

Maluch nie musi mówić, wystarczy, że rozumie, co do niego mówimy. Jeśli potrafi wykonać proste polecenie i nie buntuje się przy tym, zachęta do skorzystania z nocnika też może być przez niego pozytywnie przyjęta.

Czy twoje dziecko oznajmia ci, że ma pełną pieluchę?

Jeśli twojemu dziecku zaczyna przeszkadzać mokra pieluszka i domaga się jej zmiany, to znaczy, że noszenie suchych majteczek będzie dla niego bardzo komfortowe. Jeśli jednak twoja pociecha nie robi sobie nic z tego, że ma pełną pieluchę, oznacza to, że nie ma jeszcze świadomości, że to coś „niefajnego”. Poczekaj jeszcze trochę.

Czy twoje dziecko chowa się, gdy chce się wypróżnić?

Jeśli maluch chowa się np. za firanką lub idzie do innego pomieszczenia, by w spokoju zrobić kupkę – mimo tego, że ma pieluchę, oznacza to, że zaczął traktować tę czynność jako coś prywatnego. To prawidłowe zachowanie każdego świadomego swojej fizjologii dziecka.

Czy twoje dziecko dłużej wstrzymuje siusiu lub kupę i potrafi zachować suchą pieluchę dłuższy czas?

Umiejętność panowania nad wypróżnianiem jest ogromnie ważna w nauce czystości. Jeśli dziecku zachce się siusiu, nie robi tego od razu, ale jest w stanie chwilę to przetrzymać i tym samym dać szansę rodzicowi na posadzenie go na nocniku.

Czy twoje dziecko nie moczy pieluchy podczas drzemki?

Jeśli dziecko nie wypróżnia się podczas drzemki, to znak, że panuje nad swoją fizjologią nawet podczas snu.

Czy twoje dziecko informuje cię w jakiś sposób, że będzie siusiało lub robiło kupę?

Jeśli maluch potrafi dać znać, że chce mu się siusiu lub kupę, to ogromne osiągnięcie, które można przekuć w nocnikowy sukces. Dziecko rozpoznaje już potrzebę wypróżnienia i potrafi ją zakomunikować np. dotykaniem pieluszki lub jakimś werbalnym sygnałem.

Czy twoje dziecko interesuje się tym, co robisz w toalecie?

Dzieci lubią podglądać dorosłych i ich naśladować. Jeśli twoja pociecha jest mocno zainteresowana korzystaniem z sedesu, lubi cię podpatrywać w tej sytuacji, warto wykorzystać to zainteresowanie i zaproponować mu skorzystanie z dziecięcej nakładki na sedes.

Zobacz jeszcze:

autor: Ania
foto: pixabay.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
412ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Jak karmić niemowlę z alergią pokarmową?

Dzieci z alergią pokarmową przybywa. Rodzice nie zawsze wiedzą, jak rozszerzać dietę maluszków uczulonych na określone składniki i prawidłowo komponować ich jadłospis. W tym artykule, eksperci programu edukacyjnego dla rodziców Nestlé Baby&me zebrali najważniejsze informacje, których poszukują rodzice rozszerzający dietę dziecka z alergią lub nietolerancją pokarmową.

W końcu polubiłam prasowanie! Recenzja parownicy i żelazka 2w1 Deerma HS300

Na wstępie od razu się przyznam - prasowanie nigdy nie było moją ulubioną czynnością. Teraz się okazuje, że to wszystko zależy od sprzętu, jaki się posiada! Zobaczcie, co ostatnio wpadło mi w ręce!

Jakie produkty zbożowe podawać dziecku?

Produkty zbożowe są jedną z podstawowych grup produktów spożywczych, które lądują na naszych talerzach. Do tej grupy zaliczymy m.in. kasze, makarony, pieczywo...

Wygraj złoty naszyjnik z literką imienia Twojego dziecka!

W zamian za zakupy NAN rozdaje super prezenty. Do wygrania między innym złote naszyjniki z literkami od firmy YES.

Nie bójmy się powiedzieć, że dzieci można odchudzać! Tak, można!

Wiecie, że Polska jest na czele europejskich Państw, a nawet na świecie, jeśli chodzi o alarmujący wzrost otyłości u naszych dzieci? Widać to nawet...