-Reklama-

Czy moje dziecko jest gotowe na nocnik?

-Reklama-

Kiedy odzwyczaić od pieluchy? To pytanie pada bardzo często z ust mam i nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Każde dziecko rozwija się w innym tempie i to właśnie od tego należy uzależniać czas, gdy pieluchom powiecie nie. Choć utarło się przekonanie, że dwa latka to najbardziej odpowiedni wiek na naukę czystości, nie każdy dwulatek jest na to gotowy i czasem próby mogą kończyć się niepowodzeniem. Zbyt wczesne odzwyczajanie od pieluch u dziecka, które nie ma w sobie jeszcze tej gotowości, może przynieść odwrotny skutek i znacząco wydłużyć etap pieluch. Dzieci usilnie sadzane na nocniku, mogą się do niego zrazić na bardzo długo i nawet podjęcie kolejnej próby za kilka miesięcy może okazać się nieskuteczne.

Zanim więc podejmiesz decyzję o nauczeniu swojej pociechy czystości, sprawdź kiedy odzwyczaić od pieluchy, by było to efektywne. Oto oznaki, które wskazują na to, że podjęcie próby odzwyczajenia od pieluch w tym momencie ma duże szanse na powodzenie. Jeśli na znaczącą większość pytań twoja odpowiedź brzmi TAK, czas na naukę czystości.

Kiedy odzwyczaić od pieluchy? Oznaki, że dziecko jest gotowe na nocnik:

Czy twoje dziecko już dobrze chodzi?

-Reklama-

Chodzenie to oznaka samodzielności. Maluch, który nauczył się chodzić, czuje że wiele czynności może wykonać już sam. Jest chętny próbować i uczyć się nowych umiejętności.

Czy twoje dziecko potrafi w skupieniu siedzieć kilka minut?

Jeśli twoja pociecha potrafi zająć się czymś na dłużej lub np. bezczynnie posiedzieć w jednym miejscu kilka minut np. podczas słuchania czytanej książki, daje to nadzieję, że kilka minut spędzonych na nocniku nie będzie dla niej wielkim wyzwaniem.

Czy twoje dziecko rozumie polecenia i chętnie je wykonuje?

Maluch nie musi mówić, wystarczy, że rozumie, co do niego mówimy. Jeśli potrafi wykonać proste polecenie i nie buntuje się przy tym, zachęta do skorzystania z nocnika też może być przez niego pozytywnie przyjęta.

Czy twoje dziecko oznajmia ci, że ma pełną pieluchę?

Jeśli twojemu dziecku zaczyna przeszkadzać mokra pieluszka i domaga się jej zmiany, to znaczy, że noszenie suchych majteczek będzie dla niego bardzo komfortowe. Jeśli jednak twoja pociecha nie robi sobie nic z tego, że ma pełną pieluchę, oznacza to, że nie ma jeszcze świadomości, że to coś „niefajnego”. Poczekaj jeszcze trochę.

Czy twoje dziecko chowa się, gdy chce się wypróżnić?

Jeśli maluch chowa się np. za firanką lub idzie do innego pomieszczenia, by w spokoju zrobić kupkę – mimo tego, że ma pieluchę, oznacza to, że zaczął traktować tę czynność jako coś prywatnego. To prawidłowe zachowanie każdego świadomego swojej fizjologii dziecka.

Czy twoje dziecko dłużej wstrzymuje siusiu lub kupę i potrafi zachować suchą pieluchę dłuższy czas?

Umiejętność panowania nad wypróżnianiem jest ogromnie ważna w nauce czystości. Jeśli dziecku zachce się siusiu, nie robi tego od razu, ale jest w stanie chwilę to przetrzymać i tym samym dać szansę rodzicowi na posadzenie go na nocniku.

Czy twoje dziecko nie moczy pieluchy podczas drzemki?

Jeśli dziecko nie wypróżnia się podczas drzemki, to znak, że panuje nad swoją fizjologią nawet podczas snu.

Czy twoje dziecko informuje cię w jakiś sposób, że będzie siusiało lub robiło kupę?

Jeśli maluch potrafi dać znać, że chce mu się siusiu lub kupę, to ogromne osiągnięcie, które można przekuć w nocnikowy sukces. Dziecko rozpoznaje już potrzebę wypróżnienia i potrafi ją zakomunikować np. dotykaniem pieluszki lub jakimś werbalnym sygnałem.

Czy twoje dziecko interesuje się tym, co robisz w toalecie?

Dzieci lubią podglądać dorosłych i ich naśladować. Jeśli twoja pociecha jest mocno zainteresowana korzystaniem z sedesu, lubi cię podpatrywać w tej sytuacji, warto wykorzystać to zainteresowanie i zaproponować mu skorzystanie z dziecięcej nakładki na sedes.

Zobacz jeszcze:

autor: Ania
foto: pixabay.com
-Reklama-

Musisz przeczytać

Mega rabaty na wyprawkę dla dziecka!

Wszyscy wiemy, że wyprawka dla dziecka to jest mega wydatek! Dlatego warto korzystać z takich okazji jak ta i kupić akcesoria i ubranka w naprawdę korzystnych cenach!

Pomocnik kuchenny – zobacz najlepsze na rynku!

Pomocnik kuchenny, nazywany również kitchen helperem to mebel, który ułatwia życie maluchom i ich rodzicom. Poza walorami funkcjonalnymi, posiada również ogromny atut...

5 pomysłów, jak urządzić modny i funkcjonalny pokój dla nastolatka

Wybór pomysłu na idealny pokój dla nastolatka to nie lada wyzwanie dla rodzica. Zamierzasz zagwarantować dziecku wygodne, przytulne i funkcjonalne miejsce, w...

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

191,405FaniLubię
9,148ObserwującyObserwuj
409ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Najlepsze miasta na weekend z dzieckiem!

Wakacje trwają dwa miesiące, a dorośli zwykle mają tylko 2-3 tygodnie urlopu. Jak zatem zagospodarować dziecku pozostały letni czas? Polecamy weekendowe wycieczki...

Zaburzenia odżywiania u dzieci – mamo, to nie jest twoja wina!

Zaburzenia odżywiania to wyzwanie dla całej rodziny. Rodzice często czują się winni chorobie dziecka, szukają błędów, które popełnili. Czy obwinianie kogokolwiek pomaga...

Dlaczego dziecko nie chce myć zębów?

Skuteczna motywacja pacjenta do dbania o domową higienę jamy ustnej jest głównym celem i ważnym aspektem relacji dentysta-pacjent. Inne działania, jak zabiegi...

Nauka języka połączona z zabawą, czyli nasza przygoda z NOVAKID

Wszystko zaczęło się od planowanego wyjazdu do Londynu. Kiedy dowiedzieliśmy się o obozie syna, stwierdziliśmy, że musimy szybko poszukać kogoś, kto pomoże...

To się dzieje z twoim mózgiem, gdy patrzysz na dziecko

Lubisz patrzeć na swoje dziecko? Zastanawiasz się, skąd się bierze ta przyjemność i dlaczego nie reagujesz tak samo na każde inne dziecko?...