-Reklama-

Jak dobrze wybrać szkołę podstawową?

Rozpoczęła się rekrutacja do szkół podstawowych. Wielu rodziców przyszłych pierwszoklasistów stoi przed wyborem najlepszej placówki dla swojej pociechy. Przed podjęciem decyzji należy pamiętać, że szkoła to nie tylko edukacja i wyniki w nauce, ale też kształtowanie osobowości dziecka, jego pasji i umiejętności społecznych. Jak więc wybrać taką, która zapewni najlepszy rozwój we wszystkich tych obszarach?

-Reklama-

Wpływ szkoły na wyniki w nauce i przyszłą karierę dziecka wydaje się oczywisty, dlatego wciąż głównym kryterium przy wyborze odpowiedniej placówki pozostają wyniki z egzaminów i testów uzyskane przez uczniów. Nie mniej ważne są jednak pozostałe aspekty rozwoju młodego człowieka, takie jak rozwój emocjonalny, budowanie wśród dzieci poczucia własnej wartości, odpowiedzialności i tolerancji. Z chwilą przystąpienia do pierwszej klasy, szkoła staje się dla dziecka drugim domem, w którym zaczyna ono spędzać większość swojego czasu. By ułatwić sobie tę odpowiedzialną decyzję, warto wcześniej zwrócić uwagę na kilka najważniejszych kryteriów.

LOKALIZACJA

Wybór najbliższej placówki to z pewnością najwygodniejsze rozwiązanie, ale czy najlepsze? Nie ulega wątpliwości, że krótka droga do szkoły to duża oszczędność czasu i energii, zarówno dla rodziców, jak i samych dzieci. Chcąc uniknąć długich dojazdów, korków i konieczności zrywania się wcześnie rano, wielu rodziców podejmuje decyzję o wyborze najbliższej okolicznej placówki. Dla starszych dzieci jest to także możliwość uczęszczania do szkoły samodzielnie i z rówieśnikami, z którymi nawiązują wtedy wzajemne więzi i przyjaźnie. Szkoła znajdująca się blisko domu to spore ułatwienie, jednak kierując się tym kryterium należy wziąć pod uwagę, że lokalizacja szkoły to także jej najbliższe otoczenie. Upewnij się więc, że jest ono bezpieczne – sprawdź natężenie ruchu na pobliskich drogach, obecność przejść dla pieszych i ograniczeń prędkości. Ale bezpieczeństwo szkoły dotyczy także samego budynku – Nawet liczebność klasy ma znaczenie dla poczucia bezpieczeństwa małego dziecka. Należy pamiętać, że w kameralnej szkole z mniejszą liczbą uczniów, nauczyciele łatwiej znajdą czas na poświęcenie swojej uwagi każdemu dziecku indywidualnie. Dzięki temu, są w stanie wcześniej wychwycić sygnały o ewentualnych problemach, a to pozwala zapobiegać ich wystąpieniu – mówiAnna Przybyło, Dyrektor Społecznej Szkoły Podstawowej im. Astrid Lindgren w Miliczu – W małej szkole łatwiej też kontrolować wydarzenia, które mogłyby stanowić zagrożenie. Wszelkie niepokojące sygnały są wychwytywane za pomocą monitoringu, a dzięki temu, że społeczność rodziców i nauczycieli jest niewielka, mamy większy nadzór nad tym, kto wchodzi na teren szkoły – dodaje.

WYKWALIFIKOWANA KADRA

W życiu każdego dziecka, szczególnie w młodszych klasach szkoły podstawowej, niezwykłą rolę odgrywają nauczyciele. To oni kształcą, prowadzą i rozwijają nasze dzieci, jednym słowem – współuczestniczą w ich wychowywaniu. Przed wyborem odpowiedniej placówki, warto więc zasięgnąć opinii na temat kadry nauczycielskiej danej szkoły. Głosy o tym, że istnieje podział na lepszych i gorszych nauczycieli to sygnał ostrzegawczy, że w szkole panuje nierówne traktowanie lub atmosfera współzawodnictwa. Nigdy nie wiadomo, kto będzie wychowawcą twojego dziecka, ale w dobrej szkole absolutnie każdy nauczyciel jest gwarancją wysokiej jakości nauczania i troski o swoich uczniów. Liczą się nie tylko umiejętności dydaktyczne, ale też zdolność nawiązania z uczniami relacji opartej na wzajemnej sympatii, zaufaniu i szacunku. Dobry nauczyciel nie stawia się w roli przywódcy, a przewodnika, i swoją postawą zachęca i inspiruje dziecko do samodzielnego rozwoju. Ważne są też relacje pomiędzy samymi nauczycielami. Zgrana kadra nauczycielska to taka, która wymienia się wiedzą, swoimi spostrzeżeniami i przemyśleniami, pozostaje kreatywna i otwarta na nowe wyzwania w pracy ze swoimi podopiecznymi.

ROZWÓJ PASJI I TALENTÓW

Powszechnie wiadomo, że rozwój talentów najlepiej zacząć już od najmłodszych lat. W wieku wczesnoszkolnym dzieci nie mają jeszcze zbyt wielu zajęć edukacyjnych, a lekcje w większości szkół w klasach I-III kończą się zwykle około południa. Daje to sporo czasu na podjęcie zajęć dodatkowych, które pozwolą dzieciom szlifować ich umiejętności, rozwijać pasje i zainteresowania. Pamiętaj o zasadzie, że działania pozalekcyjne powinny być dla dziecka wartościową, ale przede wszystkim przyjemną formą spędzania wolnego czasu – Rodzice bardzo często zwracają uwagę na ofertę zajęć dodatkowych, jakie oferuje szkoła. Przeważnie wiążą się one z dodatkowymi kosztami, jednak w przypadku szkoły społecznej, szeroki i różnorodny program zajęć pozalekcyjnych jest dostępny dla każdego ucznia. Oznacza to, że podstawowe czesne za edukację dziecka gwarantuje dostęp do wszystkich kursów ponadprogramowych – sportowych, muzycznych, artystycznych lub lingwistycznych – mówi Anna Przybyło. Myśląc o zajęciach dodatkowych, nie należy zapomnieć o odpowiednim zapleczu szkoły. Warto zatem wcześniej sprawdzić, czy jest ona wyposażona w niezbędne sprzęty, czy klasy są wygodne, komfortowe i po prostu ładne – Nasza placówka mieści się w dawnej milickiej fabryce bombek. Budynek został przekształcony na potrzeby szkoły w bardzo przemyślany i estetyczny sposób, przez co wielokrotnie był już nagradzany w konkursach architektonicznych. Ale nie to czyni go wyjątkowym. Nasza szkoła powstała we współpracy z dziećmi. To daje nam pewność, że czują się tu one naprawdę komfortowo i bezpiecznie. W nowocześnie wyposażonych i przestronnych klasach, łatwiej przyswaja się wiedzę, jasne kolory działają stymulująco, a duże, otwarte pomieszczenia pełne przeszkleń wzmacniają poczucie dostępności i otwartości. Wszystkie te elementy powstały właśnie z inicjatywy dzieci i z myślą o nich – zdradza dyrektor Anna Przybyło.

Już wkrótce twoje dziecko większą część swojego czasu zacznie spędzać w szkole. Panująca w niej atmosfera wpłynie na jego samopoczucie i chęć do nauki. Rozważenie powyższych kwestii ułatwi wybór odpowiedniej placówki, ale nie zastąpi doświadczenia. Warto więc odwiedzić mury potencjalnej szkoły i przekonać się, czy jest to miejsce, do którego sami chcielibyśmy wracać.

wpis gościnny

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Odbierz darmową bransoletkę! Liczy się kolejność zgłoszeń!

Kolejna niezwykła okazja dla wszystkich mam! Bebiko właśnie rozdaje piękne bransoletki ze złotymi serduszkami. Zgłoś się po swoją!

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.

Karmienia piersią można się nauczyć

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.