-Reklama-
-Reklama-

Jak dobrze wybrać szkołę podstawową?

Rozpoczęła się rekrutacja do szkół podstawowych. Wielu rodziców przyszłych pierwszoklasistów stoi przed wyborem najlepszej placówki dla swojej pociechy. Przed podjęciem decyzji należy pamiętać, że szkoła to nie tylko edukacja i wyniki w nauce, ale też kształtowanie osobowości dziecka, jego pasji i umiejętności społecznych. Jak więc wybrać taką, która zapewni najlepszy rozwój we wszystkich tych obszarach?

-Reklama-

Wpływ szkoły na wyniki w nauce i przyszłą karierę dziecka wydaje się oczywisty, dlatego wciąż głównym kryterium przy wyborze odpowiedniej placówki pozostają wyniki z egzaminów i testów uzyskane przez uczniów. Nie mniej ważne są jednak pozostałe aspekty rozwoju młodego człowieka, takie jak rozwój emocjonalny, budowanie wśród dzieci poczucia własnej wartości, odpowiedzialności i tolerancji. Z chwilą przystąpienia do pierwszej klasy, szkoła staje się dla dziecka drugim domem, w którym zaczyna ono spędzać większość swojego czasu. By ułatwić sobie tę odpowiedzialną decyzję, warto wcześniej zwrócić uwagę na kilka najważniejszych kryteriów.

LOKALIZACJA

Wybór najbliższej placówki to z pewnością najwygodniejsze rozwiązanie, ale czy najlepsze? Nie ulega wątpliwości, że krótka droga do szkoły to duża oszczędność czasu i energii, zarówno dla rodziców, jak i samych dzieci. Chcąc uniknąć długich dojazdów, korków i konieczności zrywania się wcześnie rano, wielu rodziców podejmuje decyzję o wyborze najbliższej okolicznej placówki. Dla starszych dzieci jest to także możliwość uczęszczania do szkoły samodzielnie i z rówieśnikami, z którymi nawiązują wtedy wzajemne więzi i przyjaźnie. Szkoła znajdująca się blisko domu to spore ułatwienie, jednak kierując się tym kryterium należy wziąć pod uwagę, że lokalizacja szkoły to także jej najbliższe otoczenie. Upewnij się więc, że jest ono bezpieczne – sprawdź natężenie ruchu na pobliskich drogach, obecność przejść dla pieszych i ograniczeń prędkości. Ale bezpieczeństwo szkoły dotyczy także samego budynku – Nawet liczebność klasy ma znaczenie dla poczucia bezpieczeństwa małego dziecka. Należy pamiętać, że w kameralnej szkole z mniejszą liczbą uczniów, nauczyciele łatwiej znajdą czas na poświęcenie swojej uwagi każdemu dziecku indywidualnie. Dzięki temu, są w stanie wcześniej wychwycić sygnały o ewentualnych problemach, a to pozwala zapobiegać ich wystąpieniu – mówiAnna Przybyło, Dyrektor Społecznej Szkoły Podstawowej im. Astrid Lindgren w Miliczu – W małej szkole łatwiej też kontrolować wydarzenia, które mogłyby stanowić zagrożenie. Wszelkie niepokojące sygnały są wychwytywane za pomocą monitoringu, a dzięki temu, że społeczność rodziców i nauczycieli jest niewielka, mamy większy nadzór nad tym, kto wchodzi na teren szkoły – dodaje.

WYKWALIFIKOWANA KADRA

W życiu każdego dziecka, szczególnie w młodszych klasach szkoły podstawowej, niezwykłą rolę odgrywają nauczyciele. To oni kształcą, prowadzą i rozwijają nasze dzieci, jednym słowem – współuczestniczą w ich wychowywaniu. Przed wyborem odpowiedniej placówki, warto więc zasięgnąć opinii na temat kadry nauczycielskiej danej szkoły. Głosy o tym, że istnieje podział na lepszych i gorszych nauczycieli to sygnał ostrzegawczy, że w szkole panuje nierówne traktowanie lub atmosfera współzawodnictwa. Nigdy nie wiadomo, kto będzie wychowawcą twojego dziecka, ale w dobrej szkole absolutnie każdy nauczyciel jest gwarancją wysokiej jakości nauczania i troski o swoich uczniów. Liczą się nie tylko umiejętności dydaktyczne, ale też zdolność nawiązania z uczniami relacji opartej na wzajemnej sympatii, zaufaniu i szacunku. Dobry nauczyciel nie stawia się w roli przywódcy, a przewodnika, i swoją postawą zachęca i inspiruje dziecko do samodzielnego rozwoju. Ważne są też relacje pomiędzy samymi nauczycielami. Zgrana kadra nauczycielska to taka, która wymienia się wiedzą, swoimi spostrzeżeniami i przemyśleniami, pozostaje kreatywna i otwarta na nowe wyzwania w pracy ze swoimi podopiecznymi.

ROZWÓJ PASJI I TALENTÓW

Powszechnie wiadomo, że rozwój talentów najlepiej zacząć już od najmłodszych lat. W wieku wczesnoszkolnym dzieci nie mają jeszcze zbyt wielu zajęć edukacyjnych, a lekcje w większości szkół w klasach I-III kończą się zwykle około południa. Daje to sporo czasu na podjęcie zajęć dodatkowych, które pozwolą dzieciom szlifować ich umiejętności, rozwijać pasje i zainteresowania. Pamiętaj o zasadzie, że działania pozalekcyjne powinny być dla dziecka wartościową, ale przede wszystkim przyjemną formą spędzania wolnego czasu – Rodzice bardzo często zwracają uwagę na ofertę zajęć dodatkowych, jakie oferuje szkoła. Przeważnie wiążą się one z dodatkowymi kosztami, jednak w przypadku szkoły społecznej, szeroki i różnorodny program zajęć pozalekcyjnych jest dostępny dla każdego ucznia. Oznacza to, że podstawowe czesne za edukację dziecka gwarantuje dostęp do wszystkich kursów ponadprogramowych – sportowych, muzycznych, artystycznych lub lingwistycznych – mówi Anna Przybyło. Myśląc o zajęciach dodatkowych, nie należy zapomnieć o odpowiednim zapleczu szkoły. Warto zatem wcześniej sprawdzić, czy jest ona wyposażona w niezbędne sprzęty, czy klasy są wygodne, komfortowe i po prostu ładne – Nasza placówka mieści się w dawnej milickiej fabryce bombek. Budynek został przekształcony na potrzeby szkoły w bardzo przemyślany i estetyczny sposób, przez co wielokrotnie był już nagradzany w konkursach architektonicznych. Ale nie to czyni go wyjątkowym. Nasza szkoła powstała we współpracy z dziećmi. To daje nam pewność, że czują się tu one naprawdę komfortowo i bezpiecznie. W nowocześnie wyposażonych i przestronnych klasach, łatwiej przyswaja się wiedzę, jasne kolory działają stymulująco, a duże, otwarte pomieszczenia pełne przeszkleń wzmacniają poczucie dostępności i otwartości. Wszystkie te elementy powstały właśnie z inicjatywy dzieci i z myślą o nich – zdradza dyrektor Anna Przybyło.

Już wkrótce twoje dziecko większą część swojego czasu zacznie spędzać w szkole. Panująca w niej atmosfera wpłynie na jego samopoczucie i chęć do nauki. Rozważenie powyższych kwestii ułatwi wybór odpowiedniej placówki, ale nie zastąpi doświadczenia. Warto więc odwiedzić mury potencjalnej szkoły i przekonać się, czy jest to miejsce, do którego sami chcielibyśmy wracać.

wpis gościnny

-Reklama-

Musisz przeczytać

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Jak nauczyć dziecko zdrowo jeść?

Zdrowe odżywianie jest w dzisiejszych czasach ogromnym wyzwaniem, a żywienie najmłodszych to temat jeszcze trudniejszy i rodzący bardzo dużo pytań i wątpliwości....

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
412ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Wybieramy ekspres do kawy – który będzie najlepszy?

Nic tak nie potrafi rozbudzić zmysłów jak zapach aromatycznej kawy. A wiadomo, że najlepsza kawa to ta przygotowana w ekspresie. Tylko jak go wybrać?

Docenić położną – ostatni miesiąc głosowania na położne na medal

Grudzień jest ostatnim miesiącem, w którym można oddawać głosy na położne startujące w konkursie Położna na medal. Tytuł po raz dziewiąty przyznają pacjentki i ich rodziny. Plebiscyt, będący częścią ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej, wyróżni i nagrodzi położne niosące na swoich barkach ogromną odpowiedzialność. Specjalistki z wysokimi kompetencjami medycznymi i wiedzą, dla których każda kobieta i pacjentka jest ważne. Najlepsze położne poznamy na początku 2023 roku. Pomysłodawcą i organizatorem projektu jest Akademia Malucha Alantan i Zakłady Farmaceutyczne “UNIA” S.P.

Święta z maluszkiem przy wigilijnym stole

Boże Narodzenie to wyjątkowy, rodzinny czas, który spędzany jest przede wszystkim przy wspólnym stole. Jak w tym czasie zadbać o menu najmłodszych członków rodziny? Żywienie maluchów podczas Świąt Bożego Narodzenia i Wigilii, szczególnie w okresie 1000 pierwszych dni życia dziecka, wymaga uwagi oraz wiedzy na temat produktów, które mogą spożywać. Jak zdrowo i bezpiecznie cieszyć się świątecznymi przysmakami? Czego wystrzegać się w trakcie przyrządzania potraw?

Te nietypowe imiona możesz nadać dziecku w Polsce!

Wiemy dobrze, jak surowa w ocenie bywa Rada Języka Polskiego w kwestii nadawanych dzieciom imion. Ale jak się okazuje, lista imion dozwolonych stale się powiększa i dziś możemy nazwać swoją pociechę nawet bardzo nietypowo. I będzie to zgodne z prawem.

Szukasz klimatycznego gadżetu dla gracza? Sprawdź, dlaczego lampa led 3D może przypaść mu do gustu!

Czasami pomysł na prezent dla bliskiej nam osoby, może stanowić niemały problem. Zwykle chcemy podarować komuś coś wyjątkowego, co przypadnie mu do gustu i będzie chętnie wykorzystywane. Co można kupić miłośnikowi gier, aby sprawić mu przyjemność? Zamiast tytułu, który już może gościć w jego bibliotece gier spraw mu gadżet kojarzący się z hobby, np. lampę LED 3D. Sprawdź, dlaczego to idealne rozwiązanie dla gracza!