-Reklama-

Jak być lepszym rodzicem?

Choć podobno nie da się być idealnym rodzicem, można zrobić wszystko, by być jak najlepszym. Oto kilka rad, dzięki którym z pewnością zbliżysz się do ideału rodzica. Wystarczy je zastosować.

-Reklama-

 

Rodzicielstwa nie da się nauczyć w szkole. Jedyną szkołą, jaką możemy sobie w tej kwestii zagwarantować, jest szkoła życia. Warto jednak słuchać rad i czerpać z nich niezbędną wiedzę. I choć nie od razu będziemy w tym rodzicielstwie bezbłędni i idealni, krok po kroku możemy zbliżyć się do perfekcji. No to jak być lepszym rodzicem?

 

1. Dobry słuchacz

Nie tylko powinniśmy rozumieć swoje dziecko, ale też go słuchać. Wielu rodziców skupia się na wyjaśnianiu dziecku co wolno a czego nie lub jak coś robić, nie patrząc na odczucia dziecka (jego lęki, obawy, wątpliwości). Warto słuchać tego, co chce powiedzieć nam dziecko i poświęcać więcej uwagi temu co mówi, zanim zaczniemy go poprawiać czy narzucać jakieś zasady.

 

2. Bezwarunkowa miłość na każdym kroku

Dziecko musi wiedzieć, że kochasz je mimo wszystko, bez stawiania warunków. Nie wolno ci mówić, że go nie kochasz, gdy jest niegrzeczne. Musi mieć pewność, że ta miłość do niego jest nieustannie taka sama. Zapewniaj go o tym słowami i gestami. Przytulaj, głaszcz, całuj, mów o swoim uczuciu. Niech czuje się kochane. To da mu bezpieczeństwo i szczęście.

 

3. Spędzane wspólnego czasu

Staraj się efektywniej wykorzystywać wspólny czas. Nie ograniczaj się do towarzyszenia dziecku, bycia w jego obecności, ale angażuj się w to co, robi. Pokaż, że naprawdę interesuje cię jego zabawa lub pasja. Zwykła rozmowa potrafi zdziałać cuda. W ten sposób wzmacniasz z dzieckiem emocjonalną więź.

 

4. Stanowczość, uczciwość, przyjaźń

To są rzeczy, które łatwo pogodzić. W domu powinny funkcjonować zasady, ale sprawiedliwe dla wszystkich i zawsze przestrzegane. W tym wszystkim nie powinno zabraknąć szacunku dla siebie nawzajem. Dziecko nie powinno się ciebie bać, ale szanować to co mówisz i robisz.

 

5. Ustalanie granic

Dziecku należy wyznaczyć granice, których przekraczać nie może. Łamanie się nie jest wychowawcze, nawet jeśli myślisz, że tak będzie lepiej. Za każdym razem wysyłasz dziecku sygnał, który odpowiednio interpretuje, więc im więcej stanowczości – tym większe poważanie dziecka dla zasad, które ustaliliście.

 

6. Dobry przykład

Pamiętaj, że dziecko częściej idzie za twoim przykładem niż w twoje ślady. To, jakie wzorce reprezentujesz, staną się wyznacznikiem dla twojego dziecka. Ono bardziej obserwuje niż słucha, warto o tym wiedzieć.

 

7. Ocenianie, nie potępianie

Najważniejsze jest pozytywne rodzicielstwo. Zamiast mówić, czego dziecko ma nie robić, lepiej mówić mu co powinno zrobić. Słowa „nie wolno” działają czasem jak płachta na byka. Nie zapominaj również o chwaleniu za postępy i dobre zachowanie. Wskazane są czasem również nagrody za jakieś osiągnięcia.

 

8. Ciekawość i otwartość umysłu

Rodzice uczą się całe życie. Nie wolno zatem zamykać się na jeden model wychowawczy i przestać słuchać rad. Warto wiedzieć więcej o wychowaniu dzieci, czytać mądre publikacje, rozmawiać za nauczycielami i psychologami na każdym etapie rozwoju dziecka, kierować się ich wskazówkami. Zawsze można być lepszym.

 

9. Empatia

Warto czasem postawić się na miejscu dziecka. Np. gdy ktoś chce mu zabrać zabawkę z rączki a on płacząc ściska ją mocno i nie chce oddać, mimo że go prosisz, by się podzielił z innym dzieckiem. Dzieci rozumieją w inny sposób i należy to uszanować. Więcej wyrozumiałości!

 

10. Cierpliwość

Bez cierpliwości nie ma rodzicielstwa. Nic nie przychodzi tutaj łatwo i szybko. Większość rzeczy wymaga czasu a zmiany następują stopniowo. Ani ty nie staniesz się od razu perfekcyjnym rodzicem, ani twoje dziecko nie stanie się błyskawicznie ideałem. Dajmy sobie wszyscy trochę czasu. Na dobre efekty warto poczekać dłużej.

 

autor: Iguana
foto: pixabay.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

Chcesz, by Twoje dziecko szybko nauczyło się angielskiego? Zobacz, co radzi ekspert!

Każdy z nas chciałby, aby jego dziecko szybko i przyjemnie przyswajało naukę angielskiego. Czy jest to w ogóle możliwe? Tak! Razem z ekspertką - Olą Komadą, prezeską Edu Bears, współautorką metod nauczania angielskiego dla dzieci: Teddy Eddie, Savvy Ed oraz Edward's League, wyjaśniamy co jest najważniejsze podczas nauki języka u dzieci.

Back to School – najnowsze Trendy w modzie szkolnej

Powrót do szkoły to zawsze ekscytujący czas zarówno dla dzieci, jak i rodziców. To okazja do spotkań z przyjaciółmi, zdobycia nowej wiedzy i odkrywania pasji. Jednak, aby móc w pełni cieszyć się z powakacyjnych miesięcy należy zadbać o odpowiednią garderobę, która sprawdzi się na szkolnych korytarzach i w trakcie aktywnego czasu wolnego. Dla najmłodszych moda jest sposobem na wyrażanie siebie i podkreślenie indywidualności, dlatego warto przyjrzeć się najnowszym trendom w ubraniach i obuwiu, które będą królować na szkolnych korytarzach w tym roku.

Klimatyzacja w pokoju dziecka – wyzwanie dla rodziców!

Tegoroczne lato jest naprawdę gorące, dlatego szczególną uwagę poświęca się temu, by temperatury nie zaszkodziły najmłodszym. Spacery w zacienionych parkach są niesamowicie przyjemne, w utrzymaniu dobrego samopoczucia i zdrowia pomaga też picie wody – jak jednak zadbać o sprzyjający klimat w domu, a w szczególności w pokoju dziecka?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Cytologia – badanie, które może uratować życie

Cytologia to badanie, które pozwala na wykrycie wczesnego stadium raka szyjki macicy - jednego z najczęstszych nowotworów złośliwych u kobiet. Dzięki regularnemu wykonywaniu cytologii można zapobiec rozwojowi choroby lub podjąć skuteczne leczenie na czas. Co warto wiedzieć o cytologii i dlaczego jest tak ważna?

Udrażnianie jajowodów – zabieg dla kobiet z problemami z płodnością

Wiele kobiet marzy o byciu matkami, ale nie wszystkie mogą spełnić to marzenie. Jedną z przyczyn niepłodności u kobiet jest niedrożność jajowodów, czyli zablokowanie drogi, którą musi przebyć komórka jajowa, aby spotkać się ze spermą i zostać zapłodniona. Niedrożność jajowodów może być spowodowana przez różne czynniki, takie jak infekcje, endometrioza, ciąża pozamaciczna, poronienie, operacje czy antykoncepcja. W takim przypadku naturalne poczęcie jest niemożliwe lub bardzo utrudnione. Jednym ze sposobów leczenia niedrożności jajowodów jest udrażnianie jajowodów - zabieg, który polega na usunięciu zrostów lub polipów z jajowodów i przywróceniu im prawidłowej drożności.

Jak przekonać dziecko do noszenia czapki? Porady dla rodziców

Czapka to nie tylko modny dodatek, ale również niezbędna ochrona przed zimnem, wiatrem, słońcem czy deszczem. Czapka zapobiega utracie ciepła przez organizm i zmniejsza ryzyko zachorowania na przeziębienie, grypę czy anginę. Czapka jest więc ważnym elementem garderoby każdego dziecka, zwłaszcza w zimie i w lecie.

Chcesz, by Twoje dziecko szybko nauczyło się angielskiego? Zobacz, co radzi ekspert!

Każdy z nas chciałby, aby jego dziecko szybko i przyjemnie przyswajało naukę angielskiego. Czy jest to w ogóle możliwe? Tak! Razem z ekspertką - Olą Komadą, prezeską Edu Bears, współautorką metod nauczania angielskiego dla dzieci: Teddy Eddie, Savvy Ed oraz Edward's League, wyjaśniamy co jest najważniejsze podczas nauki języka u dzieci.

Jak wyciszyć dziecko przed snem? Porady dla rodziców

Wyciszenie dziecka przed snem jest jednym z największych wyzwań, z którymi borykają się rodzice. Dziecku, które jest rozbawione, podenerwowane lub przepełnione emocjami, trudno zasnąć. A sen jest niezwykle ważny dla prawidłowego rozwoju i zdrowia. Jak więc pomóc maluchowi się uspokoić i przygotować do snu?