-Reklama- Wyposażenie kuchni - zobacz na Ceneo.pl

Jak być lepszym rodzicem?

Choć podobno nie da się być idealnym rodzicem, można zrobić wszystko, by być jak najlepszym. Oto kilka rad, dzięki którym z pewnością zbliżysz się do ideału rodzica. Wystarczy je zastosować.

-Reklama-

 

Rodzicielstwa nie da się nauczyć w szkole. Jedyną szkołą, jaką możemy sobie w tej kwestii zagwarantować, jest szkoła życia. Warto jednak słuchać rad i czerpać z nich niezbędną wiedzę. I choć nie od razu będziemy w tym rodzicielstwie bezbłędni i idealni, krok po kroku możemy zbliżyć się do perfekcji. No to jak być lepszym rodzicem?

 

1. Dobry słuchacz

Nie tylko powinniśmy rozumieć swoje dziecko, ale też go słuchać. Wielu rodziców skupia się na wyjaśnianiu dziecku co wolno a czego nie lub jak coś robić, nie patrząc na odczucia dziecka (jego lęki, obawy, wątpliwości). Warto słuchać tego, co chce powiedzieć nam dziecko i poświęcać więcej uwagi temu co mówi, zanim zaczniemy go poprawiać czy narzucać jakieś zasady.

 

2. Bezwarunkowa miłość na każdym kroku

Dziecko musi wiedzieć, że kochasz je mimo wszystko, bez stawiania warunków. Nie wolno ci mówić, że go nie kochasz, gdy jest niegrzeczne. Musi mieć pewność, że ta miłość do niego jest nieustannie taka sama. Zapewniaj go o tym słowami i gestami. Przytulaj, głaszcz, całuj, mów o swoim uczuciu. Niech czuje się kochane. To da mu bezpieczeństwo i szczęście.

 

3. Spędzane wspólnego czasu

Staraj się efektywniej wykorzystywać wspólny czas. Nie ograniczaj się do towarzyszenia dziecku, bycia w jego obecności, ale angażuj się w to co, robi. Pokaż, że naprawdę interesuje cię jego zabawa lub pasja. Zwykła rozmowa potrafi zdziałać cuda. W ten sposób wzmacniasz z dzieckiem emocjonalną więź.

 

4. Stanowczość, uczciwość, przyjaźń

To są rzeczy, które łatwo pogodzić. W domu powinny funkcjonować zasady, ale sprawiedliwe dla wszystkich i zawsze przestrzegane. W tym wszystkim nie powinno zabraknąć szacunku dla siebie nawzajem. Dziecko nie powinno się ciebie bać, ale szanować to co mówisz i robisz.

 

5. Ustalanie granic

Dziecku należy wyznaczyć granice, których przekraczać nie może. Łamanie się nie jest wychowawcze, nawet jeśli myślisz, że tak będzie lepiej. Za każdym razem wysyłasz dziecku sygnał, który odpowiednio interpretuje, więc im więcej stanowczości – tym większe poważanie dziecka dla zasad, które ustaliliście.

 

6. Dobry przykład

Pamiętaj, że dziecko częściej idzie za twoim przykładem niż w twoje ślady. To, jakie wzorce reprezentujesz, staną się wyznacznikiem dla twojego dziecka. Ono bardziej obserwuje niż słucha, warto o tym wiedzieć.

 

7. Ocenianie, nie potępianie

Najważniejsze jest pozytywne rodzicielstwo. Zamiast mówić, czego dziecko ma nie robić, lepiej mówić mu co powinno zrobić. Słowa „nie wolno” działają czasem jak płachta na byka. Nie zapominaj również o chwaleniu za postępy i dobre zachowanie. Wskazane są czasem również nagrody za jakieś osiągnięcia.

 

8. Ciekawość i otwartość umysłu

Rodzice uczą się całe życie. Nie wolno zatem zamykać się na jeden model wychowawczy i przestać słuchać rad. Warto wiedzieć więcej o wychowaniu dzieci, czytać mądre publikacje, rozmawiać za nauczycielami i psychologami na każdym etapie rozwoju dziecka, kierować się ich wskazówkami. Zawsze można być lepszym.

 

9. Empatia

Warto czasem postawić się na miejscu dziecka. Np. gdy ktoś chce mu zabrać zabawkę z rączki a on płacząc ściska ją mocno i nie chce oddać, mimo że go prosisz, by się podzielił z innym dzieckiem. Dzieci rozumieją w inny sposób i należy to uszanować. Więcej wyrozumiałości!

 

10. Cierpliwość

Bez cierpliwości nie ma rodzicielstwa. Nic nie przychodzi tutaj łatwo i szybko. Większość rzeczy wymaga czasu a zmiany następują stopniowo. Ani ty nie staniesz się od razu perfekcyjnym rodzicem, ani twoje dziecko nie stanie się błyskawicznie ideałem. Dajmy sobie wszyscy trochę czasu. Na dobre efekty warto poczekać dłużej.

 

autor: Iguana
foto: pixabay.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Jak nauczyć dziecko zdrowo jeść?

Zdrowe odżywianie jest w dzisiejszych czasach ogromnym wyzwaniem, a żywienie najmłodszych to temat jeszcze trudniejszy i rodzący bardzo dużo pytań i wątpliwości....

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
411ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Szybki poród – czy to się zdarza tylko w filmach?

Przeraża cię wizja porodu w domu lub w drodze do szpitala? Takie błyskawiczne porody rzeczywiście się zdarzają, ale znacznie częściej trwają jednak od kilku do kilkunastu godzin. Dlaczego jedne kobiety rodzą szybciej ? Czy da się przygotować na szybki poród?

Wybór odpowiedniego roweru dla malucha – potrzebujesz pomocy?

Zakup roweru dla dziecka może okazać się nie lada wyzwaniem. Bogactwo ofert na rynku, choć daje szerokie pole do popisu, może również powodować dezorientację. Jak wybrać rower dla dziecka najlepiej dostosowany do jego potrzeb? Przygotowaliśmy zbiór wskazówek, dzięki którym odnalezienie idealnego jednośladu dla malucha stanie się łatwiejsze.

Piżamy niemowlęce – co wybrać, by maluszek pokochał swoją piżamkę

Ubrania do spania są niezwykle ważne. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę, by zapewnić dziecku zdrowy sen, co jest istotne przy wyborze bielizny nocnej? Dowiedz się więcej na ten temat i dokonuj świadomych wyborów.

Cytaty, które dodają otuchy po rozwodzie

Rozwód dla wielu wydaje się końcem świata, tymczasem jest tylko końcem pewnego etapu w życiu. Zebrane myśli i cytaty o rozwodzie mogą...

Wielka elektronika dla małych odkrywców okiem psychologa

Żyjemy w czasach nieustannego i niezwykle szybkiego postępu technologicznego. Smartfon, smartwatch, laptop czy tablet, to już nie tylko modne gadżety czy przedmioty służące rozrywce, ale i narzędzia niezbędne do pracy czy nauki. Rosnąca powszechność urządzeń cyfrowych ma wpływ także na dzieci, które są niezwykle zainteresowane światem dorosłych, naśladują wykonywane przez nich czynności. A ponieważ współcześni rodzice dużo czasu spędzają przy urządzeniach cyfrowych, dzieci także chcą się nimi posługiwać. Na szczęście są zabawki, które wyglądem przypominają urządzenia dla dorosłych, ale są bezpieczne dla maluchów i dodatkowo wspierają ich rozwój! Co to za zabawki i gdzie ich szukać?