-Reklama-

Jak być lepszym rodzicem?

-Reklama-

 

Rodzicielstwa nie da się nauczyć w szkole. Jedyną szkołą, jaką możemy sobie w tej kwestii zagwarantować, jest szkoła życia. Warto jednak słuchać rad i czerpać z nich niezbędną wiedzę. I choć nie od razu będziemy w tym rodzicielstwie bezbłędni i idealni, krok po kroku możemy zbliżyć się do perfekcji. No to jak być lepszym rodzicem?

 

1. Dobry słuchacz
-Reklama-

Nie tylko powinniśmy rozumieć swoje dziecko, ale też go słuchać. Wielu rodziców skupia się na wyjaśnianiu dziecku co wolno a czego nie lub jak coś robić, nie patrząc na odczucia dziecka (jego lęki, obawy, wątpliwości). Warto słuchać tego, co chce powiedzieć nam dziecko i poświęcać więcej uwagi temu co mówi, zanim zaczniemy go poprawiać czy narzucać jakieś zasady.

 

2. Bezwarunkowa miłość na każdym kroku

Dziecko musi wiedzieć, że kochasz je mimo wszystko, bez stawiania warunków. Nie wolno ci mówić, że go nie kochasz, gdy jest niegrzeczne. Musi mieć pewność, że ta miłość do niego jest nieustannie taka sama. Zapewniaj go o tym słowami i gestami. Przytulaj, głaszcz, całuj, mów o swoim uczuciu. Niech czuje się kochane. To da mu bezpieczeństwo i szczęście.

 

3. Spędzane wspólnego czasu

Staraj się efektywniej wykorzystywać wspólny czas. Nie ograniczaj się do towarzyszenia dziecku, bycia w jego obecności, ale angażuj się w to co, robi. Pokaż, że naprawdę interesuje cię jego zabawa lub pasja. Zwykła rozmowa potrafi zdziałać cuda. W ten sposób wzmacniasz z dzieckiem emocjonalną więź.

 

4. Stanowczość, uczciwość, przyjaźń

To są rzeczy, które łatwo pogodzić. W domu powinny funkcjonować zasady, ale sprawiedliwe dla wszystkich i zawsze przestrzegane. W tym wszystkim nie powinno zabraknąć szacunku dla siebie nawzajem. Dziecko nie powinno się ciebie bać, ale szanować to co mówisz i robisz.

 

5. Ustalanie granic

Dziecku należy wyznaczyć granice, których przekraczać nie może. Łamanie się nie jest wychowawcze, nawet jeśli myślisz, że tak będzie lepiej. Za każdym razem wysyłasz dziecku sygnał, który odpowiednio interpretuje, więc im więcej stanowczości – tym większe poważanie dziecka dla zasad, które ustaliliście.

 

6. Dobry przykład

Pamiętaj, że dziecko częściej idzie za twoim przykładem niż w twoje ślady. To, jakie wzorce reprezentujesz, staną się wyznacznikiem dla twojego dziecka. Ono bardziej obserwuje niż słucha, warto o tym wiedzieć.

 

7. Ocenianie, nie potępianie

Najważniejsze jest pozytywne rodzicielstwo. Zamiast mówić, czego dziecko ma nie robić, lepiej mówić mu co powinno zrobić. Słowa „nie wolno” działają czasem jak płachta na byka. Nie zapominaj również o chwaleniu za postępy i dobre zachowanie. Wskazane są czasem również nagrody za jakieś osiągnięcia.

 

8. Ciekawość i otwartość umysłu

Rodzice uczą się całe życie. Nie wolno zatem zamykać się na jeden model wychowawczy i przestać słuchać rad. Warto wiedzieć więcej o wychowaniu dzieci, czytać mądre publikacje, rozmawiać za nauczycielami i psychologami na każdym etapie rozwoju dziecka, kierować się ich wskazówkami. Zawsze można być lepszym.

 

9. Empatia

Warto czasem postawić się na miejscu dziecka. Np. gdy ktoś chce mu zabrać zabawkę z rączki a on płacząc ściska ją mocno i nie chce oddać, mimo że go prosisz, by się podzielił z innym dzieckiem. Dzieci rozumieją w inny sposób i należy to uszanować. Więcej wyrozumiałości!

 

10. Cierpliwość

Bez cierpliwości nie ma rodzicielstwa. Nic nie przychodzi tutaj łatwo i szybko. Większość rzeczy wymaga czasu a zmiany następują stopniowo. Ani ty nie staniesz się od razu perfekcyjnym rodzicem, ani twoje dziecko nie stanie się błyskawicznie ideałem. Dajmy sobie wszyscy trochę czasu. Na dobre efekty warto poczekać dłużej.

 

autor: Iguana
foto: pixabay.com
-Reklama-

Musisz przeczytać

Mega rabaty na wyprawkę dla dziecka!

Wszyscy wiemy, że wyprawka dla dziecka to jest mega wydatek! Dlatego warto korzystać z takich okazji jak ta i kupić akcesoria i ubranka w naprawdę korzystnych cenach!

Nasze odkrycie miesiąca: Klub Szczęśliwej Mamy – dlaczego warto dołączyć do tej społeczności?

W sieci niewiele jest miejsc, w których przyszła mama może otrzymać pełne wsparcie bezpośrednio od ekspertów, ale też od innych mam. My...

Kreacje na specjalne okazje – zobacz najlepsze zestawienia dla Mam!

Strój dla mamy powinien być przede wszystkim wygodny i praktyczny. To niezaprzeczalny fakt. Nikt jednak nie powiedział, że nie możemy przy tym...

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

191,405FaniLubię
9,148ObserwującyObserwuj
409ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Wyprawka do szkoły – zobacz, dlaczego warto postawić na jakość

Początek roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami. Zdarzenie to wywołuje niemałe zamieszanie, szczególnie gdy mamy do czynienia z debiutem pierwszaka. Jaki wybrać...

Była Lena, będzie Pola: o imionach i modzie

Imiona podlegają modzie, chociaż nie wszystkie w takim samym stopniu. Niektóre przypominają stare przeboje – są w obiegu już od wielu lat,...

Prawdopodobnie nie wiesz o ich istnieniu, a mogą bardzo ułatwić ci życie. Oto 12 niezwykłych gadżetów dla mam

Gdy zostajesz mamą, zwykle dowiadujesz się o istnieniu rzeczy, o których nie miałaś pojęcia. Te gadżety nie są zbyt popularne, ale bywają...

Najlepsze przekąski na wycieczkę – co zabrać?

Wakacje w pełni! Pogoda zachęca do krótszych i dłuższych wycieczek. Podróżując z dziećmi warto odpowiednio się przygotować i zaplanować prowiant na drogę....

Nowa książeczka z serii „Czyściochowe zabawy” już w sierpniu w Rossmannie!

„Rossnę z dobrymi nawykami – zdrowa skóra”– to czwarta część akcji z kreatywnymi książeczkami z bohaterami Czyściochowa. Jej celem jest wyrabianie odpowiednich...