-Reklama- Baseny i chemia basenowa - sprawdź na Ceneo

Imię dla dziecka. Czego się wystrzegać?

Brak pomysłu na imię dla dziecka? Sięgnij do tradycji, poznaj historię swojej rodziny, poczytaj imiennik i wystrzegaj się kluczowych błędów.

-Reklama-

Niby mamy aż 9 miesięcy, by zdecydować, jak będzie nazywać się nasze dziecko. Niby to dużo, a jednak i ten długi czas nie wystarcza, by upewnić się w swoim wyborze. A przecież to wybór na całe życie. Wybór, który pociągnie za sobą wiele konsekwencji dla ciebie a przede wszystkim twojego dziecka. To duża odpowiedzialność, dlatego nie powinniśmy traktować tego jak zabawy.

Gdy brakuje pomysłu na imię

Nic ci się nie podoba, wiele imion źle ci się kojarzy, kompletnie nie wiesz czego chcesz? Podejdź do tego pragmatycznie.

 • Zgodnie z tradycją rodzinną

Przed narodzinami dziecka warto poznać trochę starszej historii swojej rodziny. Warto dowiedzieć się, jak się nazywali nasi przodkowie i czym się zasłużyli. Może w twojej rodzinie obecna jest jakaś ciekawa historia z pięknym wątkiem. Czasem takie rzeczy mogą zainspirować a nazywanie swojego dziecka imieniem jakiegoś swojego przodka jest wspaniałym hołdem dla zasług tej osoby. Wyobraź sobie, że za parę lat będziesz mogła opowiedzieć o tym swojemu dziecku, które z pewnością będzie dumne, że jego imię jest częścią jakiejś wielkiej rodzinnej historii.

 • Zgodnie ze znaczeniem

Wierzysz w symbolikę i przeznaczenie? Wybierz imię roztropnie, zgodne z cechami, które są do niego przypisane. Przejrzyj imiennik, dowiedz się, jakie znaczenia mają niektóre imiona i wybierz te, co nie tylko pięknie brzmią, ale są symbolem ważnych dla ciebie cech i umiejętności.

 • Pamiątka pięknych chwil

Pomyśl o tym, ze imię twojego dziecka może być symbolem. Np. twojego szczęśliwego dzieciństwa czy miłości do partnera. Poszukaj w pamięci imion, które w tych historiach życiowych się odegrały znaczącą rolę. Przyjaciel z dzieciństwa, wykonawca ulubionej piosenki, życiowy autorytet, osoba, która was ze sobą poznała… Warto zainspirować się imionami ludzi, którzy mieli dobry wpływ na twoje życie.

 • Nie spiesz się

Jeśli nie jesteś w stanie wybrać jednego imienia, zrób listę kilku propozycji do rozważenia i poczekaj na moment porodu. Często jest tak, że wraz z pierwszym spojrzeniem na swoje nowo narodzone dziecko przychodzi na myśl również i imię. Czasem warto poczekać na ten moment i bodziec, który da ci pewność, że to naprawdę trafiony wybór.

Tych błędów nie popełniaj

Czasem w tym wymyślaniu imion potrafimy się jednak zatracić. Trzeba uważać, by nie dać się całkowicie ponieść wyobraźni i spontaniczności, bo to co nam się podoba teraz, niekoniecznie musi podobać się za kilka lat.

Jakich błędów dotyczących nadawania imienia nie należy popełniać?

 • Nie ulegaj modzie!
  Moda przemija, imię zostaje na zawsze – weź to pod uwagę zanim postanowisz nazwać swoje dziecko imieniem najpopularniejszej gwiazdy muzycznej czy imieniem, które powtarza się u większości twoich koleżanek. Zajrzyj do rankingu nadawania imion z ostatnich dwóch lat i unikaj wybierania pierwszej trójki. No chyba, że nie masz nic przeciwko, by twoje dziecko miało imię, jak większość dzieci w jego wieku.
 • Nie uzależniaj imienia od zdania znajomych
  Pamiętaj, że to twój i partnera wybór. To ty bierzesz odpowiedzialność za nazwanie swojego dziecka. To do ciebie będzie mieć ono pretensje, jeśli jego imię nie będzie mu się podobać. Radzić się innych zawsze można, ale nie powinnaś traktować zdania znajomych priorytetowo. Oczywiście warto szukać inspiracji, ale ostateczną decyzję pozostaw sobie.
 • Dopasuj do nazwiska
  To bardzo ważna zasada, która mówi między innymi o tym, że do długiego imienia pasują krótkie imiona a do krótkich nazwisk długie. Pomyśl o formularzach, które będzie wypełniać nie raz twoje dziecko, o wizytówkach na których będzie widniało jego nazwisko. Uważaj również na brzmienie nazwiska i imienia. Muszą się ze sobą dobrze „komponować”. Unikaj dziwnych zestawień np. Sophie Kiełbasa czy Jarosław Jarosławowicz.
 • Dopasuj do kultury i kraju
  Dobrze jest wziąć pod uwagę okoliczności, w jakich żyć będzie nasze dziecko. Wychowując je w Polsce, najlepiej wybierać polskie imiona. Wiele zagranicznych imion może nie tylko powodować wiele wpadek i pomyłek w pisowni np. urzędowej, ale niestety – może też narażać nasze dziecko na śmieszność. Nie jesteśmy zbyt tolerancyjni dla obco dla nas brzmiących imion.
 • Nie bądź zbyt oryginalna
  Choć prawo polskie w ostatnim czasie mocno złagodziło zasady nadawania imion dzieciom i dziś można je nazwać niemal każdym wyrazem, który nie jest obraźliwy, warto powstrzymać się od zbytniej oryginalności. Pamiętajmy, że w życiu często myślimy skojarzeniami i nazywanie dziecka marką ubrań, proszku do prania, imieniem znanego dyktatora czy nazwą owocu – może narazić je na śmieszność i niezrozumienie
 • Nie spolszczaj
  Jeśli już wybraliśmy zagraniczne imię, nie spolszczajmy go. Inaczej będzie budziło jeszcze więcej kontrowersji niż w oryginalnej formie. Jessica wygląda lepiej niż Dżesika a Nicole lepiej niż Nikol. Oryginalna pisownia zagranicznych imion ma też zaletę uniwersalności. Jeśli nasze dziecko wyjedzie kiedyś z kraju, właściwa pisownia ułatwi mu adaptację w nowym miejscu.

Zobacz jeszcze:

Starodawne imiona. Moda czy zamiłowanie do tradycji?

autor: Ania
foto:pixabay.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.

Karmienia piersią można się nauczyć

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.

Te triki pozwolą ci utrzymać porządek w domu bez zbędnego wysiłku!

Utrzymanie porządku w domu może być czasochłonne i często wymaga dużego wysiłku. Jednak istnieje wiele trików i strategii, które mogą pomóc i...