-Reklama-

Starodawne imiona. Moda czy miłość do tradycji?

Mimo tego, że mamy prawie nieograniczone prawo nadawania dzieciom imion nowoczesnych czy zagranicznych, coraz częściej odwołujemy się w tym do tradycji i historii. Starodawne imiona powracają i znowu stają się modne. Z czego to wynika?

-Reklama-

Idąc na plac zabaw z moimi dziećmi, coraz rzadziej mogę usłyszeć takie imiona jak: Julia, Nikola, Oliwier czy Kuba. Coraz częściej za to w wózku płacze Jan, Franciszek, Antoni, Zofia czy Urszula. Ta tendencja zdaje się mieć potwierdzenie w samych statystykach rodzących się w Polsce dzieci. Wśród najpopularniejszych imion żeńskich możemy wypatrzeć takie jak: Zofia (prawie 7 tysięcy dziewczynek), Antonina, Klara, Aniela, Urszula, Róża, Elżbieta, Apolonia, Rozalia, Barbara, Lidia czy Łucja. W przypadku nowo narodzonych chłopców, ta tendencja jest jeszcze bardziej wyraźna. W zestawieniu z zeszłego roku znajdują się takie imiona jak: Jan (ponad 6 tysięcy chłopców), Antoni, Franciszek (ponad 5 tysięcy chłopców), Stanisław, Ignacy, Tadeusz, Jerzy, Stefan, Mieszko, Ryszard, Konstanty, Juliusz, Cyprian, Józef czy Kazimierz.

Dlaczego coraz częściej rodzice nadają dzieciom starodawne imiona?

Gdy zadałam to pytanie rodzicom, którzy postawili w kwestii dziecięcego imienia na tradycję, otrzymałam podobne odpowiedzi. Część z nich swój wybór uzasadniała chęcią powrotu do pięknej polskiej historii i wyrazem przeciwstawienia się dzisiejszym zachodnim trendom. Krytykowali tym samym bezmyślne dążenie do światowości, jakie zarzucali rodzicom Dżessik i Brajanów. Według większości rodziców panuje przekonanie, że zapomniane polskie imiona są po prostu piękne, mają w sobie dużo uroku, są dźwięczne i zamiast o nich zapominać, powinniśmy dbać o to, by identyfikowały nasz naród. Niektórzy rodzice nadający dzieciom starodawne imiona, chcieli też w ten sposób uczcić ważnych dla siebie ludzi lub osoby z rodziny. Takim flagowym przykładem są imiona Jan czy Franciszek – ściśle związane z imionami papieskimi.

Starodawne imiona to również imiona o głębszym znaczeniu. Zwykle to im najwięcej miejsca poświęca się w imiennikach. To one mają długą i ciekawą historię, to je nosili najważniejsi dla Polski ludzie, to z nimi związane są szlachetne cechy osobowości. Jak się okazuje, znaczenie imion odgrywa w tym przypadku równie dużą rolę. Zofia oznacza mądrość, Tadeusz to uosobienie dobra. Trudno się dziwić rodzicom, że imieniem chcą uczynić życie swoich dzieci lepszym.

Co dalej?

Choć jeszcze kilka lat temu Franciszki czy Elżbiety były wyjątkami na polskich podwórkach i mogły czuć się wyróżnione pośród tłumu Julek i Kubusiów, dziś rzeczywistość wygląda nieco inaczej. Czy tendencja powrotu do starodawnych imion się utrzyma? Ciężko to stwierdzić. Tym bardziej, że w ostatnim czasie nastąpiła całkowita liberalizacja w kwestii nadawania dziwnych imion i to one mogą wkrótce stać się powszechnością. Mimo wszystko mam jednak nadzieję, że moda na Józków i Antosie będzie silniejsza niż nazwany przeze mnie „trend Shakiry” 😉

(źródło: Internet)

A Wy jak nazwałyście swoje dzieci?

autor: iguana
foto: pixabay.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.

Karmienia piersią można się nauczyć

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.

Odpowiedz na proste pytania i zgarnij szczoteczkę elektryczną dla siebie i dziecka!

Przed wami kolejna super okazja. Tym razem możecie w łatwy sposób zgarnąć szczoteczkę elektryczną Oral-B dla siebie i dziecka. Wystarczy odrobina szczęścia!