-Reklama-
-Reklama-

Starodawne imiona. Moda czy miłość do tradycji?

Mimo tego, że mamy prawie nieograniczone prawo nadawania dzieciom imion nowoczesnych czy zagranicznych, coraz częściej odwołujemy się w tym do tradycji i historii. Starodawne imiona powracają i znowu stają się modne. Z czego to wynika?

-Reklama-

Idąc na plac zabaw z moimi dziećmi, coraz rzadziej mogę usłyszeć takie imiona jak: Julia, Nikola, Oliwier czy Kuba. Coraz częściej za to w wózku płacze Jan, Franciszek, Antoni, Zofia czy Urszula. Ta tendencja zdaje się mieć potwierdzenie w samych statystykach rodzących się w Polsce dzieci. Wśród najpopularniejszych imion żeńskich możemy wypatrzeć takie jak: Zofia (prawie 7 tysięcy dziewczynek), Antonina, Klara, Aniela, Urszula, Róża, Elżbieta, Apolonia, Rozalia, Barbara, Lidia czy Łucja. W przypadku nowo narodzonych chłopców, ta tendencja jest jeszcze bardziej wyraźna. W zestawieniu z zeszłego roku znajdują się takie imiona jak: Jan (ponad 6 tysięcy chłopców), Antoni, Franciszek (ponad 5 tysięcy chłopców), Stanisław, Ignacy, Tadeusz, Jerzy, Stefan, Mieszko, Ryszard, Konstanty, Juliusz, Cyprian, Józef czy Kazimierz.

Dlaczego coraz częściej rodzice nadają dzieciom starodawne imiona?

Gdy zadałam to pytanie rodzicom, którzy postawili w kwestii dziecięcego imienia na tradycję, otrzymałam podobne odpowiedzi. Część z nich swój wybór uzasadniała chęcią powrotu do pięknej polskiej historii i wyrazem przeciwstawienia się dzisiejszym zachodnim trendom. Krytykowali tym samym bezmyślne dążenie do światowości, jakie zarzucali rodzicom Dżessik i Brajanów. Według większości rodziców panuje przekonanie, że zapomniane polskie imiona są po prostu piękne, mają w sobie dużo uroku, są dźwięczne i zamiast o nich zapominać, powinniśmy dbać o to, by identyfikowały nasz naród. Niektórzy rodzice nadający dzieciom starodawne imiona, chcieli też w ten sposób uczcić ważnych dla siebie ludzi lub osoby z rodziny. Takim flagowym przykładem są imiona Jan czy Franciszek – ściśle związane z imionami papieskimi.

Starodawne imiona to również imiona o głębszym znaczeniu. Zwykle to im najwięcej miejsca poświęca się w imiennikach. To one mają długą i ciekawą historię, to je nosili najważniejsi dla Polski ludzie, to z nimi związane są szlachetne cechy osobowości. Jak się okazuje, znaczenie imion odgrywa w tym przypadku równie dużą rolę. Zofia oznacza mądrość, Tadeusz to uosobienie dobra. Trudno się dziwić rodzicom, że imieniem chcą uczynić życie swoich dzieci lepszym.

Co dalej?

Choć jeszcze kilka lat temu Franciszki czy Elżbiety były wyjątkami na polskich podwórkach i mogły czuć się wyróżnione pośród tłumu Julek i Kubusiów, dziś rzeczywistość wygląda nieco inaczej. Czy tendencja powrotu do starodawnych imion się utrzyma? Ciężko to stwierdzić. Tym bardziej, że w ostatnim czasie nastąpiła całkowita liberalizacja w kwestii nadawania dziwnych imion i to one mogą wkrótce stać się powszechnością. Mimo wszystko mam jednak nadzieję, że moda na Józków i Antosie będzie silniejsza niż nazwany przeze mnie „trend Shakiry” 😉

(źródło: Internet)

A Wy jak nazwałyście swoje dzieci?

autor: iguana
foto: pixabay.com
-Reklama-

Musisz przeczytać

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

PORÓD – wszystko, co musisz wiedzieć. KURS DLA MAM

Poród to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdej mamy. Jak się do niego przygotować? Zobacz kurs dla mam.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
412ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Czy zabawki mogą wpływać na rozwój sensoryczny malucha?

Zabawki sensoryczne na przełomie ostatnich lat zyskują na popularności. Dzieci je uwielbiają za to, że mogą ich dotykać, wkładać do buzi i bez umiaru doświadczać. Rodzice zaś doceniają kilka momentów spokoju, kiedy maluch jest nimi pochłonięty. Zabawki sensoryczne dają nam możliwość nie tylko oddechu, ale przede wszystkim wsparcia rozwoju malucha. Jednak czym dokładnie są, kiedy najlepiej je wprowadzić i jak wybrać te odpowiednie spośród wielu dostępnych na rynku? O tym wszystkim rozmawiamy z Magdaleną Zujewicz, fizjoterapeutką i ekspertką marki Canpol babies.

Kim powinno być moje dziecko w przyszłości? Przede wszystkim zawodowo szczęśliwe

Wybór zawodu jest wyzwaniem, nie tylko dla dzieci, ale też dla rodziców. Pierwszą przyszłościową decyzję dziecko musi podjąć już w szkole podstawowej, kolejną tuż po maturze. Kiedy jednak decyduje kim, zostanie w przyszłości? Okazuje się, że nawet i w przedszkolu. Co więcej, badania mówią, że tylko 18 proc. Polaków pracuje w zawodzie wybranym w liceum. Jak zatem zdać egzamin z rodzicielskiego wsparcia w wyborze zawodu?

Jak przygotować się do porodu? Ta lista z pewnością Ci pomoże!

Poród to jedna z ważniejszych chwil w życiu – po 9. miesiącach ciąży na świat przychodzi twoje dziecko. Zastanów się nad tym, jak chcesz, by przebiegały narodziny i stwórz plan porodu. Co powinno się w nim znaleźć?

Kiedy zmienia się kolor oczu u dziecka?

Zachwycasz się niebieskimi oczami twojego noworodka? Musimy cię zmartwić, istnieje prawdopodobieństwo, że kolor oczu dziecka jeszcze się zmieni. Kiedy to się stanie? Jaki finalny kolor oczu będzie mieć twoje dziecko?

Krem pod oczy: jak działa i jak go używać?

Krem pod oczy to jeden z podstawowych kosmetyków niezbędnych do systematycznej pielęgnacji urody. Kremy dedykowane do delikatnej skóry w okolicach oczu mają różne przeznaczenie. O ile wymagają regularnego stosowania, nie należy przesadzać z ilością nakładanego kremu. Na rynku jest bardzo bogata gama tego rodzaju produktów. Kosmetyki pod oczy mogą występować w różnych cenach. Wybierając krem pod oczy, warto zwrócić uwagę na jego właściwości i skład. Dowiedz się, dlaczego warto kupić odpowiednio dopasowany krem pod oczy.