-Reklama- Baseny i chemia basenowa - sprawdź na Ceneo

Gry, które najlepiej ćwiczą refleks i spostrzegawczość

Każdy z nas chciałby, aby dziecko maksymalnie wykorzystywało swoje predyspozycje i umiejętności. By tak się stało, warto je ciągle ćwiczyć. Oto gry, które są idealną gimnastyką dla mózgu.

-Reklama-

Refleks i spostrzegawczość to umiejętności, które potrzebne są w życiu każdego z nas. Oglądanie bajek – gotowych obrazków, bardzo rozleniwia obszary mózgu odpowiedzialne za te sfery naszej osobowości. Aby wspomóc rozwój dziecka w obszarze refleksu i spostrzegawczości, należy nieustannie ćwiczyć obszary za nie odpowiedzialne. Jak to robić? Najlepiej podsuwać dzieciom ciekawe i rozwojowe zabawy. Idealne do tego są gry planszowe. Tylko jakie? No właśnie, dobre pytanie! Specjalnie dla was wybrałyśmy planszówki, które pomogą waszym smykom ćwiczyć refleks i spostrzegawczość.

Do czego potrzebne są te umiejętności?

Wbrew pozorom nie chodzi tu tylko o sprawne łapanie piłki, refleks przydaje się w wielu codziennych czynnościach i bardzo wspiera pozostałe umiejętności. Spostrzegawczość, zwana inaczej percepcją, ułatwia dzieciom zrozumienie otaczającego ich świata. Pomaga ona np. w odróżnianiu kształtów, zarysów obrazków, określaniu kolorów danego przedmiotu, odległości, czy chociażby uczy skupiania uwagi i wzroku na danym przedmiocie.

Refleks i spostrzegawczość – kiedy najlepiej ćwiczyć?

Najintensywniejszy rozwój tych umiejętności przypada między 3. a 8. rokiem życia. Co nie oznacza, że potem już te umiejętności nie wymagają szlifowania. Otóż to tak jak ze sportem – kiedy przestajemy trenować – nasze mięśnie i kondycja słabną. Tak samo jest w przypadku refleksu i spostrzegawczości. Oczywiście predyspozycje dziecka mają tu ogromne znaczenie, natomiast są to umiejętności nabyte, a te – jak wiemy – muszą być trenowane i podtrzymywane.

Przyjemne z pożytecznym

Nie ma innego sposobu dla dzieci, by ćwiczyły i rozwijały swoje umiejętności niż podczas dobrej zabawy. Nie możemy nikogo do niczego zmuszać. Tylko wtedy ma to sens. Warto przy każdej okazji podsuwać dzieciom wartościowe gry. Takie, które nie są tylko rozrywką, ale też są prawdziwą gimnastyką dla mózgu.

Do tego typu gier na pewno zaliczymy te, w których musimy odnaleźć określone obrazki czy kształty np. spośród wielu innych podobnych lub np. bardzo rozproszonych i wieloelementowych. Grami ćwiczącymi spostrzegawczość na pewno są także takie, które wymagają od nas skupienia – odnalezienia jakiegoś szczegółu, zapamiętania go. Refleks natomiast jest konsekwencją spostrzegawczości – odnaleźć to jedno, trzeba to jeszcze szybko zrobić!

Dobble – gra od 6 lat

Dobble to idealna gra na spostrzegawczość i refleks! Obrazki są ułożone w taki sposób, że naprawdę ciężko jest znaleźć interesujący nas motyw. Gra jest niewielkich rozmiarów więc z łatwością możemy ją ze sobą wszędzie zabierać – do samochodu i zagrać, kiedy podróż będzie nam się dłużyła. Dobble składa się z 55 kolorowych kart, które ukryte są w metalowym pudełku. Gra wygląda dosyć niepozornie, ale naprawdę wzbudza wiele emocji i uruchamia ducha rywalizacji. Kto pierwszy znajdzie powtarzający się obrazek?

Cortex – gra od 6 lat

Mówi się o niej, że to bardzo mądra gra! Potwierdzają to także nagrody, które dostała. Cortex to bardzo dynamiczna i wieloelementowa gra. Oprócz tego, że ćwiczy zręczność, to także dodatkowo umiejętności kojarzenia faktów. Pojawia się tu także duch rywalizacji – osoba, która zdobędzie wszystkie cztery części mózgu jest zwycięzcą. Ta gra ma aż 8 rodzajów wyzwań, więc spokojnie każdy znajdzie tu coś dla siebie – zarówno dzieci, jak i dorośli. Ci ostatni także na pewno wciągną się w grę!

Jungle Speed (KIDS) – gra od 4 lat

To naprawdę rozpędzona i szalona gra! Jak w żadnej innej planszówce, liczy się tu spostrzegawczość i szybkość działania. Tylko zachowując te cechy, możecie zdobyć totem i dostać prawo głosu. Gra, przez swą dynamikę jest źródłem naprawdę świetnej zabawy. Dzięki temu, że grafiki są bardzo proste, czytelne, a zasady nieskomplikowane, jest to gra, która doskonale sprawdzi się już od 4. roku życia. Gwarantujemy, że maluchy ją pokochają!

Kto to zrobił? – gra od 6 lat

Jak zwykle nie ma winnego? Każdy robi słodkie oczka, ale nikt się nie przyzna. Twoim zadaniem jest obrona pozostałych zwierzaków przed oskarżeniem o… zrobienie kupy! Na koniec rundy, właściciel zwierzaka, które nabrudziło, otrzymuje żeton z symbolem kupy – ten kto zbierze ich najwięcej, przegrywa. Ta z pozoru prosta i śmieszna gra karciana doskonale ćwiczy refleks, szybkie zapamiętywanie oraz także pamięć. A do tego śmiechu przy tym co nie miara!

Palce w pralce – gra od 10 lat

Każda impreza z tą grą musi się udać! Obudzi ona nawet największego ponuraka. Znacie przebój We will rock you? To właśnie w jego rytm będziecie klaskać grając w Palce w pralce. Potem wystarczy już tylko odtwarzać gesty obecne na kartach i przekazać kolejkę do kolejnej, wybranej osoby. Element muzyczny i choreograficzny w tej grze sprawia, że jest to idealna propozycja na spotkania towarzyskie, ale nie tylko. Jeśli twoje dziecko nie lubi statycznych gier, koniecznie zaproponujcie mu taką odsłonę.

Artykuł powstał we współpracy z marką Rebel.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.

Karmienia piersią można się nauczyć

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.

Te triki pozwolą ci utrzymać porządek w domu bez zbędnego wysiłku!

Utrzymanie porządku w domu może być czasochłonne i często wymaga dużego wysiłku. Jednak istnieje wiele trików i strategii, które mogą pomóc i...