-Reklama-

Grupa krwi dziecka – kiedy ją ustalić?

To, jaką grupę krwi będzie miało nasze dziecko, jest wypadkową grup krwi rodziców. Nie wszyscy jednak wiedzą, że tuż po urodzeniu nie da się określić ostatecznej grupy krwi. Dlaczego? Kiedy to w takim razie najlepiej zrobić?

-Reklama-

Grupa krwi dziecka jest bardzo ważna do określenia. Ma istotne znaczenie w przypadku choroby, zabiegu operacyjnego, przeszczepu narządu lub wypadku. Znajomość grupy krwi pozwala między innymi na bezpieczną transfuzję. Grupy krwi w większości nie są uniwersalne, nie powinno się ich łączyć, stąd bardzo ważne jest dokładne ich określenie.

Grupa krwi dziecka – jaka będzie?

Jeśli rodzice posiadają różne grupy krwi, niemożliwe jest określić jaką grupę krwi będzie miało dziecko. Oczywiście są wskazania, które zawężają ten wybór do dwóch, trzech a czasem czterech grup, ale trudno jest wskazać po samej grupie krwi rodziców konkretny jej rodzaj.

grupa krwi dziecka

W Polsce najpopularniejszą grupą krwi jest A Rh+, na drugim miejscu 0 Rh+, na trzecim B Rh+. Najrzadziej występuje grupa AB Rh-. Grupa krwi jest dla nas na całe życie – nigdy się nie zmienia (istnieje tylko taka możliwość w przypadku przeszczepiania szpiku kostnego).

Grupa krwi ma ogromne znaczenie w ciąży. Gdy mamy niezgodność grup krwi lub czynnika Rh, może to być powodem konfliktu serologicznego. Konflikt serologiczny może być niebezpieczny dla dziecka, dlatego każda przyszła mama ma badaną grupę krwi w ciąży i w razie ryzyka konfliktu jest poddana odpowiedniemu leczeniu.

Grupa krwi dziecka po porodzie – dlaczego może być inna?

Badanie grupy krwi dziecka tuż po urodzeniu nie jest w pełni wiarygodne. Po pierwsze, po porodzie w żyłach dziecka mogą znajdować się jeszcze przeciwciała z krwi matki, na skutek „wymieszania się” grup krwi. Ponadto sam układ AB0 wykształca się dość długo i stabilizuje się do 18. miesiąca życia dziecka. Zatem pierwsze badanie krwi dziecka może np. wykazać, że ma ono grupę A, a po dwóch latach okaże się, że to grupa B. Grupa krwi dziecka jest stała, ale po prostu zbyt wczesne wykonanie badanie na jej określenie nie jest w stanie dać dokładnego wyniku.

Kiedy zrobić dziecku badanie grupy krwi?

Nawet, jeśli w książeczce zdrowia dziecka masz wpisaną grupę krwi określoną tuż po porodzie, w rzeczywistości może się ona różnić od tej zbadanej później. Najbardziej wiarygodne badanie grupy krwi dziecka odbędzie się po drugim roku życia malucha. Wówczas bardzo łatwo jest określić dokładną grupę krwi. W związku z tym, warto zrobić takie badanie dziecku, nawet jeśli nie ma ku temu wskazań. Otrzymasz dokument, który dobrze jest wpiąć w dziecięcą książeczkę zdrowia i zachować na przyszłość.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również