-Reklama-
-Reklama-

Grupa krwi dziecka – kiedy ją ustalić?

To, jaką grupę krwi będzie miało nasze dziecko, jest wypadkową grup krwi rodziców. Nie wszyscy jednak wiedzą, że tuż po urodzeniu nie da się określić ostatecznej grupy krwi. Dlaczego? Kiedy to w takim razie najlepiej zrobić?

-Reklama-

Grupa krwi dziecka jest bardzo ważna do określenia. Ma istotne znaczenie w przypadku choroby, zabiegu operacyjnego, przeszczepu narządu lub wypadku. Znajomość grupy krwi pozwala między innymi na bezpieczną transfuzję. Grupy krwi w większości nie są uniwersalne, nie powinno się ich łączyć, stąd bardzo ważne jest dokładne ich określenie.

Grupa krwi dziecka – jaka będzie?

Jeśli rodzice posiadają różne grupy krwi, niemożliwe jest określić jaką grupę krwi będzie miało dziecko. Oczywiście są wskazania, które zawężają ten wybór do dwóch, trzech a czasem czterech grup, ale trudno jest wskazać po samej grupie krwi rodziców konkretny jej rodzaj.

grupa krwi dziecka

W Polsce najpopularniejszą grupą krwi jest A Rh+, na drugim miejscu 0 Rh+, na trzecim B Rh+. Najrzadziej występuje grupa AB Rh-. Grupa krwi jest dla nas na całe życie – nigdy się nie zmienia (istnieje tylko taka możliwość w przypadku przeszczepiania szpiku kostnego).

Grupa krwi ma ogromne znaczenie w ciąży. Gdy mamy niezgodność grup krwi lub czynnika Rh, może to być powodem konfliktu serologicznego. Konflikt serologiczny może być niebezpieczny dla dziecka, dlatego każda przyszła mama ma badaną grupę krwi w ciąży i w razie ryzyka konfliktu jest poddana odpowiedniemu leczeniu.

Grupa krwi dziecka po porodzie – dlaczego może być inna?

Badanie grupy krwi dziecka tuż po urodzeniu nie jest w pełni wiarygodne. Po pierwsze, po porodzie w żyłach dziecka mogą znajdować się jeszcze przeciwciała z krwi matki, na skutek „wymieszania się” grup krwi. Ponadto sam układ AB0 wykształca się dość długo i stabilizuje się do 18. miesiąca życia dziecka. Zatem pierwsze badanie krwi dziecka może np. wykazać, że ma ono grupę A, a po dwóch latach okaże się, że to grupa B. Grupa krwi dziecka jest stała, ale po prostu zbyt wczesne wykonanie badanie na jej określenie nie jest w stanie dać dokładnego wyniku.

Kiedy zrobić dziecku badanie grupy krwi?

Nawet, jeśli w książeczce zdrowia dziecka masz wpisaną grupę krwi określoną tuż po porodzie, w rzeczywistości może się ona różnić od tej zbadanej później. Najbardziej wiarygodne badanie grupy krwi dziecka odbędzie się po drugim roku życia malucha. Wówczas bardzo łatwo jest określić dokładną grupę krwi. W związku z tym, warto zrobić takie badanie dziecku, nawet jeśli nie ma ku temu wskazań. Otrzymasz dokument, który dobrze jest wpiąć w dziecięcą książeczkę zdrowia i zachować na przyszłość.

-Reklama-

Musisz przeczytać

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

PORÓD – wszystko, co musisz wiedzieć. KURS DLA MAM

Poród to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdej mamy. Jak się do niego przygotować? Zobacz kurs dla mam.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
412ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Szukasz klimatycznego gadżetu dla gracza? Sprawdź, dlaczego lampa led 3D może przypaść mu do gustu!

Czasami pomysł na prezent dla bliskiej nam osoby, może stanowić niemały problem. Zwykle chcemy podarować komuś coś wyjątkowego, co przypadnie mu do gustu i będzie chętnie wykorzystywane. Co można kupić miłośnikowi gier, aby sprawić mu przyjemność? Zamiast tytułu, który już może gościć w jego bibliotece gier spraw mu gadżet kojarzący się z hobby, np. lampę LED 3D. Sprawdź, dlaczego to idealne rozwiązanie dla gracza!

Dziecko często choruje – na co zwrócić uwagę? Odpowiada pediatra

Choroba dziecka zawsze budzi niepokój rodziców. Tym większy, kiedy dziecko choruje zbyt często. Co wtedy robić?

Czy zabawki mogą wpływać na rozwój sensoryczny malucha?

Zabawki sensoryczne na przełomie ostatnich lat zyskują na popularności. Dzieci je uwielbiają za to, że mogą ich dotykać, wkładać do buzi i bez umiaru doświadczać. Rodzice zaś doceniają kilka momentów spokoju, kiedy maluch jest nimi pochłonięty. Zabawki sensoryczne dają nam możliwość nie tylko oddechu, ale przede wszystkim wsparcia rozwoju malucha. Jednak czym dokładnie są, kiedy najlepiej je wprowadzić i jak wybrać te odpowiednie spośród wielu dostępnych na rynku? O tym wszystkim rozmawiamy z Magdaleną Zujewicz, fizjoterapeutką i ekspertką marki Canpol babies.

Kim powinno być moje dziecko w przyszłości? Przede wszystkim zawodowo szczęśliwe

Wybór zawodu jest wyzwaniem, nie tylko dla dzieci, ale też dla rodziców. Pierwszą przyszłościową decyzję dziecko musi podjąć już w szkole podstawowej, kolejną tuż po maturze. Kiedy jednak decyduje kim, zostanie w przyszłości? Okazuje się, że nawet i w przedszkolu. Co więcej, badania mówią, że tylko 18 proc. Polaków pracuje w zawodzie wybranym w liceum. Jak zatem zdać egzamin z rodzicielskiego wsparcia w wyborze zawodu?

Jak przygotować się do porodu? Ta lista z pewnością Ci pomoże!

Poród to jedna z ważniejszych chwil w życiu – po 9. miesiącach ciąży na świat przychodzi twoje dziecko. Zastanów się nad tym, jak chcesz, by przebiegały narodziny i stwórz plan porodu. Co powinno się w nim znaleźć?