-Reklama-

Grupa krwi dziecka – kiedy ją ustalić?

To, jaką grupę krwi będzie miało nasze dziecko, jest wypadkową grup krwi rodziców. Nie wszyscy jednak wiedzą, że tuż po urodzeniu nie da się określić ostatecznej grupy krwi. Dlaczego? Kiedy to w takim razie najlepiej zrobić?

-Reklama-

Grupa krwi dziecka jest bardzo ważna do określenia. Ma istotne znaczenie w przypadku choroby, zabiegu operacyjnego, przeszczepu narządu lub wypadku. Znajomość grupy krwi pozwala między innymi na bezpieczną transfuzję. Grupy krwi w większości nie są uniwersalne, nie powinno się ich łączyć, stąd bardzo ważne jest dokładne ich określenie.

Grupa krwi dziecka – jaka będzie?

Jeśli rodzice posiadają różne grupy krwi, niemożliwe jest określić jaką grupę krwi będzie miało dziecko. Oczywiście są wskazania, które zawężają ten wybór do dwóch, trzech a czasem czterech grup, ale trudno jest wskazać po samej grupie krwi rodziców konkretny jej rodzaj.

grupa krwi dziecka

W Polsce najpopularniejszą grupą krwi jest A Rh+, na drugim miejscu 0 Rh+, na trzecim B Rh+. Najrzadziej występuje grupa AB Rh-. Grupa krwi jest dla nas na całe życie – nigdy się nie zmienia (istnieje tylko taka możliwość w przypadku przeszczepiania szpiku kostnego).

Grupa krwi ma ogromne znaczenie w ciąży. Gdy mamy niezgodność grup krwi lub czynnika Rh, może to być powodem konfliktu serologicznego. Konflikt serologiczny może być niebezpieczny dla dziecka, dlatego każda przyszła mama ma badaną grupę krwi w ciąży i w razie ryzyka konfliktu jest poddana odpowiedniemu leczeniu.

Grupa krwi dziecka po porodzie – dlaczego może być inna?

Badanie grupy krwi dziecka tuż po urodzeniu nie jest w pełni wiarygodne. Po pierwsze, po porodzie w żyłach dziecka mogą znajdować się jeszcze przeciwciała z krwi matki, na skutek „wymieszania się” grup krwi. Ponadto sam układ AB0 wykształca się dość długo i stabilizuje się do 18. miesiąca życia dziecka. Zatem pierwsze badanie krwi dziecka może np. wykazać, że ma ono grupę A, a po dwóch latach okaże się, że to grupa B. Grupa krwi dziecka jest stała, ale po prostu zbyt wczesne wykonanie badanie na jej określenie nie jest w stanie dać dokładnego wyniku.

Kiedy zrobić dziecku badanie grupy krwi?

Nawet, jeśli w książeczce zdrowia dziecka masz wpisaną grupę krwi określoną tuż po porodzie, w rzeczywistości może się ona różnić od tej zbadanej później. Najbardziej wiarygodne badanie grupy krwi dziecka odbędzie się po drugim roku życia malucha. Wówczas bardzo łatwo jest określić dokładną grupę krwi. W związku z tym, warto zrobić takie badanie dziecku, nawet jeśli nie ma ku temu wskazań. Otrzymasz dokument, który dobrze jest wpiąć w dziecięcą książeczkę zdrowia i zachować na przyszłość.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Odbierz darmową bransoletkę! Liczy się kolejność zgłoszeń!

Kolejna niezwykła okazja dla wszystkich mam! Bebiko właśnie rozdaje piękne bransoletki ze złotymi serduszkami. Zgłoś się po swoją!

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.

Karmienia piersią można się nauczyć

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.