-Reklama-

Gdy masz więcej niż 35 lat i jesteś w ciąży. Czym jest ciąża geriatryczna?

Jeśli jesteś w ciąży i masz więcej niż 35 lat, jesteś w tzw. ciąży geriatrycznej. Skąd taka nazwa wobec kobiety, która przecież nie jest jeszcze stara? Co znaczy ciąża geriatryczna w języku medycznym i z jakimi konsekwencjami się taka ciąża wiąże?

-Reklama-

Ciąża geriatryczna – taki wpis w karcie ciąży może rozbawić, ale i zasmucić. W końcu w tym wieku nie czujesz się jeszcze tak staro, by żegnać się ze światem, a tu ktoś traktuje cię w kategoriach geriatrii. A jednak zwrot medyczny „ciąża geriatryczna” istnieje i odnosi się do każdej ciężarnej powyżej 35. roku życia.

Ciąża geriatryczna – co to dokładnie znaczy?

Zwrot ciąża geriatryczna wiąże się jedynie z wiekiem przyszłej mamy. Nie oznacza ciąży zagrożonej czy patologicznej. Ciąża nawet w tym wieku może być całkiem zdrowa i przebiegać podręcznikowo. Jednak, jak pokazują badania, zajście w ciążę w wieku 35 lat czy później, rodzi pewne ryzyko dla zdrowia mamy i dziecka. Spowodowane właśnie wiekiem matki.

Limit wiekowy 35 lat został ustalony dawno temu, gdy odsetek ciąż u kobiet w tym wieku był niewielki. Dziś, gdy średnia wieku przyszłej mamy znacząco się przesunęła do przodu, ciąża geriatryczna jest bardzo upowszechniona, więc taki wpis w karcie ciąży może nieco dziwić. Na pewno jednak nie wywołuje już takiego stresu u kobiety jak kiedyś.

Dzisiejsze kobiety przykładają większą wagę do swojego zdrowia i formy niż ich babcie czy mamy. Są bardziej świadome zagrożeń wynikających z niezdrowego trybu życia i regularnie się badają. Dziś mamy medycynę na bardzo wysokim poziomie, co pozwala donosić ciążę nawet w zaawansowanym wieku. Można na bieżąco monitorować dokładny stan zdrowia dziecka i mamy oraz interweniować jeszcze w trakcie ciąży. Wiele ciąż podwyższonego ryzyka kończy się sukcesem, choć jeszcze 20 lat temu było zupełnie inaczej. Ciąża geriatryczna nie skazuje już dzisiejszej mamy na taki stres jak kiedyś. Jeśli będzie dobrze zaopiekowana, ma takie same szanse na szczęśliwy finał, jak młodsze mamy.

Ciąża geriatryczna – jakie niesie zagrożenie?

Zaawansowany wiek matki może mieć jednak wpływ na przebieg ciąży, ale też na zdrowie matki czy dziecka. Z wiekiem też jest trudniej zajść w ciążę, bo ilość wytwarzanych jajeczek podczas owulacji stale się zmniejsza. Podczas gdy w w wieku od 27 do 34 lat szanse na zajście w ciążę oscylują wokół 40%, w przypadku kobiet między 35. a 39. rokiem życia wynoszą one już tylko 30%. Zegar biologiczny istnieje i ma on również swoje odwzorowanie w zdrowiu przyszłej mamy. Im kobieta starsza, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia u niej schorzeń typu cukrzyca czy nadciśnienie, które nie zostają obojętne dla ewentualnej ciąży.

Ryzyka związane z ciążą po 35. roku życia:

  • przedwczesny poród
  • niska waga urodzeniowa dziecka
  • poronienie
  • wady genetyczne u dziecka
  • powikłania okołoporodowe
  • nadciśnienie, stan przedrzucawkowy
  • cukrzyca ciążowa.

Czy są jakieś zalety ciąży geriatrycznej?

Sam fakt ciąży w wieku powyżej 35. roku życia jest już sukcesem, który daje radość. Macierzyństwo w tym wieku jest też bardziej dojrzałe. Starsze matki mają więcej cierpliwości i spokoju w sobie. Mają również większe poczucie bezpieczeństwa, także finansowego, bo w tym wieku zwykle kobiety mają już wypracowaną pozycję zawodową i stabilną sytuację materialną.

Ciąża geriatryczna to nie diagnoza

To, że jesteś w ciąży geriatrycznej nie powinno cię w żaden sposób smucić i stresować. 35- czy też 40-latka, która dba o swoje zdrowie, dobrze się odżywia, stroni od używek, regularnie się bada i przyjmuje kwas foliowy, ma ogromne szanse na poczęcie zdrowego dziecka i zdrową ciążę. Wielu lekarzy uważa, że granicę wiekową, w której mowa o ciąży geriatrycznej powinno się przesunąć. Wielu lekarzy unika też sformułowania „ciąża geriatryczna” i w karcie ciężarnej pacjentki wpisuje „zaawansowany wiek matki”. Zgodzicie się, że brzmi znacznie lepiej?

Zobacz jeszcze:

-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również