-Reklama-
-Reklama-

Gdy masz więcej niż 35 lat i jesteś w ciąży. Czym jest ciąża geriatryczna?

Jeśli jesteś w ciąży i masz więcej niż 35 lat, jesteś w tzw. ciąży geriatrycznej. Skąd taka nazwa wobec kobiety, która przecież nie jest jeszcze stara? Co znaczy ciąża geriatryczna w języku medycznym i z jakimi konsekwencjami się taka ciąża wiąże?

-Reklama-

Ciąża geriatryczna – taki wpis w karcie ciąży może rozbawić, ale i zasmucić. W końcu w tym wieku nie czujesz się jeszcze tak staro, by żegnać się ze światem, a tu ktoś traktuje cię w kategoriach geriatrii. A jednak zwrot medyczny „ciąża geriatryczna” istnieje i odnosi się do każdej ciężarnej powyżej 35. roku życia.

Ciąża geriatryczna – co to dokładnie znaczy?

Zwrot ciąża geriatryczna wiąże się jedynie z wiekiem przyszłej mamy. Nie oznacza ciąży zagrożonej czy patologicznej. Ciąża nawet w tym wieku może być całkiem zdrowa i przebiegać podręcznikowo. Jednak, jak pokazują badania, zajście w ciążę w wieku 35 lat czy później, rodzi pewne ryzyko dla zdrowia mamy i dziecka. Spowodowane właśnie wiekiem matki.

Limit wiekowy 35 lat został ustalony dawno temu, gdy odsetek ciąż u kobiet w tym wieku był niewielki. Dziś, gdy średnia wieku przyszłej mamy znacząco się przesunęła do przodu, ciąża geriatryczna jest bardzo upowszechniona, więc taki wpis w karcie ciąży może nieco dziwić. Na pewno jednak nie wywołuje już takiego stresu u kobiety jak kiedyś.

Dzisiejsze kobiety przykładają większą wagę do swojego zdrowia i formy niż ich babcie czy mamy. Są bardziej świadome zagrożeń wynikających z niezdrowego trybu życia i regularnie się badają. Dziś mamy medycynę na bardzo wysokim poziomie, co pozwala donosić ciążę nawet w zaawansowanym wieku. Można na bieżąco monitorować dokładny stan zdrowia dziecka i mamy oraz interweniować jeszcze w trakcie ciąży. Wiele ciąż podwyższonego ryzyka kończy się sukcesem, choć jeszcze 20 lat temu było zupełnie inaczej. Ciąża geriatryczna nie skazuje już dzisiejszej mamy na taki stres jak kiedyś. Jeśli będzie dobrze zaopiekowana, ma takie same szanse na szczęśliwy finał, jak młodsze mamy.

Ciąża geriatryczna – jakie niesie zagrożenie?

Zaawansowany wiek matki może mieć jednak wpływ na przebieg ciąży, ale też na zdrowie matki czy dziecka. Z wiekiem też jest trudniej zajść w ciążę, bo ilość wytwarzanych jajeczek podczas owulacji stale się zmniejsza. Podczas gdy w w wieku od 27 do 34 lat szanse na zajście w ciążę oscylują wokół 40%, w przypadku kobiet między 35. a 39. rokiem życia wynoszą one już tylko 30%. Zegar biologiczny istnieje i ma on również swoje odwzorowanie w zdrowiu przyszłej mamy. Im kobieta starsza, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia u niej schorzeń typu cukrzyca czy nadciśnienie, które nie zostają obojętne dla ewentualnej ciąży.

Ryzyka związane z ciążą po 35. roku życia:

  • przedwczesny poród
  • niska waga urodzeniowa dziecka
  • poronienie
  • wady genetyczne u dziecka
  • powikłania okołoporodowe
  • nadciśnienie, stan przedrzucawkowy
  • cukrzyca ciążowa.

Czy są jakieś zalety ciąży geriatrycznej?

Sam fakt ciąży w wieku powyżej 35. roku życia jest już sukcesem, który daje radość. Macierzyństwo w tym wieku jest też bardziej dojrzałe. Starsze matki mają więcej cierpliwości i spokoju w sobie. Mają również większe poczucie bezpieczeństwa, także finansowego, bo w tym wieku zwykle kobiety mają już wypracowaną pozycję zawodową i stabilną sytuację materialną.

Ciąża geriatryczna to nie diagnoza

To, że jesteś w ciąży geriatrycznej nie powinno cię w żaden sposób smucić i stresować. 35- czy też 40-latka, która dba o swoje zdrowie, dobrze się odżywia, stroni od używek, regularnie się bada i przyjmuje kwas foliowy, ma ogromne szanse na poczęcie zdrowego dziecka i zdrową ciążę. Wielu lekarzy uważa, że granicę wiekową, w której mowa o ciąży geriatrycznej powinno się przesunąć. Wielu lekarzy unika też sformułowania „ciąża geriatryczna” i w karcie ciężarnej pacjentki wpisuje „zaawansowany wiek matki”. Zgodzicie się, że brzmi znacznie lepiej?

Zobacz jeszcze:

-Reklama-

Musisz przeczytać

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

PORÓD – wszystko, co musisz wiedzieć. KURS DLA MAM

Poród to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdej mamy. Jak się do niego przygotować? Zobacz kurs dla mam.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
412ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Te nietypowe imiona możesz nadać dziecku w Polsce!

Wiemy dobrze, jak surowa w ocenie bywa Rada Języka Polskiego w kwestii nadawanych dzieciom imion. Ale jak się okazuje, lista imion dozwolonych stale się powiększa i dziś możemy nazwać swoją pociechę nawet bardzo nietypowo. I będzie to zgodne z prawem.

Szukasz klimatycznego gadżetu dla gracza? Sprawdź, dlaczego lampa led 3D może przypaść mu do gustu!

Czasami pomysł na prezent dla bliskiej nam osoby, może stanowić niemały problem. Zwykle chcemy podarować komuś coś wyjątkowego, co przypadnie mu do gustu i będzie chętnie wykorzystywane. Co można kupić miłośnikowi gier, aby sprawić mu przyjemność? Zamiast tytułu, który już może gościć w jego bibliotece gier spraw mu gadżet kojarzący się z hobby, np. lampę LED 3D. Sprawdź, dlaczego to idealne rozwiązanie dla gracza!

Dziecko często choruje – na co zwrócić uwagę? Odpowiada pediatra

Choroba dziecka zawsze budzi niepokój rodziców. Tym większy, kiedy dziecko choruje zbyt często. Co wtedy robić?

Czy zabawki mogą wpływać na rozwój sensoryczny malucha?

Zabawki sensoryczne na przełomie ostatnich lat zyskują na popularności. Dzieci je uwielbiają za to, że mogą ich dotykać, wkładać do buzi i bez umiaru doświadczać. Rodzice zaś doceniają kilka momentów spokoju, kiedy maluch jest nimi pochłonięty. Zabawki sensoryczne dają nam możliwość nie tylko oddechu, ale przede wszystkim wsparcia rozwoju malucha. Jednak czym dokładnie są, kiedy najlepiej je wprowadzić i jak wybrać te odpowiednie spośród wielu dostępnych na rynku? O tym wszystkim rozmawiamy z Magdaleną Zujewicz, fizjoterapeutką i ekspertką marki Canpol babies.

Kim powinno być moje dziecko w przyszłości? Przede wszystkim zawodowo szczęśliwe

Wybór zawodu jest wyzwaniem, nie tylko dla dzieci, ale też dla rodziców. Pierwszą przyszłościową decyzję dziecko musi podjąć już w szkole podstawowej, kolejną tuż po maturze. Kiedy jednak decyduje kim, zostanie w przyszłości? Okazuje się, że nawet i w przedszkolu. Co więcej, badania mówią, że tylko 18 proc. Polaków pracuje w zawodzie wybranym w liceum. Jak zatem zdać egzamin z rodzicielskiego wsparcia w wyborze zawodu?