-Reklama-

Funkcjonalna łazienka dla malucha – 5 trików

-Reklama-

Łazienka to bardzo ważny element każdego domu. Przede wszystkim musi być funkcjonalna, dobrze jednak, jeżeli pozwala nam zaspokoić również nasze wrażenia estetyczne. O ile jednak zaprojektowanie łazienki, która jest w pełni funkcjonalna dla pełnosprawnych osób dorosłych, to sytuacja zmienia się, gdy w domu pojawiają się dzieci. Poznaj 5 trików na to, jak uczynić łazienkę bardziej funkcjonalną dla maluchów.

1. Pamiętaj o szafkach

Szafki w łazience pełnią bardzo ważną funkcję. Przede wszystkim pozwalają na estetyczne schowanie różnych przedmiotów, ale również chronią je przed kurzem. Warto pamiętać, w jaki sposób rozmieszczać szafki łazienkowe. Przede wszystkim, gdy w domu pojawia się dziecko, powinniśmy zamontować przynajmniej jedną szafkę, ulokowaną wyżej, do której dziecko nie będzie miało dostępu. Można schować tam np. substancje niebezpieczne dla dziecka. Warto również przewidzieć jedną szafkę, znajdującą się niżej – w zasięgu dziecka, do której będzie miało dostęp. Dzięki temu maluch będzie się uczył posiadania własnej przestrzeni i obowiązków, które się z tym wiążą.

2. Baterie sensoryczne – rozwiązanie praktyczne i higieniczne

Na początku życia malucha ciągle towarzyszy mu osoba dorosła – dla bezpieczeństwa. Z czasem jednak dziecko powinno coraz więcej zadań wykonywać samodzielnie, ucząc się w ten sposób życia. Łazienka powinna być przystosowana do tego etapu. W jaki sposób? Przede wszystkim sprzęty powinny być przystosowane do wzrostu dziecka i przemyślane w taki sposób, że nawet jeżeli maluch nie poradzi sobie z zadaniem, szkód będzie jak najmniej. Dlatego doskonałym pomysłem są baterie sensoryczne, które uruchamiają się, gdy dziecko podłoży pod nie rączki. Dzięki temu nie tylko nie zabrudzi kranu, ale również nie będzie musiało sięgać wyżej, aby odkręcić wodę.

3. Matowe podłogi antypoślizgowe

Dziecko jest tylko dzieckiem, dlatego chlapanie czy rozlewanie płynu do kąpieli nie dziwi żadnego rodzica. Trzeba jednak uważać – woda w łazience może być niebezpieczna – na kafelkach łatwo się poślizgnąć i na przykład uderzyć głową w szafkę. Dlatego warto pomyśleć o podłodze antypoślizgowej. Matowe podłogi mają tę zaletę, że zdecydowanie trudniej się na nich poślizgnąć, przy czym wyglądają naprawdę stylowo.

4. Bezpieczna kąpiel

Nieważne, czy mamy w domu wannę, czy kabinę prysznicową. Musimy przystosować je do potrzeb dzieci. Przede wszystkim dobrze jest postawić na antypoślizgowe brodziki (dostępne są również maty antypoślizgowe do wanien). Dobrze jest również zamontować uchwyty – dostosowane do wzrostu dziecka, które ułatwią codzienną kąpiel.

5. Kolory – nie tylko estetyka, ale również edukacja

Kolory w naszym życiu są bardzo ważne, jednak nie zawsze zdajemy sobie sprawę, w jaki sposób oddziałują na najmłodszych. Mogą sprawić, że dany element wyposażenia stanie się dla dzieci bardziej lub mniej atrakcyjny. Dlatego postawmy na ciekawe kolory. Jeżeli łazienka utrzymana jest np. w odcieniach szarości, możemy zdecydować się na żółtą szafkę, w której dziecko będzie trzymało swoje przybory toaletowe.

Pomysłów na łazienkę, przystosowaną do potrzeb maluchów, jest naprawdę dużo. Pamiętajmy, że łazienka jest w domu bardzo ważna, dlatego decydujmy się na takie rozwiązania, które spełnią nasze standardy i będą naprawdę funkcjonalne. Więcej inspiracji aranżacyjnych można znaleźć na stronie internetowej: https://obido.pl/rynek-pierwotny-lodz/

wpis gościnny
-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również