-Reklama-

Dziwne sny w ciąży – co oznaczają?

W ciąży nie dość, że trudno się wygodnie wyspać, to jeszcze męczą nas strasznie dziwne sny. Czasem przerażające a czasem wręcz idiotyczne. Skąd się biorą niezwykłe sny w ciąży i co oznaczają?

-Reklama-

Każdy z nas miewa od czasu do czasu bardzo dziwne sny, ale nasilenie tych snów w czasie ciąży bywa bardzo wyraźne. Przynajmniej tak nam się wydaje. Prawdą jest jednak to, że w ciąży tych snów wcale nie jest więcej, ale po prostu ciężarna lepiej je pamięta po przebudzeniu. Według naukowców człowiek ma kilka snów w ciągu jednej nocy i zwykle zapamiętuje ten ostatni , z którego się budzi. Ciężarna, która ma bardzo niespokojny sen, często przerywany drętwieniem nóg i rąk, skurczami lub potrzebą pójścia do łazienki, zwykle budzi się kilka razy w nocy – niemal po każdym śnie, dlatego tak dobrze je pamięta.

Inna sprawa, że kobieta w ciąży miewa te sny wyjątkowo dziwne. Wynika to z wielu przyczyn. Pierwszą z nich jest duża ilość rzeczy do zapamiętania. Kobieta oczekująca dziecka ma dużo na głowie. Denerwuje się tym co będzie, przyswaja dużo nowych informacji na temat tego, co ją czeka, kompletuje wyprawkę. Ta gonitwa myśli w jej głowie ma swoje odzwierciedlenie w snach. Swoje robią jeszcze hormony ciążowe, które potęgują uczucia lęku, szczęścia, niepewności itp.

O czym najczęściej śnią ciężarne?
  • O małej dziewczynce lub małym chłopczyku

To całkiem normalne, że o tym właśnie śnią przyszłe mamy, ale czy rzeczywiście w tej kwestii sen może okazać się proroczy? Czy jeśli śnimy o córce, to znaczy, że urodzi się dziewczynka? Zygmunt Freud twierdził, że sny są bramą do podświadomości, jednak trudno ocenić, czy to, że śni nam się chłopiec jest proroctwem czy jedynie uwidocznionym pragnieniem. Nie ma na to żadnego dowodu. Jedyne badania na ten temat zostały przeprowadzone w 1999 roku przez Johna Hopkinsa. 55% kobiet rzeczywiście przewidziało płeć dziecka w swoim śnie, ale jest to wynik niejednoznaczny, bo prawie tyle samo kobiet tej płci jednak nie przewidziało. Może zatem lepiej spojrzeć na ten sen bardziej metaforycznie? Np. że mała dziewczynka to synonim kobiety pełnej obaw?

  • o narodzinach zwierząt lub obcych

Sny w ciąży przepełnione są uczuciem. Przyszłe mamy są na skraju emocjonalnych i fizycznych zmian. Dziwne sny o narodzinach zwierząt i obcych mogą być symbolem niepewności, niepokoju, strachu a nawet poczucia winy – czyli uczuć, które towarzyszą ciężarnym przed zbliżającą się odpowiedzialnością.

Gdy przyszłej mamie śni się, że rodzi zwierzę, to jest to oczywiste odniesienie do porodu dziecka. Dbanie o noworodka wydaje się trudne, ale opieka nad zwierzęciem już taka nie jest – może jest to więc taka forma uspokojenie siebie, że macierzyństwo nie powinno przerażać. Ciężarna podświadomie marzy o tym, by bycie mamą było tak proste jak bycie panią swojego zwierzaka. Właśnie z tej podświadomości tworzą się dziwaczne sny z udziałem zwierząt. Jeżeli we śnie kobieta rozmawia ze zwierzęciem, oznacza to jej mądrość. Ten sen ma uświadomić jej, że może polegać na swojej intuicji i wierzyć w swoje możliwości.

Gdy przyszłą mamę męczą sny, w których rodzą kosmitów, zwykle zaczyna się ona obawiać o zdrowie swojego dziecka. Martwi się, że z dzieckiem może być coś nie tak – może być chore, mieć wady, być inne niż większość dzieci. Narodziny kosmity często odnoszą się również do takiego lęku przed nieznanym. Przyszła mama nie do końca jestw stanie wyobrazić sobie swoje dziecko, bo nawet na badaniu USG wygląda dziwnie. Podświadomie jest to dla niej coś całkiem obcego, trudnego do wyobrażenia.

  • o zgubieniu/zapomnieniu o dziecku

Sen, w którym kobieta zapomina o dziecku, zostawia je gdzieś, bywa najbardziej przerażający. Panika, uczucie ogromnego lęku, stres – to się właśnie wtedy czuje. Taki sen można interpretować na dwa sposoby. Pierwsza interpretacja dotyczy samego uczucia przerażenia. Jest ono adekwatne do tego, co kobieta czuje oczekując na swoje dziecko. Z drugiej strony taki sen może oznaczać jej niedojrzałość do zostania matką – szczególnie tę emocjonalną.

Warto zapamiętać, że sen to takie miejsce ujścia wielu emocji i taki sen nie oznacza, że będzie się złą matką, ale że wciąż brakuje tu pewności siebie. Być może przyszła mama ma wątpliwości i brak wiary swoje umiejętności – to normalne. Tak jak i strach, który odczuwa. Niejednokrotnie w życiu nie do końca potrafimy okazywać emocji, tłumiąc je w sobie. Sen może nam pomóc odzyskać równowagę w tej kwestii. Dziwne obrazy pod powiekami to bezpieczne schronienie dla naszych tłumionych uczuć.

  • o spadaniu

To bardzo częsty sen, nie tylko w ciąży. Spadanie we śnie jest bardzo dziwne i dyskomfortowe. Raczej nie lubimy tego uczucia, choć przecież spadanie we śnie nigdy nie kończy się dla nas boleśnie. Ogólnie spadanie we śnie to symbol utraty kontroli. To objaw paniki i niepewności, która w nas siedzi na co dzień. Trochę tak jak synonim bezbronności.
W przypadku ciężarnej, spadanie jest również strachem przed utratą wolności lub obawą, że nie da ona rady sprostać macierzyństwu.

Sam koszmar spadania ma dla przyszłej mamy wiele korzyści. Badania wykazały, że kobiety, które miały tak niepokojące sny, miały szybsze porody, bez powikłań. Dzięki koszmarnym snom, kobieta uwalnia ukryte lęki i zdrowieje jej dusza. To o wiele lepsza interpretacja niż zły omen.

  • o ciąży mnogiej

Narodziny bliźniąt we śnie są trudne do rozszyfrowania. Niekiedy bywają prorocze lub pokrywają się z prawdą. Jeżeli jednak kobieta spodziewa się jednego dziecka, a we śnie powtarza się ich większa ilość, być może chodzi tu duże wymagania i wyzwania, jakie stawia przed nią macierzyństwo. To znak, że boi się nadmiaru obowiązków i braku czasu na właściwą organizację życia.

  • o krzywdzie dziecka

To kolejny sen, który potrafi mocno przestraszyć. Ściśle wiąże się z poczuciem odpowiedzialności i dojrzałością, dlatego może być interpretowany jako obawa przed niedopilnowaniem. Zwykle ten sen przytrafia się osobom, które wątpią w swoje kompetencje. Boją się, że nie zapewnią dziecku pełnego bezpieczeństwa.

Choć taki sen to koszmar i ciężarna może być po nim bardzo roztrzęsiona, trzeba pamiętać, że to tylko sen, z którego się obudzi. To wcale nie oznacza, że dziecko pod jej opieką nie będzie bezpieczne. Zły sen to nie przepowiednia. Uspokojenie swoich emocji w ciągu dnia, pozwoli kobiecie ograniczyć występowanie koszmarów w nocy.

  • o zdradzie

Taki sen potrafi zasiać ziarno niepewności, a tak naprawdę to nie jest sen o partnerze, tylko o osobie, która śni. Bycie we śnie oszukaną przez partnera może być symbolem utraty atrakcyjności, jaką często odczuwa się w ciąży. Może wynikać z obaw o to, że kobieta nigdy nie odzyska utraconej figury i nie będzie pociągać fizycznie swojego partnera. To także strach przed porzuceniem. Przyszłe mamy martwią się, że po porodzie relacje między nimi a partnerami ulegną pogorszeniu, bo pomiędzy dwojgiem pojawi się to trzecie – dziecko.

Jeśli we śnie to kobieta zdradza swojego partnera, mamy do czynienia ze sprzecznymi pragnieniami. Z jednej strony ciężarna szykuje się do roli matki i chce się poświecić jej w całości, a z drugiej marzy o wolności i niezależności, jaką miała wcześniej. Obawia się, że macierzyństwo przekreśli szansę na dążenie do własnych przyjemności. W rzeczywistości sny te nie są proroctwem, ale raczej zamknięciem starego rozdziału życia – takim symbolicznym pożegnaniem się. Mózg otwiera się na nowe doznania i nowy rodzaj miłości.

Jeśli sen przyjmuje formę erotycznego, może to być przejaw pragnień i rozbudzonej seksualności. W czasie ciąży to całkiem normalne, ale nie każda kobieta potrafi zaspokoić swoje potrzeby. Warto w tej sytuacji by porozmawiała z partnerem, by poświęcił jej więcej czasu i zdjął z niej niepotrzebne napięcie, które rozładowuje we śnie.

  • o wodzie

Sny o wodzie kojarzą się z wodami płodowymi – środowiskiem, w którym przebywa dziecko. Woda jest naturą, jest początkiem, oczyszczeniem i nowym życiem. To po prostu symbol ciąży.
Zbyt częste śnienie o wodzie może być także przejawem pełnego pęcherza i ucisku na niego przez dziecko. Taka ciekawostka.

Jeśli śni się morze lub ocean pełen fal, może być on symbolem wód płodowych. Być może kobieta obawia się odejścia wód w niewygodnych dla niej okolicznościach.
Jeśli we śnie przyszła mama znajduje się w tej wodzie, możemy odczytywać to jako symbol połączenia się z naturą. Ważne jest też zachowanie ciężarnej w tej wodzie. Jeśli kobieta utrzymuje się na powierzchni – zwykle oznacza to jej spokój o to, co ją czeka przy porodzie i później. Gdy zaś tonie lub walczy z silnym nurtem – można interpretować to, jako ogromny lęk przed rozwiązaniem.

 
Autor: Sylwia
foto: pixabay.com
-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również