-Reklama-

Dziecko nie chce pić mleka. Dlaczego?

Etap niechęci do mleka przechodzi prędzej czy później każde dziecko. Zwykle jest to tylko przejściowa sytuacja, ale zdarza się i tak, że niemowlę odrzuca mleko od razu na zawsze. Dlaczego dziecko nie chce pić mleka i jak uporać się z tym problemem?

-Reklama-

Sytuacja, gdy dziecko nie chce pić mleka może być kłopotliwa, szczególnie jeśli dotyczy kilkumiesięcznych maluchów, dla których mleko stanowi podstawowy posiłek. Mniejszy problem jest wtedy, gdy dziecko już je inne pokarmy i można mu brak mleka zastąpić innymi produktami mlecznymi.

Istnieje wiele przyczyn, dla których dziecko nie chce pić mleka.  Część z nich jest niezależna od nas, ale zdarza się i tak, że winę za to ponoszą rodzice. Sprawdźmy, z jakich powodów dziecko nie chce pić mleka.

  1. Czas na nowe pokarmy

Mleko może zejść na dalszy plan, jeśli dziecko poznało już nowe pokarmy, w których zasmakowało. Każdy ma prawo do wyrobienia sobie gustów kulinarnych, także dziecko. Jeśli coś posmakowało mu bardziej niż mleko, mleczny pokarm nie będzie już przez niego pożądany. Odrzucenie mleka to również efekt wzbogacenia diety. Dziecko, otrzymując stałe pokarmy, potrzebuje mniej mleka niż dotychczas. To całkiem normalna kolej rzeczy. Uszanuj „decyzję” dziecka. Z czasem będziesz zmuszona całkowicie zastąpić mleko innym mlecznym posiłkiem np. jogurtem czy kaszką. Najważniejsze, by dostarczać maluchowi odpowiednich substancji odżywczych.

  1. Ząbkowanie

To najczęstsza przyczyna mniejszego apetytu na mleko. Ząbkowanie to trudny czas dla malucha, który jest wtedy bardzo drażliwy i marudny. Swędzące dziąsła psują mu humor i sprawiają, że maluch po prostu nie ma na nic ochoty. Także na jedzenie. Ponadto smoczek od butelki lub pierś dodatkowo drażnią obolałe dziąsła i maluch zamiast je ssać, woli je przygryzać, by sprawiać sobie ulgę. Ciepłe mleko również nie stanowi ukojenia, a wręcz nasila problem, więc na czas ząbkowania warto podawać dziecko nieco chłodniejszy pokarm. W tym przypadku najlepszą metodą na przetrwanie jest cierpliwość. Ząbkowanie nie trwa wiecznie. Ochota na picie mleka na pewno kiedyś wróci.

  1. Choroba

Brak apetytu to częsty objaw choroby. Dziecko nie chce pić mleka, gdy się gorzej czuje. U dzieci to jeden z niepokojących sygnałów, który powinien zwrócić naszą uwagę na ogólne samopoczucie malucha. Jeśli dziecko nie ząbkuje, nie ma skoku rozwojowego, do tej pory jadło tylko mleko, a teraz całkowicie traci chęć na jedzenie – prawdopodobnie nie czuje się dobrze. Sprawdź, czy maluch nie ma gorączki, czy nie płacze zbyt dużo (co sugerowałoby jakiś ból) i w razie niepokojących objawów – zgłoś się do lekarza. Pamiętaj, że zbyt długa przerwa od jedzenia może skutkować odwodnieniem, które w przypadku niemowląt jest śmiertelnie niebezpieczne.

  1. Wprowadzenie złych nawyków żywieniowych

Czasem „winę” za odrzucenie mleka ponoszą niestety sami rodzice, którzy zbyt wcześnie wprowadzają do diety dziecka niewłaściwe produkty. Najczęściej dzieje się tak, gdy maluch dostaje słodkie herbatki lub soczki do picia, albo słodki przekąski. Nie ma wtedy ochoty na mniej słodkie mleko. Wprowadzenie cukru do diety niemowlęcia może mocno odbić się na jego zdrowiu i nawykach żywieniowych w przyszłości. Odrocz zatem ten moment jak najbardziej.

  1. Skok rozwojowy

W życiu dziecka pojawiają się momenty zwane skokami rozwojowymi (TUTAJ sprawdzisz, kiedy zwykle występują). Wówczas dziecko nabywa nowe umiejętności i zaczyna coraz bardziej interesować się otoczeniem. W takich momentach maluch zapomina o tym, że jest głodny. Dla niego są ciekawsze rzeczy niż jedzenie. Na szczęście to etap przejściowy i po skoku rozwojowym dziecku zwykle powraca ochota na mleko.

  1. Problem z pokarmem

Problem, gdy dziecko nie chce pić mleka  może się pojawić też np. przy zaburzonej laktacji. Jeśli mama karmi piersią, ale z jakiś powodów podaż pokarmu w jej piersiach jest za mała, dziecko może mieć problem z ssaniem. Zaczyna się irytować i wiercić przy piersi, zamiast efektywnie ssać. Powodem może być również złe przystawianie dziecka do karmienia. Jeśli maluch nie uchwyci odpowiednio brodawki, to będzie się denerwował i płakał, bo się nie naje. To spowoduje jego uraz do jedzenia z piersi i karmienie będzie coraz większą udręką. TUTAJ zobaczysz, jak prawidłowo przystawiać dziecko. W przypadku karmienia mieszanką problemem może być również zły dobór smoczka do butelki lub niesmaczne mleko. Warto wtedy wypróbować inne rodzaje, by trafić na te odpowiadające dziecku.

Zobacz jeszcze:

Zanim odstawisz od piersi
Autor: iguana
foto: pixabay.com

To Ci się przyda!

„Co jedzą szczęśliwe bobasy?”
Książka jest napisana przez dr med. Izabelę Jastrzębską – lekarkę z 20 letnią praktyką, a także mamę 6 dzieci! Naprawdę ciężko o lepszego i bardziej profesjonalnego doradcę w dziedzinie rozszerzania diety.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
414ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również