-Reklama- Rowery - wybierz na Ceneo

Dlaczego kwas foliowy jest tak ważny w ciąży?

Według wielu wytycznych dla kobiet planujących ciążę, kobieta starająca się o dziecko powinna zacząć przyjmować kwas foliowy co najmniej miesiąc przed planowanym zajściem w ciążę, kontynuować przyjmowanie go podczas ciąży oraz przez co najmniej miesiąc podczas karmienia piersią.

-Reklama-

Według wielu wytycznych dla kobiet planujących ciążę, kobieta starająca się o dziecko powinna zacząć przyjmować kwas foliowy co najmniej miesiąc przed planowanym zajściem w ciążę, kontynuować przyjmowanie go podczas ciąży oraz przez co najmniej miesiąc podczas karmienia piersią.

Ja niestety zaczęłam przyjmować folacynę (inna nazwa kwasu foliowego) dopiero w 5. tygodniu ciąży, więc aż do USG genetycznego, które jako pierwsze podczas ciąży przedstawia ważne informacje o rozwijającym się dziecku, bardo się obawiałam, czy nie wpłynęło to negatywnie na mojego malucha (nawet wiedząc, że to nie jedyny czynnik rzutujący na możliwość wystąpienia na wad rozwojowych płodu).

Ile kwasu foliowego trzeba zażywać?

Mojej postawy nie powinnam usprawiedliwiać, jakkolwiek muszę przyznać, że wspomniana sytuacja zaistniała ze względu na mój brak świadomości na temat szczegółów ciąży, rozwoju płodu oraz ewentualnych wad jakie można wykryć jeszcze na etapie prenatalnym, a także sposobów na zminimalizowanie ryzyka ich wystąpienia. Regularne zażywanie 0,4mg kwasu foliowego dziennie w ciąży jest obecnie standardem, którego powinny przestrzegać wszystkie kobiety planujące ciąże, kobiety ciężarne oraz mamy karmiące piersią. Dawka ta może być nawet większa np. jeśli kobieta urodziła już dziecko z wadą cewy nerwowej.

Co to jest kwas foliowy?

Warto wiedzieć czym dokładnie jest ów kwas foliowy. Otóż jest to organiczny związek chemiczny z grupy witamin B. Odgrywa on kluczową rolę w produkcji czerwonych krwinek i pomaga Twojemu rozwijającemu się dziecku w procesie tworzenia cewy nerwowej, tworzącej się w mózgu i rdzeniu kręgowym. Jego niedobór może spowodować u dziecka rozszczep kręgosłupa, bezmózgowie lub inne wady cewy nerwowej. Zapasy kwasu foliowego w organizmie szybko ulegają wyczerpaniu. Co więcej udowodniono, iż 50 proc. kobiet nie metabolizuje go z uwagi na uwarunkowany genetycznie niedobór enzymów. Są to niezbite argumenty za tym, abyś zaczęła przyjmować kwas foliowy jeszcze przed zajściem w ciąży, a jeśli dowiedziałaś się, że rozwija się w Tobie maluch, nie przygotowując się wcześniej do tego, jak najszybciej zacznij suplementować nim dietę!

Naturalne występowanie kwasu foliowego

Generalną zasadą jest przyjmowanie kwasu foliowego przez kobiety starające się o dziecko, będące w ciąży oraz karmiące piersią w dawce 0,4 mg na dobę – chyba że z ważnych powodów lekarz zleci większą dawkę. Nie zapominaj jednak, że folacyna występuje naturalnie również w żywności – a to co naturalne jest zawsze zdrowe. Pamiętaj też o wrażliwości kwasu foliowego na wysoką temperaturę – niestety traci on większość swoich właściwości podczas gotowania, a dodatkowo organizm nie jest w stanie magazynować go przez dłuższy czas. Dobrze jest zatem spożywać codziennie produkty, które ją zawierają – niezależnie od przyjmowanych suplementów, które go zawierają. Oczywiście z umiarem, ponieważ nadmiar czegokolwiek w organizmie nie jest wskazany, szczególnie kobietom będącym w ciąży.

Kwas foliowy znajdziesz w:

  • Pełnych ziarnach zbóż
  • Roślinach strączkowych
  • Surowych, ciemnozielonych warzywach, takich jak: brokuły, brukselka, szpinak, szparagi, sałata
  • Owocach cytrusowych

    Moja historia:
    U mnie na szczęście wszystko potoczyło się dobrze – mimo że kwas foliowy zaczęłam przyjmować dopiero od początku 2. miesiąca ciąży. Teraz mam zdrowego, dwuletniego syna, który jest pełny energii. Mi się poszczęściło, ale nie chcę nawet myśleć ‘ co by było gdyby….’. Nie traktuj zatem mojej historii jako zasadę ( ‘ przecież jeśli zacznę brać kwas foliowy później albo raz na jakiś czas to pewnie i tak wszystko będzie dobrze’ ), a jako wyjątek potwierdzający zasadę, że każda przyszła mama powinna zadbać o zdrowie swojego malucha w 100 proc.

logo_spód

Źródła:
http://www.webmd.com/baby/folic-acid-and-pregnancy#2
http://www.przyszlamama.pl/unikaj-niepotrzebnego-ryzyka-gdy-planujesz-ciaze-jestes-w-ciazy/?gclid=Cj0KEQjwvIO_BRDt27qG3YX0w4wBEiQAsGu3eYWtSmKCiy1xLX_d0eHG9u1u_R37mWmGYoK-vnSFhQsaAugX8P8HAQ
https://www.bebiklub.pl/ciaza-i-porod/dieta-przyszlej-mamy/kwas-foliowy-dlaczego-jest-tak-wazny-w-ciazy?gclid=Cj0KEQjwvIO_BRDt27qG3YX0w4wBEiQAsGu3eQ1CMn3nEcDEbVQZJp0PxRwuC0hXiKrXB-0yTvzoEK8aApnR8P8HAQ&gclsrc=aw.ds&dclid=CObC3Z7Nnc8CFcoYGAodbPAOJg

Produkty zawierające kwas foliowy oraz inne wartościowe porady dla przyszłych i aktualnych mam ZNAJDZIESZ NA Jedzeniemamy.pl

-Reklama-

Musisz przeczytać

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Podobne artykuły

Komentarze

3 KOMENTARZE

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
411ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Nowy sezon Strażaka Sama z polskim akcentem! Do gry wchodzi Polka – pilotka Krystyna!

Kochacie Strażaka Sama? Pokochacie go jeszcze bardziej! Nowa postać pilotki Krystyny Kaminski, kierującej samolotem ratowniczym, wnosi jeszcze więcej radości i edukacji dla dzieci. Nowy, 14. sezon Strażaka Sama możecie oglądać od soboty (10 grudnia) na kanale MiniMini+.

Dermokosmetyki – kosmetyki do zadań specjalnych

Dermokosmetyki - termin powszechnie znany i często stosowany, ale czym są tak naprawdę dermokosmetyki? Czym różnią się od tradycyjnych kosmetyków?

Najlepsze szkoły rodzenia online

Uczestnictwo w szkole rodzenia bez wychodzenia z domu? Od jakiegoś czasu jest to możliwe. Szkoły rodzenia online są z roku na rok coraz bardziej popularne i świetnie wpisują się w dzisiejsze potrzeby przyszłych rodziców.

Pęknięcie krocza – wszystko co powinnaś o tym wiedzieć

Pęknięcie krocza to częsty uraz w porodzie naturalnym. Choć zdarza się u wielu rodzących i pociąga za sobą wiele powikłań, czasem nie da się mu zapobiec. Co powinnaś wiedzieć na temat pęknięcia krocza?

Jak zmienić mleko modyfikowane – instrukcja

Kiedy, jak i dlaczego zmieniamy mleko w diecie dziecka? Powodów może być mnóstwo, a nagła zmiana pokarmu może okazać się trudna zarówno dla rodzica, jak i dla maluszka. Eksperci programu edukacyjnego Nestlé Baby&Me zebrali garść cennych informacji na temat tego jak bezpiecznie i łagodnie wprowadzić do diety maleństwa nowe mleko modyfikowane.