-Reklama- Rowery - wybierz na Ceneo

Dlaczego dieta ma duże znaczenie dla rozwoju dziecka?

Odpowiedni jadłospis wpływa na prawidłowy rozwój niemowlęcia i małego dziecka, a także jego przyszłe życie. Ważnym zadaniem każdej mamy jest wspieranie rozwoju dziecka poprzez sposób żywienia. Wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka jest rekomendowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Kontynuacja karmienia piersią może trwać tak długo, jak długo jest to pożądane przez dziecko i jego mamę. W drugim półroczu życia zaleca się rozszerzanie diety o posiłki uzupełniające.

-Reklama-

Wyjątkowe potrzeby małego brzuszka

Układ pokarmowy i procesy trawienne mają wpływ na prawidłowy rozwój fizyczny i psychoruchowy, dobre samopoczucie dziecka, spokojny sen oraz chęć do zabawy. A uśmiechnięty maluch to zadowolona mama i szczęśliwa cała rodzina! Dziecko to nie „mały dorosły” i jego dieta wymaga specjalnego podejścia. Musi zawierać wszystkie niezbędne do rozwoju składniki w odpowiednich proporcjach, by mieć jak najkorzystniejszy wpływ na kształtowanie się organizmu maluszka. Pierwszy rok życia dziecka to okres niezwykle intensywnego wzrastania – do 11. miesiąca życia maluszek potraja swoją urodzeniową masę ciała.

Zadania dla układu pokarmowego

Układ pokarmowy umożliwia spożywanie i przyswajanie substancji odżywczych. Od razu po urodzeniu podejmuje swoją czynność, ale nie jest jeszcze w pełni sprawny. Trawienie rozpoczyna się już w jamie ustnej, a po przejściu pokarmu przez gardło i przełyk jest kontynuowane w żołądku i jelicie cienkim, gdzie odbywa się wchłanianie substancji odżywczych. W układzie pokarmowym odbywa się ich trawienie, a następnie wchłanianiu ulegają:
węglowodany – główne źródło energii,
białka – niezbędne do wzrastania organizmu i budowania tkanek,
tłuszcze – źródło energii, materiał zapasowy, substrat do produkcji hormonów. Wśród tłuszczów szczególną rolę pełnią wielonienasycone długołańcuchowe kwasy omega 3 i 6. Są one składnikiem błon komórkowych w ośrodkowym układzie nerwowym i komórek siatkówki.

W układzie pokarmowym wchłaniane są:
makroelementy – wapń, fosfor, magnez, sód, potas, chlor,
mikroelementy – żelazo, jod, cynk, miedź, chrom, mangan, molibden, selen, fluor,
witaminy rozpuszczalne w tłuszczach – A, D, E, K i rozpuszczalne w wodzie – z grupy B, C, PP, kwas foliowy, biotyna, kwas pantotenowy.
Ostatni etap układu pokarmowego to jelito grube, którego zadaniem jest wchłonięcie wody i uformowanie stolca.

Składniki istotne w diecie maluszka

Wapń, będący jednym ze składników mleka, jest podstawowym elementem budulcowym kości i zębów. Jego niedobór powoduje obniżenie gęstości kości, krzywicę, skłonność do złamań.
Niezbędna do regulacji gospodarki wapniowo-fosforanowej i tworzenia tkanki kostnej jest także witamina D. Zwiększona możliwość niedoboru witaminy D występuje u niemowląt i małych dzieci, ponieważ ze względu na ich delikatną skórę dbamy o to, by chronić je przed słońcem, co utrudnia syntezę skórną tej witaminy. U dzieci karmionych wyłącznie piersią konieczna jest jej suplementacja.
Żelazo jest mikroelementem, od którego zależy synteza hemoglobiny. Jego niedobór powoduje niedokrwistość, niekorzystnie wpływa na nabłonek układu pokarmowego i może prowadzić do zaburzeń wchłaniania i biegunek. Szczególnie duże zapotrzebowanie na ten pierwiastek występuje w okresie wzrastania.
Należy czynić wszelkie wysiłki, aby podawać dziecku produkty jak najlepiej wspierające jego rozwój i wzrastanie. Kiedy maluszek prawidłowo przybiera na masie ciała i jego rozwój psychoruchowy przebiega harmonijnie, mama może być pewna, że jej dziecko dostaje to, co najlepsze. Odpowiednio zbilansowana dieta w okresie 1000 pierwszych dni życia malucha jest szczególnie ważna ze względu na intensywny rozwój dziecka, w tym jego układu pokarmowego.

lek. med. Izabela Migalska-Łyczko, pediatra, ekspert bebiklub.pl
wpis gościnny

-Reklama-

Musisz przeczytać

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
411ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

9 ciekawostek o dzieciach urodzonych w lutym

Twój maluch urodzi lub urodził się w lutym? Sprawdź, co o twoim dziecku mówi miesiąc jego urodzin! Oto rzeczy, których nie wiedziałaś o dzieciach urodzonych w drugim miesiącu roku.

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

Mamy polecają Mamom – zagłosuj na produkt miesiąca!

Mamy wiedzą co dobre dla ich dzieci, dlatego rozpoczynamy głosowanie na produkt miesiąca. Weź udział w plebiscycie i wybierz produkt, który cenisz w macierzyństwie.

Nowe „Czyściochowe zabawy” już w Rossmannie – w sam raz na zimowe ferie!

,,Czyściochowe zabawy! Cz. 5 Czysty nos”– to tytuł kolejnych pełnych łamigłówek i kolorowanek książeczek z bohaterami Czyściochowa. Są one prezentem dla uczestników Rossnę!, którzy między 14 stycznia, a 15 lutego kupią produkt do dziecięcej higieny lub pielęgnacji i zeskanują kartę programu.

„Nastolatki na krawędzi” – poradnik o wychowywaniu nastolatek w pełnej niepokoju rzeczywistości

Czy każde samookaleczanie prowadzi do samobójstwa? Jak nastolatki korzystają z technologii i co z tego wynika? Czy zaburzenia psychiczne mogą być ucieczką przed rzeczywistością? Jak zareagować, kiedy córka prosi, aby zwracać się do niej „on”? Kiedy udać się z nastolatką do specjalisty i czego się spodziewać po takiej wizycie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w poradniku o wychowywaniu nastolatek w pełnej niepokoju rzeczywistości. „Nastolatki na krawędzi. Czego nie wiecie o problemach swoich córek” Krystyny Romanowskiej, dr Agnieszki Dąbrowskiej i dr Marty Niedźwiedzkiej w księgarniach już od 25 stycznia!