-Reklama-

Depresja poporodowa — wszystko, co należy wiedzieć

Wyobraź sobie, że zaoferowano ci nową, bardzo ważną pracę. Już pierwszego dnia dowiadujesz się, że czas pracy jest tak długi, że nie możesz dobrze się wyspać, by być produktywnym.

-Reklama-

Wkrótce zmęczenie jest tak duże, że zaczynasz czuć się tak beznadziejnie, że nie liczysz już na pozytywną ocenę twojej pracy. Niektórym kobietom, towarzyszą właśnie takie uczucia, gdy na świecie pojawia się dziecko. W tym tekście poznasz sekrety depresji poporodowej!

Co to jest depresja poporodowa?

Depresja poporodowa (zwana również PPD) to schorzenie, na które cierpi wiele kobiet po urodzeniu dziecka. To silne uczucie smutku, niepokoju i zmęczenia, które utrzymuje się przez dłuższy czas po porodzie.

Powstałe uczucia mogą utrudniać Ci dbanie zarówno o siebie, jak i swoje dziecko. PPD może się zdarzyć w dowolnym momencie po porodzie. Najczęściej zaczyna się w ciągu pierwszych 3 tygodni od urodzenia dziecka.

Depresja poporodowa to poważna choroba psychiczna, która obejmuje mózg i wpływa na Twoje zachowanie i zdrowie fizyczne. Jeśli masz depresję, uczucia niepokoju i smutku nie znikną i mogą przeszkadzać w codziennym życiu.

W dzisiejszych czasach psychoterapia online to wygodny sposób jak osiągnąć profesjonalną pomoc bez wychodzenia z domu.

Jak odróżnić smutek poporodowy od depresji poporodowej?

Wiele osób po porodzie odczuwa smutek poporodowy. Jednak łatwo pomylić go z depresją, ponieważ mają podobne objawy.

Objawy baby blues, zazwyczaj utrzymują się około 10 dni i charakteryzują się mniejszą intensywnością, natomiast objawy depresji poporodowej mogą trwać kilka tygodni, a nawet miesięcy i są one bardzo nasilone.

Charakterystyczne objawy baby blues to:

  • smutek i płacz,
  • brak apetytu,
  • nagłe zmiany nastroju,
  • problemy ze snem.

Pamiętaj, że skonsultowanie swoich objawów z lekarzem nigdy nie zaszkodzi i w razie potrzeby oceni, czy potrzebujesz leczenia.

Co wywołuje depresję poporodową?

Eksperci nie mogą jednoznacznie stwierdzić, czy jest jakikolwiek związek między depresją a szybkim spadkiem hormonów po porodzie. Podczas ciąży, poziom estrogenu i progesteronu jest dziesięciokrotnie większy niż zazwyczaj, a po porodzie gwałtownie spada.

Oprócz zmian chemicznych występują także zmiany psychologiczne i społeczne, związane z urodzeniem dziecka, przez które ryzyko pojawienia się depresji poporodowej jest większe.

Przykłady tych zmian dotyczą nie tylko fizycznych zmian, jakie nastąpiły w ciele, ale także braku snu, objawów związanych z rodzicielstwem oraz zmian w twoich relacjach z partnerem po porodzie.

Kogo dotyka depresja poporodowa?

Depresja poporodowa jest powszechnym schorzeniem. Aż 75% kobiet doświadcza baby blues po porodzie, natomiast u 15% z tej grupy rozwinie się depresja poporodowa.

Co więcej, u jednej na tysiąc kobiet, rozwija psychoza poporodowa.

Jak długo trwa depresja poporodowa?

Depresja poporodowa może występować nawet do roku po porodzie. Jednak nie oznacza to, że zostaniesz „wyleczony” w tym czasie, ponieważ objawy mogą utrzymywać się nawet przez znacznie dłuższy czas.

Warto skonsultować z lekarzem swoje objawy oraz to, w jaki sposób przebiega leczenie. Pamiętaj, aby być szczerym w opisywaniu swoich uczuć!

Ważne!

Jeśli uważasz, że możesz mieć depresję, jak najszybciej porozmawiaj z lekarzem rodzinnym, położną lub pielęgniarką środowiskową, aby uzyskać potrzebne wsparcie.

Nie walcz sam i nie myśl, że problem zniknie. Może trwać to miesiącami lub nawet latami. Stan z pewnością się pogorszy, jeśli nic nie zostanie zrobione. Depresję można leczyć, a dzięki odpowiedniej pomocy możesz w pełni się wyleczyć.

Warto pamiętać, że ojcowie i partnerzy mogą również popaść w depresję po urodzeniu dziecka.

-Reklama-

Musisz przeczytać

Najlepsze gry na majówkę! Zobacz nasze typy!

Majówka to czas, w którym wielu z nas cieszy się wolnymi dniami i spędza czas z rodziną i przyjaciółmi. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu w gronie najbliższych są gry planszowe. Dlaczego nie skorzystać z tej okazji i zorganizować rodzinne bądź przyjacielskie granie planszówek?

10 faktów o colostrum, które musisz znać

Colostrum. Niektórym nic nie mówi ta nazwa, inni gdzieś o niej słyszeli, ale nie do końca wiedzą czym jest, a jeszcze inni choć mają wiedzę na jej temat, to nie jest ona wystarczająca. Czas zatem przybliżyć wszystkim działanie colostrum, tym bardziej, że w czasie przesilenia wiosennego ta wiedza może być bardzo przydatna.

Beta hCG prawdę o ciąży ci powie

Badanie potocznie zwane „betą” (beta hcg) zna każda przyszła mama. Jest ono uznawane za najbardziej miarodajne i wiarygodne badanie wykrywające ciążę. W jaki sposób wykonuje się badanie pod kątem beta hCG i kiedy najlepiej je zrobić?

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
413ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Dwujęzyczność dzieci: korzyści i wyzwania

Dwujęzyczność to zdolność posługiwania się dwoma językami w życiu codziennym. W dzisiejszym świecie jest to coraz częstsze i pożądane zjawisko, ponieważ wiąże...

Ile wody powinno się wypijać względem wieku i wagi?

Woda jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitowej, termoregulacji ciała, transportu składników odżywczych i...

Ile powinna trwać laktacja?

Ile powinna trwać laktacja, to pytanie stawia sobie mama, która karmi piersią. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto podawać naturalne mleko jak najdłużej, a przynajmniej przez 6 miesięcy.

Karmienia piersią można się nauczyć

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią przypada w symbolicznym czasie: rozpoczyna się w Dzień Matki, 26 maja, i trwa do 1 czerwca, czyli do Dnia Dziecka. To wyjątkowy okres promujący złoty standard żywienia niemowląt, jakim jest wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia.

Odpowiedz na proste pytania i zgarnij szczoteczkę elektryczną dla siebie i dziecka!

Przed wami kolejna super okazja. Tym razem możecie w łatwy sposób zgarnąć szczoteczkę elektryczną Oral-B dla siebie i dziecka. Wystarczy odrobina szczęścia!