-Reklama- Rowery - wybierz na Ceneo

Depresja poporodowa – przyczyny, objawy, leczenie

Mogłoby się wydawać, że przyjście na świat dziecka da nam niesamowitą radość i czyste szczęście. Dlaczego jednak czasem dzieje się tak, że wszystko idzie w innym kierunku? Depresja poporodowa zmienia oblicze macierzyństwa. Skąd ona się bierze?

-Reklama-

Mogłoby się wydawać, że przyjście na świat dziecka da nam niesamowitą radość i czyste szczęście. Dlaczego jednak czasem dzieje się tak, że wszystko idzie w innym kierunku? Depresja poporodowa zmienia oblicze macierzyństwa. Skąd ona się bierze?

Pierwsze dni, a nawet tygodnie po porodzie to czas ogromnych zmian. Nasze życie wywraca się do góry nogami. Musimy nauczyć się nowych obowiązków – opieki nad dzieckiem i radzenia sobie z własnymi emocjami, których w obliczu tego wydarzenia naprawdę nie brakuje! Na pewno nie pomaga w tym wyczerpanie po porodzie, po którym zamiast odpocząć, wpadamy w wir zupełnie nieznanych obowiązków. Do tego dochodzi kompletne rozregulowanie gospodarki hormonalnej – nic tylko się załamać.

I tak też mijają pierwsze dni po porodzie. Młoda mama zwykle jest płaczliwa, przygnębiona, przerażona.

Pamiętam swoje pierwsze dni w szpitalu. Ryczałam jak bóbr. Byłam obolała, zrezygnowana, nie umiałam nic robić przy dziecku. Co dziwne, największą pomoc i wsparcie otrzymałam nie od lekarzy, czy położnych ale od salowej, która przytuliła mnie i powiedziała, że to normalne, że wszystkie kobiety tak mają i że to minie – tak po ludzku, zwyczajnie. I faktycznie przeszło – wspomina Klaudia.

Kiedy poziom hormonów się ustabilizuje, a kobieta przywyknie do nowej sytuacji, wszystko zaczyna się normować. Oczywiście nie dzieje się to z dnia na dzień, ale stopniowo i nie we wszystkich przypadkach. Niektóre kobiety od razu, bezwarunkowo kochają swoje dziecko miłością wielką, inne potrzebują czasu na akceptację nowej sytuacji – to normalne. Wolniejsze budowanie więzi z dzieckiem nie oznacza jednak, że jesteśmy złymi matkami i że nasze dziecko będzie przez ten czasowy „brak akceptacji” cierpiało i czuło się odrzucone. Natura jest bardzo mądra, pamietajmy. Na wszystko daje czas – na budowanie więzi i stabilizację emocji także. Jesteśmy tylko ludźmi, nie zaprojektowanymi robotami. Jeśli na początkowym etapie damy się wpędzić w poczucie winy, złe samopoczucie będzie narastało i wtedy już krok do depresji poporodowej.

Zobacz także:

Drugim czynnikiem, który nie pozwala nam się odnaleźć w rzeczywistości okołoporodowej, są wymagania otoczenia. Wszyscy oczekują od nas perfekcji – obrotności przy dziecku, nienagannej figury i jeszcze relacji w social mediach z cudnym dzieciątkiem. Tak życie nie wygląda. Nie dajmy się wpędzić w frustrację! A niech sobie inni będą idealni i nieomylni. To twoje życie, twoje dziecko, twoje tempo macierzyństwa.

Baby blues – czym jest smutek poporodowy?

To też jeszcze nie depresja poporodowa, choć możemy to tak odczuwać. Baby blues bardzo często wynika z poczucia osamotnienie młodej mamy. Kiedyś kobiety mniej odczuwały tę „dolegliwość” bo były bardziej otoczone opieką bliskich – żyło się w wielopokoleniowych domach, pomagały mamy i babki. Dziś, zwykle jest to mąż, który albo nie radzi sobie do końca z nową funkcją albo musi wracać do pracy.

Baby blues, czyli smutek poporodowy też wynika trochę z naszej emocjonalności i powiązany jest z fizjologią. Pojawia się około piątej doby po porodzie, kiedy też nasila się produkcja mleka. Kobieta odczuwa dyskomfort z tym związany, nie do końca odnajduje się w tym, co dzieje się z jej ciałem, no i znów do gry wchodzą hormony.

Taki stan może trwać do kilku tygodniu. Po tym czasie wszystko się normuje. No właśnie, a co jeśli nie? Jeśli kobieta zamiast lepiej, czuje się coraz gorzej? Co wtedy?

Czym jest depresja poporodowa?

Około 5 do 30% kobiet nie wychodzi ze smutku poporodowego i wymaga profesjonalnego wsparcia z zewnątrz. Niestety zbyt mała liczba mam korzysta z profesjonalnej pomocy, licząc na to, że jakoś samo przejdzie – dlatego też te dane są tak rozbieżne. Depresja poporodowa jest także trudna do rozpoznania przez najbliższe otoczenie. Jak każda choroba o podłożu emocjonalnym, jest trudna do wykrycia. Kobieta często nie przyznaje się do swoich uczuć bojąc się, że nie zostanie zrozumiana i posądzona o bycie złą matką.

Skąd się bierze depresja poporodowa?

Tak naprawdę nie znamy dokładnie czynników wywołujących depresję poporodową. Bezpośrednim bodźcem do aktywacji choroby jest poród i pojawienie się dziecka. Gospodarka hormonalna na pewno nie jest tu więc bez znaczenia.

Na pewno wpływ na chorobę mają także uwarunkowania genetyczne, skłonności do zaburzeń w ogóle np. jeśli kobieta w przeszłości cierpiała na depresję, wtedy ryzyko depresji poporodowej jest większe. Mówi się także, że niedoczynność tarczycy może mieć wpływ na jej pojawienie się u kobiety.

Jak się objawia depresja poporodowa?

Do obajwów depresji poporodowej możemy zaliczyć:

 • ciągłe zmęczenie,
 • zaburzenia snu – pomimo zmęczenie,
 • budzenie się w nocy i wczesnym rankiem,
 • odczuwanie ciągłego niepokoju,
 • niska i bardzo niska samoocena,
 • płaczliwość,
 • brak koncentracji,
 • trudności w wykonywaniu codziennych czynności,
 • brak apetytu lub nadmierny apetyt,
 • zaparcia,
 • suchość w ustach,
 • znaczny spadek libido oraz odrzucenie partnera,
 • myśli samobójcze.

Depresja poporodowa – do jakiego lekarza trzeba się zgłosić? Gdzie szukać pomocy?

Jeśli zauważysz u siebie jakiekolwiek objawy depresji nie czekaj, tylko działaj natychmiast! W przypadku łagodnych stanów depresyjnych, wystarczy tylko kilka spotkań z psychoterapeutą, w poważniejszych może być także włączone leczenie farmakologiczne, które jest wsparciem dla terapii.

Na pewno ogromną rolę odgrywają także bliscy. Nie jest to jednak profesjonalne wsparcie i choć nawet bardzo by chcieli, nie mogą udzielić skutecznej pomocy. Rozmowa z partnerem czy bliską przyjaciółką jest zawsze dla zagubionej kobiety podporą, ale nie zawsze doprowadzi do ustąpienia choroby.

Jak przetrwać depresję poporodową?

Tylko z profesjonalnym wsparciem. Bliscy kobiety także muszą wykazać się cierpliwością. Pomagać przy dziecku, rozmawiać i czekać cierpliwie na pierwsze efekty leczenia. Obecność depresji poporodowej, jak każdej choroby o podłożu emocjonalnym, psychicznym to dla bliskich sobie ludzi ogromny sprawdzian, próba. Jeśli uda się pokonać chorobę, na pewno będzie ucementowaniem relacji.

Leki na depresję poporodową

Niekiedy, w leczenie depresji poporowej włączone są antydepresanty. Jednak same leki nie pomogą wyleczyć kobiety, mogą być tylko wsparciem. Tylko profesjonalne, kompleksowe leczenie jest w stanie pomóc kobiecie wyzdrowieć, znów cieszyć się życiem i macierzyństwem.

Niechęć do dziecka

To chyba najtrudniejsza i najmniej akceptowalna przez społeczeństwo strona tej choroby. To dlatego może tak mało kobiet przyznaje się do swoich uczuć przed otoczeniem. I tu kolejny apel, do Ciebie Mamo: możesz mieć obawy przed szczerą rozmową z bliskimi na ten temat, ale lekarzowi możesz o tym powiedzieć – to nic innego jak normalny objaw choroby. Lekarz pracuje z podobnymi przypadkami na co dzień i wie, jak ci pomóc. A ta pomoc jest naprawdę realna.

Do kiedy trwa depresja poporodowa?

Aż do wyleczenia. Może trwać kilka tygodni, ale kiedy nie jest leczona, nawet długie miesiące i lata. Bywa, że kończy się tragicznie. Pamiętajmy, że choroba ta nie zawsze pojawia się jako następstwo baby blues, jego kolejny etap – może pojawić się nagle, w dowolnym momencie podczas pierwszego roku po narodzinach dziecka.

opracowanie: redakcja
źrodło: Lesley Regan, Twoja ciąża tydzień po tygodniu

-Reklama-

Musisz przeczytać

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
411ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Nowy sezon Strażaka Sama z polskim akcentem! Do gry wchodzi Polka – pilotka Krystyna!

Kochacie Strażaka Sama? Pokochacie go jeszcze bardziej! Nowa postać pilotki Krystyny Kaminski, kierującej samolotem ratowniczym, wnosi jeszcze więcej radości i edukacji dla dzieci. Nowy, 14. sezon Strażaka Sama możecie oglądać od soboty (10 grudnia) na kanale MiniMini+.

Dermokosmetyki – kosmetyki do zadań specjalnych

Dermokosmetyki - termin powszechnie znany i często stosowany, ale czym są tak naprawdę dermokosmetyki? Czym różnią się od tradycyjnych kosmetyków?

Najlepsze szkoły rodzenia online

Uczestnictwo w szkole rodzenia bez wychodzenia z domu? Od jakiegoś czasu jest to możliwe. Szkoły rodzenia online są z roku na rok coraz bardziej popularne i świetnie wpisują się w dzisiejsze potrzeby przyszłych rodziców.

Pęknięcie krocza – wszystko co powinnaś o tym wiedzieć

Pęknięcie krocza to częsty uraz w porodzie naturalnym. Choć zdarza się u wielu rodzących i pociąga za sobą wiele powikłań, czasem nie da się mu zapobiec. Co powinnaś wiedzieć na temat pęknięcia krocza?

Jak zmienić mleko modyfikowane – instrukcja

Kiedy, jak i dlaczego zmieniamy mleko w diecie dziecka? Powodów może być mnóstwo, a nagła zmiana pokarmu może okazać się trudna zarówno dla rodzica, jak i dla maluszka. Eksperci programu edukacyjnego Nestlé Baby&Me zebrali garść cennych informacji na temat tego jak bezpiecznie i łagodnie wprowadzić do diety maleństwa nowe mleko modyfikowane.