-Reklama-

Depresja poporodowa – przyczyny, objawy, leczenie

-Reklama-

Mogłoby się wydawać, że przyjście na świat dziecka da nam niesamowitą radość i czyste szczęście. Dlaczego jednak czasem dzieje się tak, że wszystko idzie w innym kierunku? Depresja poporodowa zmienia oblicze macierzyństwa. Skąd ona się bierze?

Pierwsze dni, a nawet tygodnie po porodzie to czas ogromnych zmian. Nasze życie wywraca się do góry nogami. Musimy nauczyć się nowych obowiązków – opieki nad dzieckiem i radzenia sobie z własnymi emocjami, których w obliczu tego wydarzenia naprawdę nie brakuje! Na pewno nie pomaga w tym wyczerpanie po porodzie, po którym zamiast odpocząć, wpadamy w wir zupełnie nieznanych obowiązków. Do tego dochodzi kompletne rozregulowanie gospodarki hormonalnej – nic tylko się załamać.

I tak też mijają pierwsze dni po porodzie. Młoda mama zwykle jest płaczliwa, przygnębiona, przerażona.

Pamiętam swoje pierwsze dni w szpitalu. Ryczałam jak bóbr. Byłam obolała, zrezygnowana, nie umiałam nic robić przy dziecku. Co dziwne, największą pomoc i wsparcie otrzymałam nie od lekarzy, czy położnych ale od salowej, która przytuliła mnie i powiedziała, że to normalne, że wszystkie kobiety tak mają i że to minie – tak po ludzku, zwyczajnie. I faktycznie przeszło – wspomina Klaudia.

-Reklama-

Kiedy poziom hormonów się ustabilizuje, a kobieta przywyknie do nowej sytuacji, wszystko zaczyna się normować. Oczywiście nie dzieje się to z dnia na dzień, ale stopniowo i nie we wszystkich przypadkach. Niektóre kobiety od razu, bezwarunkowo kochają swoje dziecko miłością wielką, inne potrzebują czasu na akceptację nowej sytuacji – to normalne. Wolniejsze budowanie więzi z dzieckiem nie oznacza jednak, że jesteśmy złymi matkami i że nasze dziecko będzie przez ten czasowy „brak akceptacji” cierpiało i czuło się odrzucone. Natura jest bardzo mądra, pamietajmy. Na wszystko daje czas – na budowanie więzi i stabilizację emocji także. Jesteśmy tylko ludźmi, nie zaprojektowanymi robotami. Jeśli na początkowym etapie damy się wpędzić w poczucie winy, złe samopoczucie będzie narastało i wtedy już krok do depresji poporodowej.

Zobacz także:

Drugim czynnikiem, który nie pozwala nam się odnaleźć w rzeczywistości okołoporodowej, są wymagania otoczenia. Wszyscy oczekują od nas perfekcji – obrotności przy dziecku, nienagannej figury i jeszcze relacji w social mediach z cudnym dzieciątkiem. Tak życie nie wygląda. Nie dajmy się wpędzić w frustrację! A niech sobie inni będą idealni i nieomylni. To twoje życie, twoje dziecko, twoje tempo macierzyństwa.

Baby blues – czym jest smutek poporodowy?

To też jeszcze nie depresja poporodowa, choć możemy to tak odczuwać. Baby blues bardzo często wynika z poczucia osamotnienie młodej mamy. Kiedyś kobiety mniej odczuwały tę „dolegliwość” bo były bardziej otoczone opieką bliskich – żyło się w wielopokoleniowych domach, pomagały mamy i babki. Dziś, zwykle jest to mąż, który albo nie radzi sobie do końca z nową funkcją albo musi wracać do pracy.

Baby blues, czyli smutek poporodowy też wynika trochę z naszej emocjonalności i powiązany jest z fizjologią. Pojawia się około piątej doby po porodzie, kiedy też nasila się produkcja mleka. Kobieta odczuwa dyskomfort z tym związany, nie do końca odnajduje się w tym, co dzieje się z jej ciałem, no i znów do gry wchodzą hormony.

Taki stan może trwać do kilku tygodniu. Po tym czasie wszystko się normuje. No właśnie, a co jeśli nie? Jeśli kobieta zamiast lepiej, czuje się coraz gorzej? Co wtedy?

Czym jest depresja poporodowa?

Około 5 do 30% kobiet nie wychodzi ze smutku poporodowego i wymaga profesjonalnego wsparcia z zewnątrz. Niestety zbyt mała liczba mam korzysta z profesjonalnej pomocy, licząc na to, że jakoś samo przejdzie – dlatego też te dane są tak rozbieżne. Depresja poporodowa jest także trudna do rozpoznania przez najbliższe otoczenie. Jak każda choroba o podłożu emocjonalnym, jest trudna do wykrycia. Kobieta często nie przyznaje się do swoich uczuć bojąc się, że nie zostanie zrozumiana i posądzona o bycie złą matką.

Skąd się bierze depresja poporodowa?

Tak naprawdę nie znamy dokładnie czynników wywołujących depresję poporodową. Bezpośrednim bodźcem do aktywacji choroby jest poród i pojawienie się dziecka. Gospodarka hormonalna na pewno nie jest tu więc bez znaczenia.

Na pewno wpływ na chorobę mają także uwarunkowania genetyczne, skłonności do zaburzeń w ogóle np. jeśli kobieta w przeszłości cierpiała na depresję, wtedy ryzyko depresji poporodowej jest większe. Mówi się także, że niedoczynność tarczycy może mieć wpływ na jej pojawienie się u kobiety.

Jak się objawia depresja poporodowa?

Do obajwów depresji poporodowej możemy zaliczyć:

 • ciągłe zmęczenie,
 • zaburzenia snu – pomimo zmęczenie,
 • budzenie się w nocy i wczesnym rankiem,
 • odczuwanie ciągłego niepokoju,
 • niska i bardzo niska samoocena,
 • płaczliwość,
 • brak koncentracji,
 • trudności w wykonywaniu codziennych czynności,
 • brak apetytu lub nadmierny apetyt,
 • zaparcia,
 • suchość w ustach,
 • znaczny spadek libido oraz odrzucenie partnera,
 • myśli samobójcze.

Depresja poporodowa – do jakiego lekarza trzeba się zgłosić? Gdzie szukać pomocy?

Jeśli zauważysz u siebie jakiekolwiek objawy depresji nie czekaj, tylko działaj natychmiast! W przypadku łagodnych stanów depresyjnych, wystarczy tylko kilka spotkań z psychoterapeutą, w poważniejszych może być także włączone leczenie farmakologiczne, które jest wsparciem dla terapii.

Na pewno ogromną rolę odgrywają także bliscy. Nie jest to jednak profesjonalne wsparcie i choć nawet bardzo by chcieli, nie mogą udzielić skutecznej pomocy. Rozmowa z partnerem czy bliską przyjaciółką jest zawsze dla zagubionej kobiety podporą, ale nie zawsze doprowadzi do ustąpienia choroby.

Jak przetrwać depresję poporodową?

Tylko z profesjonalnym wsparciem. Bliscy kobiety także muszą wykazać się cierpliwością. Pomagać przy dziecku, rozmawiać i czekać cierpliwie na pierwsze efekty leczenia. Obecność depresji poporodowej, jak każdej choroby o podłożu emocjonalnym, psychicznym to dla bliskich sobie ludzi ogromny sprawdzian, próba. Jeśli uda się pokonać chorobę, na pewno będzie ucementowaniem relacji.

Leki na depresję poporodową

Niekiedy, w leczenie depresji poporowej włączone są antydepresanty. Jednak same leki nie pomogą wyleczyć kobiety, mogą być tylko wsparciem. Tylko profesjonalne, kompleksowe leczenie jest w stanie pomóc kobiecie wyzdrowieć, znów cieszyć się życiem i macierzyństwem.

Niechęć do dziecka

To chyba najtrudniejsza i najmniej akceptowalna przez społeczeństwo strona tej choroby. To dlatego może tak mało kobiet przyznaje się do swoich uczuć przed otoczeniem. I tu kolejny apel, do Ciebie Mamo: możesz mieć obawy przed szczerą rozmową z bliskimi na ten temat, ale lekarzowi możesz o tym powiedzieć – to nic innego jak normalny objaw choroby. Lekarz pracuje z podobnymi przypadkami na co dzień i wie, jak ci pomóc. A ta pomoc jest naprawdę realna.

Do kiedy trwa depresja poporodowa?

Aż do wyleczenia. Może trwać kilka tygodni, ale kiedy nie jest leczona, nawet długie miesiące i lata. Bywa, że kończy się tragicznie. Pamiętajmy, że choroba ta nie zawsze pojawia się jako następstwo baby blues, jego kolejny etap – może pojawić się nagle, w dowolnym momencie podczas pierwszego roku po narodzinach dziecka.

opracowanie: redakcja
źrodło: Lesley Regan, Twoja ciąża tydzień po tygodniu

-Reklama-

Musisz przeczytać

Gry dla dzieci kreatywnych – bawią i rozwijają umiejętności!

W dobie elektroniki i wszelkich innych rozrywek tego typu, dobre gry planszowe są na wagę złota! Wybrałyśmy dla was kilka propozycji, które...

Mega rabaty na wyprawkę dla dziecka!

Wszyscy wiemy, że wyprawka dla dziecka to jest mega wydatek! Dlatego warto korzystać z takich okazji jak ta i kupić akcesoria i ubranka w naprawdę korzystnych cenach!

Nasze odkrycie miesiąca: Klub Szczęśliwej Mamy – dlaczego warto dołączyć do tej społeczności?

W sieci niewiele jest miejsc, w których przyszła mama może otrzymać pełne wsparcie bezpośrednio od ekspertów, ale też od innych mam. My...

Podobne artykuły

Komentarze

Jesteśmy też tutaj

191,405FaniLubię
9,148ObserwującyObserwuj
410ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Kolorowanki dla dwulatka

Dwa lata to czas dynamicznego rozwoju dziecka, dlatego warto wspierać go rozmaitymi aktywnościami pobudzającymi jego mózg. Warto sięgnąć między innymi po obrazki do kolorowania. W tym artykule znajdziesz gotowe do wydruku kolorowanki dla dwulatka. Wspieraj swoje dziecko w rozwoju.

Najpiękniejsze cytaty o przyjaźni

Przyjaźń to jeden z najcenniejszych darów od losu. Na jej cześć powstało wiele utworów, na jej temat napisano wiele pięknych słów. Oto...

Gry dla dzieci kreatywnych – bawią i rozwijają umiejętności!

W dobie elektroniki i wszelkich innych rozrywek tego typu, dobre gry planszowe są na wagę złota! Wybrałyśmy dla was kilka propozycji, które...

Majtki okresowe. Czy to naprawdę działa?

Podpaski i tampony już dawno przestały być jedynym środkiem zabezpieczającym w czasie menstruacji. Kobiety coraz częściej stawiają na rozwiązania ekologiczne i zdrowsze....

Jak opiekować się noworodkiem? Radzi położna środowiskowa

Narodziny dziecka są dużym wydarzeniem. Dla przyszłych rodziców brak wiedzy i umiejętności związanych z obserwacją i pielęgnacją jest dużym stresem i wyzwaniem....