-Reklama- Rowery - wybierz na Ceneo

Depilacja przed porodem

Czy depilacja przed porodem jest konieczna? Jak ogolić miejsca intymne, skoro brzuch wszystko przesłania? Czy w szpitalu zrobią to za nas? Co radzą świeżo upieczone mamy?

-Reklama-

Są pytania, których wstydzimy się zadać lekarzowi a nawet położnej, choć bardzo nas intrygują. Jednymi z tych pytań są te dotyczące wyglądu miejsc intymnych tuż przed porodem. Każda ciężarna doczekuje momentu, gdy depilacja włosów łonowych staje się mocno utrudniona przez rosnący brzuch. Tym trudniej sobie wyobrazić golenie miejsc intymnych tuż przed samym porodem, gdy brzuch przesłania nam nawet stopy.

Czy depilacja przed porodem jest konieczna?

Jeśli czeka cię poród naturalny, powinnaś być ogolona. Zresztą, i przy cesarce dobrze jest zadbać o to miejsce ze względów czysto estetycznych. W Polsce słyszałam o dwóch szkołach – golić przed porodem oraz nie golić. Zwolennicy niegolenia uważają, że włoski pełnią funkcję bariery przed bakteriami i dlatego powinny zostać na swoim miejscu. Jednak większość lekarzy i położnych zaleca golenie miejsc intymnych do porodu i to ich argumenty bardziej do mnie przemawiają. Po pierwsze – na włoskach i tak znajdują się bakterie, więc mogą się rozprzestrzenić. Po drugie – zgolone włoski nie będą przeszkadzać podczas porodu – nie będą się plątać i zasłaniać miejsca intymnego podczas szycia krocza. Po trzecie ogolone łono łatwiej się wygoi – włoski nie będą wrastać w ranę lub wypadać i przenosić bakterii. Po czwarte – brak włosków pozwoli utrzymać higienę osobistą na wyższym poziomie, co jest ważne szczególnie podczas gojenia się po porodzie. Po piąte – komfort rodzącej będzie większy, jeśli będzie mieć świadomość, że jest zadbana w tym miejscu. Zatem – golcie się dziewczyny!

Depilacja przed porodem. Samodzielnie czy zostawić sprawę położnej?

Najlepiej zadbać o miejsce intymne samodzielnie, przed przyjazdem do szpitala. Zostawienie golenia położnej może dodać nam tylko stresu i … cierpienia. Mamy często opisują, że położne goliły im miejsca intymne maszynką na sucho, co było bardzo niekomfortowe. Poza tym depilacja to dość intymna sprawa, więc warto chociaż ten element wykonać samodzielnie, w spokoju. Położna to nie kosmetyczka, więc nie licz na subtelny zabieg upiększający.

Depilacja przed porodem – o czym pamiętać?

  1. Gol się tylko jednorazówkami i po użyciu wyrzuć maszynkę lub zmień ostrze. Do kolejnego golenia zastosuj nowe. W ciąży łatwiej o infekcję.
  1. Staraj się nie używać kremów do depilacji – istnieje ryzyko, że wywołają uczulenie (ciężarne są bardziej podatne na alergie) albo dostaną się przypadkowo do pochwy.
  2. Nie używaj czyichś maszynek!
  3. W Polsce nie ma obowiązku golenia do porodu. Zresztą – Światowa Organizacja Zdrowia też nie zaleca depilacji rodzącej. Położna może jedynie chcieć zgolić miejsce nacięcia krocza, ale i tak na to potrzebuje twojej zgody. Jeśli się nie zgodzisz, nikt nie ma prawa zmuszać cię do depilacji miejsc intymnych na sali porodowej.
  4. Jeśli nie goliłaś się przez całą ciążę, nie gol się tuż przed porodem, bo ryzyko, że ogolone miejsce będzie podrażnione i swędzące jest duże.
  5. Nie gol się na sucho. Ryzyko podrażnień i zacięć jest większe i może skończyć się infekcją.
  6. Jeśli chcesz mieć pewność, że depilacja będzie bezpieczna i dokładna – udaj się do gabinetu kosmetycznego, w którym ją wykonają profesjonalnie a efekt (jak np. w przypadku pasty cukrowej) będzie się dłużej utrzymywał niż po goleniu maszynką. Trzeba jednak pamiętać, że w ciąży bywamy bardziej podatne na ból, dlatego depilacja np. woskiem może być trudnym przeżyciem.

Depilacja przed porodem – jak to robią mamy?

Od dwóch tygodniu już radzę sobie z lusterkiem w wannie 🙂 i powiem szczerze, że lepiej sobie tam ogolę za pomocą lusterka niż przed ciążą bez jego pomocy – Weronika W.

W poprzedniej ciąży, na tydzień przed porodem dałam radę i teraz też. Na czuja. I cieszę się, że kiedyś jogę ćwiczyłam ? – Katarzyna B.

33tc. z lusterkiem bez problemu… kucam sobie, smaruję kremem, resztę poprawiam maszynką – Monika D.

Mężuś daje rade, chociaż jak bym chciała, to sama też dam radę, chociaż 36tc:-) – Marta Sz.

Ja w 41 tygodniu sama się depilowałam, na czuja – Urszula S.

A mnie golił mąż. A ile przy tym śmiechu było…– Małgorzata M.

Na leżąco w wannie daje radę, mimo że 40 tc – Agnieszka D.

Kosmetyczka i depilacja… – Judyta Z.

Można depilację woskiem tylko trzeba iść do kogoś, kto ma doświadczenie w depilowaniu ciężarnych . Kwestia tylko, że niektóre Panie stają się bardziej wrażliwe na ból w trakcie ciąży – Weronika K.

Ja siadałam na bidecie z lusterkiem, i mimo że golenie trwało dłużej niż zwykle, to jakoś dawałam radę – Joanna A.

Zobacz jeszcze:

Lęk przed porodem. Czego boi się rodząca?

Czym zaskoczył cię poród? Historie mam

autor: iguana
foto: pixabay.com

-Reklama-

Musisz przeczytać

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

BEZPŁATNY poradnik o rozszerzaniu diety plus KASZKA! ODBIERZ SWÓJ ZESTAW

Rozszerzanie diety dziecka to wcale nie jest proste zadanie! Z pomocą przychodzi BoboVita. Już dziś zamów swój DARMOWY...

Najlepsze polskie hotele z animacjami dla dzieci

W kraju kapryśnej i nieprzewidywalnej pogody urlop z dzieckiem może być wyzwaniem. Na szczęście są miejsca, w których nie ma nudy, nawet jeśli aura nie dopisuje. Zobacz najlepsze polskie hotele z animacjami. Tam twoje dzieci będą czuły się jak w raju.

Podobne artykuły

Komentarze

2 KOMENTARZE

Jesteśmy też tutaj

236,433FaniLubię
12,800ObserwującyObserwuj
411ObserwującyObserwuj

Przeczytaj również

Mamo, tato czy warto bankować krew pępowinową dziecka?

Dla każdego rodzica priorytetem jest zdrowie jego dziecka. Kompletując wyprawkę zwracamy uwagę na bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. Bezpieczeństwo jest kluczowe np....

Mamy polecają Mamom – zagłosuj na produkt miesiąca!

Mamy wiedzą co dobre dla ich dzieci, dlatego rozpoczynamy głosowanie na produkt miesiąca. Weź udział w plebiscycie i wybierz produkt, który cenisz w macierzyństwie.

Nowe „Czyściochowe zabawy” już w Rossmannie – w sam raz na zimowe ferie!

,,Czyściochowe zabawy! Cz. 5 Czysty nos”– to tytuł kolejnych pełnych łamigłówek i kolorowanek książeczek z bohaterami Czyściochowa. Są one prezentem dla uczestników Rossnę!, którzy między 14 stycznia, a 15 lutego kupią produkt do dziecięcej higieny lub pielęgnacji i zeskanują kartę programu.

„Nastolatki na krawędzi” – poradnik o wychowywaniu nastolatek w pełnej niepokoju rzeczywistości

Czy każde samookaleczanie prowadzi do samobójstwa? Jak nastolatki korzystają z technologii i co z tego wynika? Czy zaburzenia psychiczne mogą być ucieczką przed rzeczywistością? Jak zareagować, kiedy córka prosi, aby zwracać się do niej „on”? Kiedy udać się z nastolatką do specjalisty i czego się spodziewać po takiej wizycie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w poradniku o wychowywaniu nastolatek w pełnej niepokoju rzeczywistości. „Nastolatki na krawędzi. Czego nie wiecie o problemach swoich córek” Krystyny Romanowskiej, dr Agnieszki Dąbrowskiej i dr Marty Niedźwiedzkiej w księgarniach już od 25 stycznia!

Krótkowzroczność u dziecka: korygować czy kontrolować?

Krótkowzroczność powoduje niezdolność do wyraźnego widzenia odległych obrazów i obiektów, takich jak np. tablica w klasie. Wada ta dotyka coraz większy odsetek dzieci i młodzieży, a niewykryta i niekontrolowana, może szybko i znacznie się pogłębiać. Dlatego w przypadku zaobserwowania pierwszych objawów krótkowzroczności u swojego dziecka ważna jest natychmiastowa reakcja: korekcja oraz kontrola progresji wady. Co znaczą oba pojęcia i czym się różnią?